Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2012-04-25
Wersja aktualna od 2012-04-25
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 299/2012
z dnia 2 kwietnia 2012 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.
(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.
(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).
(5) Komitet Kodeksu Celnego nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.
Artykuł 2
Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.
Artykuł 3
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 2 kwietnia 2012 r.
| W imieniu Komisji, za Przewodniczącego, |
Algirdas ŠEMETA | |
Członek Komisji |
ZAŁĄCZNIK
Opis towarów | Klasyfikacja (kod CN) | Uzasadnienie |
(1) | (2) | (3) |
Przenośne wielofunkcyjne urządzenie elektroniczne w pojedynczej obudowie zasilane z baterii, o wymiarach w przybliżeniu 10 cm × 9,5 cm × 10,5 cm, wyposażone w:
– kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny o przekątnej ekranu w przybliżeniu 9 cm (3,5 cala), formacie obrazu 4:3 oraz rozdzielczości 320 × 240 pikseli,
– głośniki,
– mikrofon,
– budzik,
– pamięć 2 GB,
– czytnik kart pamięci,
– interfejs USB,
– interfejs do anteny FM,
– przyciski sterujące.
Urządzenie może wykonywać następujące funkcje:
– odbiór radiofonii,
– zapis głosu,
– odtwarzanie dźwięku,
– odtwarzanie obrazów stałych i wideo,
– budzik.
(*) Zob. fotografia. | 8527 13 99 | Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 3 do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 8527, 8527 13 i 8527 13 99.
Ponieważ urządzenie przeznaczone jest do wykonywania kilku funkcji objętych działem 85, należy je klasyfikować, na mocy uwagi 3 do sekcji XVI, jako będące tym urządzeniem, które wykonuje jego podstawową funkcję.
Ze względu na obiektywne cechy urządzenia, mianowicie konstrukcję i zamysł, jego zamierzonym zastosowaniem jest działanie jako radiobudzik. Funkcja odtwarzania dźwięku jest uważana za drugorzędną. Odtwarzanie obrazów stałych i wideo jest także uważane za funkcję drugorzędną, z uwagi na niewielki rozmiar i niską rozdzielczość ekranu.
Podstawową funkcją urządzenia jest więc funkcja odbiornika radiofonicznego, połączonego w tej samej obudowie z aparaturą do zapisu lub odtwarzania dźwięku oraz z zegarem.
Urządzenie należy zatem klasyfikować do kodu CN 8527 13 99 jako pozostałe odbiorniki radiofonii nadające się do pracy bez zewnętrznego źródła zasilania, połączone z urządzeniem do zapisu lub odtwarzania dźwięku. |
(*) Fotografia ma charakter wyłącznie informacyjny. |