Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2011 nr 199 str. 37
Wersja aktualna od 2011-08-22
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2011 nr 199 str. 37
Wersja aktualna od 2011-08-22
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 757/2011

z dnia 27 lipca 2011 r.

dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).

(5) Komitet Kodeksu Celnego nie wydał opinii w terminie określonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Towary opisane w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł 2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 lipca 2011 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,

Algirdas ŠEMETA

Członek Komisji


(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów

Klasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie

(1)

(2)

(3)

Obuwie niezakrywające kostki, niemożliwe do zidentyfikowania jako obuwie męskie lub damskie, o długości podeszwy wewnętrznej powyżej 24 cm.

Podeszwa zewnętrzna wykonana jest z gumy, a podeszwa środkowa z polimerów o małej gęstości.

Cholewka składa się z kawałków materiały włókienniczego, skóry i tworzyw sztucznych.

Całą powierzchnię cholewki pokrywa szary materiał włókienniczy, z wyjątkiem kawałka z białego materiału włókienniczego (filcu) [2 (*)] na pięcie buta (zob. fotografia nr 655 B).

Ten biały materiał włókienniczy pokryty jest kilkoma kawałkami z szarej skóry. Pokryty jest głównie jednym kawałkiem na pięcie [C (*)], a częściowo dwoma kawałkami wzdłuż obu boków buta [D (*)], a także dwoma kawałkami łukowatymi obejmującymi podbicie [B (*)] (zob. fotografia 655 C).

Na skraju pięty biały materiał włókienniczy pokryty jest kawałkiem czarnego, nieprzepuszczalnego materiału włókienniczego oraz kawałkiem z ciemnoszarego tworzywa sztucznego [b (*)] naszytymi na wierzch (zob. fotografia 655 C). Czarny materiał włókienniczy jest widoczny przez małe otwory w kawałku z tworzywa sztucznego.

Wymienione wyżej szare materiały włókiennicze są zszyte ze sobą i przymocowane do podeszwy. Po jednej stronie buta dwa kawałki szarego materiału włókienniczego połączone ściegiem zygzakowym, uzupełnionym po obu stronach szwem zeszytowym (zob. fotografia nr 655 D). Te same szwy zeszytowe mocują umieszczony pod dwoma kawałkami materiału włókienniczego pasek, aby wzmocnić to połączenie.

Z przodu buta szary materiał włókienniczy jest pokryty kawałkiem szarego tworzywa sztucznego [a (*)].

Po obu stronach buta kawałki szarej skóry [A (*)] są przymocowane do materiału włókienniczego, a na wierzchu skóry/materiału włókienniczego zostały dodane cztery pionowe paski materiału włókienniczego [1 (*)] (zob. fotografie nr 655 A i nr 655 D). Ponadto na pięcie buta do materiału włókienniczego przymocowano jeden pasek materiału włókienniczego jako pętlę.

(but treningowy)

(zob. fotografie nr 655 A, 655 B, 655 C i 655 D) (**)

6404 11 00

Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwag 4a), b) do działu 64 Nomenklatury scalonej, uwagę dodatkową 1 do działu 64 oraz brzmienie kodów CN 6404 oraz 6404 11 00.

Przy identyfikacji materiału składowego cholewki w rozumieniu uwagi 4a) do działu 64, nie uwzględnia się kawałka szarego tworzywa sztucznego pokrywającego przód buta [a (*)], ponieważ ochrania on palce stóp przez wzmocnienie szarego materiału włókienniczego pod spodem.

Podobnie nie uwzględnia się czterech pionowych pasków z materiału włókienniczego [1 (*)] po obu stronach buta, ponieważ wzmacniają one boki buta, ani pętli z materiału włókienniczego na pięcie buta, ponieważ jest ona dodatkiem służącym do pomocy podczas zakładania butów.

Podobnie nie uwzględnia się kawałków szarej skóry [A (*)], przymocowanych do szarego materiału włókienniczego po obu bokach buta, ponieważ one również wzmacniają boki obuwia.

Biały materiał włókienniczy [2 (*)] nie może być uważany za materiał składowy cholewki, ponieważ nawet częściowo nie jest on eksponowany na powierzchni zewnętrznej buta (zob. Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej do działu 64, Uwagi ogólne (1) (a), pierwsze zdanie drugiego akapitu).

Natomiast kawałki szarej skóry [B, C, D (*)], które głównie lub częściowo pokrywają biały materiał włókienniczy [2 (*)] (zob. fotografia nr 655 B oraz 655 C) kwalifikują się jako materiał składowy cholewki, ponieważ ich powierzchnia jest częściowo lub całkowicie eksponowana na powierzchni zewnętrznej buta i nie stanowią one ani dodatków, ani wzmocnień.

Czarny, nieprzepuszczalny materiał włókienniczy pod ciemnoszarym materiałem z tworzywa sztucznego na pięcie buta [b (*)] nie kwalifikuje się jako materiał składowy cholewki, ponieważ jest on jedynie wkładką, która utrudnia przedostanie się wody przez otwory w elemencie z tworzywa sztucznego. Dlatego też kawałek z ciemnoszarego tworzywa sztucznego na pięcie buta również kwalifikuje się jako materiał składowy cholewki w rozumieniu uwagi 4a) do działu 64.

Szare materiały włókiennicze kwalifikują się jako materiał składowy cholewki w rozumieniu uwagi 4a) do działu 64, ponieważ są one połączone ze sobą i z pozostałymi wskazanymi powyżej materiałami składowymi cholewki [B, C, D, b (*)] za pomocą trwałych sposobów połączenia (zob. Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej do działu 64, Uwagi ogólne 1)a), ostatnie zdanie drugiego akapitu, w połączeniu z 1)c), ostatnie zdanie drugiego akapitu).

Ponadto wyżej wskazane materiały składowe cholewki [B, C, D, b (*) oraz szare materiały włókiennicze] (zob. fotografia nr 655 C) mają cechy charakterystyczne dla cholewki, to znaczy: zapewniają wystarczające podtrzymanie stopy, by umożliwić użytkownikowi chodzenie w tym obuwiu (zob. drugie zdanie pierwszego akapitu uwagi dodatkowej 1 do działu 64).

Po usunięciu wymienionych powyżej wzmocnień i dodatków (zob. fotografia nr 655 C), szare materiały włókiennicze mają większe pole powierzchni zewnętrznej niż pozostałe materiały [B, C, D, b (*)] zidentyfikowane wyżej jako materiały składowe cholewki, a zatem obuwie należy uznać za posiadające cholewkę z materiału włókienniczego w rozumieniu uwagi 4a) do działu 64.

Część podeszwy stykająca się z podłożem jest z gumy, w rozumieniu uwagi 4b) do działu 64. Dlatego obuwie ma podeszwę (zewnętrzną) z gumy.

(*) Symbole liczbowe i literowe odnoszą się do oznaczeń na fotografiach.

(**) Fotografie mają charakter wyłącznie informacyjny.

infoRgrafika

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00