Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2013-02-15
Wersja aktualna od 2013-02-15
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 69/2013
z dnia 23 stycznia 2013 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.
(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.
(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).
(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.
Artykuł 2
Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.
Artykuł 3
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 23 stycznia 2013 r.
| W imieniu Komisji, za Przewodniczącego, |
Algirdas ŠEMETA | |
Członek Komisji |
ZAŁĄCZNIK
Opis towarów | Klasyfikacja (kod CN) | Uzasadnienie |
(1) | (2) | (3) |
1. Urządzenie do odbioru, zapisu lub odtwarzania audio i wideo (tak zwany „odbiornik mediów cyfrowych”), o cylindrycznym kształcie, wymiarach całkowitych w przybliżeniu 13 cm (średnica) × 19 cm (wysokość).
Urządzenie zawiera:
– mikroprocesor,
– napęd dysku twardego 500 GB,
– wyświetlacz alfanumeryczny,
– odbiornik podczerwieni do zdalnego sterowania.
Jest ono wyposażone w następujące interfejsy:
– USB,
– Ethernet,
– wyjścia HDMI, S-video, composite video i component video,
– wyjścia audio: cyfrowe optyczne, cyfrowe koncentryczne i analogowe.
Jest ono również wyposażone w przyciski sterujące i zaopatrzone w zdalne sterowanie.
Urządzenie jest zdolne do odbierania sygnałów audio i wideo w formacie cyfrowym z zewnętrznego źródła (na przykład routera, maszyny do automatycznego przetwarzania danych, aparatu cyfrowego, pamięci USB). Dane mogą być przechowywane na jego dysku twardym. Dane są odtwarzane na monitorze, odbiorniku telewizyjnym lub przez zestaw stereo.
Urządzenie nie umożliwia dostępu do internetu. | 8521 90 00 | Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 8521 i 8521 90 00.
Ze względu na swoje cechy, a mianowicie możliwość odbierania, zapisywania i odtwarzania sygnałów wizyjnych z różnych źródeł oraz rozmiar dysku twardego, urządzenie jest uważane za urządzenie do zapisu lub odtwarzania obrazu objęte pozycją 8521.
Należy je zatem klasyfikować jako urządzenie do zapisu lub odtwarzania obrazu i dźwięku do kodu CN 8521 90 00. |
2. Urządzenie do odbioru lub odtwarzania audio i wideo (tak zwany „odbiornik mediów cyfrowych”), o cylindrycznym kształcie, wymiarach całkowitych w przybliżeniu 13 cm (średnica) × 19 cm (wysokość).
Urządzenie zawiera:
– mikroprocesor,
– odbiornik podczerwieni do zdalnego sterowania,
– wyświetlacz alfanumeryczny.
Jest ono wyposażone w następujące interfejsy:
– USB,
– Ethernet,
– wyjścia HDMI, S-video, composite video i component video,
– wyjścia audio: cyfrowe optyczne, cyfrowe koncentryczne i analogowe,
– gniazdo na dysk twardy.
Jest ono również wyposażone w przyciski sterujące i zaopatrzone w zdalne sterowanie.
Urządzenie jest zdolne do odbierania sygnałów audio i wideo w formacie cyfrowym z zewnętrznego źródła (na przykład routera, maszyny do automatycznego przetwarzania danych, aparatu cyfrowego, pamięci USB). Dane mogą być przechowywane na dysku twardym wstawionym po przywozie. Dane są odtwarzane na monitorze, odbiorniku telewizyjnym lub przez zestaw stereo.
Urządzenie nie umożliwia dostępu do internetu. | 8521 90 00 | Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 2a) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 8521 i 8521 90 00.
Ponieważ urządzenie posiada całą konieczną elektronikę do wykonywania funkcji zapisu lub odtwarzania obrazu objętych pozycją 8521, z wyjątkiem dysku twardego, na mocy Ogólnej reguły 2a) należy je uważać za posiadające zasadniczy charakter kompletnego lub gotowego produktu objętego pozycją 8521.
Urządzenie należy zatem klasyfikować jako niekompletne urządzenie do zapisu lub odtwarzania obrazu i dźwięku do kodu CN 8521 90 00. |
3. Urządzenie do odbioru i przetwarzania dźwięku (tak zwany „cyfrowy streamer audio”), o wymiarach całkowitych w przybliżeniu 19 cm × 9 cm × 8 cm.
Urządzenie zawiera:
– mikroprocesor,
– próżniowy wyświetlacz fluorescencyjny monochromatyczny o rozdzielczości 320 × 32 piksele,
– zegar z alarmem na ekranie,
– odbiornik podczerwieni do zdalnego sterowania.
Jest ono wyposażone w następujące interfejsy:
– Ethernet,
– Ethernet bezprzewodowy,
– wyjścia audio: cyfrowe optyczne, cyfrowe koncentryczne i analogowe,
– wtyk słuchawek (jack).
Jest ono zaopatrzone w zdalne sterowanie.
Urządzenie może działać albo w trybie samodzielnym, podłączone do sieci internetowej (bez maszyny do automatycznego przetwarzania danych (ADP)), albo z oprogramowaniem uruchomionym w maszynie ADP.
Może ono odtwarzać pliki audio przechowywane w maszynie ADP lub dowolne radio internetowe. | 8519 89 19 | Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 8519, 8519 89 i 8519 89 19.
Ze względu na swoje cechy, urządzenie jest przeznaczone do odbioru i przetwarzania dźwięku albo bezpośrednio z internetu, albo z maszyny ADP do różnych urządzeń dźwiękowych.
Urządzenie należy zatem klasyfikować do kodu CN 8519 89 19 jako pozostały sprzęt do odtwarzania dźwięku, niezawierający urządzenia do rejestracji dźwięku. |