Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2011 nr 198 str. 37
Wersja archiwalna od 2011-07-28 do 2015-03-31
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2011 nr 198 str. 37
Wersja archiwalna od 2011-07-28 do 2015-03-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA RADY 2011/483/WPZiB

z dnia 28 lipca 2011 r.

dotycząca zmiany oraz przedłużenia obowiązywania decyzji 2010/96/WPZiB w sprawie misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (EUTM Somalia)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 i art. 43 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 15 lutego 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/96/WPZiB w sprawie misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (1).

(2) Dnia 31 marca 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/197/WPZiB w sprawie rozpoczęcia misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (EUTM Somalia) (2).

(3) Dnia 20 lipca 2011 r. Rada zatwierdziła zmienioną koncepcję zarządzania kryzysowego dla EUTM Somalia.

(4) Dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawozdaniu S/2011/277 dla Rady Bezpieczeństwa Sekretarz Generalny ONZ odnotował powiększenie terytorium kontrolowanego przez rząd i postępy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz wspomniał o szkoleniu prowadzonym przez UE. Sekretarz Generalny ONZ zaleca skupienie się na dalszym rozwoju instytucji somalijskiego sektora bezpieczeństwa, a w szczególności usprawnienie struktur dowodzenia i kierowania w ramach Narodowych Sił Bezpieczeństwa.

(5) Dnia 21 kwietnia 2011 r. przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej (UA) przedłożył Radzie Pokoju i Bezpieczeństwa sprawozdanie na temat sytuacji w Somalii. Podkreślił w nim postępy osiągnięte w dziedzinie bezpieczeństwa i wystąpił z wnioskiem o dalsze wsparcie szkoleniowe.

(6) W piśmie z dnia 4 maja 2011 r. skierowanym do Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa premier Somalii wyraził w imieniu tymczasowego rządu federalnego Somalii uznanie dla wsparcia udzielanego przez UE i potwierdził zobowiązanie tego rządu do utworzenia struktur dowodzenia i kierowania w ramach Narodowych Sił Bezpieczeństwa, do ochrony ludności cywilnej i do wcielenia rozmaitych oddziałów zbrojnych i bojówek klanowych do Narodowych Sił Bezpieczeństwa.

(7) Tymczasowy rząd federalny ponownie wyraził swoje uznanie dnia 23 czerwca 2011 r. na posiedzeniu Wspólnego Komitetu Bezpieczeństwa w Kampali.

(8) Dnia 10 maja 2011 r. w Addis Abebie odbyło się wspólne posiedzenie konsultacyjne Rady Pokoju i Bezpieczeństwa UA oraz Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa UE, podczas którego UA wyraziła zadowolenie ze wsparcia udzielanego przez misję EUTM Somalia na rzecz utworzenia zawodowych i zjednoczonych somalijskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa.

(9) Władze polityczne i wojskowe Ugandy wyraziły zadowolenie z partnerstwa z UE i Stanów Zjednoczonych oraz zadeklarowały chęć kontynuacji szkoleń.

(10) Zgodnie z art. 5 Protokołu w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w opracowywaniu i wykonywaniu decyzji i działań Unii, które mają wpływ na kwestie obronne. Dania nie uczestniczy w realizacji niniejszego wspólnego działania i dlatego też nie uczestniczy w finansowaniu operacji.

(11) Należy przedłużyć okres trwania misji EUTM Somalia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W decyzji 2010/96/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 1 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

„1. Aby nadal przyczyniać się do wzmocnienia tymczasowego rządu federalnego Somalii jako funkcjonującego rządu służącego obywatelom Somalii, szkoleniowa misja wojskowa UE (EUTM Somalia) uczestniczy w rozwoju somalijskiego sektora bezpieczeństwa, prowadząc szkolenie wojskowe dla Narodowych Sił Bezpieczeństwa. Szkolenie będzie poświęcone głównie tworzeniu struktur dowodzenia i kierowania oraz wyspecjalizowanych zdolności, a także zdolności w zakresie samodzielnego szkolenia somalijskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa, z myślą o przekazaniu fachowej wiedzy szkoleniowej UE podmiotom lokalnym. Misja EUTM Somalia będzie nadal prowadziła działania w ścisłej współpracy i koordynacji z innymi podmiotami społeczności międzynarodowej, zwłaszcza z Organizacją Narodów Zjednoczonych, AMISOM, Stanami Zjednoczonymi Ameryki oraz Ugandą, a także zgodnie z uzgodnionymi wymogami tymczasowego rządu federalnego.

2. Szkolenie wojskowe prowadzone w tym celu przez UE nadal odbywa się głównie w Ugandzie, zgodnie z politycznym założeniem misji UE mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa, tak jak określono to w zmienionej koncepcji zarządzania kryzysowego zatwierdzonej przez Radę dnia 20 lipca 2011 r. Niektóre elementy misji EUTM Somalia będą również zlokalizowane w Nairobi i w Brukseli.” ;

2) art. 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„ 1. Pułkownik Michael BEARY zostaje niniejszym mianowany dowódcą misji UE ze skutkiem od dnia 9 sierpnia 2011 r.”;

3) w art. 10 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Finansowa kwota odniesienia dla wspólnych kosztów misji wojskowej UE na okres do dnia 9 sierpnia 2011 r. wynosi 4,8 mln EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 32 ust. 3 decyzji ustanawiającej mechanizm ATHENA, wynosi 60 %.”;

b) dodaje się ustęp w brzmieniu:

„3. Finansowa kwota odniesienia dla wspólnych kosztów misji wojskowej UE na okres rozpoczynający się dnia 9 sierpnia 2011 r. wynosi 4,8 mln EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 32 ust. 3 decyzji ustanawiającej mechanizm ATHENA, wynosi 30 %.”;

4) art. 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Misja wojskowa UE zostaje zakończona w 2012 r. po dwóch sześciomiesięcznych okresach szkoleniowych i przemieszczeniu jednostek i personelu UE do Europy.”.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 lipca 2011 r.

W imieniu Rady

M. DOWGIELEWICZ

Przewodniczący


(1) Dz.U. L 44 z 19.2.2010, s. 16.

(2) Dz.U. L 87 z 7.4.2010, s. 33.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00