Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2013-06-04
Wersja aktualna od 2013-06-04
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 762/2011
z dnia 29 lipca 2011 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2013 r., Nr 130, poz. 1)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.
(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2., na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3. tej tabeli.
(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).
(5) Komitet Kodeksu Celnego nie wydał opinii w terminie określonym przez jego przewodniczącego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2. tej tabeli.
Artykuł 2
Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.
Artykuł 3
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 29 lipca 2011 r.
Alerty
ZAŁĄCZNIK
Wykaz towaru klasyfikowanego w Nomenklaturze scalonej do kodu CN [1]
Opis towarów | Klasyfikacja (kod CN) | Uzasadnienie |
(1) | (2) | (3) |
Wydrążony, niegwintowany, cylindryczny wyrób ze stali, innej niż stal nierdzewna, cynkowany (tak zwany „gwóźdź ekspresowy”). Posiada całkowity otwór wzdłuż jednej strony. Jeden koniec jest nieznacznie wywinięty na zewnątrz. Drugi koniec ma ostrą, tnącą krawędź. Artykuł używany jest jako zamocowanie, przez wbijanie go młotkiem w wywiercony otwór, na przykład do szybkiej instalacji listew na betonowych ścianach. Zaostrzony koniec zapewnia większą łatwość wbijania go. Jego wydrążona budowa, otwór wzdłuż jednej strony i wywinięty na zewnątrz koniec zapewniają zwiększoną siłę trzymania, gdy jest całkowicie wbity. (*) Zobacz fotografia | 7317 00 80 | Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej oraz brzmienie kodów CN 7317 00 i 7317 00 80. Klasyfikacja do pozycji 7318 jest wykluczona, ponieważ konstrukcja artykułu nie jest podobna do żadnego z artykułów wymienionych w tej pozycji. Klasyfikacja do pozycji 7326 jest wykluczona; gdyż artykuł nie może być uważany za stalowy kołek ścienny, ponieważ ze względu na swoją budowę nie jest przeznaczony, aby pozwolić na ścisłe mocowanie wkrętów w murowanych ścianach. Artykuł jest podobny i działa w taki sam sposób jak gwóźdź objęty pozycją 7317. Całkowite wbicie go młotkiem jest wystarczające do zapewnienia, że przedmiot, który ma zostać zamocowany, na przykład do listwy, pozostanie mocno przytwierdzony. Zatem artykuł ten należy klasyfikować do kodu CN 7317 00 80, jako pozostałe artykuły ze stali, podobne do gwoździa. |
(*) Fotografia ma charakter wyłącznie informacyjny. |
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 441/2013 z dnia 7 maja 2013 r. zmieniającego lub uchylającego niektóre rozporządzenia dotyczące klasyfikacji towarów według Nomenklatury scalonej (Dz.Urz.UE L 130 z 15.05.2013, str. 1). Zmiana weszła w życie 4 czerwca 2013 r.