Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2011-10-15
Wersja aktualna od 2011-10-15
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 574/2011
z dnia 16 czerwca 2011 r.
zmieniające załącznik I do dyrektywy 2002/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do maksymalnych zawartości azotanu(III), melaminy, Ambrosia spp. oraz kokcydiostatyków i histomonostatyków pochodzących z zanieczyszczenia krzyżowego oraz konsolidujące załączniki I i II do tej dyrektywy
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2011 r., Nr 270, poz. 55) Pokaż wszystkie zmiany
Alerty
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę 2002/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 maja 2002 r. w sprawie niepożądanych substancji w paszach zwierzęcych (1), w szczególności jej art. 8 ust. 1 oraz ust. 2 tiret pierwsze,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa 2002/32/WE stanowi, że stosowanie produktów przeznaczonych do żywienia zwierząt, w których zawartość niepożądanych substancji przekracza maksymalne poziomy określone w załączniku I do wymienionej dyrektywy, jest niedozwolone. W odniesieniu do niektórych substancji niepożądanych, w przypadku przekroczenia progów określonych w załączniku II do wspomnianej dyrektywy, państwa członkowskie są zobowiązane do przeprowadzenia badań celem zidentyfikowania źródeł tych substancji.
(2) W odniesieniu do azotanu(III) stwierdzono, że produkty i produkty uboczne z buraków cukrowych i trzciny cukrowej oraz z produkcji skrobi zawierają w pewnych warunkach azotan(III) w ilościach przekraczających maksymalne zawartości ustalone niedawno w załączniku I do dyrektywy 2002/32/WE. Ponadto wydaje się, że metoda analizy stosowana w celu oznaczania azotanu(III) w paszy nie zawsze przynosi rzetelne wyniki analityczne w odniesieniu do produktów i produktów ubocznych z buraków cukrowych i trzciny cukrowej oraz z produkcji skrobi. Zważywszy że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w opinii z dnia 25 marca 2009 r. (2) stwierdził, że obecność azotanu(III) w produktach pochodzenia zwierzęcego nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi, należy czasowo wyłączyć produkty, o których mowa, z zakresu obowiązywania maksymalnych zawartości azotanu(III) w materiałach paszowych na czas dalszych badań poziomów azotanu(III) w tych produktach oraz właściwych metod analizy.
(3) Co się tyczy melaminy, w dniu 18 marca 2010 r. EFSA przyjął opinię naukową dotyczącą melaminy w żywności i paszy (3). Wyniki uzyskane przez EFSA wskazują, że melamina może powodować tworzenie się kryształów w drogach moczowych. Kryształy te, obserwowane u zwierząt i dzieci w wyniku przypadków obniżania jakości paszy i preparatów dla niemowląt poprzez dodawanie melaminy, mogą powodować uszkodzenia kanalików proksymalnych, co w niektórych przypadkach prowadziło do zgonów. Komisja Codex Alimentarius ustaliła maksymalne zawartości melaminy w paszy i żywności (4). Należy uwzględnić te maksymalne zawartości w załączniku I do dyrektywy 2002/32/WE w celu ochrony zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego, jako że zawartości te są zgodne z wnioskami z opinii EFSA. Pewne dodatki paszowe należy wyłączyć z zakresu obowiązywania tych maksymalnych zawartości, ponieważ dodatki te w nieunikniony sposób, w wyniku normalnego procesu produkcji, zawierają melaminę w ilości przekraczającej maksymalną zawartość.
(4) Co się tyczy Ambrosia spp., w opinii z dnia 4 czerwca 2010 r. (5) EFSA stwierdził, że ważnym czynnikiem rozsiewania tej rośliny, szczególnie na obszarach, gdzie nie występowała ona do tej pory, może być karma dla ptaków, ponieważ często zawiera ona znaczne ilości nieprzetworzonych nasion Ambrosia spp. Dlatego też ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się Ambrosia spp. w Unii można poprzez zapobieżenie stosowaniu karmy dla ptaków zanieczyszczonej nieprzetworzonymi nasionami Ambrosia spp. Rośliny Ambrosia spp. stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na uczulające właściwości ich pyłku. Wdychanie pyłku może powodować między innymi zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek oraz astmę. Istnieją również dowody na uczulające właściwości Ambrosia spp. u zwierząt. Należy zatem ograniczyć obecność nasion Ambrosia spp. w materiałach paszowych i mieszankach paszowych zawierających niezmielone ziarna i nasiona oraz ustalić maksymalną zawartość nasion Ambrosia spp. w niezmielonych ziarnach i nasionach na jak najniższym rozsądnie osiągalnym poziomie (zasada ALARA) zgodnie z dobrymi praktykami rolniczymi i praktykami w zakresie oczyszczania.
(5) Co się tyczy kokcydiostatyków i histomonostatyków, w przypadku stosowania ich jako dopuszczonego dodatku paszowego może dojść do ich przeniesienia z jednej partii produkcyjnej do drugiej. Takie przeniesienie może skutkować nieuniknionym zanieczyszczeniem krzyżowym kolejnej produkowanej paszy, czyli wprowadzeniem technicznie niemożliwych do uniknięcia śladowych ilości wymienionych substancji do paszy, dla której nie są one przeznaczone i w odniesieniu do której nie zezwolono na stosowanie kokcydiostatyków lub histomonostatyków. Uwzględniając stosowanie dobrych praktyk wytwarzania, maksymalne zawartości kokcydiostatyków i histomonostatyków pochodzących z nieuniknionego zanieczyszczenia krzyżowego w paszach, dla których nie są one przeznaczone, należy ustalić na jak najniższym rozsądnie osiągalnym poziomie (zasada ALARA). W celu umożliwienia producentowi pasz kontroli nad nieuniknionym zanieczyszczeniem krzyżowym należy – w przypadku pasz dla mniej wrażliwych gatunków zwierząt – uznać za możliwą do przyjęcia zawartość zanieczyszczeń w paszy, dla której substancje te nie są przeznaczone, na poziomie około 3 % maksymalnej dopuszczalnej zawartości; natomiast w przypadku pasz dla wrażliwych gatunków zwierząt oraz pasz stosowanych w okresie poprzedzającym ubój należy uznać za możliwą do przyjęcia zawartość zanieczyszczeń w paszy, dla której substancje te nie są przeznaczone, na poziomie około 1 % maksymalnej dopuszczalnej zawartości. Zawartość zanieczyszczeń na poziomie 1 % należy także uznać za możliwą do przyjęcia w odniesieniu do zanieczyszczenia krzyżowego innych pasz, przeznaczonych dla gatunków docelowych, do których to pasz nie dodaje się kokcydiostatyków lub histomonostatyków, oraz w odniesieniu do pasz, dla których substancje te nie są przeznaczone, przeznaczonych dla zwierząt, od których stale pozyskuje się żywność, takich jak krowy mleczne czy kury nioski, w przypadku istnienia dowodów na przenoszenie zanieczyszczeń z paszy na żywność pochodzenia zwierzęcego. W przypadku bezpośredniego podawania zwierzętom materiałów paszowych lub stosowania mieszanek paszowych uzupełniających nie powinno to skutkować narażeniem zwierzęcia na zawartość kokcydiostatyków lub histomonostatyków wyższą niż maksymalny poziom narażenia wynikający ze stosowania w dziennej dawce pokarmowej wyłącznie pełnoporcjowych mieszanek paszowych.
(6) W odniesieniu do kokcydiostatyków: narazyny, nikarbazyny i soli sodowej lasalocidu należy zmienić załącznik I do dyrektywy 2002/32/WE w celu uwzględnienia niedawnych zmian zezwoleń dla tych substancji, a także należy w związku z tym zmienić rozporządzenie Komisji (WE) nr 124/2009 z dnia 10 lutego 2009 r. ustalające maksymalne zawartości w żywności kokcydiostatyków i histomonostatyków pochodzących z nieuniknionego zanieczyszczenia krzyżowego tymi substancjami pasz, dla których nie są one przeznaczone (6).
(7) Załączniki I i II do dyrektywy 2002/32/WE podlegały już w przeszłości wielokrotnym i daleko idącym dostosowaniom. Należy zatem dokonać konsolidacji tych załączników. Dla zwiększenia jasności i czytelności tych załączników należy zmienić ich strukturę i ujednolicić terminologię. Ponieważ przepisy zawarte w załącznikach są stosowane bezpośrednio i wiążą w całości, należy ustanowić te załączniki w drodze rozporządzenia.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt i nie spotkały się ze sprzeciwem Parlamentu Europejskiego ani Rady,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Załączniki I i II do dyrektywy 2002/32/WE zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku [1] do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2011 r.
Przepisy dotyczące Ambrosia spp. stosuje się od dnia 1 stycznia 2012 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 16 czerwca 2011 r.
(1) Dz.U. L 140 z 30.5.2002, s. 10.
(2) Panel EFSA ds. środków trujących w łańcuchu żywnościowym, Opinia naukowa dotycząca azotanu(III) jako substancji niepożądanych w paszy dla zwierząt, The EFSA Journal (2009) 1017, s. 1–47. Dostępna na stronie internetowej: http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1017.pdf.
(3) Panel EFSA ds. środków trujących w łańcuchu żywnościowym (CONTAM) oraz panel EFSA ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu (CEF); Opinia naukowa dotycząca melaminy w żywności i paszy. The EFSA Journal 2010; 8(4):1573. [145 ss.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1573. Dostępna na stronie internetowej: http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1573.pdf.
(4) Sprawozdanie z 33. sesji Wspólnego programu FAO i WHO dotyczącego standardów żywieniowych, Komisja Codex Alimentarius, Genewa, Szwajcaria, 5–9 lipca 2010 r. (ALINORM 10/33/REP).
(5) Panel EFSA ds. środków trujących w łańcuchu żywnościowym (CONTAM), panel EFSA ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii (NDA) oraz panel EFSA ds. zdrowia roślin (PLH); Opinia naukowa dotycząca wpływu obecności nasion Ambrosia spp. w paszy dla zwierząt na zdrowie publiczne i zdrowie zwierząt oraz na środowisko. The EFSA Journal 2010; 8(6):1566 [37 ss.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1566. Dostępna na stronie internetowej: http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1566.pdf.
(6) Dz.U. L 140 z 11.2.2009, s. 7.
ZAŁĄCZNIK
Załączniki I i II do dyrektywy 2002/32/WE otrzymują brzmienie:
„ZAŁĄCZNIK I
MAKSYMALNE ZAWARTOŚCI SUBSTANCJI NIEPOŻĄDANYCH, O KTÓRYCH MOWA W ART. 3 UST. 2
SEKCJA I: ZANIECZYSZCZENIA ORGANICZNE I ZWIĄZKI AZOTU
Substancja niepożądana | Produkty przeznaczone na paszę | Maksymalna zawartość w mg/kg (ppm) odpowiadająca paszy o zawartości wilgoci 12 % |
1. Arsen (1) | Materiały paszowe | 2 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mączki sporządzonej z trawy, z suszonej lucerny i z suszonej koniczyny oraz suszonych wysłodków buraczanych i suszonych wysłodków buraczanych melasowanych | 4 |
| – makuchu z rdzenia palmy | 4 (2) |
| – fosforanów oraz morskich alg wapiennych | 10 |
| – węglanu wapnia | 15 |
| – tlenku magnezu i węglanu magnezu | 20 |
| – ryb, innych zwierząt wodnych i produktów z nich otrzymanych | 25 (2) |
| – mączek z wodorostów morskich oraz materiałów paszowych uzyskanych z wodorostów morskich | 40 (2) |
| Cząstki żelaza stosowane jako znacznik | 50 |
| Dodatki paszowe należące do grupy funkcjonalnej związków pierwiastków śladowych | 30 |
| z wyjątkiem: |
|
| – pentahydratu siarczanu miedzi(II) i węglanu miedzi(II) | 50 |
| – tlenku cynku, tlenku manganu(II) i tlenku miedzi(II) | 100 |
| Mieszanka paszowa uzupełniająca | 4 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanka paszowa mineralna | 12 |
| Mieszanki paszowe pełnoporcjowe | 2 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla ryb i zwierząt futerkowych | 10 (2) |
2. Kadm | Materiały paszowe pochodzenia roślinnego | 1 |
| Materiały paszowe pochodzenia zwierzęcego | 2 |
| Materiały paszowe pochodzenia mineralnego | 2 |
| z wyjątkiem: |
|
| – fosforanów | 10 |
| Dodatki paszowe należące do grupy funkcjonalnej związków pierwiastków śladowych | 10 |
| z wyjątkiem: |
|
| – tlenku miedzi(II), tlenku manganu(II), tlenku cynku i monohydratu siarczanu manganu(II) | 30 |
| Dodatki należące do grupy funkcyjnej spoiw i środków przeciwzbrylających | 2 |
| Premiksy (6) | 15 |
| Mieszanka paszowa uzupełniająca | 0,5 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanki paszowej mineralnej |
|
| – – zawierającej < 7 % fosforu (8) | 5 |
| – – zawierającej ≥ 7 % fosforu (8) | 0,75 na 1 % fosforu (8), maksymalnie 7,5 |
| – mieszanki paszy uzupełniającej dla zwierząt domowych | 2 |
| Mieszanki paszowe pełnoporcjowe | 0,5 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla bydła (z wyjątkiem cieląt), owiec (z wyjątkiem jagniąt), kóz (z wyjątkiem koźląt) i ryb | 1 |
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla zwierząt domowych | 2 |
3. Fluor (7) | Materiały paszowe | 150 |
| z wyjątkiem: |
|
| – materiałów paszowych pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem skorupiaków morskich, takich jak kryl morski | 500 |
| – skorupiaków morskich, takich jak kryl morski | 3 000 |
| – fosforanów | 2 000 |
| – węglanu wapnia | 350 |
| – tlenku magnezu | 600 |
| – morskich alg wapiennych | 1 000 |
| Wermikulit (E561) | 3 000 |
| Mieszanka paszowa uzupełniająca: |
|
| – zawierająca ≤ 4 % fosforu (8) | 500 |
| – zawierająca > 4 % fosforu (8) | 125 na 1 % fosforu (8) |
| Mieszanki paszowe pełnoporcjowe | 150 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla świń | 100 |
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla drobiu (z wyjątkiem piskląt) i ryb | 350 |
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla piskląt | 250 |
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla bydła, owiec i kóz |
|
| – w okresie laktacji | 30 |
| – pozostałych | 50 |
4. Ołów | Materiały paszowe | 10 |
| z wyjątkiem: |
|
| – zielonki (3) | 30 |
| – fosforanów oraz morskich alg wapiennych | 15 |
| – węglanu wapnia | 20 |
| – drożdży | 5 |
| Dodatki paszowe należące do grupy funkcjonalnej związków pierwiastków śladowych | 100 |
| z wyjątkiem: |
|
| – tlenku cynku | 400 |
| – tlenku manganu(II), węglanu żelaza(II), węglanu miedzi(II) | 200 |
| Dodatki paszowe należące do grupy funkcyjnej spoiw i środków przeciwzbrylających | 30 |
| z wyjątkiem: |
|
| – klinoptylolitu pochodzenia wulkanicznego | 60 |
| Premiksy (6) | 200 |
| Mieszanka paszowa uzupełniająca | 10 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanki paszy mineralnej | 15 |
| Mieszanka paszowa pełnoporcjowa | 5 |
5. Rtęć (4) | Materiały paszowe | 0,1 |
| z wyjątkiem: |
|
| – ryb, innych zwierząt wodnych i produktów z nich otrzymanych | 0,5 |
| – węglanu wapnia | 0,3 |
| Mieszanki paszowe | 0,1 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych mineralnych | 0,2 |
| – mieszanek paszowych dla ryb | 0,2 |
| – mieszanek paszowych dla psów, kotów i zwierząt futerkowych | 0,3 |
6. Azotan(III) (5) | Materiały paszowe | 15 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mączki rybnej | 30 |
| – kiszonki | – |
| – produktów i produktów ubocznych z buraków cukrowych i trzciny cukrowej oraz z produkcji skrobi | – |
| Mieszanki paszowe pełnoporcjowe | 15 |
| z wyjątkiem: |
|
| – karmy pełnoporcjowej dla psów i kotów o zawartości wilgoci powyżej 20 % | – |
7. Melamina (9) | Pasza | 2,5 |
| z wyjątkiem dodatków paszowych: |
|
| – kwasu guanidynooctowego | – |
| – mocznika | – |
| – biuretu | – |
(1) Maksymalne zawartości odnoszą się do arsenu ogółem. (2) Na wniosek właściwych organów odpowiedzialny operator musi przeprowadzić analizę w celu wykazania, że zawartość nieorganicznego arsenu jest niższa niż 2 ppm. Analiza ta jest szczególnie istotna w odniesieniu do wodorostów morskich gatunku Hizikia fusiforme. (3) Zielonka obejmuje produkty przeznaczone na paszę, takie jak siano, kiszonki, świeża trawa itp. (4) Maksymalne zawartości odnoszą się do rtęci ogółem. (5) Maksymalne zawartości są wyrażone jako azotan(III) sodu. (6) Maksymalna zawartość ustanowiona dla premiksów uwzględnia dodatki o najwyższym poziomie ołowiu i kadmu, a nie wrażliwość różnych gatunków zwierząt na ołów i kadm. Jak przewidziano w art. 16 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt (Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29), w celu ochrony zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego producenci premiksów są odpowiedzialni za zapewnienie, że poza maksymalnymi zawartościami dla premiksów, instrukcje użytkowania premiksów są zgodne z maksymalnymi zawartościami dla mieszanek paszowych uzupełniających i pełnoporcjowych. (7) Maksymalne poziomy odnoszą się do oznaczenia analitycznego fluoru, gdzie ekstrakcja odbywa się w 1 N kwasie chlorowodorowym przez 20 minut w temperaturze otoczenia. Dopuszcza się stosowanie równoważnych metod ekstrakcji pod warunkiem wykazania, że użyta procedura ma porównywalną skuteczność ekstrakcji. (8) Procentowa zawartość fosforu jest wyrażona w odniesieniu do paszy o zawartości wilgoci 12 %. (9) Maksymalna zawartość odnosi się wyłącznie do melaminy. Uwzględnienie strukturalnie pokrewnych związków: kwasu cyjanurowego, ammeliny i ammelidu zostanie rozważone na dalszym etapie. |
SEKCJA II: MYKOTOKSYNY
Substancja niepożądana | Produkty przeznaczone na paszę | Maksymalna zawartość w mg/kg (ppm) odpowiadająca paszy o zawartości wilgoci 12 % |
1. Aflatoksyna B1 | Materiały paszowe | 0,02 |
| Mieszanki paszowe uzupełniające i pełnoporcjowe | 0,01 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych dla bydła mlecznego i cieląt, owiec mlecznych i jagniąt, kóz mlecznych i koźląt, prosiąt i młodego drobiu | 0,005 |
| – mieszanek paszowych dla bydła (z wyjątkiem bydła mlecznego i cieląt), owiec (z wyjątkiem owiec mlecznych i jagniąt), kóz (z wyjątkiem kóz mlecznych i koźląt), świń (z wyjątkiem prosiąt) i drobiu (z wyjątkiem młodego drobiu) | 0,02 |
2. Sporysz (Claviceps purpurea) | Materiały paszowe i mieszanki paszowe zawierające niezmielone ziarna zbóż | 1 000 |
SEKCJA III: TOKSYNY WŁAŚCIWE DLA ROŚLIN
Substancja niepożądana | Produkty przeznaczone na paszę | Maksymalna zawartość w mg/kg (ppm) odpowiadająca paszy o zawartości wilgoci 12 % |
1. Wolny gossypol | Materiały paszowe | 20 |
| z wyjątkiem: |
|
| – nasion bawełny | 5 000 |
| – makuchu z nasion bawełny oraz mączki z nasion bawełny | 1 200 |
| Mieszanki paszowe pełnoporcjowe | 20 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla bydła (z wyjątkiem cieląt) | 500 |
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla owiec (z wyjątkiem jagniąt) i kóz (z wyjątkiem koźląt) | 300 |
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla drobiu (z wyjątkiem kur niosek) i cieląt | 100 |
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla królików, jagniąt, koźląt i świń (z wyjątkiem prosiąt) | 60 |
2. Kwas cyjanowodorowy | Materiały paszowe | 50 |
z wyjątkiem: |
| |
| – nasion lnu | 250 |
| – makuchów lnianych | 350 |
| – produktów z manioku i makuchów migdałowych | 100 |
| Mieszanki paszowe pełnoporcjowe | 50 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla kurcząt (< 6 tygodni) | 10 |
3. Teobromina | Mieszanki paszowe pełnoporcjowe | 300 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla świń | 200 |
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla psów, królików, koni i zwierząt futerkowych | 50 |
4. Winylotiooksa zolidon (5-winylooksazolidyno-2-tion) | Mieszanki paszowe pełnoporcjowe dla drobiu | 1 000 |
z wyjątkiem: |
| |
– mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla kur niosek | 500 | |
5. Lotny olejek gorczyczny (1) | Materiały paszowe | 100 |
z wyjątkiem: |
| |
| – makuchów rzepakowych | 4 000 |
| Mieszanki paszowe pełnoporcjowe | 150 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla bydła (z wyjątkiem cieląt), owiec (z wyjątkiem jagniąt) i kóz (z wyjątkiem koźląt) | 1 000 |
| – mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla świń (z wyjątkiem prosiąt) i drobiu | 500 |
(1) Maksymalne zawartości są wyrażone jako izotiocyjanian allilu. |
SEKCJA IV: ZWIĄZKI Z GRUPY WĘGLOWODORÓW CHLOROWANYCH (Z WYJĄTKIEM DIOKSYN I PCB)
Substancja niepożądana | Produkty przeznaczone na paszę | Maksymalna zawartość w mg/kg (ppm) odpowiadająca paszy o zawartości wilgoci 12 % |
1. Aldryna (1) | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 0,01 (2) |
2. Dieldryna (1) | z wyjątkiem: |
|
| – olejów i tłuszczów | 0,1 (2) |
| – mieszanek paszowych dla ryb | 0,02 (2) |
3. Kamfechlor (toksafen) – suma wskaźników kongenerów CHB 26, 50 i 62 (3) | Ryby, inne zwierzęta wodne i produkty z nich otrzymane | 0,02 |
z wyjątkiem: |
| |
– oleju z ryb | 0,2 | |
| Mieszanki paszowe pełnoporcjowe dla ryb | 0,05 |
4. Chlordan (suma izomerów cis- i trans- oraz oksychlordanu wyrażona jako chlordan) | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 0,02 |
z wyjątkiem: |
| |
– olejów i tłuszczów | 0,05 | |
5. DDT (suma izomerów DDT-, DDD- (lub TDE-) i DDE- wyrażona jako DDT) | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 0,05 |
z wyjątkiem: |
| |
– olejów i tłuszczów | 0,5 | |
6. Endosulfan (suma izomerów alfa- i beta- oraz siarczanu endosulfanu wyrażona jako endosulfan) | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 0,1 |
z wyjątkiem: |
| |
– kukurydzy i produktów kukurydzianych otrzymanych w wyniku jej przetwarzania | 0,2 | |
– nasion roślin oleistych oraz produktów otrzymanych w wyniku ich przetwarzania, z wyjątkiem surowego oleju roślinnego | 0,5 | |
– surowego oleju roślinnego | 1,0 | |
– mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla ryb | 0,005 | |
7. Endryna (suma endryny i delta-ketoi-endryny, wyrażona jako endryna) | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 0,01 |
z wyjątkiem: |
| |
– olejów i tłuszczów | 0,05 | |
8. Heptachlor (suma heptachloru i epoksydu heptachloru, wyrażona jako heptachlor) | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 0,01 |
z wyjątkiem: |
| |
– olejów i tłuszczów | 0,2 | |
9. Heksachloro benzen (HCB) | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 0,01 |
z wyjątkiem: |
| |
– olejów i tłuszczów | 0,2 | |
10. Heksachloro cykloheksan (HCH) |
|
|
– izomery alfa | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 0,02 |
| z wyjątkiem: |
|
| – olejów i tłuszczów | 0,2 |
– izomery beta | Materiały paszowe | 0,01 |
| z wyjątkiem: |
|
| – olejów i tłuszczów | 0,1 |
| Mieszanki paszowe | 0,01 |
| z wyjątkiem: |
|
| – mieszanek paszowych dla bydła mlecznego | 0,005 |
– izomery gamma | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 0,2 |
z wyjątkiem: |
| |
| – olejów i tłuszczów | 2,0 |
(1) Pojedynczo lub łącznie, wyrażone jako dieldryna. (2) Maksymalna zawartość aldryny i dieldryny, pojedynczo lub łącznie, wyrażona jako dieldryna. (3) System numerowania zgodny z Parlar, z prefiksem „CHB” lub „ Parlar”: CHB 26: 2-endo,3-egzo,5-endo,6-egzo,8,8,10,10-oktochlorobornan CHB 50: 2-endo,3-egzo,5-endo,6-egzo,8,8,9,10,10-nonachlorobornan CHB 62: 2,2,5,5,8,9,9,10,10-nonachlorobornan. |
SEKCJA V: DIOKSYNY I PCB
Substancja niepożądana | Produkty przeznaczone na paszę | Maksymalna zawartość w ng WHO-PCDD/F-TEQ/kg (ppt) (1), (2) odpowiadająca paszy o zawartości wilgoci 12 % | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Dioksyny (suma polichlorowanych dibenzo-para-dioksyn (PCDD) i polichlorowanych dibenzo-furanów (PCDF)) wyrażona w równoważnikach toksyczności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przy zastosowaniu WHO-TEF (współczynniki równoważności toksycznej, 1997) (4)) | Materiały paszowe pochodzenia roślinnego | 0,75 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
z wyjątkiem: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– olejów roślinnych i ich produktów ubocznych | 0,75 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Materiały paszowe pochodzenia mineralnego | 1,0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Materiały paszowe pochodzenia zwierzęcego: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– tłuszcz zwierzęcy, włącznie z tłuszczem mlecznym i tłuszczem jaj | 2,0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– inne produkty zwierząt lądowych, włącznie z mlekiem i przetworami mlecznymi oraz jajami i produktami jajecznymi | 0,75 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– olej z ryb | 6,0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– ryby, inne zwierzęta wodne i produkty z nich otrzymane z wyjątkiem oleju z ryb i hydrolizatów białka rybnego zawierających ponad 20 % tłuszczu (3) | 1,25 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– hydrolizaty białka rybnego zawierające ponad 20 % tłuszczu | 2,25 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dodatki paszowe: glinka kaolinowa, dwuwodny siarczan wapnia, wermikulit, natrolitephonolite, gliniany wapnia syntetyczne i klinoptylolit z osadu należące do grupy funkcyjnej spoiw i środków przeciwzbrylających | 0,75 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dodatki paszowe należące do grupy funkcjonalnej związków pierwiastków śladowych | 1,0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Premiksy | 1,0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mieszanki paszowe | 0,75 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
z wyjątkiem: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– mieszanek paszowych dla zwierząt domowych i ryb | 2,25 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– mieszanek paszowych dla zwierząt futerkowych | – | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Suma dioksyn i dioksynopodobnych PCB (suma polichlorowanych dibenzo-para-dioksyn (PCDD), polichlorowanych dibenzo-furanów (PCDF) i polichlorowanych bifenyli (PCB)) wyrażona w równoważnikach toksyczności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przy zastosowaniu WHO-TEF (współczynniki równoważności toksycznej, 1997) (4)) | Materiały paszowe pochodzenia roślinnego | 1,25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
z wyjątkiem: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– olejów roślinnych i ich produktów ubocznych | 1,5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Materiały paszowe pochodzenia mineralnego | 1,5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Materiały paszowe pochodzenia zwierzęcego: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– tłuszcz zwierzęcy, włącznie z tłuszczem mlecznym i tłuszczem jaj | 3,0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– inne produkty zwierząt lądowych, włącznie z mlekiem i przetworami mlecznymi oraz jajami i produktami jajecznymi | 1,25 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– olej z ryb | 24,0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– ryby, inne zwierzęta wodne i produkty z nich otrzymane z wyjątkiem oleju z ryb i hydrolizatów białka rybnego zawierających ponad 20 % tłuszczu (3) | 4,5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– hydrolizaty białka rybnego zawierające ponad 20 % tłuszczu | 11,0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dodatki paszowe: glinka kaolinowa, dwuwodny siarczan wapnia, wermikulit, natrolitephonolite, gliniany wapnia syntetyczne i klinoptylolit z osadu należące do grupy funkcyjnej spoiw i środków przeciwzbrylających | 1,5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dodatki paszowe należące do grupy funkcjonalnej związków pierwiastków śladowych | 1,5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Premiksy | 1,5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mieszanki paszowe | 1,5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
z wyjątkiem: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– mieszanek paszowych dla zwierząt domowych i ryb | 7,0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– mieszanek paszowych dla zwierząt futerkowych | – | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(1) Górne granice stężeń; górne granice stężeń są obliczone przy założeniu, że wszystkie wartości różnych kongenerów poniżej granicy oznaczalności są równe granicy oznaczalności. (2) Odrębna maksymalna zawartość dla dioksyn (PCDD/F) obowiązuje nadal w okresie tymczasowym. Produkty przeznaczone do żywienia zwierząt, określone w pkt 1, muszą w tym okresie spełniać wymagania dotyczące maksymalnej zawartości dioksyn i maksymalnej zawartości sumy dioksyn i dioksynopodobnych PCB. (3) Świeże ryby i inne zwierzęta wodne dostarczone bezpośrednio i użyte bez pośredniego przetwarzania do produkcji pasz dla zwierząt futerkowych nie podlegają wymogom w zakresie maksymalnych zawartości, natomiast maksymalne zawartości wynoszące 4,0 ng WHO-PCDD/F-TEQ/kg produktu i 8,0 ng WHO-PCDD/F-PCB-TEQ/kg produktu mają zastosowanie do świeżych ryb, a wynoszące 25,0 ng WHO-PCDD/F-PCB-TEQ/kg produktu – do wątrób rybich przeznaczonych do bezpośredniego karmienia zwierząt domowych, zoologicznych i cyrkowych lub używanych jako materiał paszowy do produkcji karmy dla zwierząt domowych. Produkty lub przetworzone białka zwierzęce wyprodukowane z tych zwierząt (futerkowych, domowych, zoologicznych i cyrkowych) nie mogą wejść do łańcucha żywnościowego i karmienie nimi zwierząt gospodarskich, które są utrzymywane, tuczone lub hodowane do produkcji żywności, jest zabronione. (4) WHO-TEF przyjęte w celu oceny ryzyka dla zdrowia ludzkiego na podstawie wniosków z posiedzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które odbyło się w Sztokholmie (Szwecja) w dniach 15–18 czerwca 1997 r. (Van den Berg et al., (1998) Toxic Equivalency Factors (TEFs) for PCBs, PCDDs, PCDFs for Humans and for Wildlife. Environmental Health Perspectives, 106(12), 775). | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
SEKCJA VI: SZKODLIWE ZANIECZYSZCZENIA BIOLOGICZNE
Substancja niepożądana | Produkty przeznaczone na paszę | Maksymalna zawartość w mg/kg (ppm) odpowiadająca paszy o zawartości wilgoci 12 % |
1. Nasiona chwastów oraz niezmielone i nierozdrobnione owoce zawierające alkaloidy, glukozydy lub inne substancje toksyczne, osobno lub w połączeniu, w tym: | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 3 000 |
– Datura sp |
| 1 000 |
2. Crotalaria spp. | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 100 |
3. Nasiona i łuski nasion Ricinus communis L., Croton tiglium L. i Abrus precatorius L., a także ich przetworzone produkty pochodne (1), osobno lub w połączeniu | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | 10 (2) |
4. Niełuskane orzechy bukowe – Fagus silvatica L. 5. Jatropha curcas L. 6. Brassica juncea (L.) Czern. i Coss. ssp. integrifolia (West.) Thell. 7. Gorczyca sarepska – Brassica juncea (L.) Czern. i Coss. ssp. juncea 8. Brassica juncea (L.) Czern. i Coss. ssp. juncea var. lutea Batalin 9. Brassica nigra (L.) Koch 10. Brassica carinata A. Braun | Materiały paszowe i mieszanki paszowe | Nasiona i owoce wymienionych obok gatunków roślin, jak również ich przetworzone pochodne, mogą być obecne w paszach jedynie w ilościach śladowych, niemożliwych do ilościowego określenia |
11. Nasiona Ambrosia spp. | Materiały paszowe | 50 |
z wyjątkiem: |
| |
– prosa (ziarna Panicum miliaceum L.) i sorgo (ziarna Sorghum bicolor (L) Moench s.l.) nieprzeznaczone do bezpośredniego karmienia zwierząt | 200 | |
Mieszanki paszowe zawierające niezmielone ziarna i nasiona | 50 | |
(1) O ile możliwe jest ich oznaczenie metodami mikroskopii analitycznej. (2) Obejmuje również fragmenty łusek nasion. |
SEKCJA VII: DODATKI PASZOWE, KTÓRYCH OBECNOŚĆ WSKUTEK NIEUNIKNIONEGO ZANIECZYSZCZENIA KRZYŻOWEGO JEST DOZWOLONA W PASZY, DLA KTÓREJ NIE SĄ ONE PRZEZNACZONE
Kokcydiostatyk | Produkty przeznaczone na paszę (1) | Maksymalna zawartość w mg/kg (ppm) odpowiadająca paszy o zawartości wilgoci 12 % |
1. Dekokwinat | Materiały paszowe | 0,4 |
| Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
|
| – niosek oraz kurcząt chowanych na nioski (> 16 tygodni) | 0,4 |
| – kurcząt rzeźnych w okresie poprzedzającym ubój, w którym zabronione jest stosowanie dekokwinatu (pasza na końcowy okres tuczu) | 0,4 |
| – innych gatunków zwierząt | 1,2 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania dekokwinatu | (2) |
2. Diklazuril | Materiały paszowe | 0,01 |
| Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
|
| – niosek, kurcząt chowanych na nioski (> 16 tygodni) oraz indyków rzeźnych (> 12 tygodni) | 0,01 |
| – królików rzeźnych i hodowlanych w okresie poprzedzającym ubój, w którym zabronione jest stosowanie diklazurilu (pasza na końcowy okres tuczu) | 0,01 |
| – innych gatunków zwierząt, oprócz kurcząt chowanych na nioski (< 16 tygodni), kurcząt rzeźnych, perlic i indyków rzeźnych (< 12 tygodni) | 0,03 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania diklazurilu | (2) |
3. Wodorobromek halofuginonu | Materiały paszowe | 0,03 |
Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
| |
| – niosek, kurcząt chowanych na nioski oraz indyków (> 12 tygodni) | 0,03 |
| – kurcząt rzeźnych i indyków (< 12 tygodni) w okresie poprzedzającym ubój, w którym zabronione jest stosowanie wodorobromku halofuginonu (pasza na końcowy okres tuczu) | 0,03 |
| – innych gatunków zwierząt | 0,09 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania wodorobromku halofuginonu | (2) |
4. Sól sodowa lasalocidu | Materiały paszowe | 1,25 |
Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
| |
| – psów, cieląt, królików, gatunków z rodziny koniowatych, zwierząt mlecznych, niosek, indyków (> 16 tygodni) oraz kurcząt chowanych na nioski (> 16 tygodni) | 1,25 |
| – kurcząt rzeźnych, kurcząt chowanych na nioski (< 16 tygodni) i indyków (< 16 tygodni) w okresie poprzedzającym ubój, w którym zabronione jest stosowanie soli sodowej lasalocidu (pasza na końcowy okres tuczu) | 1,25 |
| – innych gatunków zwierząt | 3,75 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania soli sodowej lasalocidu | (2) |
5. Maduramycyna amonu alfa | Materiały paszowe | 0,05 |
| Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
|
| – gatunków z rodziny koniowatych, królików, indyków (> 16 tygodni), niosek oraz kurcząt chowanych na nioski (> 16 tygodni) | 0,05 |
| – kurcząt rzeźnych i indyków (< 16 tygodni) w okresie poprzedzającym ubój, w którym zabronione jest stosowanie maduramycyny amonu alfa (pasza na końcowy okres tuczu); | 0,05 |
| – innych gatunków zwierząt | 0,15 |
| Premiksy stosowane w paszach, dla których nie dopuszczono stosowania maduramycyny amonu alfa | (2) |
6. Sól sodowa monenzyny | Materiały paszowe | 1,25 |
| Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
|
| – gatunków z rodziny koniowatych, psów, małych przeżuwaczy (owiec i kóz), kaczek, bydła, bydła mlecznego, niosek, kurcząt chowanych na nioski (> 16 tygodni) oraz indyków (> 16 tygodni) | 1,25 |
| – kurcząt rzeźnych, kurcząt chowanych na nioski (< 16 tygodni) i indyków (< 16 tygodni) w okresie poprzedzającym ubój, w którym zabronione jest stosowanie soli sodowej monenzyny (pasza na końcowy okres tuczu) | 1,25 |
| – innych gatunków zwierząt | 3,75 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania soli sodowej monenzyny | (2) |
7. Narazyna | Materiały paszowe | 0,7 |
| Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
|
| – indyków, królików, gatunków z rodziny koniowatych, niosek oraz kurcząt chowanych na nioski (> 16 tygodni) | 0,7 |
| – innych gatunków zwierząt | 2,1 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania narazyny | (2) |
8. Nikarbazyna | Materiały paszowe | 1,25 |
| Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
|
| – gatunków z rodziny koniowatych, niosek oraz kurcząt chowanych na nioski (> 16 tygodni) | 1,25 |
| – innych gatunków zwierząt | 3,75 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania nikarbazyny (osobno lub w połączeniu z narazyną). | (2) |
9. Chlorowodorek robenidyny | Materiały paszowe | 0,7 |
Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
| |
– niosek oraz kurcząt chowanych na nioski (> 16 tygodni) | 0,7 | |
– kurcząt rzeźnych, królików rzeźnych i hodowlanych oraz indyków w okresie poprzedzającym ubój, w którym zabronione jest stosowanie chlorowodorku robenidyny (pasza na końcowy okres tuczu) | 0,7 | |
| – innych gatunków zwierząt | 2,1 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania chlorowodorku robenidyny | (2) |
10. Sól sodowa salinomycyny | Materiały paszowe | 0,7 |
Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
| |
| – gatunków z rodziny koniowatych, indyków, niosek oraz kurcząt chowanych na nioski (12 tygodni) | 0,7 |
| – kurcząt rzeźnych, kurcząt chowanych na nioski (< 12 tygodni) i królików rzeźnych w okresie poprzedzającym ubój, w którym zabronione jest stosowanie soli sodowej salinomycyny (pasza na końcowy okres tuczu) | 0,7 |
| – innych gatunków zwierząt | 2,1 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania soli sodowej salinomycyny | (2) |
11. Sól sodowa semduramycyny | Materiały paszowe | 0,25 |
Mieszanki paszowe przeznaczone dla: |
| |
| – niosek oraz kurcząt chowanych na nioski (> 16 tygodni) | 0,25 |
| – kurcząt rzeźnych w okresie poprzedzającym ubój, w którym zabronione jest stosowanie soli sodowej semduramycyny (pasza na końcowy okres tuczu) | 0,25 |
| – innych gatunków zwierząt | 0,75 |
| Premiksy stosowane w paszach, w których nie dopuszczono stosowania soli sodowej semduramycyny | (2) |
(1) Bez uszczerbku dla dopuszczonych zawartości zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29). (2) Maksymalna zawartość substancji w premiksie oznacza takie stężenie, które nie skutkuje zawartością substancji przekraczającą 50 % maksymalnych zawartości ustalonych dla paszy przy przestrzeganiu instrukcji stosowania premiksu. |
ZAŁĄCZNIK II
PROGI PODEJMOWANIA DZIAŁAŃ W ZAKRESIE BADANIA PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE ZGODNIE Z ART. 4 UST. 2
SEKCJA: DIOKSYNY I PCB
Substancje niepożądane | Produkty przeznaczone na paszę | Próg podejmowania działań w ng WHO-PCDD/F-TEQ/kg (ppt) (2), (3) odpowiadający paszy o zawartości wilgoci 12 % | Uwagi i dodatkowe informacje (np. charakter badań, które mają zostać przeprowadzone) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Dioksyny (suma polichlorowanych dibenzo-para-dioksyn (PCDD), polichlorowanych dibenzo-furanów (PCDF)) wyrażona w równoważnikach toksyczności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przy zastosowaniu WHO-TEF (współczynników równoważności toksycznej, 1997) (1)) | Materiały paszowe pochodzenia roślinnego | 0,5 | (4) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
z wyjątkiem: |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– olejów roślinnych i ich produktów ubocznych | 0,5 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Materiały paszowe pochodzenia mineralnego | 0,5 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Materiały paszowe pochodzenia zwierzęcego: |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– tłuszcz zwierzęcy, włącznie z tłuszczem mlecznym i tłuszczem jaj | 1,0 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– inne produkty zwierząt lądowych, włącznie z mlekiem i przetworami mlecznymi oraz jajami i produktami jajecznymi | 0,5 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– olej z ryb | 5,0 | (5) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– ryby, inne zwierzęta wodne, produkty z nich otrzymane i produkty uboczne z wyjątkiem oleju z ryb i hydrolizatów białka rybnego zawierających ponad 20 % tłuszczu (3) | 1,0 | (5) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– hydrolizaty białka rybnego zawierające ponad 20 % tłuszczu | 1,75 | (5) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dodatki paszowe należące do grupy funkcyjnej spoiw i środków przeciwzbrylających | 0,5 | (5) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dodatki paszowe należące do grupy funkcjonalnej związków pierwiastków śladowych | 0,5 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Premiksy | 0,5 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mieszanki paszowe | 0,5 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
z wyjątkiem: |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– mieszanek paszowych dla zwierząt domowych i ryb | 1,75 | (5) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– mieszanek paszowych dla zwierząt futerkowych | – |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Dioksynopodobne PCB (suma polichlorowanych bifenyli (PCB)) wyrażona w równoważnikach toksyczności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przy zastosowaniu WHO-TEF (współczynników równoważności toksycznej, 1997 (1)) | Materiały paszowe pochodzenia roślinnego | 0,35 | (4) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
z wyjątkiem: |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– olejów roślinnych i ich produktów ubocznych | 0,5 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Materiały paszowe pochodzenia mineralnego | 0,35 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Materiały paszowe pochodzenia zwierzęcego: |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– tłuszcz zwierzęcy, włącznie z tłuszczem mlecznym i tłuszczem jaj | 0,75 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– inne produkty zwierząt lądowych, włącznie z mlekiem i przetworami mlecznymi oraz jajami i produktami jajecznymi | 0,35 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– olej z ryb | 14,0 | (5) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– ryby, inne zwierzęta wodne i produkty z nich otrzymane z wyjątkiem oleju z ryb i hydrolizatów białka rybnego zawierających ponad 20 % tłuszczu (3) | 2,5 | (5) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– hydrolizaty białka rybnego zawierające ponad 20 % tłuszczu | 7,0 | (5) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dodatki paszowe należące do grupy funkcyjnej spoiw i środków przeciwzbrylających | 0,5 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dodatki paszowe należące do grupy funkcjonalnej związków pierwiastków śladowych | 0,35 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Premiksy | 0,35 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mieszanki paszowe | 0,5 | (4) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
z wyjątkiem: |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– mieszanek paszowych dla zwierząt domowych i ryb | 3,5 | (5) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– mieszanek paszowych dla zwierząt futerkowych | – |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(1) WHO-TEF przyjęte w celu oceny ryzyka dla zdrowia ludzkiego na podstawie wniosków z posiedzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które odbyło się w Sztokholmie (Szwecja) w dniach 15–18 czerwca 1997 r. (Van den Berg et al., (1998) Toxic Equivalency Factors (TEFs) for PCBs, PCDDs, PCDFs for Humans and for Wildlife. Environmental Health Perspectives, 106(12), 775). (2) Górne granice stężeń; górne granice stężeń są obliczone przy założeniu, że wszystkie wartości różnych kongenerów poniżej granicy oznaczalności są równe granicy oznaczalności. (3) Komisja dokona przeglądu tych progów w tym samym czasie, w jakim dokona przeglądu najwyższych dopuszczalnych poziomów dla sumy dioksyn i dioksynopodobnych PCB. (4) Identyfikacja źródła zanieczyszczenia. Po zidentyfikowaniu źródła podjęcie, w miarę możliwości, odpowiednich działań w celu zredukowania lub zlikwidowania źródła zanieczyszczenia. (5) W wielu przypadkach może nie być konieczne przeprowadzenie badań dotyczących źródła zanieczyszczenia, gdyż poziom tła na niektórych obszarach jest zbliżony do progu podejmowania działań lub wyższy. Niemniej jednak w przypadku przekroczenia progu podejmowania działań należy zapisać wszystkie informacje, jak okres pobierania próbek, pochodzenie geograficzne, gatunki ryb itd., pod kątem przyszłych środków przeciwdziałania obecności dioksyn i związków dioksynopodobnych w materiałach przeznaczonych do żywienia zwierząt. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez sprostowanie do rozporządzenia Komisji (UE) nr 574/2011 z dnia 16 czerwca 2011 r. zmieniającego załącznik I do dyrektywy 2002/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do maksymalnych zawartości azotanu(III), melaminy, Ambrosia spp. oraz kokcydiostatyków i histomonostatyków pochodzących z zanieczyszczenia krzyżowego oraz konsolidującego załączniki I i II do tej dyrektywy (Dz.Urz.UE L 270 z 15.10.2011, str. 55). Zmiana weszła w życie 15 października 2011