Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2013-06-04
Wersja aktualna od 2013-06-04
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 298/2012
z dnia 2 kwietnia 2012 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2013 r., Nr 130, poz. 1)
KOMISJA EUROPEJSKA,
Uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
Uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jej art. 9 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 ustaliło ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.
(3) Na mocy wyżej wymienionych ogólnych reguł towary opisane w kolumnie 1 z tabeli przedstawionej w załączniku powinny być klasyfikowane według Nomenklatury scalonej do kodu CN, określonego w kolumnie 2 z przyczyn określonych w kolumnie 3.
(4) Dlatego właściwe jest zapewnienie środków obowiązujących w Unii Europejskiej, które odnoszą się do systemu podwójnej kontroli oraz do wstępnego i retrospektywnego nadzoru wspólnotowego przy przywozie do Unii Europejskiej wyrobów włókienniczych. Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, w odniesieniu do klasyfikacji towarów według Nomenklatury scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).
(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Towary opisane w kolumnie 1 załączonej tabeli są obecnie klasyfikowane w ramach Nomenklatury scalonej według odpowiednich kodów CN wskazanych w kolumnie 2 tej tabeli.
Artykuł 2
Środki obowiązujące w Unii Europejskiej, które odnoszą się do systemu podwójnej kontroli oraz wstępnego i retrospektywnego nadzoru wspólnotowego przy przywozie do Unii Europejskiej wyrobów włókienniczych. Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, niezgodna z przepisami niniejszego rozporządzenia, może być przywoływana przez okres 60 dni na mocy art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.
Artykuł 3
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 2 kwietnia 2012 r.
Alerty
ZAŁĄCZNIK
Klasyfikacja towaru [1]
Opis towarów | Klasyfikacja kod CN | Uzasadnienie |
(1) | (2) | (3) |
Artykuł gotowy w postaci ubioru bez rękawów, przeznaczony do okrycia górnej części ciała, sięgający poniżej bioder. Artykuł wykonany jest z trzech części połączonych przez szycie. Każda część wykonana jest z trzech warstw, dwóch warstw zewnętrznych z tkaniny z włókien chemicznych (nylonu) i warstwy wewnętrznej, która służy jako ochrona przed promieniowaniem, wykonanej z mieszaniny proszku antymonu, proszku wolframu i polimeru. Trzy warstwy są zszyte ze sobą wzdłuż wszystkich krawędzi, na których naszyto taśmę. Dwie przednie części całkowicie się pokrywają, lewa nad prawą. Dwie przednie części są spięte razem dwoma długimi pionowymi paskami typu „rzepy” i dwoma krótszymi paskami typu „rzepy” na ramionach. Przednie zapięcie ułatwiają trzy zatrzaski umiejscowione po prawej stronie. Artykuł posiada okrągłe wycięcie przy szyi, jedną kieszeń na piersi po lewej stronie i wyściełane ramiona. (ochronne ubiory robocze) (Zob. fotografie nr 659 A i B) (*) | 6211 33 10 | Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 7f) do sekcji XI, uwagę 8 do działu 62 oraz brzmienie kodów CN 6211, 6211 33 i 6211 33 10. Artykuł jest przeznaczony do noszenia, jako odzież ochronna przed promieniowaniem w czasie czynności zawodowych związanych z promieniami rentgenowskimi. Należy uważać go za ubiór roboczy, ponieważ przeznaczony jest do noszenia wyłącznie lub głównie w celu zapewnienia ochrony dla pozostałej odzieży lub osób podczas czynności przemysłowych, zawodowych lub domowych (zob. również Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej do działu 62, Uwagi ogólne, akapit czwarty). Kombinezony chroniące przed promieniowaniem są objęte pozycją 6210 sekcji XI (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 6210, akapit drugi). Ponieważ jednak artykuł ten nie jest wykonany z materiałów objętych pozycjami 5602, 5603, 5903, 5906 lub 5907, wyklucza się klasyfikację do tej pozycji. Biorąc pod uwagę ogólny wygląd artykułu jako ubioru, jego kształt oraz materiał włókienniczy, z którego są wykonane dwie zewnętrzne warstwy, wyklucza się klasyfikację zgodnie z warstwą wewnętrzną artykułu. Zatem wyklucza się klasyfikację do kodu CN 8110 90 00. Artykuł należy zatem klasyfikować do kodu CN 6211 33 10 jako ubiór roboczy. |
(*) Fotografie mają jedynie charakter informacyjny. |
659 A
659 B
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 441/2013 z dnia 7 maja 2013 r. zmieniającego lub uchylającego niektóre rozporządzenia dotyczące klasyfikacji towarów według Nomenklatury scalonej (Dz.Urz.UE L 130 z 15.05.2013, str. 1). Zmiana weszła w życie 4 czerwca 2013 r.