Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2011-12-13
Wersja aktualna od 2011-12-13
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 1201/2011
z dnia 18 listopada 2011 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.
(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2., na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3. tej tabeli.
(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).
(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2. tej tabeli.
Artykuł 2
Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.
Artykuł 3
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 18 listopada 2011 r.
| W imieniu Komisji, za Przewodniczącego, |
Algirdas ŠEMETA | |
Członek Komisji |
ZAŁĄCZNIK
Opis towarów | Klasyfikacja (kod TARIC) | Uzasadnienie |
(1) | (2) | (3) |
Panel wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD) (tak zwany „moduł LCD”) o wymiarze przekątnej w przybliżeniu 66 cm (26 cali), składający się z warstwy aktywnej matrycy ciekłokrystalicznej umieszczonej między dwoma szklanymi arkuszami, wyposażonej w złącza.
Pomiędzy pierwszym szklanym arkuszem a warstwą ciekłokrystaliczną znajduje się matryca tranzystorów cienkowarstwowych (TFT), która dostarcza odpowiednie napięcia do pikseli.
Pomiędzy warstwą ciekłokrystaliczną a drugim szklanym arkuszem znajduje się filtr RGB, który steruje kolorami wyświetlanego obrazu.
Do panelu przyłączonych jest kilka złączy w postaci taśm. Każde złącze składa się z miniaturowego układu scalonego (tzw. „sterowniki źródłowe w układzie scalonym”) na elastycznym obwodzie drukowanym. Płytki obwodów drukowanych (PCB) podłączone są do „sterowników źródłowych w układzie scalonym”. „Sterowniki źródłowe w układzie scalonym” pozwalają na przekazanie sygnałów zasilających i sterujących, jak również przekształcają i przesyłają dane z płytek drukowanych do poszczególnych pikseli aktywnej matrycy ciekłokrystalicznej.
Moduł jest wykorzystywany do produkcji monitorów lub aparatury odbiorczej dla telewizji objętych pozycją 8528. | 8529 90 92 44 | Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 2 b) do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 8529, 8529 90 i 8529 90 92 oraz kodu TARIC 8529 90 92 44.
Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9013 jako urządzenie z aktywną matrycą ciekłokrystaliczną, ponieważ moduł LCD wyposażony jest w „sterowniki źródłowe w układzie scalonym” , które są więcej niż złączami elektrycznymi (tj. do zasilania), (zob. także Noty wyjaśniające do HS do pozycji 9013, pkt (1)).
Ponieważ moduł składa się z warstwy ciekłokrystalicznej TFT umieszczonej pomiędzy dwoma szklanymi arkuszami, jest wyposażony w elektroniczne układy sterujące do adresacji pikseli, wykorzystywany do produkcji monitorów lub aparatury odbiorczej dla telewizji, objętych pozycją 8528, uważany jest on za część objętą kodem CN 8529 90 92 do stosowania wyłącznie lub głównie z aparaturą objętą pozycją 8528.
Produkt zatem należy klasyfikować do kodu TARIC 8529 90 92 44, jako moduł LCD składający się wyłącznie z jednej lub więcej komórek TFT ze szkła lub tworzywa sztucznego, niepołączonych z urządzeniami ekranu dotykowego, z układem podświetlania lub bez, z inwertorami lub bez, z jedną lub więcej płytkami obwodów drukowanych z elektronicznymi układami sterującymi jedynie do adresowania pikseli. |