Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2012-04-26 do 2019-12-14
Wersja archiwalna od 2012-04-26 do 2019-12-14
archiwalny
Alerty
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 355/2012
z dnia 24 kwietnia 2012 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 690/2008 uznające chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzeniem komisji (WE) nr 690/2008 (2) niektóre państwa członkowskie lub niektóre obszary w państwach członkowskich uznano za strefy chronione w odniesieniu do niektórych organizmów szkodliwych. W niektórych przypadkach status strefy chronionej przyznano na czas określony, aby dane państwo członkowskie mogło dostarczyć wszystkich informacji niezbędnych do wykazania, że w danym państwie członkowskim lub na danym obszarze nie występuje organizm szkodliwy, lub zakończyć działania zmierzające do zwalczenia tego organizmu.
(2) Całe terytorium Hiszpanii z wyjątkiem Wspólnoty Autonomicznej Kastylia-Leon zostało uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Hiszpania przedstawiła informacje świadczące o tym, że Wspólnota Autonomiczna Estremadury nie powinna już być uznawana za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu. Dlatego też Wspólnota Autonomiczna Estremadury powinna zostać wycofana z wykazu stref chronionych w odniesieniu do tego szkodliwego organizmu.
(3) Irlandię, Litwę oraz niektóre regiony i części regionów Włoch, Słowacji i Słowenii uznano za strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 31 marca 2012 r.
(4) Z otrzymanych od Irlandii, Litwy, Włoch i Słowenii informacji o wynikach badań przeprowadzonych w latach 2010 i 2011 wynika, że strefy te należy uznawać za strefy chronione przez kolejne dwa lata, tak aby te państwa członkowskie miały niezbędny czas na przedłożenie informacji świadczących o tym, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. nie występuje, lub – w razie konieczności – na dokończenie działań zmierzających do zwalczenia tego organizmu.
(5) Z przekazanych przez Słowację informacji na temat wyników badań przeprowadzonych w latach 2010 i 2011 wynika, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. występuje obecnie w gminie Dvory nad Žitavou (powiat Nové Zámky), która jest częścią strefy chronionej. Gmina ta nie powinna zatem być już uznawana za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego. Zgodnie z wynikami tych badań należy przez kolejne dwa lata uznawać za strefę chronioną pozostałe części Słowacji wcześniej uznawane za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego, aby dać Słowacji niezbędny czas na przedłożenie informacji świadczących o tym, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. nie występuje, lub – w razie konieczności – na dokończenie działań zmierzających do zwalczenia tego organizmu.
(6) Całe terytorium Portugalii z wyjątkiem Madery zostało uznane za strefę chronioną w odniesieniu do wirusa Citrus tristeza (szczepy europejskie). Portugalia przedstawiła informacje świadczące o tym, że wirus Citrus tristeza (szczepy europejskie) rozprzestrzenił się znacznie w regionie Algarve i zwalczenie go w tym regionie nie jest już możliwe; Portugalia zwróciła się o cofnięcie statusu strefy chronionej w odniesieniu do tej części swojego terytorium. W związku z tym region Algarve nie powinien już być uznawany za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 690/2008.
(8) Obecny status stref chronionych wygasa w odniesieniu do niektórych z nich w dniu 31 marca 2012 r. Niniejsze rozporządzenie powinno się zatem stosować od dnia 1 kwietnia 2012 r., by umożliwić nieprzerwane uznanie statusu wszystkich stref chronionych.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 690/2008 wprowadza się następujące zmiany:
1) w pkt 2 nagłówka b) wprowadza się następujące zmiany:
a) w drugiej kolumnie tiret pierwsze wyrazy: „Hiszpania (z wyjątkiem Wspólnoty Autonomicznej Kastylii-Leon” zastępuje się wyrazami: „ Hiszpania (z wyjątkiem Wspólnot Autonomicznych Kastylii-Leon i Estremadury)” ;
b) w drugiej kolumnie tiret drugie otrzymuje brzmienie:
„– oraz, do dnia 31 marca 2014 r., Irlandia, Włochy (Apulia, Emilia-Romania (prowincje Parma i Piacenza), Lombardia (z wyjątkiem prowincji Mantua), Wenecja Euganejska (z wyjątkiem prowincji Rovigo i Wenecja, gmin Castelbaldo, Barbona, Piacenza d’Adige, Vescovana, S. Urbano, Boara Pisani i Masi w prowincji Padwa oraz obszaru położonego na południe od autostrady A4 w prowincji Werona)), Litwa, Słowenia (z wyjątkiem regionów Gorenjska, Koroška, Maribor i Notranjska), Słowacja (z wyjątkiem gmin Blahová, Horné Mýto i Okoč (powiat Dunajská Streda), Hronovce i Hronské Kľačany (powiat Levice), Dvory nad Žitavou (powiat Nové Zámky), Málinec (powiat Poltár), Hrhov (powiat Rožňava), Veľké Ripňany (powiat Topoľčany), Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše i Zatín (powiat Trebišov)).”;
2) w drugiej kolumnie pkt 3 nagłówka d) wyrazy: „Portugalia (z wyjątkiem Madery)” zastępuje się wyrazami: „Portugalia (z wyjątkiem Algarve i Madery)”.
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 kwietnia 2012 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 24 kwietnia 2012 r.