Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2012-08-09
Wersja aktualna od 2012-08-09
obowiązujący
Alerty
DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 lipca 2012 r.
w sprawie ustanowienia rocznych wykazów priorytetów do celów opracowywania kodeksów sieci i wytycznych na rok 2013
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2012/413/UE)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 714/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1228/2003 (1) i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 715/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1775/2005 (2), w szczególności ich art. 6 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
KONTEKST
(1) Trzeci pakiet dyrektyw i rozporządzeń (zwany dalej „trzecim pakietem”) przyjęty w 2009 r. wszedł w życie dnia 3 marca 2011 r. Wraz z trzecim pakietem wszedł również w życie nowy system ustanawiający wiążące ogólnoeuropejskie kodeksy sieci.
(2) Pierwszy etap na drodze do powstania wiążących europejskich kodeksów sieci, czyli wykaz priorytetów określający obszary, które należy uwzględnić w ramach opracowywania kodeksów sieci, musi zostać ustanowiony przez Komisję Europejską zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 714/2009 („rozporządzenie w sprawie sieci przesyłowych energii elektrycznej”) i art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 715/2009 („rozporządzenie w sprawie sieci przesyłowych gazu”). Wyznaczając priorytety, Komisja Europejska musi się konsultować z Agencją ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki („ACER”), odpowiedzialną europejską siecią operatorów systemów przesyłowych („ENTSO”) oraz pozostałymi właściwymi zainteresowanymi stronami. W niniejszej decyzji wyznaczono priorytety zgodnie z decyzją Komisji, której podstawę stanowią wyniki konsultacji społecznych.
(3) Na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w dniu 4 lutego 2011 r. ustalono, że rok 2014 będzie stanowić docelowy termin realizacji wewnętrznego rynku energii elektrycznej i gazu. Trzeci pakiet stanowi istotny element osiągnięcia powyższego celu. Konieczne jest jednak podjęcie dalszych starań w celu umożliwienia swobodnego przepływu gazu i energii elektrycznej w całej Europie. Kodeksy sieci oraz wytyczne dotyczące sieci, które przewidziano w ramach trzeciego pakietu, zapewnią odpowiednie zasady dla tego rodzaju dalszych działań.
(4) Na potrzeby planowania zasobów jest rzeczą ważną, aby co roku określać obszary najważniejsze dla rozwoju kodeksów sieci i wytycznych dotyczących sieci. Natychmiast po uznaniu danego obszaru za ważny należy rozpocząć działania rozpoznawcze w celu określenia stopnia koniecznej harmonizacji. Najważniejsze obszary, w których rozpoczęły się już prace nad kodeksami sieci i wytycznymi dotyczącymi sieci, zostaną utrzymane i uzupełnione.
KONSULTACJE SPOŁECZNE
(5) Konsultacje społeczne, konieczne na mocy art. 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sieci przesyłowych energii elektrycznej i rozporządzenia w sprawie sieci przesyłowych gazu, odbyły się w okresie od dnia 8 marca 2012 r. do dnia 16 kwietnia 2012 r. Do Komisji wpłynęło 18 odpowiedzi (3), z czego jedna od władz samorządowych oraz odpowiedzi od ENTSOG i ENTSO-E. Pomimo że pozostałe odpowiedzi wpłynęły głównie od europejskich organizacji działających w sektorze energetyki, to kilka przedsiębiorstw również wzięło udział w konsultacjach społecznych.
(6) Poniżej przedstawiono najważniejsze uwagi zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych:
a) Z konsultacji społecznych wynika jednoznacznie, że zainteresowane strony popierają ukierunkowane podejście Komisji zakładające wyznaczenie priorytetów dla prac mających na celu realizację najważniejszych elementów niezbędnych dla osiągnięcia wewnętrznego rynku energii do roku 2014, w odniesieniu do opracowania kodeksów sieci i wytycznych dotyczących sieci zarówno dla energii elektrycznej, jak i dla gazu. Interesariusze stoją na stanowisku, że w swoich konsultacjach Komisja wskazała najważniejsze zadania, które należy wykonać w celu osiągnięcia dalszej integracji rynku energii.
b) Kilka zainteresowanych stron podkreśliło, iż wolałyby, aby wszystkie kwestie wymienione w art. 8 ust. 6 rozporządzeń w sprawie sieci przesyłowych energii elektrycznej i gazu zostały objęte procesem wytycznych ramowych/kodeksów sieci zamiast wykorzystywania bezpośrednich wytycznych w ramach procedury komitetowej do celów przyjęcia wiążących zasad w tych obszarach. W tym kontekście niektórzy interesariusze zaakcentowali znaczenie przejrzystego, efektywnego i spójnego procesu gwarantującego wczesne i ścisłe zaangażowanie zainteresowanych stron i operatorów systemów przesyłowych. Wskazano również, że należy przewidzieć niezbędne ramy czasowe do celów opracowania solidnych kodeksów sieci, gwarantujące wystarczające ilości czasu na potrzeby konsultacji z interesariuszami.
c) Kilka zainteresowanych stron wnioskowało, aby projekty propozycji dotyczących wytycznych ramowych i kodeksów sieci były opatrzone odpowiednimi ocenami skutków określającymi w zarysie główne warianty strategiczne i aby ich podstawę stanowiły kompleksowe analizy kosztów i korzyści. Ocena wpływu powinna ponadto stanowić przedmiot konsultacji społecznych. Opracowanie oceny skutków po zakończeniu konsultacji publicznych, tak jak w przypadku „kodeksu pilotażowego”, nie jest działaniem możliwym do przyjęcia.
d) Niektóre zainteresowane strony zauważyły w swoich odpowiedziach, że zakres niektórych kodeksów sieci jest zbyt szeroki i nie ogranicza się do zakresu podanego w rozporządzeniach, tj. do kwestii transgranicznych. W tym kontekście podkreślono również, że kodeksy sieci nie powinny w nadmierny sposób regulować wszystkich kwestii.
(7) Poniżej przedstawiono najważniejsze uwagi odnośnie do rocznego wykazu priorytetów dotyczących zasad dla sieci elektroenergetycznych, które przedstawiono w trakcie konsultacji.
a) Niektóre zainteresowane strony wyraziły obawę dotyczącą ewentualnego braku spójności pomiędzy kodeksami sieci. Inni respondenci proponowali opracowanie tylko jednego kodeksu sieci zgodnie z jedną wytyczną ramową, natomiast kolejna grupa interesariuszy podkreślała, że przynajmniej niektóre kodeksy sieci muszą być opracowywane łącznie, np. kodeksy sieci dotyczące wymagań wobec wytwórców w związku z przyłączeniem do sieci i przyłączania odbiorców, kodeksy sieci w zakresie przyłączania do sieci i pracy systemu, kodeksy sieci w zakresie przyłączania do sieci i zarządzania ograniczeniami oraz wytyczna dotycząca dobrego zarządzania w ramach procedury komitetowej.
b) Część zainteresowanych stron opowiada się za opracowaniem zasad dotyczących zharmonizowanych struktur taryf przesyłowych lub zachęt inwestycyjnych. Zdaniem ENTSO-E kwestie struktur taryf i zachęt inwestycyjnych są w przeważającej mierze niezwiązane z przedmiotowym zagadnieniem, zaleciła ona zatem, aby kwestie te podjąć oddzielnie i potraktować priorytetowo zasady dotyczące zachęt inwestycyjnych.
c) ENTSO-E zajęła stanowisko, według którego długoterminowa alokacja zdolności przesyłowych oraz zasady dotyczące przyłączenia do wysokonapięciowego systemu przesyłowego prądu stałego należy uwzględnić w wykazie priorytetów na rok 2013.
(8) Poniżej przedstawiono najważniejsze uwagi odnośnie do rocznego wykazu priorytetów dotyczących zasad dla sieci gazowych, które przedstawiono w trakcie konsultacji:
a) Najważniejszą informacją przekazaną przez zainteresowane strony było żądanie zharmonizowanych zasad dotyczących struktur taryf przesyłowych przy jednoczesnej preferencji dla opracowania zasad w ramach procesu kodeksu sieci zamiast wykorzystania bezpośrednich wytycznych w ramach procedury komitetowej. Niektóre zainteresowane strony zaproponowały wyznaczenie wąskiego zakresu.
b) Niektórzy interesariusze zasygnalizowali obawy dotyczące spójności pomiędzy kodeksem sieci w zakresie zasad alokacji zdolności a zasadami dotyczącymi procedur zarządzania ograniczeniami, w związku z czym zalecono synchronizację procesu w ramach procedury komitetowej odnośnie do obydwu zagadnień.
(9) Poniżej przedstawiono najważniejsze informacje przekazane w trakcie konsultacji społecznych dotyczące potencjalnego zakresu i niezbędności kodeksów sieci i wytycznych dotyczących sieci po roku 2013 odnośnie do zasad sieci elektroenergetycznych. Niektóre zainteresowane strony były zdania, że zasady dostępu stron trzecich należy opracować przed zasadami dotyczącymi efektywności energetycznej sieci elektroenergetycznych, ponieważ mogą one zapewnić jednakowe warunki działalności dla operatorów na rynku wewnętrznym.
(10) Poniżej przedstawiono najważniejsze informacje przekazane w trakcie konsultacji społecznych dotyczące potencjalnego zakresu i niezbędności kodeksów sieci i wytycznych dotyczących sieci po roku 2013 odnośnie do zasad w sieciach gazowych.
a) Niektóre zainteresowane strony postulują, aby rozwiązać kwestię przyrostu zdolności i proponują opracowanie zasad w ramach kodeksu sieci w zakresie dostępu stron trzecich, inni respondenci domagają się rozwiązania tej kwestii w ramach opracowywania zasad dla zharmonizowanych struktur taryf przesyłowych. Według niektórych zainteresowanych stron zasady dotyczące wymiany handlowej w odniesieniu do technicznej i eksploatacyjnej organizacji usług dostępu do sieci i bilansowania systemu zostały już ujęte w zasadach dotyczących alokacji zdolności i bilansowania. Zainteresowane strony żądały jednak opracowania zasad wymiany handlowej skoncentrowanych na zasadach mających na celu wspieranie płynnego rynku w zakresie handlu zdolnościami na rynku wtórnym.
b) Odnośnie do „zasad bezpieczeństwa i niezawodności sieci” przedstawiono opinię, że w razie konieczności podjęcia tej kwestii bardziej właściwe byłoby działanie w ramach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 994/2010 (4) w sprawie środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego.
c) Niektóre zainteresowane strony miały wątpliwości, czy opracowywanie kodeksów sieci i wytycznych dotyczących sieci w zakresie procedur operacyjnych w sytuacjach awaryjnych daje jakiekolwiek korzyści i kwestionowali harmonizację takich przepisów.
DECYZJA
(11) Uwzględniając odpowiedzi zainteresowanych stron, Komisja wyznacza priorytety dla prac mających na celu realizację kluczowych elementów niezbędnych dla realizacji wewnętrznego rynku energii do roku 2014,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Przewiduje się, że zharmonizowane zasady przejrzystości zostaną zatwierdzone w ramach procedury komitetowej w 2012 r., Komisja ustanawia zatem niniejszy roczny wykaz priorytetów na rok 2013 na potrzeby opracowania zharmonizowanych zasad dotyczących sieci elektroenergetycznych:
– zasady alokacji zdolności i zarządzania ograniczeniami, w tym zasady dobrego zarządzania na potrzeby rynku dnia następnego i rynku dnia bieżącego, z uwzględnieniem obliczania zdolności (przyjęcie w ramach procedury komitetowej),
– zasady dotyczące długoterminowej alokacji zdolności przesyłowych (opracowanie projektu kodeksu sieci),
– zasady przyłączenia do sieci:
– zasady sieci dotyczące przyłączenia wytwórców do sieci (przyjęcie w ramach procedury komitetowej),
– kodeks sieci w zakresie przyłączania do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych i odbiorców przemysłowych (zakończenie prac nad kodeksem sieci i rozpoczęcie procedury komitetowej),
– kodeks sieci w zakresie przyłączenia wysokonapięciowego systemu przesyłowego prądu stałego,
– praca systemu (zakończenie prac nad kodeksami sieci w zakresie bezpieczeństwa pracy systemu, planowania pracy sieci oraz regulacji częstotliwości i mocy oraz rezerw regulacyjnych, a także rozpoczęcie procesu przyjmowania (5)),
– zasady dotyczące bilansowania, w tym zasady dotyczące sieciowej rezerwy mocy (zakończenie prac nad kodeksem sieci w zakresie bilansowania),
– zasady dotyczące zharmonizowanych struktur taryf przesyłowych lub zachęt inwestycyjnych.
Artykuł 2
Przewiduje się, że zharmonizowane zasady dotyczące zarządzania ograniczeniami zostaną zatwierdzone w ramach procedury komitetowej w 2012 r., Komisja ustanawia zatem niniejszy roczny wykaz priorytetów na rok 2013 na potrzeby opracowania zharmonizowanych zasad dotyczących sieci przesyłowych gazu:
– alokacja zdolności (przyjęcie w ramach procedury komitetowej),
– zasady dotyczące bilansowania z uwzględnieniem zasad sieci dotyczących procedury nominacji, opłat za niezbilansowanie oraz zasad dotyczących bilansowania operacyjnego między systemami operatorów systemów przesyłowych (zakończenie prac nad kodeksem sieci i rozpoczęcie procesu przyjmowania),
– zasady dotyczące interoperacyjności i wymiany danych,
– zasady dotyczące zharmonizowanych struktur taryf przesyłowych.
Artykuł 3
Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Sporządzono w Brukseli dnia 19 lipca 2012 r.
| W imieniu Komisji |
José Manuel BARROSO | |
Przewodniczący |
(1) Dz.U. L 211 z 14.8.2009, s. 15.
(2) Dz.U. L 211 z 14.8.2009, s. 36.
(3) Odpowiedzi opublikowano na stronie internetowej:
http://ec.europa.eu/energy/gas_ electricity/consultations/20120416_network_codes_en.htm.
(4) Dz.U. L 295 z 12.11.2010, s. 1.
(5) W późniejszym terminie zostaną opracowane kodeksy sieci w zakresie szkolenia służb dyspozytorskich oraz wymogów i procedur operacyjnych w sytuacjach awaryjnych.