Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2017-06-23 do 2019-02-07
Wersja archiwalna od 2017-06-23 do 2019-02-07
archiwalny
Alerty
DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 29 marca 2012 r.
w sprawie ustanowienia Rady TARGET2-Securities oraz uchylająca decyzję EBC/2009/6
(EBC/2012/6)
(2012/235/UE)
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2017 r., Nr 199, poz. 24)
Alerty
RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,
uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 3 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 12 ust. 3 oraz art. 17, 18 i 22,
uwzględniając wytyczne EBC/2010/2 z dnia 21 kwietnia 2010 r. w sprawie TARGET2-Securities (1),
uwzględniając decyzję EBC/2009/6 z dnia 19 marca 2009 r. w sprawie ustanowienia Rady Projektu TARGET2-Securities (TARGET2-Securities Programme Board) (2),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Podczas posiedzenia w dniu 6 lipca 2006 r. Rada Prezesów zdecydowała o podjęciu działań zmierzających do zbadania – we współpracy z centralnymi depozytami papierów wartościowych i innymi uczestnikami rynku – możliwości realizacji w ramach Eurosystemu nowego projektu w zakresie rozrachunku papierów wartościowych pod nazwą TARGET2-Securities (T2S). W ramach zadań realizowanych zgodnie z art. 17, 18 i 22 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej „Statutem ESBC” ) Eurosystem wprowadzi T2S jako usługę opartą na jednolitej platformie umożliwiającej neutralne i ponadgraniczne świadczenie w całej Europie podstawowych usług rozrachunku operacji gotówkowych i papierów wartościowych; zaoferowanie tej usługi depozytom papierów wartościowych umożliwi im świadczenie na rzecz ich klientów zharmonizowanych i standaryzowanych usług rozrachunku wg zasady dostawa za płatność (DVP) w pieniądzu banku centralnego w ramach zintegrowanego środowiska technicznego.
(2) W dniu 17 lipca 2008 r. Rada Prezesów podjęła decyzję o rozpoczęciu realizacji projektu T2S oraz przeznaczeniu na ten cel środków niezbędnych do całkowitej realizacji projektu. Na podstawie oferty złożonej przez Deutsche Bundesbank, Banco de Espańa, Banque de France oraz Banca d'Italia (zwane dalej „grupą czterech BC”) Rada Prezesów zdecydowała, że projekt T2S zostanie stworzony i będzie obsługiwany przez te krajowe banki centralne (KBC).
(3) Powołano Radę Projektu T2S jako sprawny organ zarządzający, mający za zadanie opracowywanie na rzecz Rady Prezesów projektów rozwiązań kluczowych kwestii strategicznych i realizowanie zadań o charakterze czysto technicznym oraz zapewnienie efektywnej organizacji projektu T2S, obejmującej zainteresowane podmioty – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
(4) Zgodnie z zasadą decentralizacji ustanowioną w art. 12 ust. 1 Statutu ESBC, w zakresie uznanym za możliwy i odpowiedni, KBC przeprowadzają operacje stanowiące część zadań Eurosystemu. Banki centralne Eurosystemu powierzą zatem Radzie T2S realizację określonych zadań, umożliwiając tym samym w pełni efektywne działanie Rady oraz upoważniając ją do działania w imieniu całego Eurosystemu.
(5) Zgodnie z zasadami zarządzania T2S Rada T2S zastąpi Radę Projektu T2S.
(6) Należy zatem uchylić decyzję EBC/2009/6,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Definicje
[1] Terminy użyte w niniejszej decyzji mają takie samo znaczenie jak w wytycznych EBC/2012/13 (3) raz umowie ramowej T2S zatwierdzonej przez Radę Prezesów w dniu 17 listopada 2011 r.
Artykuł 2
Rada T2S
1. [2] Ustanawia się Radę T2S jako organ zarządzający, którego zadania obejmują opracowywanie na rzecz Rady Prezesów projektów rozwiązań kluczowych kwestii strategicznych oraz realizowanie zadań o charakterze czysto technicznym powierzonych jej przez Radę Prezesów. Rada T2S działa jako jeden z wyspecjalizowanych składów Rady ds. Infrastruktury Rynku.
2. Załącznik I do niniejszej decyzji zawiera mandat Rady T2S, obejmujący jej cele, obowiązki, zadania, skład, procedury działania oraz budżet.
3. Załącznik II do niniejszej decyzji zawiera regulamin Rady T2S.
4. Załącznik III do niniejszej decyzji zawiera kodeks postępowania członków Rady T2S.
5. Załącznik IV do niniejszej decyzji zawiera zasady i wymogi dotyczące wyboru, powołania i zastępowania członków Rady T2S spoza banków centralnych.
6. Rada T2S rozpocznie prace w lipcu 2012 r.
Artykuł 3
Uchylenie decyzji EBC/2009/6
Uchyla się decyzję EBC/2009/6.
Artykuł 4
Przepisy przejściowe
Członkowie Rady Projektu T2S kontynuują wykonywanie swoich obowiązków i zadań do czasu powołania wszystkich członków Rady T2S, którym przysługuje prawo głosu.
Artykuł 5
Przepis końcowy
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 29 marca 2012 r.
Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 29 marca 2012 r.
(1) Dz.U. L 118 z 12.5.2010, s. 65.
(2) Dz.U. L 102 z 22.4.2009, s. 12.
(3) Wytyczne EBC/2012/13 z dnia 18 lipca 2012 r. w sprawie TARGET2-Securities (Dz.U. L 215 z 11.8.2012, s. 19).
Alerty
ZAŁĄCZNIK I
MANDAT [3]
RADY T2S
WPROWADZENIE
Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego Eurosystem będzie oferował usługi T2S europejskim centralnym depozytom papierów wartościowych (zwanym dalej „depozytami papierów wartościowych” ). Ogólnym celem T2S jest usprawnienie integracji usług posttransakcyjnych poprzez zaoferowanie podstawowego, neutralnego rozrachunku operacji gotówkowych i operacji na papierach wartościowych w pieniądzu banku centralnego, świadczonego ponadgranicznie w całej Europie, co umożliwi depozytom papierów wartościowych świadczenie zharmonizowanych i standaryzowanych usług rozrachunku w ramach zintegrowanego środowiska technicznego umożliwiającego rozrachunek transgraniczny.
OBOWIĄZKI RADY T2S
Z zastrzeżeniem ostatecznych kompetencji decyzyjnych Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Rada Prezesów powierzyła Radzie T2S wykonywanie precyzyjnie określonych zadań dotyczących projektu T2S i świadczenia usług T2S. W miarę pojawiania się ewentualnych nowych kwestii dotyczących T2S Rada Prezesów może przyznawać Radzie T2S dalsze precyzyjnie określone zadania, których wykonywanie należy co do zasady do kompetencji Rady Prezesów. W związku z tym że ostateczne kompetencje w zakresie spraw związanych z T2S należą do Rady Prezesów, wszelkie zadania powierzone Radzie T2S i przez nią wykonywane nadal mogą być wykonywane przez Radę Prezesów. Rada T2S działa również w oparciu o protokół T2S podpisany przez banki centralne Eurosystemu.
Rada T2S działa w zakresie ram prawnych T2S (w szczególności umów ramowych, umów o uczestnictwo waluty, umowy pomiędzy poziomami 2 i 3 z dnia 20 kwietnia 2011 r. oraz wytycznych EBC/2010/2).
Rada T2S zapewnia realizację projektu T2S:
a) w sposób zgodny z oczekiwaniami rynku odzwierciedlonymi w dokumentacji wymogów użytkownika (dokumentacji URD – User Requirements Document);
b) w ramach zasad finansowania T2S;
c) w terminach określonych przez Radę Prezesów.
Harmonogram przewiduje przejęcie przez Radę T2S obowiązków i zadań Rady Projektu T2S od lipca 2012 r. Niniejszy mandat jest ważny do końca okresu migracji do T2S, po czym zostanie zmieniony.
Po wdrożeniu projektu T2S Rada T2S zapewnia sprawne funkcjonowanie systemu T2S zgodnie z odpowiednią dokumentacją techniczną i prawną. Ponadto Rada T2S stwarza warunki dla adaptowania usług T2S do przyszłych potrzeb rynku.
ZADANIA
Rada Prezesów powierzyła Radzie T2S następujące zadania:
1. Opracowywanie projektów decyzji Rady Prezesów dotyczących:
a) ogólnej strategii T2S;
b) zarządzania T2S;
c) finansów T2S, w tym:
(i) podstawowych zasad finansowych T2S (w szczególności budżetu, kwot, okresu rozliczeniowego, finansowania);
(ii) regularnej analizy ryzyka finansowego, na jakie narażony jest Eurosystem;
(iii) zasad zarządzania rachunkiem projektu T2S, prowadzonym w księgach EBC i zarządzanym przez Radę T2S w imieniu Eurosystemu;
(iv) metodologii kosztów T2S;
(v) zasad ustalania opłat za usługi T2S;
d) ogólnego planu projektu T2S;
e) zatwierdzania i ustalania kolejności wniosków dotyczących zmian dokumentacji URD;
f) umów podpisywanych pomiędzy Eurosystemem a zewnętrznymi podmiotami zainteresowanymi;
g) zasad zarządzania ryzykiem w T2S;
h) umów o gwarantowanym poziomie usług zawartych z depozytami papierów wartościowych, krajowymi bankami centralnymi (KBC) i grupą czterech BC;
i) strategii testowania T2S i strategii migracji do T2S;
j) strategii dotyczącej usług połączeniowych;
k) strategii zarządzania w sytuacjach kryzysowych;
l) opisu usługi T2S (T2S Service Description);
m) odpowiedzialności i innych roszczeń;
n) przestrzegania przez depozyty papierów wartościowych kryteriów kwalifikowania depozytów papierów wartościowych do korzystania z usług T2S.
2. Zarządzanie/sterowanie projektem T2S i relacjami z grupą czterech BC
Rada T2S:
a) prowadzi ogólny zarząd projektu T2S i usług T2S;
b) realizuje szczegółowy plan, oparty na ogólnym planie projektu T2S, zatwierdzony przez Radę Prezesów;
c) negocjuje ewentualne zmiany umowy pomiędzy poziomami 2 i 3 oraz przedkłada je Radzie Prezesów do zatwierdzenia;
d) ustanawia regularne kontakty z grupą czterech BC w celu uzyskania wszelkich informacji niezbędnych do wykonywania jej zadań zgodnie z umową pomiędzy poziomami 2 i 3;
e) omawia i zatwierdza świadczenia grupy czterech BC (np. ogólną specyfikację funkcjonalną, szczegółową specyfikację funkcjonalną użytkownika oraz podręczniki użytkownika) zgodnie z ustalonymi wcześniej standardami jakościowymi oraz zapewnia ich spójność z dokumentacją URD;
f) zatwierdza propozycje grupy czterech BC, w szczególności dotyczące strategii IT, usług sieciowych i planowania wydajności, związane ściśle z T2S;
g) koordynuje odpowiednie zarządzanie zmianami zestawu dokumentacji określającej zakres T2S (T2S Scope Defining Set of Documents) oraz ustalanie kolejności zatwierdzonych zmian dotyczących nowych wersji T2S;
h) tworzy scenariusze testów odbiorczych Eurosystemu (Eurosystem Acceptance Tests) oraz koordynuje testy, w których uczestniczą różne typy zainteresowanych podmiotów;
i) ustanawia substrukturę odpowiedzialną za testy użytkownika, zgodnie z harmonogramami testów użytkownika (Schedules on User Testing) zawartymi w umowie ramowej oraz umowie o uczestnictwo waluty;
j) wdraża zasady zarządzania ryzykiem w T2S w ramach parametrów określonych przez Radę Prezesów;
k) wdraża strategię migracji do T2S w ramach parametrów określonych przez Radę Prezesów;
l) wdraża ramy operacyjne T2S, w tym strategię zarządzania w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych, w ramach parametrów określonych przez Radę Prezesów;
m) zapewnia właściwe funkcjonowanie oraz jakość usług T2S;
n) zapewnia zgodność usług T2S z wymogami regulacyjnymi i nadzorczymi.
3. Relacje z zewnętrznymi podmiotami zainteresowanymi
Rada T2S:
a) zapewnia zgodność usług T2S z potrzebami rynku;
b) współdziała z depozytami papierów wartościowych i bankami centralnymi w celu ułatwienia ich migracji do T2S;
c) negocjuje z depozytami papierów wartościowych i bankami centralnymi spoza strefy euro, które podpisały umowę ramową oraz umowę o uczestnictwo waluty, zmiany tych umów; to zadanie Rada T2S wykonuje wspólnie z bankami centralnymi Eurosystemu;
d) koordynuje współpracę z innymi strukturami zarządzania T2S, w szczególności z grupą sterującą depozytów papierów wartościowych, grupą sterującą ds. walut innych niż euro oraz grupą doradczą T2S;
e) współdziała z dostawcami usług połączeniowych;
f) wyznacza przewodniczących grup technicznych po konsultacji z grupą sterującą depozytów papierów wartościowych i grupą sterującą ds. walut innych niż euro oraz otrzymuje od tych grup technicznych sprawozdania;
g) omawia, koordynuje i zmierza do znalezienia możliwych rozwiązań w celu rozstrzygania sporów powstających w kontekście T2S z uczestniczącymi depozytami papierów wartościowych i bankami centralnymi w ramach procedury rozstrzygania sporów i eskalacji, określonej w umowie ramowej i umowie o uczestnictwo waluty, oraz w ramach swojego mandatu;
h) przedstawia odpowiednie informacje właściwym organom regulacyjnym i nadzorczym;
i) z pomocą prowadzonego w EBC biura projektu T2S i sieci ekspertów banków centralnych wykonuje centralne funkcje w zakresie komunikacji z uczestnikami rynku i organami publicznymi w odniesieniu do T2S;
j) promuje i uczestniczy w pracach harmonizacyjnych dotyczących T2S;
k) ściśle współpracuje z wszystkimi właściwymi organami publicznymi i podmiotami prywatnymi (np. Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, organami nadzoru nad rynkiem papierów wartościowych) w zakresie odpowiednich inicjatyw w obszarze rozliczeń i rozrachunku papierów wartościowych;
l) zapewnia przejrzystość poprzez terminowe i konsekwentne publikowanie odpowiedniej dokumentacji.
4. Zasady finansowania T2S
Rada T2S zarządza zasadami finansowania T2S w sposób określony w wytycznych EBC/2010/2.
Od rozpoczęcia fazy operacyjnej Rada T2S regularnie przedstawia depozytom papierów wartościowych oraz bankom centralnym spoza strefy euro będącym stronami umowy sprawozdania finansowe przedstawiające w sposób uczciwy warunki biznesowe i finansowe, rezultaty operacyjne oraz stopień pokrycia kosztów działania T2S.
Przed przedłożeniem Radzie Prezesów projektów zmian zasad finansowania T2S skutkujących zmianami zasad ustalania opłat za usługi T2S zasięga się opinii grupy sterującej depozytów papierów wartościowych, grupy sterującej ds. walut innych niż euro, grupy doradczej T2S oraz odpowiednich komitetów Europejskiego Systemu Banków Centralnych.
W niezbędnym zakresie EBC zapewnia Radzie T2S odpowiednie wsparcie. Koszty udzielenia takiego wsparcia przez EBC podlegają zwrotowi.
Ponadto Rada T2S:
a) zarządza budżetem T2S przy użyciu rachunku projektu T2S;
b) po przyjęciu świadczeń grupy czterech BC przez Radę T2S – zatwierdza płatności rat na rzecz grupy czterech BC, zgodnie z uzgodnionym harmonogramem płatności zatwierdzonym przez Radę Prezesów;
c) zatwierdza koszty dodatkowego wsparcia udzielanego bankom centralnym Eurosystemu przez grupę czterech BC, zgodnie z umową pomiędzy poziomami 2 i 3;
d) zatwierdza płatność rat na rzecz EBC na podstawie kosztów poniesionych przez EBC w odniesieniu do T2S;
e) zatwierdza i inicjuje pobieranie opłat od klientów T2S oraz zwrot kosztów na rzecz banków centralnych Eurosystemu.
SKŁAD
Wszystkich członków Rady T2S mianuje Rada Prezesów. Działając w charakterze członków Rady T2S, członkowie podlegają kolektywnie i wyłącznie organom decyzyjnym EBC oraz przestrzegają zasad określonych w kodeksie postępowania członków Rady T2S, zawartym w załączniku III. Działając w tym charakterze członkowie z banków centralnych Eurosystemu oraz banków centralnych spoza strefy euro mogą korzystać z doradztwa innych pracowników swoich instytucji macierzystych. W żadnych okolicznościach nie mogą oni przyjmować instrukcji od instytucji macierzystych ani zobowiązywać się do zajęcia określonego stanowiska podczas obrad i głosowań Rady T2S.
W skład Rady T2S wchodzą:
a) przewodniczący, będący menadżerem wysokiego szczebla w ECB;
b) dziewięciu członków z pozostałych KBC Eurosystemu, w tym po jednym z każdego z następujących banków centralnych: Deutsche Bundesbank, Banco de Espańa, Banque de France oraz Banca d'Italia;
c) jeden członek z banku centralnego spoza strefy euro, który podpisał umowę o uczestnictwo waluty (lub dwóch takich członków, jeżeli wolumen rozrachunku w walutach innych niż euro będzie stanowił co najmniej 20% wolumenu strefy euro);
d) dwóch członków spoza banków centralnych (bez prawa głosu), których instytucją macierzystą nie jest bank centralny, posiadających rozległe doświadczenie jako urzędnicy wysokiego szczebla w branży rozrachunku papierów wartościowych oraz, w możliwym zakresie, doświadczenie w zarządzaniu projektem, nieobciążonych konfliktem interesów.
Przewodniczącego wspiera wiceprzewodniczący, którego wyznacza Rada Prezesów. Wiceprzewodniczący jest członkiem Rady mogącym zastąpić przewodniczącego w przypadku jego nieobecności. Jeżeli wolumen rozrachunku dostawa za płatność (DvP) w walutach innych niż euro stanowić będzie co najmniej 40% wolumenu rozrachunku DvP w euro, uczestniczące banki centralne spoza strefy euro będą miały prawo zaproponowania wiceprzewodniczącego.
Kadencja członka Rady T2S trwa 24 miesiące, z możliwością powołania na kolejną kadencję. Rada Prezesów może zdecydować o skróceniu mandatu, w tym także w przypadkach rezygnacji członków lub przejścia przez nich na emeryturę przed wygaśnięciem kadencji.
Rada Prezesów podejmuje decyzję w przedmiocie składu Rady T2S na podstawie propozycji Zarządu EBC. W odniesieniu do kategorii a)–c) kandydatury przedstawia gubernator/prezes odpowiedniego banku centralnego. Zarząd preferuje kandydatów, którzy w swoich bankach centralnych podlegają bezpośrednio najwyższemu organowi zarządzającemu. Przedstawiając swoje propozycje Zarząd zapewnia właściwą równowagę pomiędzy członkami dysponującymi doświadczeniem w obszarze IT, doświadczeniem w zarządzaniu projektem oraz doświadczeniem w branży rozrachunku papierów wartościowych (jako dostawca usług lub ich użytkownik).
PROCEDURY ROBOCZE
1. Proces decyzyjny
Jeżeli to możliwe, Rada T2S podejmuje decyzje poprzez konsensus. Jeżeli jednak osiągnięcie konsensusu w rozsądnym czasie nie jest możliwe, przewodniczący może zdecydować o zarządzeniu głosowania według procedury zwykłej większości.
Stosuje się następujące zasady:
a) co do zasady, do ważnego prowadzenia obrad wymagane jest kworum w ilości siedmiu członków Rady;
b) prawo głosu przysługuje wyłącznie członkom Rady T2S należącym do kategorii a)–c);
c) w przypadku nieobecności członek Rady, któremu przysługuje prawo głosu, może delegować oddania głosu innemu członkowi; żaden członek Rady nie może oddać w danej sprawie więcej niż dwóch głosów;
d) w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego;
e) członkowie Rady T2S dotknięci konfliktem interesów nie uczestniczą w procesie decyzyjnym i nie głosują;
f) członkowie mają obowiązek przestrzegania kodeksu postępowania członków Rady T2S.
2. Obciążenie pracą i wsparcie
Z zastrzeżeniem zasad dobrego zarządzania określonych w art. 8 wytycznych EBC/2010/2:
a) przewodniczący pracuje nad zagadnieniami dotyczącymi T2S w pełnym wymiarze czasu; pozostali członkowie Rady pracują w wymiarze 30 %;
b) wsparcie Radzie T2S zapewnia biuro projektu T2S w EBC;
c) do prac Rady T2S wkład wnosi kontroler projektu;
d) wsparcie Radzie T2S zapewnia komitet techniczny, który dąży do osiągnięcia konsensusu w sprawach natury technicznej; jeżeli osiągnięcie konsensusu nie jest możliwe, daną kwestię przekazuje się Radzie T2S;
e) Rada T2S może tworzyć inne komitety.
3. Podległość i reprezentowanie
Rada T2S Board podlega bezpośrednio organom decyzyjnym EBC, w sposób regularny i sformalizowany. W tym zakresie Rada T2S przedkłada organom decyzyjnym EBC niezbędne raporty. Raporty te przesyła się także Komitetowi Sterującemu Eurosystemu ds. Informatyki (EISC), który może doradzać organom decyzyjnym EBC. Komitet ds. Systemów Płatności i Rozrachunku (PSSC) otrzymuje te raporty w celach informacyjnych.
Przewodniczący przewodniczy pracom grupy doradczej T2S i reprezentuje Radę T2S na zewnątrz, chyba że Rada T2S podejmie inne decyzje w tym względzie.
4. Regulamin
Szczegółowe procedury robocze zostały określone w Regulaminie Rady T2S, zawartym w załączniku II.
Alerty
ZAŁĄCZNIK II
REGULAMIN [4]
RADY T2S
ROZDZIAŁ I
RADA T2S
Artykuł 1
Członkowie Rady T2S
1. Członkowie Rady T2S działają jako osoby prywatne, w najlepszym interesie projektu T2S i zgodnie z zasadami ogólnymi T2S. Członkowie Rady T2S przedstawiają podczas posiedzeń swoje własne, całkowicie niezależne stanowiska.
2. Członkowie Rady T2S z banków centralnych powinni otrzymać od swoich banków centralnych (a członkowie spoza banków centralnych zapewnić sobie) odpowiednią ilość czasu na aktywne zaangażowanie w prace Rady T2S (co do zasady – 30% czasu pracy w przypadku wszystkich członków z wyjątkiem przewodniczącego).
3. Członkowie Rady T2S nie mogą być bezpośrednio zaangażowani w nadzór nad T2S ani nad depozytami papierów wartościowych, które korzystają z usług rozrachunku w T2S w zakresie, w jakim mógłby zachodzić faktyczny lub potencjalny konflikt pomiędzy takim zaangażowaniem a pełnioną przez nich funkcją członka Rady T2S. Ustanowione zostaną odpowiednie środki w celu identyfikacji takich konfliktów i zapobiegania im. Członkowie Rady T2S nie mogą być członkami Komitetu ds. Audytu Wewnętrznego (IAC) ani nie mogą być na co dzień zaangażowani w prace poziomu 3.
4. Członkowie Rady T2S mają obowiązek przestrzegania kodeksu postępowania członków Rady T2S (zwanego dalej „kodeksem” ), zawartego w załączniku III.
Artykuł 2
Przewodniczący i wiceprzewodniczący
1. (skreślony).
2. Przewodniczący, we współpracy z pozostałymi członkami, zapewnia funkcjonowanie Rady T2S, wypełnianie jej mandatu, przestrzeganie regulaminu oraz efektywne podejmowanie decyzji. W szczególności, przewodniczący:
a) proponuje porządek obrad posiedzeń Rady T2S i obradom przewodniczy;
b) proponuje roczny harmonogram posiedzeń;
c) podejmuje wszelkie decyzje administracyjne dotyczące biura projektu T2S.
3. Przewodniczącego wspiera wiceprzewodniczący, który zastępuje przewodniczącego w razie jego nieobecności. Przewodniczący zawiadamia wiceprzewodniczącego o swojej nieobecności z jak największym wyprzedzeniem.
Artykuł 3
Sekretariat
1. Przewodniczący powołuje pracownika Europejskiego Banku Centralnego (EBC) z dużym doświadczeniem na stanowisko sekretarza Rady T2S. Przewodniczący może również powołać zastępcę sekretarza.
2. Sekretarz wspomaga przewodniczącego i pracuje zgodnie z jego wytycznymi. W ramach uzgodnionych terminów sekretarz zarządza obiegiem informacji: a) pomiędzy członkami Rady T2S; oraz b) pomiędzy Radą T2S a podmiotami zainteresowanymi, w tym w szczególności innymi komitetami Eurosystemu lub Europejskiego Systemu Banków Centralnych.
ROZDZIAŁ II
POSIEDZENIA RADY T2S
Artykuł 4
Data i miejsce posiedzeń Rady T2S
1. Rada T2S podejmuje decyzję co do dat posiedzeń na wniosek przewodniczącego. Rada T2S odbywa posiedzenia regularnie, zgodnie w harmonogramem, który przygotowuje z odpowiednim wyprzedzeniem przed rozpoczęciem każdego roku. Częstotliwość posiedzeń jest uzależniona od potrzeb określonych planem projektu T2S.
2. Przewodniczący, kiedy tylko uzna to za konieczne, może zwołać nadzwyczajne posiedzenie Rady T2S. Przewodniczący zwołuje nadzwyczajne posiedzenie na wniosek co najmniej trzech członków Rady T2S.
3. Rada T2S zasadniczo odbywa posiedzenia w siedzibie EBC.
4. Posiedzenia mogą odbywać się także w formie telekonferencji, chyba że sprzeciw wyrazi co najmniej trzech członków Rady.
Artykuł 5
Udział w posiedzeniach Rady T2S
1. Zgodnie z zasadami dobrego zarządzania członkowie regularnie uczestniczą w posiedzeniach Rady T2S. Uczestnictwo w posiedzeniach Rady T2S ma charakter ściśle osobisty; członkowie nie mogą być zastępowani.
2. W posiedzeniach Rady T2S mogą brać udział wyłącznie jej członkowie oraz inne osoby zaproszone przez przewodniczącego.
Artykuł 6
Prowadzenie posiedzeń Rady T2S
1. Językiem roboczym Rady T2S jest język angielski.
2. Rada T2S przyjmuje porządek każdego posiedzenia. Co do zasady sekretarz przygotowuje projekt porządku obrad w imieniu przewodniczącego i przesyła go członkom co najmniej pięć dni roboczych przed posiedzeniem. Rada T2S może zdecydować o usunięciu lub dodaniu punktu w projekcie porządku obrad na wniosek przewodniczącego lub któregokolwiek z członków Rady. Na wniosek co najmniej trzech członków Rady dany punkt usuwa się z porządku obrad, jeżeli związane z nim dokumenty nie zostaną przedstawione członkom w odpowiednim czasie.
3. Co do zasady, sekretarz przesyła członkom Rady dokumenty do dyskusji pięć dni roboczych przed posiedzeniem. Jednak krótkie dokumenty mogą być przesyłane jeden dzień roboczy przed posiedzeniem. Dokumenty przesłane mniej niż dwa dni robocze przed posiedzeniem uważa się za dokumenty o charakterze informacyjnym, które nie mogą prowadzić do podjęcia decyzji przez Radę T2S, chyba że zgodzą się na to wszyscy członkowie.
4. Po każdym posiedzeniu Rady T2S sekretarz przygotowuje projekt protokołu określającego poruszane tematy oraz rezultaty dyskusji. Jeżeli o to wnioskowano, projekt protokołu zawiera stanowiska wyrażone podczas posiedzenia przez indywidualnych członków Rady. Projekt protokołu przesyła się członkom Rady w ciągu pięciu dni roboczych od posiedzenia.
5. Po każdym posiedzeniu Rady T2S sekretarz przygotowuje również projekt wykazu zadań i terminów przydzielonych i uzgodnionych podczas posiedzenia; projekt tego wykazu przesyła się członkom Rady w ciągu pięciu dni roboczych od posiedzenia.
6. Członkowie zgłaszają sekretarzowi uwagi do projektu protokołu i projektu wykazu zadań i terminów w ciągu pięciu dni roboczych od ich otrzymania. Projekt protokołu i projekt wykazu zadań i terminów przedkłada się Radzie T2S do zatwierdzenia na kolejnym posiedzeniu (lub, w razie potrzeby, wcześniej w drodze procedury pisemnej) i przewodniczącemu do podpisania.
Artykuł 7
Podejmowanie decyzji przez Radę T2S
1. W możliwym zakresie Rada T2S podejmuje decyzje w drodze konsensusu.
2. Do ważnego prowadzenia obrad Rady T2S wymagane jest kworum w ilości siedmiu członków Rady. W braku kworum przewodniczący może zwołać nadzwyczajne posiedzenie, na którym możliwe jest podejmowanie decyzji bez quorum.
3. W razie potrzeby na wniosek przewodniczącego Rada T2S przystępuje do głosowania. Przewodniczący zarządza również procedurę głosowania na wniosek każdego członka Rady, któremu przysługuje prawo głosu. Zgodnie z kodeksem głosować nie może członek Rady dotknięty opisanym w kodeksie konfliktem interesów. W przypadku nieobecności członek Rady, któremu przysługuje prawo głosu, może delegować oddanie głosu innemu członkowi; żaden członek Rady nie może oddać w danej sprawie więcej niż dwóch głosów.
4. Na wniosek co najmniej trzech członków Rady przewodniczący może zarządzić głosowanie tajne.
5. Decyzje mogą być także podejmowane w drodze procedury pisemnej, chyba ze sprzeciwi się temu co najmniej trzech członków Rady. W ramach procedury pisemnej wymagane jest: (i) zasadniczo, pozostawienie każdemu członkowi Rady co najmniej dwóch dni roboczych na zastanowienie; oraz (ii) zapisanie podejmowanych w ten sposób decyzji we wnioskach z kolejnego posiedzenia Rady T2S.
6. Za przyjętą uważa się propozycję, która otrzymała zwykłą większość głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. W przypadku nieobecności przewodniczącego rozstrzyga głos wiceprzewodniczącego.
ROZDZIAŁ III
INFORMOWANIE I PRZEJRZYSTOŚĆ
Artykuł 8
Informowanie podmiotów zewnętrznych
1. Przewodniczący regularnie informuje odpowiednie zainteresowane podmioty o postępach w realizacji projektu T2S. Z zastrzeżeniem obowiązków w zakresie poufności określonych w kodeksie, z pomocą sekretarza przewodniczący zapewnia zachowanie przejrzystości poprzez terminowe i konsekwentne publikowanie odpowiedniej dokumentacji na stronie internetowej T2S.
2. Członkowie Rady informują przewodniczącego z wyprzedzeniem o wszelkich znaczących zewnętrznych wystąpieniach dotyczących obowiązków i zadań Rady, takich jak wygłaszanie referatów dotyczących T2S podczas konferencji lub spotkań z podmiotami zainteresowanymi; członkowie Rady są także zobowiązani do dostarczenia Radzie T2S pisemnego podsumowania takich wystąpień w ciągu pięciu dni roboczych od ich zakończenia. Znaczące przypadki informowania podmiotów zewnętrznych powinny być w interesie Eurosystemu i projektu T2S i pozostawać w zgodzie z decyzjami Rady Prezesów i Rady T2S.
3. Rada T2S wyznacza członka bądź członków Rady lub pracowników EBC lub krajowego banku centralnego (KBC) zajmujących się wspieraniem T2S do udziału w publicznych i prywatnych przedsięwzięciach dotyczących rozliczenia i rozrachunku papierów wartościowych, a także w miarę możliwości do reprezentowania T2S w odpowiednich komitetach i grupach roboczych. Pracownik EBC lub KBC może być wyznaczony w tym trybie tylko wówczas, gdy zostanie potwierdzone, że podlega on obowiązkom w zakresie poufności i konfliktu interesów, których zakres co najmniej odpowiada zakresowi obowiązków określonych w kodeksie.
Artykuł 9
Informowanie w wymiarze wewnętrznym
1. Członkowie Rady T2S spoza Eurosystemu otrzymują – z zastrzeżeniem warunków dotyczących poufności – całość dokumentacji dotyczącej T2S, która została przedłożona Radzie Prezesów po posiedzeniu Rady Prezesów, jak również punkty protokołu z posiedzenia Rady Prezesów dotyczące decyzji podjętych w odniesieniu do T2S.
2. KBC Eurosystemu, które nie mają swojego pracownika w Radzie T2S, mają automatyczny dostęp do całości dokumentacji Rady T2S. W przypadku szczególnego zainteresowania danym tematem mogą one również wystąpić z wnioskiem do przewodniczącego o umożliwienie udziału w komitecie Rady T2S. Jeden z członków Rady będzie odpowiedzialny za informowanie takich KBC Eurosystemu, jeżeli Rada uzna, że mogą one być szczególnie zainteresowane takim tematem. Wspomniany członek Rady może również przedkładać kwestie podnoszone przez taki KBC Eurosystemu Radzie T2S.
ROZDZIAŁ IV
ZASADY FINANSOWANIA T2S
Artykuł 10
Funkcjonowanie rachunku projektu T2S
1. Rada T2S obsługuje rachunek projektu T2S w imieniu Eurosystemu; rachunek ten jest prowadzony w księgach EBC i ma status rachunku przejściowego. Rachunek projektu T2S wykorzystuje się do: a) zarządzania przepływami pieniężnymi (w szczególności zbieraniem funduszy i płatnością rat) pomiędzy bankami centralnymi Eurosystemu, wynikającymi z budżetu T2S; oraz b) zarządzania przepływami pieniężnymi dotyczącymi opłat za usługi T2S. Rada T2S zapewnia, by saldo rachunku projektu było zawsze „dodatnie” lub wynosiła „zero”.
2. Przewodniczący występuje w odpowiednim czasie do KBC Eurosystemu o zabudżetowanie przypadającego im udziału w kosztach (zgodnie z kluczem alokacji kosztów T2S) i jego wpłacenie na rachunek projektu T2S zgodnie z harmonogramem płatności zatwierdzonym przez Radę Prezesów.
3. Po uprzednim zatwierdzeniu przez Radę T2S przewodniczący zleca płatności rat z rachunku projektu T2S. Płatność raty na rzecz grupy czterech BC uważa się za formalnie zaakceptowaną przez Radę T2S po zatwierdzeniu i odbiorze danego świadczenia grupy czterech BC oraz formalnym potwierdzeniu tego zatwierdzenia i odbioru w protokole z posiedzenia Rady T2S. Płatność raty na rzecz EBC ma miejsce na początku każdego roku, zgodnie z ustaleniami zawartymi w ramach finansowych T2S.
ROZDZIAŁ V
AUDYT
Artykuł 11
Audyt
Działalność Rady T2S podlega kontroli IAC.
ZAŁĄCZNIK III
KODEKS POSTĘPOWANIA
RADY T2S
Wprowadzenie
Rada T2S składa się z członków powołanych przez Radę Prezesów. Członkowie Rady T2S działają wyłącznie w najlepszym interesie projektu T2S, zgodnie z zasadami ogólnymi T2S i są zobowiązani do przeznaczania na wykonywanie zadań dotyczących projektu T2S odpowiedniej ilości czasu.
Rada T2S wspomaga organy decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w zapewnieniu udanego i terminowego zakończenia projektu T2S oraz przedkłada raporty Radzie Prezesów. Dla świadomego i niezależnego procesu decyzyjnego Rady Prezesów kluczowe znaczenie ma, by prace Rady T2S nie podlegały okolicznościom, które mogą powodować powstanie po stronie któregoś z członków Rady konfliktu interesów.
Reputacja i wiarygodność Eurosystemu/Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) oraz jakość ram prawnych projektu T2S wymagają, by członkowie Rady kierowali się – i byli postrzegani jako kierujący się – ogólnym interesem Eurosystemu, a w szczególności interesem projektu T2S. Członkowie Rady T2S powinni zatem: a) unikać sytuacji, w których istnieje lub może istnieć konflikt interesów; b) w kontaktach z organami publicznymi, bankami centralnymi, przedstawicielami branży i innymi zewnętrznymi podmiotami zainteresowanymi zaangażowanymi w projektowanie, opracowanie i obsługę T2S działać wyłącznie w charakterze przedstawicieli Eurosystemu i T2S; oraz c) zapewnić obiektywność, neutralność i równe warunki konkurencji pomiędzy potencjalnymi dostawcami zainteresowanymi projektem T2S.
Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej określony w art. 37 ust. 1 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej „Statutem ESBC” ) ma zastosowanie zarówno do pracowników EBC, jak i pracowników krajowych banków centralnych (KBC) wykonujących zadania dotyczące ESBC i obejmuje informacje poufne dotyczące tajemnic handlowych oraz informacje mające wartość komercyjną. Podobny obowiązek dotyczy członków Rady T2S spoza banków centralnych. Członkowie Rady T2S spoza banków centralnych są również zobowiązani do postępowania zgodnie z dodatkowymi zasadami, zawartymi w akcie powołania i umowie z EBC.
Właściwe i zgodne z dobrą praktyką administracyjną jest ustanowienie standardów etycznych dotyczących uczciwości zawodowej, zasady równych warunków konkurencji, unikania konfliktu interesów oraz ochrony poufności informacji tworzonych przez Eurosystem lub dostarczanych przez strony trzecie, zachowując jednocześnie w Radzie T2S wiedzę ekspercką i doświadczenie w odpowiednich dziedzinach projektu T2S, z ogólnym pożytkiem dla Eurosystemu/ESBC. Ponadto właściwe i zgodne z dobrą praktyką administracyjną jest, by warunki zatrudnienia mające zastosowanie do tych członków Rady, którzy są pracownikami EBC, a także odpowiadające im przepisy mające zastosowanie do członków Rady, którzy są pracownikami KBC, przewidywały obowiązek działań naprawczych w przypadku złamania postanowień niniejszego kodeksu postępowania (zwanego dalej „kodeksem”). Podobny zapis dotyczy członków Rady T2S spoza banków centralnych.
Niniejszy kodeks nie narusza wymogów wynikających z innych zasad etycznych mających zastosowanie do członków Rady T2S jako pracowników EBC lub KBC.
1. | Definicje |
| Użyte w niniejszym kodeksie określenia oznaczają: |
| a) „przewodniczący” – osobę wyznaczoną przez Radę Prezesów do przewodniczenia Radzie T2S; |
| b) „wiceprzewodniczący” – osobę wyznaczoną przez Radę Prezesów do zastępowania przewodniczącego w razie jego nieobecności; |
| c) „informacje poufne” – z zastrzeżeniem obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej ustanowionego w art. 37 ust. Statutu ESBC oraz dokumentów niejawnych zgodnie z zasadami poufności EBC, które są przekazywane każdemu członkowi Rady T2S: (i) informacje handlowe Eurosystemu lub osób trzecich oraz wszelkie informacje mające wartość komercyjną w celach innych niż związane z pracami Rady T2S; (ii) informacje, których ujawnienie bez upoważnienia mogłoby zagrozić podstawowym interesom Eurosystemu; oraz (iii) informacje, które rozsądna osoba uznałaby za poufne; „informacje poufne” nie obejmują informacji, które: (i) są lub staną się ogólnie dostępne w sposób inny niż w wyniku złamania postanowień niniejszego kodeksu; lub (ii) zostały wytworzone niezależnie przez osobę trzecią, bez dostępu do informacji poufnych; lub (iii) z zastrzeżeniem pkt 3, podlegają ujawnieniu zgodnie z przepisami prawa; |
| d) „członek Rady spoza banków centralnych” – członka Rady T2S, który nie jest pracownikiem EBC lub KBC; |
| e) „mandat” – mandat określony w załączniku I; |
| f) „członek Rady” – członka Rady T2S, w tym jej przewodniczącego; |
| g) „potencjalni dostawcy” – podmioty gospodarcze zainteresowane dostarczaniem towarów lub usług związanych z T2S bankowi centralnemu ze strefy euro lub bankowi centralnemu spoza strefy euro, który zobowiązał się do rozrachunku swojej waluty krajowej za pośrednictwem T2S. |
2. | Unikanie konfliktu interesów |
2.1. | Konflikt interesów w odniesieniu do dostaw towarów lub usług dotyczących mandatu Rady T2S powstaje, gdy członek Rady ma interes komercyjny lub zawodowy albo udziały w potencjalnym dostawcy – poprzez prawo własności, sprawowanie kontroli, inwestycję lub w inny sposób, które mają wpływ lub mogą mieć wpływ na bezstronne i obiektywne wykonywanie jego obowiązków jako członka Rady. |
2.2. | Członkowie Rady są zobowiązani działać w ogólnym interesie Eurosystemu i projektu T2S. Członkowie Rady są zobowiązani do unikania sytuacji mogących powodować powstawanie konfliktu interesów. |
2.3. | Jeżeli w związku z wykonywaniem zadań Rady T2S powstał konflikt interesów lub jego powstanie jest prawdopodobne, dany członek Rady informuje o zaistniałym lub potencjalnym konflikcie interesów organ swojego banku centralnego zajmujący się zapewnieniem zgodności z przepisami (lub, w przypadku członków Rady spoza banków centralnych, Eksperta do spraw etyki) za pośrednictwem formularza zawartego w dodatku 2, oraz jednocześnie informuje o tym fakcie przewodniczącego. Stwierdziwszy istnienie konfliktu interesów, organ zajmujący się zapewnieniem zgodności z przepisami (lub, w przypadku członków Rady spoza banków centralnych, Ekspert do spraw etyki) kieruje do prezesa zainteresowanego banku centralnego (lub, w przypadku członków Rady spoza banków centralnych, do Prezesa EBC) zalecenie w przedmiocie odpowiedniego rozwiązania konfliktu interesów, a prezes EBC lub zainteresowanego banku centralnego informuje o nim niezwłocznie przewodniczącego. Prezes EBC lub zainteresowanego banku centralnego przekazuje niezbędne szczegóły umożliwiające przewodniczącemu wyrobienie sobie poglądu co do tego, w jaki sposób rozwiązać konflikt interesów. |
2.4. | Członek Rady, który w trakcie jej posiedzenia poweźmie uzasadnione podejrzenie, że uczestnictwo innego członka w dyskusji, głosowaniu lub procedurze pisemnej Rady T2S może prowadzić do powstania konfliktu interesów, informuje niezwłocznie przewodniczącego. |
2.5. | Przewodniczący występuje do członka Rady, który poinformował o istnieniu rzeczywistego lub potencjalnego konfliktu interesów zgodnie z pkt 2.3, lub członka Rady, w odniesieniu do którego zgłoszono podejrzenie istnienia konfliktu interesów zgodnie z pkt 2.4, by ten zadeklarował, czy istnieje rzeczywisty lub potencjalny konflikt interesów. Jeżeli przewodniczący nie jest usatysfakcjonowany deklaracją członka Rady, odpowiedni punkt usuwa się z porządku obrad. Przewodniczący niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji organ zainteresowanego banku centralnego zajmujący się zapewnieniem zgodności z przepisami (lub, w przypadku członków Rady spoza banków centralnych, Eksperta do spraw etyki) oraz – jeżeli uzna to za konieczne – Radę Prezesów. |
2.6. | Jeżeli osobą, której dotyczą postanowienia pkt 2.3, 2.4 lub 2.5, jest przewodniczący, informuje on wiceprzewodniczącego. |
2.7. | Członek Rady nie może głosować w sprawie, w odniesieniu do której dotknięty jest konfliktem interesów. W sytuacji gdy Rada T2S podejmuje decyzję w przedmiocie odbioru świadczenia grupy czterech BC, dotyczy to również członka Rady, który jest pracownikiem banku centralnego należącego do tej grupy. |
3. | Właściwe wykorzystanie informacji poufnych |
3.1. | Członkowie Rady wykorzystują informacje poufne wyłącznie w celach i w interesie Eurosystemu i projektu T2S oraz zgodnie z mandatem Rady T2S. |
3.2. | Członkowie Rady nie mogą ujawniać informacji poufnych osobom trzecim oraz – w przypadku członków Rady będących pracownikami EBC lub KBC – mogą ujawniać informacje poufne pracownikom ich banku centralnego lub innego banku centralnego wyłącznie w przypadku rzeczywistego zapotrzebowania na te informacje, w ramach doradztwa umożliwiającego sformułowanie opinii na określony temat. Informacji poufnych z oznaczeniem „members only” członkowie Rady zasadniczo nie mogą ujawniać pracownikom ich banku centralnego lub innym bankom centralnym, chyba że zgodę na to wyrazi Rada T2S. |
3.3. | Członkowie Rady podejmują wszelkie niezbędne środki, by zapobiec przypadkowemu ujawnieniu lub nieuprawnionemu dostępowi do informacji poufnych. |
3.4. | Członkowie Rady nie mogą wykorzystywać dostępu do informacji poufnych na rzecz podmiotu spoza Eurosystemu, lub bez odpowiedniego uzasadnienia – na rzecz swojego banku centralnego. |
3.5. | Członek Rady, który otrzyma od sądu lub organu regulacyjnego, nadzorczego lub innego właściwego organu, któremu przysługuje w stosunku do tego członka Rady jurysdykcja, nakaz ujawnienia lub udostępnienia informacji poufnych, jest zobowiązany do: |
| a) jeżeli zezwalają na to przepisy prawa – niezwłocznego zawiadomienia na piśmie o otrzymaniu takiego nakazu przewodniczącego oraz organu jego banku centralnego zajmującego się zapewnieniem zgodności z przepisami (lub, w przypadku członków Rady spoza banków centralnych, Eksperta do spraw etyki), w sposób możliwie szczegółowy; |
| b) jeżeli przewodniczący uzna to za konieczne – uzyskania specjalistycznej porady prawnej co do zgodności z prawem i skuteczności takiego nakazu; |
| c) współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi bankami centralnymi i zapewnienia takiego wsparcia, jakiego w uzasadniony sposób zażąda przewodniczący w celu umożliwienia Radzie T2S lub bankowi centralnemu tego członka Rady skorzystania ze środków prawnych chroniących informacje poufne; |
| d) zawiadomienia tego sądu lub organu o poufnym charakterze informacji oraz wystąpienia do tego sądu lub organu o ochronę poufności informacji w zakresie dopuszczonym przepisami prawa. |
| Jeżeli przepisy niniejszego punktu odnoszą się do przewodniczącego, powiadamia on wiceprzewodniczącego. |
4. | Przejrzystość i otwartość |
4.1. | Z zastrzeżeniem wymogów w zakresie poufności informacji, w kontaktach z potencjalnymi dostawcami lub organizacjami handlowymi reprezentującymi potencjalnych dostawców członkowie Rady dążą do zachowania uczciwej konkurencji i przekazywania takim potencjalnym dostawcom lub ich reprezentantom obiektywnych i ścisłych informacji, w skoordynowany i niedyskryminujący sposób. W zależności od rodzaju informacji, jakie mają być przekazane, cel ten może być osiągnięty poprzez zaangażowanie tych podmiotów w konstruktywny dialog i udostępnianie im dokumentacji w ramach grup konsultacyjnych. |
4.2. | Członek Rady jest zobowiązany do należytego rozważenia wszelkich pisemnych komunikatów otrzymanych od potencjalnych dostawców lub organizacji handlowych reprezentujących potencjalnych dostawców. Członkowie traktują takie komunikaty jako poufne, chyba że co innego wynika wprost z deklaracji potencjalnego dostawcy lub jego reprezentanta. |
4.3. | Postanowień pkt 4.1 i 4.2 nie należy interpretować jako przeszkody w kontaktach pomiędzy Radą T2S a potencjalnymi dostawcami lub organizacjami handlowymi reprezentującymi potencjalnych dostawców. Członkowie Rady są jednak zobowiązani do prowadzenia w ramach Eurosystemu regularnej wymiany informacji dotyczących ich kontaktów z potencjalnymi dostawcami lub ich reprezentantami. |
5. | Konsultacje w kwestiach etycznych |
| Członek Rady mający wątpliwości co do stosowania kodeksu powinien zasięgnąć opinii Eksperta do spraw etyki. |
6. | Sankcje i postanowienia końcowe |
6.1. | Z zastrzeżeniem zasad dotyczących postępowania dyscyplinarnego zawartych w warunkach zatrudnienia oraz mających zastosowanie sankcji o charakterze karnym, dyscyplinarnym, administracyjnym lub umownym, członek Rady, który dopuści się złamania postanowień niniejszego kodeksu, zostanie natychmiast odwołany z Rady T2S i zastąpiony zgodnie z procedurami określonymi w załączniku I. |
6.2. | Po zakończeniu pełnienia swych obowiązków członkowie Rady są nadal związani postanowieniami pkt 3. |
6.3. | Były członek Rady nie może wykorzystywać informacji poufnych w celu zdobycia zatrudnienia u potencjalnego dostawcy lub ujawniać albo wykorzystywać informacji poufnych otrzymanych w związku z udziałem w Radzie T2S jako pracownik potencjalnego dostawcy. |
6.4. | Podczas pierwszego roku po zakończeniu pełnienia obowiązków w Radzie członkowie są nadal zobowiązani do unikania konfliktów interesów mogących wynikać z nowej działalności zawodowej lub nowego stanowiska. Są oni w szczególności zobowiązani do informowania Rady T2S każdorazowo na piśmie o zamiarze podjęcia działalności zawodowej lub przyjęcia stanowiska oraz zasięgnięcia opinii Rady T2S przed podjęciem ostatecznej decyzji. |
6.5. | W przypadku nieprzestrzegania przez byłego członka Rady wymogów określonych w pkt 6.3 i 6.4 Rada T2S może poinformować jego pracodawcę o zaistnieniu konfliktu interesów pomiędzy nowym a poprzednim stanowiskiem. |
7. | Adresaci i przekazanie treści kodeksu |
| Niniejszy kodeks jest adresowany do członków Rady T2S. Każdemu aktualnemu członkowi Rady oraz każdemu nowemu członkowi po jego powołaniu przekazuje się tekst niniejszego kodeksu. Przed uczestniczeniem w posiedzeniach Rady T2S członkowie Rady podpisują dodatki 1 i 2. |
Dodatek 1
Dodatek 2
ZAŁĄCZNIK IV
PROCEDURY I WYMOGI DOTYCZĄCE WYBORU, POWOŁANIA I ZASTĘPOWANIA CZŁONKÓW RADY T2S SPOZA BANKÓW CENTRALNYCH
1. | Ogłoszenie o konkursie |
1.1. | Europejski Bank Centralny (EBC) publikuje ogłoszenia o konkursie dla ekspertów, którzy mają być powołani na członków Rady T2S spoza banków centralnych oraz utworzeniu listy rezerwowej. Konkursy przeprowadza się zgodnie z decyzją EBC/2007/5 z dnia 3 lipca 2007 r. określającą zasady udzielania zamówień publicznych (1) oraz szczegółową implementacją zawartą w rozdziale 8 zbioru procedur wewnętrznych (Business Practice Handbook). Konkursy te odbiegają jednak do pewnego stopnia od art. 16a) decyzji EBC/2007/5; będą one przeprowadzane zgodnie co najmniej z podstawowymi zasadami udzielania zamówień publicznych, w sposób zapewniający właściwą i przejrzystą konkurencję. |
1.2. | Ogłoszenie o konkursie wskazuje między innymi: a) rolę Rady T2S; b) rolę, jaką w radzie T2S pełnią jej członkowie spoza banków centralnych; c) kryteria wyboru; d) ekonomiczne aspekty mandatu; oraz e) procedurę zgłaszania kandydatur, w tym termin ich zgłaszania. |
1.3. | Ogłoszenie o konkursie publikuje się jednocześnie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i na stronie internetowej EBC. W odpowiednich przypadkach EBC może skorzystać z dodatkowych sposobów publikacji ogłoszenia o konkursie. W przypadku rozbieżności pomiędzy poszczególnymi wersjami ogłoszenia o konkursie decydujące znaczenie ma wersja opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. |
1.4. | Termin zgłaszania kandydatur wyznacza się na co najmniej 21 dni kalendarzowych po publikacji ogłoszenia o konkursie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. |
2. | Procedura wyboru |
2.1. | Rada Prezesów podejmuje decyzję o składzie Rady T2S na podstawie propozycji zarządu i mianuje wszystkich członków Rady. |
2.2. | Jeżeli chodzi o członków Rady spoza banków centralnych, Rada Prezesów dokonuje oceny kandydatów na podstawie kryteriów wyboru określonych w pkt 3. |
2.3. | Przewodniczący Rady T2S, przedstawiciele krajowych banków centralnych Eurosystemu i pracownicy EBC mogą wspomagać Zarząd w sporządzaniu formularzy oceny kandydatów, które zawierają podsumowanie mocnych i słabych stron kandydatów na tle kryteriów wyboru oraz zalecenie w przedmiocie powołania określające odpowiedniość kandydata. |
2.4. | Wbrew dyspozycji art. 16a) ust. 6 decyzji EBC/2007/5 mianuje się dwóch kandydatów oraz tworzy listę rezerwową obejmującą potencjalnych kandydatów na stanowiska zwolnione w przyszłości. |
3. | Kryteria wyboru |
| Stosuje się następujące kryteria wyboru: |
| a) wiedza ekspercka z zakresu rozrachunku papierów wartościowych uzyskana jako usługodawca lub użytkownik usług w tym obszarze, jak również wiedza dotycząca sektora finansowego w Unii w szerszym rozumieniu; |
| b) co najmniej 10 lat doświadczenia w kontaktach z głównymi podmiotami na rynkach finansowych Unii; |
| c) wskazane byłoby doświadczenie w zarządzaniu projektem; |
| d) językiem roboczym Rady T2S jest język angielski, w związku z czym członkowie Rady spoza banków centralnych muszą w sposób efektywny posługiwać się językiem angielskim. |
4. | Lista rezerwowa |
4.1. | EBC prowadzi listę rezerwową potencjalnych kandydatów. |
4.2. | W przypadku pojawienia się wakatu w Radzie T2S Zarząd może wybrać kandydata z listy rezerwowej zgodnie z jego pozycją na liście i zaproponować Radzie Prezesów, by objął on stanowisko członka Rady T2S na dwuletnią kadencję z możliwością jednokrotnego ponownego powołania. |
4.3. | Po zatwierdzeniu przez Radę Prezesów lista rezerwowa zachowuje ważność przez okres dwóch lat. W razie potrzeby ważność listy rezerwowej można przedłużyć o kolejne dwa lata. |
4.4. | Wbrew dyspozycji art. 16a) ust. 7 decyzji EBC/2007/5 lista rezerwowa nie jest otwarta dla nowych kandydatów. |
4.5. | W drodze odstępstwa od art. 16a) ust. 8 decyzji EBC/2007/5 kandydaci mają dostęp do swoich danych i mogą je uaktualniać i korygować, ale po upływie terminu zgłaszania kandydatur nie mogą uaktualniać i korygować swoich danych odnoszących się do kryteriów kwalifikacji i kryteriów wyboru. |
5. | Powołanie |
5.1. | Członków Rady T2S spoza banków centralnych powołuje się jako osoby prywatne. Nie mogą oni delegować swoich obowiązków na innego członka Rady lub osobę trzecią. |
5.2. | Warunkiem powołania jest podpisanie przez powołanego kandydata aktu powołania otrzymanego od przewodniczącego, umowy z EBC w sprawie honorariów i zwrotu kosztów oraz deklaracji określonych w pkt 6.1. |
5.3. | Rada Prezesów powołuje członków Rady T2S spoza banków centralnych jako członków, którym nie przysługuje prawo głosu, na dwuletnią kadencję z możliwością jednokrotnego ponownego powołania. |
6. | Deklaracje |
6.1. | Członkowie Rady T2S spoza banków centralnych zobowiązują się do przestrzegania kodeksu postępowania Rady T2S. Są oni w związku z tym zobowiązani do podpisania „Deklaracji zgodności z kodeksem postępowania”, zawartej w dodatku 1 do załącznika III, oraz do wypełnienia i podpisania „Deklaracji interesów”, zawartej w dodatku 2 do załącznika III. |
6.2. | Członkowie Rady T2S spoza banków centralnych są również zobowiązani do podpisania deklaracji zawartych w ogłoszeniu o konkursie. |
7. | Wypowiedzenie i zastępowanie |
7.1. | Rada Prezesów może wypowiedzieć mandat członka Rady T2S spoza banków centralnych w przypadku zaistnienia konfliktu interesów, niedopełnienia obowiązków, niemożności wykonywania funkcji, złamania postanowień kodeksu postępowania lub dopuszczenia się poważnego uchybienia. |
7.2. | Mandat uważa się za zakończony w przypadku rezygnacji członka Rady T2S spoza banków centralnych lub upływu kadencji i braku ponownego powołania. |
7.3. | Jeżeli mandat zostanie wypowiedziany lub zakończony przed upływem dwuletniej kadencji, stosuje się postanowienia pkt 4.2 i 4.3. |
[1] Art. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 decyzji Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/1403 z dnia 23 czerwca 2017 r. zmieniającej decyzję EBC/2012/6 w sprawie ustanowienia Rady TARGET2-Securities (Dz.Urz.UE L 199 z 29.07.2017, str. 24). Zmiana weszła w życie 23 czerwca 2017 r.
[2] Art. 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 decyzji Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/1403 z dnia 23 czerwca 2017 r. zmieniającej decyzję EBC/2012/6 w sprawie ustanowienia Rady TARGET2-Securities (Dz.Urz.UE L 199 z 29.07.2017, str. 24). Zmiana weszła w życie 23 czerwca 2017 r.
[3] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 decyzji Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/1403 z dnia 23 czerwca 2017 r. zmieniającej decyzję EBC/2012/6 w sprawie ustanowienia Rady TARGET2-Securities (Dz.Urz.UE L 199 z 29.07.2017, str. 24). Zmiana weszła w życie 23 czerwca 2017 r.
[4] Załącznik II w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 decyzji Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/1403 z dnia 23 czerwca 2017 r. zmieniającej decyzję EBC/2012/6 w sprawie ustanowienia Rady TARGET2-Securities (Dz.Urz.UE L 199 z 29.07.2017, str. 24). Zmiana weszła w życie 23 czerwca 2017 r.