Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2011-12-06
Wersja aktualna od 2011-12-06
obowiązujący
Alerty
DECYZJA KOMITETU POLITYCZNEGO I BEZPIECZEŃSTWA EUTM SOMALIA/2/2011
z dnia 6 grudnia 2011 r.
w sprawie utworzenia Komitetu Uczestników misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (EUTM Somalia)
(2011/814/WPZiB)
KOMITET POLITYCZNY I BEZPIECZEŃSTWA,
uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 38 akapit trzeci,
uwzględniając decyzję Rady 2010/96/WPZiB z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (1) (EUTM Somalia), w szczególności jej art. 8 ust. 5,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Na mocy art. 8 ust. 5 decyzji Rady 2010/96/WPZiB Rada upoważniła Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (KPiB) do podejmowania stosownych decyzji w sprawie ustanowienia Komitetu Uczestników (KU) EUTM Somalia.
(2) W konkluzjach z posiedzenia Rady Europejskiej w Nicei w dniach 7, 8 i 9 grudnia 2000 r. i w konkluzjach z posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli w dniach 24 i 25 października 2002 r. przewidziano uzgodnienia dotyczące udziału państw trzecich w operacjach zarządzania kryzysowego i ustanowienia KU.
(3) KU będzie odgrywał kluczową rolę w bieżącym zarządzaniu EUTM Somalia. Będzie stanowił główne forum, na którym państwa uczestniczące wspólnie zajmą się kwestiami zaangażowania swoich sił w ramach misji. KPiB, który sprawuje kontrolę polityczną nad misją i kieruje nią strategicznie, będzie uwzględniał opinie wydawane przez KU.
(4) Zgodnie z art. 5 Protokołu (nr 22) w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w opracowywaniu i wprowadzaniu w życie decyzji i działań Unii, które mają wpływ na kwestie obronne. Dania nie uczestniczy w związku z tym we wprowadzaniu w życie niniejszej decyzji ani w finansowaniu EUTM Somalia,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Ustanowienie i zakres uprawnień
Niniejszym ustanawia się Komitet Uczestników (KU) misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (EUTM Somalia).
Zakres jego uprawnień określony jest w konkluzjach z posiedzeń Rady Europejskiej w Nicei w dniach 7, 8 i 9 grudnia 2000 r. i w Brukseli w dniach 24 i 25 października 2002 r.
Artykuł 2
Skład
1. Członkami KU są następujące osoby:
– przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, oraz
– przedstawiciele państw trzecich biorących udział w misji i mających w niej znaczący udział wojskowy, o czym mowa w załączniku.
2. Dowódca misji UE lub jego przedstawiciel, dyrektor generalny Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej lub jego przedstawiciel oraz przedstawiciele Komisji uczestniczą w posiedzeniach KU.
3. W stosownych przypadkach do udziału w odpowiednich częściach dyskusji mogą być zapraszane osoby trzecie.
Artykuł 3
Przewodniczący
Przewodniczącym KU jest Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa lub jego przedstawiciel, ściśle współpracujący z przewodniczącym Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (EUMC) lub jego przedstawicielem.
Artykuł 4
Posiedzenia
1. Posiedzenia KU są regularnie zwoływane przez przewodniczącego. Jeśli wymagają tego okoliczności, z inicjatywy przewodniczącego lub na wniosek członka mogą być zwołane posiedzenia nadzwyczajne.
2. Przed posiedzeniem przewodniczący rozsyła wstępny porządek obrad oraz dokumenty związane z posiedzeniem. Po każdym posiedzeniu podawane jest do wiadomości streszczenie obrad.
Artykuł 5
Procedura
1. Bez uszczerbku dla ust. 3 i dla kompetencji KPiB oraz obowiązków dowódcy misji UE,
– zasada jednomyślności przedstawicieli państw wnoszących wkład do misji wymagana jest w sytuacji, gdy KU podejmuje decyzje w sprawie bieżącego zarządzania misją,
– zasada jednomyślności członków KU wymagana jest, gdy KU przedstawia zalecenia dotyczące wprowadzenia ewentualnych dostosowań do planowania operacyjnego, w tym ewentualnych dostosowań do celów.
Wstrzymanie się od głosu przez członka KU nie wyklucza zastosowania zasady jednomyślności.
2. Przewodniczący ustala, czy większość przedstawicieli państw uprawnionych do uczestnictwa w obradach jest obecna.
3. Wszystkie kwestie proceduralne są rozstrzygane zwykłą większością głosów członków KU obecnych na posiedzeniu.
4. Dania nie uczestniczy w podejmowaniu decyzji KU.
Artykuł 6
Poufność
1. Zgodnie z decyzją Rady 2011/292/UE z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (1) do posiedzeń i prac KU stosuje się przepisy Rady dotyczące bezpieczeństwa. W szczególności przedstawiciele w KU posiadają odpowiednie poświadczenia bezpieczeństwa osobowego.
2. Treść obrad Komitetu Uczestników objęta jest tajemnicą zawodową, chyba że KU jednomyślnie zadecyduje inaczej.
Artykuł 7
Wejście w życie
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.
Sporządzono w Brukseli dnia 6 grudnia 2011 r.
| W imieniu Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa |
O. SKOOG | |
Przewodniczący |
ZAŁĄCZNIK
Wykaz państw trzecich, o których mowa w art. 2 ust. 1 tiret drugie
– Serbia