Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2011 nr 100 str. 51
Wersja aktualna od 2024-06-26 do 2025-04-13
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2011 nr 100 str. 51
Wersja aktualna od 2024-06-26 do 2025-04-13
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA RADY 2011/235/WPZiB

z dnia 12 kwietnia 2011 r.

dotycząca środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2024 r., poz. 1795)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 21 marca 2011 r. Rada ponownie wyraziła głębokie zaniepokojenie pogarszaniem się sytuacji w zakresie praw człowieka w Iranie.

(2) Rada w szczególności podkreśliła gwałtowny wzrost liczby egzekucji w ostatnich miesiącach oraz ciągłe represje wobec obywateli irańskich, którzy narażeni są na prześladowanie i aresztowania za korzystanie z przysługującego im prawa do wolności wypowiedzi i prawa do pokojowych zgromadzeń. Unia ponownie stanowczo potępiła także stosowanie tortur i innych form okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania.

(3) W związku z tym Rada ponownie zapewniła o swojej determinacji w dalszym zajmowaniu się kwestią łamania praw człowieka w Iranie i oświadczyła o swojej gotowości do wprowadzenia środków ograniczających wobec osób odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

(4) Środki ograniczające powinny być wymierzone w osoby zamieszane w kierowanie poważnym naruszaniem praw człowieka – lub w popełnianie takich czynów – polegającym na stosowaniu represji wobec uczestników pokojowych demonstracji, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, studentów lub innych osób, które otwarcie domagają się respektowania swoich praw, w tym wolności wypowiedzi, lub w osoby odpowiedzialne za takie postępowanie; środki takie powinny również być wymierzone w osoby zamieszane w kierowanie poważnym naruszaniem prawa do rzetelnego procesu sądowego, stosowaniem tortur, okrutnym, nieludzkim i poniżającym traktowaniem, lub masowym, nadmiernym i coraz szerszym stosowaniem kary śmierci, w tym publicznymi egzekucjami, kamienowaniem, wieszaniem lub egzekucjami młodocianych przestępców wbrew międzynarodowym zobowiązaniom Iranu w zakresie praw człowieka – lub w osoby zamieszane w popełnianie takich czynów lub odpowiedzialne za takie postępowanie.

(5) Wdrożenie niektórych środków wymaga dalszych działań Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

1. Państwa członkowskie podejmują niezbędne środki, aby uniemożliwić wjazd na swoje terytorium lub przejazd przez nie osobom odpowiedzialnym za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie i osobom z nimi powiązanym, wymienionym w załączniku.

2. Ustęp 1 nie zobowiązuje państwa członkowskiego do odmowy wjazdu na swoje terytorium swoim własnym obywatelom.

3. Ustęp 1 pozostaje bez uszczerbku dla przypadków, w których państwo członkowskie jest związane następującymi zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego:

a) państwo to jest państwem przyjmującym międzynarodową organizację międzyrządową;

b) państwo to jest państwem przyjmującym międzynarodową konferencję zwołaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych lub pod jej auspicjami;

c) zastosowanie ma wielostronna umowa przyznająca przywileje i immunitety; lub

d) zastosowanie ma traktat pojednawczy z 1929 roku (traktat laterański) zawarty między Stolicą Apostolską (Państwem Watykańskim) a Włochami.

4. Uznaje się, że ust. 3 ma również zastosowanie w przypadkach, gdy państwo członkowskie jest państwem przyjmującym Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

5. Rada jest należycie informowana o wszystkich przypadkach przyznania przez państwo członkowskie zwolnienia na mocy ust. 3 lub 4.

6. Państwa członkowskie mogą przyznawać zwolnienia ze środków nałożonych na mocy ust. 1 w przypadkach, gdy podróż jest uzasadniona pilną potrzebą humanitarną lub uczestnictwem w posiedzeniach międzyrządowych, włącznie z posiedzeniami promowanymi przez Unię lub posiedzeniami, których gospodarzem jest państwo członkowskie sprawujące przewodnictwo w OBWE i na których prowadzony jest dialog polityczny bezpośrednio wspierający demokrację, prawa człowieka i praworządność w Iranie.

7. Państwo członkowskie zamierzające przyznać zwolnienia, o których mowa w ust. 6, powiadamia o tym Radę na piśmie. Zwolnienie uważa się za przyznane, chyba że jeden lub więcej członków Rady wniesie sprzeciw na piśmie w terminie dwóch dni roboczych od otrzymania powiadomienia o proponowanym zwolnieniu. W przypadku gdy co najmniej jeden członek Rady zgłosi sprzeciw, Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może jednak postanowić o przyznaniu proponowanego zwolnienia.

8. W przypadkach gdy zgodnie z ust. 3, 4, 6 lub 7 państwo członkowskie zezwala na wjazd na swoje terytorium lub przejazd przez nie osób wymienionych w załączniku, zezwolenie to ograniczone jest do celów, do których zostało udzielone, i do osób, których dotyczy.

Artykuł 2

1. Zamrożone zostają wszystkie środki finansowe i zasoby gospodarcze należące do wymienionych w załączniku osób odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie, będące w ich posiadaniu, dyspozycji lub pod ich kontrolą oraz wszystkie środki finansowe i zasoby gospodarcze należące do wymienionych w załączniku osób i podmiotów powiązanych z tymi osobami, będące w ich posiadaniu, dyspozycji lub pod ich kontrolą.

2. Żadne środki finansowe ani zasoby gospodarcze nie są udostępniane, bezpośrednio ani pośrednio, osobom i podmiotom wymienionym w załączniku ani na ich rzecz.

3. Właściwy organ państwa członkowskiego może zezwolić na odblokowanie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych lub na udostępnienie niektórych środków finansowych lub zasobów gospodarczych na warunkach, jakie uznaje za stosowne, po ustaleniu, że środki finansowe lub zasoby gospodarcze, o których mowa, są:

a) niezbędne do pokrycia wydatków na podstawowe potrzeby osób wymienionych w załączniku i członków ich rodzin pozostających na ich utrzymaniu, w tym opłat za środki spożywcze, najem lub kredyt hipoteczny, leki i leczenie, podatki, składki ubezpieczeniowe oraz opłat za usługi użyteczności publicznej;

b) przeznaczone wyłącznie na pokrycie uzasadnionych kosztów honorariów oraz zwrotu poniesionych wydatków związanych z usługami prawniczymi;

c) przeznaczone wyłącznie na pokrycie kosztów opłat lub usług związanych z rutynowym prowadzeniem lub utrzymaniem zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych; lub

d) niezbędne do pokrycia wydatków nadzwyczajnych, pod warunkiem że właściwy organ poinformował właściwe organy pozostałych państw członkowskich oraz Komisję co najmniej dwa tygodnie przed wydaniem zezwolenia o powodach stwierdzenia, że specjalne zezwolenie powinno zostać wydane.

Dane państwo członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o wszelkich zezwoleniach wydanych na podstawie niniejszego ustępu.

4. W drodze odstępstwa od ust. 1 właściwe organy państwa członkowskiego mogą zezwolić na odblokowanie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych, o ile spełnione są następujące warunki:

a) środki finansowe lub zasoby gospodarcze są przedmiotem zastawu sądowego, administracyjnego lub arbitrażowego ustanowionego przed datą umieszczenia w załączniku osoby lub podmiotu, o których mowa w ust. 1, lub są przedmiotem orzeczenia sądowego, administracyjnego lub arbitrażowego wydanego przed tą datą;

b) środki finansowe lub zasoby gospodarcze zostaną wykorzystane wyłącznie do zaspokojenia roszczeń zabezpieczonych takim zastawem lub uznanych za uzasadnione w takim orzeczeniu, w granicach określonych w mających zastosowanie przepisach ustawowych i wykonawczych regulujących prawa osób posiadających takie roszczenia;

c) zastaw nie został ustanowiony ani orzeczenie wydane na rzecz osoby lub podmiotu wymienionego w załączniku; oraz

d) uznanie zastawu lub orzeczenia nie jest sprzeczne z porządkiem publicznym danego państwa członkowskiego.

Dane państwo członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o wszelkich zezwoleniach wydanych na podstawie niniejszego ustępu.

5. Ustęp 1 nie uniemożliwia osobie lub podmiotowi umieszczonym w wykazie dokonania płatności należnej na mocy umowy zawartej przed datą umieszczenia w załączniku takiej osoby lub podmiotu, o ile dane państwo członkowskie ustaliło, że płatność ta nie jest przeznaczona pośrednio ani bezpośrednio dla osoby lub podmiotu, o których mowa w ust. 1.

6. Ustęp 2 nie ma zastosowania do kwot dodatkowych na zamrożonych rachunkach z tytułu:

a) odsetek lub innych dochodów z tych rachunków; lub

b) płatności należnych z tytułu umów, porozumień lub zobowiązań, które zostały zawarte lub powstały przed datą, z którą rachunki te zaczęły podlegać środkom przewidzianym w ust. 1 i 2;

pod warunkiem że wszelkie takie odsetki, inne dochody oraz płatności nadal podlegają środkom przewidzianym w ust. 1.

7. [1] Zakaz określony w ust. 2 nie ma zastosowania do organizacji ani agencji, które są poddawane przez Unię ocenie spełnienia wymogów dotyczących filarów i z którymi Unia podpisała ramową umowę o partnerstwie finansowym, na podstawie której te organizacje i agencje działają jako partnerzy humanitarni Unii, pod warunkiem że przekazanie środków finansowych lub zasobów gospodarczych, o których mowa w ust. 2, jest niezbędne wyłącznie do celów humanitarnych w Iranie.

8. [2] W przypadkach nieobjętych ust. 7 oraz na zasadzie odstępstwa od ust. 1 i 2 właściwe organy państwa członkowskiego mogą udzielić szczególnego lub ogólnego zezwolenia, na warunkach ogólnych lub szczegółowych, jakie uznają za stosowne, na odblokowanie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych lub na udostępnienie niektórych środków finansowych lub zasobów gospodarczych, pod warunkiem że przekazanie takich środków finansowych lub zasobów gospodarczych jest niezbędne wyłącznie do celów humanitarnych w Iranie.

9. [3] W przypadku braku decyzji odmownej, wniosku o udzielnie informacji lub zawiadomienia o dodatkowym terminie od odpowiedniego właściwego organu w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania wniosku o udzielenie zezwolenia na podstawie ust. 8, zezwolenie takie uważa się za udzielone.

10. [4] Dane państwo członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o każdym zezwoleniu udzielonym na podstawie ust. 8 lub 9 w terminie 2 tygodni od udzielenia takiego zezwolenia.

Artykuł 2a

Zakazuje się sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu sprzętu lub oprogramowania przeznaczonego głównie do wykorzystania przez reżim irański przy monitorowaniu lub przechwytywaniu komunikacji prowadzonej przez internet lub za pomocą telefonii komórkowej lub stacjonarnej w Iranie, a także świadczenia pomocy przy instalowaniu, obsługi lub unowocześnianiu takiego sprzętu lub aktualizacji takiego oprogramowania.

Unia podejmuje środki niezbędne do określenia stosownych produktów, które należy objąć niniejszym artykułem.

Artykuł 2b

1. Zakazuje się sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu do Iranu – przez obywateli państw członkowskich lub z terytoriów państw członkowskich, lub przy użyciu statków pływających pod ich banderą lub ich statków powietrznych, niezależnie od tego, czy operacje te rozpoczęły się na terytoriach państw członkowskich, czy też nie – sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do represji wewnętrznych.

2. Zakazuje się również:

a) świadczenia, bezpośrednio lub pośrednio, pomocy technicznej, usług pośrednictwa lub innych usług związanych z przedmiotami, o których mowa w ust. 1, lub związanych z dostarczaniem, produkcją, konserwacją i używaniem takich przedmiotów, na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Iranie lub do użytku w Iranie;

b) zapewniania, bezpośrednio lub pośrednio, finansowania lub pomocy finansowej, dotyczącej przedmiotów, o których mowa w ust. 1, w tym w szczególności dotacji, pożyczek i ubezpieczeń kredytów eksportowych, do celów jakiejkolwiek sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu takich przedmiotów, lub w celu świadczenia związanej z tym pomocy technicznej, usług pośrednictwa lub innych usług jakiejkolwiek osobie fizycznej lub prawnej, podmiotowi lub organowi w Iranie lub do użytku w Iranie.

3. Ustępy 1 i 2 nie mają zastosowania do sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu sprzętu, który jest przeznaczony wyłącznie do celów ochronnych dla personelu Unii oraz jej państw członkowskich w Iranie, lub do świadczenia pomocy technicznej, usług pośrednictwa lub innych usług lub do zapewniania finansowania i pomocy finansowej związanej z takim sprzętem, uprzednio zatwierdzonych przez odpowiedni właściwy organ.

Artykuł 3

1. Rada, stanowiąc na wniosek państwa członkowskiego lub Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, sporządza i zmienia wykaz znajdujący się w załączniku.

2. Rada powiadamia o swojej decyzji, w tym o uzasadnieniu umieszczenia w wykazie, daną osobę lub podmiot bezpośrednio – gdy adres jest znany – albo w drodze opublikowania ogłoszenia, umożliwiając takiej osobie lub podmiotowi zgłoszenie uwag.

3. W przypadku gdy zostaną zgłoszone uwagi lub przedstawione istotne nowe dowody, Rada dokonuje przeglądu swojej decyzji i odpowiednio informuje daną osobę lub podmiot.

Artykuł 4

1. Załącznik zawiera uzasadnienie umieszczenia w wykazie danych osób i podmiotów.

2. W załączniku podaje się również, jeśli są dostępne, informacje niezbędne do zidentyfikowania danych osób lub podmiotów. W odniesieniu do osób informacje takie mogą obejmować imiona i nazwiska, w tym pseudonimy, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, numery paszportu i dowodu tożsamości, płeć, adres – o ile jest znany – oraz funkcję lub zawód. W odniesieniu do podmiotów informacje takie mogą obejmować nazwy, miejsce i datę rejestracji, numer rejestracji i miejsce prowadzenia działalności.

Artykuł 4a

Zakazuje się świadomego i celowego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków, o których mowa w art. 2a i 2b.

Artykuł 5

W celu maksymalizacji oddziaływania środków przewidzianych w niniejszej decyzji, Unia zachęca państwa trzecie do przyjmowania podobnych środków ograniczających.

Artykuł 6

1. Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

2. Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 13 kwietnia 2025 r. Niniejsza decyzja jest przedmiotem stałego przeglądu. Jej okres obowiązywania jest odpowiednio przedłużany lub jest ona odpowiednio zmieniana, jeżeli Rada uzna, że jej cele nie zostały osiągnięte.

3. [5] Wyjątki, o których mowa w art. 2, w odniesieniu do art. 2 ust. 1 i 2, poddawane są przeglądowi w regularnych odstępach czasu, co najmniej raz na 12 miesięcy, lub na pilny wniosek złożony przez państwo członkowskie, Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa lub Komisję w związku z zasadniczą zmianą okoliczności.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 12 kwietnia 2011 r.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz osób i podmiotów, o których mowa w art. 1 i 2

Osoby

Imię i nazwisko

Dane osobowe

Powody

Data umieszczenia w wykazie

1.

AHMADI-MOQADDAM Esmail

Miejsce urodzenia: Teheran (Iran)

Data urodzenia: 1961

Płeć: mężczyzna

Dyrektor Uniwersytetu i Wyższego Instytutu Badań nad Obronnością od 20 września 2021 r. Były starszy doradca ds. bezpieczeństwa przy szefie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych. Dowódca Irańskiej Policji Narodowej od 2005 r. do pierwszych miesięcy 2015 r. Również szef irańskiej cyberpolicji (podmiot umieszczony w wykazie UE) od stycznia 2011 r. do pierwszych miesięcy 2015 r. Dowodzone przez niego siły przeprowadziły brutalne ataki na pokojowe protesty oraz brutalny nocny atak na akademiki uniwersytetu w Teheranie w dniu 15 czerwca 2009 r. Były szef irańskiej centrali zajmującej się wspieraniem narodu jemeńskiego.

12.4.2011

2.

ALLAHKARAM Hossein

Miejsce urodzenia: Najafabad (Nadżafabad) (Iran)

Data urodzenia: 1945

Płeć: mężczyzna

Szef Rady ds. Koordynacji w Ansar-e Hezbollah – rada ds. koordynacji i były generał Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Współzałożyciel Ansar-e Hezbollah. Te siły paramilitarne były odpowiedzialne za skrajną przemoc podczas ataków na studentów i uniwersytety w latach 1999, 2002 i 2009.

Nadal odgrywa ważną rolę w organizacji, która jest gotowa dopuszczać się naruszeń praw człowieka w stosunku do ludności, takich jak propagowanie agresywnych działań wobec kobiet z powodu wyboru ubioru.

12.4.2011

3.

ARAGHI (ERAGHI) Abdollah

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: generał brygady

Generał brygady w IRGC. Szef Departamentu Bezpieczeństwa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych. Były zastępca dowódcy sił lądowych IRGC. Ponosi bezpośrednią i osobistą odpowiedzialność za tłumienie protestów przez całe lato 2009 r.

12.4.2011

4.

FAZLI Ali

علی فضلی

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Stopień: generał brygady

Stanowisko: dowódca na uniwersytecie im. Imama Husajna (alias Imam Hussein University)

Od maja 2017 r. na rozkaz głównodowodzącego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), dowódca uniwersytetu im. Imama Husajna Były szef Imam Hossein Cadet College (Szkoły Kadetów im. Imama Husajna) (2018 r. – czerwiec 2020 r.). Były zastępca dowódcy sił Basidż (2009–2018). Były dowódca oddziałów IRGC Seyyed al-Shohada, prowincja Tehran (Teheran) (do lutego 2010 r.). Oddziały Seyyed al-Shohada odpowiadają za bezpieczeństwo w prowincji Tehran (Teheran) i odegrały kluczową rolę w stosowaniu brutalnych represji wobec demonstrantów w 2009 r.

12.4.2011

5.

(skreślony)

6.

JAFARI Mohammad-Ali (alias 'Aziz Jafari')

Miejsce urodzenia: Yazd (Jazd) (Iran)

Data urodzenia: 1.9.1957

Płeć: mężczyzna

Dyrektor bazy społeczno-kulturalnej Hazrat-e Baqiatollah. Były dowódca IRGC (wrzesień 2007 r. – kwiecień 2019 r.). IRGC i baza Sarollah dowodzona przez generała Mohammada-Alego (Aziza) Jafariego odegrała kluczową rolę w nielegalnym zakłóceniu wyborów prezydenckich w 2009 r., aresztowaniu i zatrzymaniu działaczy politycznych, jak również w starciach z demonstrantami na ulicach.

12.4.2011

7.

KHALILI Ali

Płeć: mężczyzna

Generał IRGC, odgrywa ważną rolę w bazie Sarollah. Podpisał pismo wysłane do Ministerstwa Zdrowia w dniu 26 czerwca 2009 r. zakazujące wydawania dokumentacji lub historii medycznej osobom rannym lub hospitalizowanym w trakcie wydarzeń po wyborach.

12.4.2011

8.

MOTLAGH Bahram Hosseini

بهرام حسینی مطلق

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Stopień: generał brygady

Stanowisko: Członek kadry nauczycielskiej Uniwersytetu im. Imama Husajna (Strażników Rewolucji) (alias Imam Hussein University) i szef działu planowania i operacji Sztabu Generalnego sił zbrojnych.

Członek kadry nauczycielskiej Uniwersytetu im. Imama Husajna (Strażników Rewolucji) i szef działu planowania i operacji Sztabu Generalnego sił zbrojnych. Były szef dowództwa armii i Akademii Sztabu Generalnego (DAFOOS). Były dowódca oddziałów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Seyyed al-Shohada, prowincja Tehran (Teheran). Oddziały Seyyed al-Shohada odegrały kluczową rolę w organizowaniu tłumienia protestów w 2009 r.

12.4.2011

9.

NAQDI Mohammad-Reza

Miejsce urodzenia: Najaf (Nadżaf) (Irak)

Data urodzenia: ok. 1952 r.

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: generał brygady

Zastępca koordynatora Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Były zastępca dowódcy IRGC do spraw kulturalnych i społecznych. Były dowódca sił Basidż (2009–2016). Jako dowódca sił Basidż w IRGC Naqdi był odpowiedzialny za nadużycia popełniane przez te siły pod koniec 2009 r., w tym za brutalną reakcję na protesty podczas święta Aszura w grudniu 2009 r., które zakończyły się 15 ofiarami śmiertelnymi i aresztowaniem setek demonstrantów lub współuczestniczył w tych nadużyciach. Przed mianowaniem na dowódcę sił Basidż w październiku 2009 r., Naqdi był szefem jednostki wywiadu sił Basidż odpowiedzialnej za przesłuchania osób aresztowanych w trakcie zamieszek po wyborach.

12.4.2011

10.

RADAN Ahmad-Reza

احمدرضا رادان

Miejsce urodzenia: Isfahan (Iran)

Data urodzenia: 1963 r.

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Stanowisko: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego

Od stycznia 2023 r. szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego, określanych także jako irańska policja krajowa. Były szef Centrum Studiów Strategicznych Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego (podmiot powiązany z Organami Ochrony Porządku Publicznego). Wiceszef Organów Ochrony Porządku Publicznego w Iranie od 2008 r. do czerwca 2014 r. Pełniąc tę funkcję Ahmad-Reza Radan był odpowiedzialny za pobicia, zabójstwa i arbitralne aresztowania i zatrzymania demonstrantów, których to czynów dopuściła się policja. Jako były dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej odpowiedzialny za szkolenie irackich sił „antyterrorystycznych”.

12.4.2011

11.

RAJABZADEH Azizollah

Płeć: mężczyzna

Dowódca Urban Order Headquarters (Komendy Głównej Straży Miejskiej) od 2014 r. Były szef Tehran Disaster Mitigation Organisation (Teherańskiej Organizacji na rzecz Łagodzenia Skutków Klęsk Żywiołowych) (2010–2013). Jako dowódca teherańskiej policji (do stycznia 2010 r.) był odpowiedzialny za brutalne ataki policji na demonstrantów i studentów. Jako dowódca organów ścigania w aglomeracji teherańskiej był najwyższym rangą oskarżonym w sprawie o nadużycia w ośrodku detencyjnym w Kahrizak w grudniu 2009 r.

12.4.2011

12.

SAJEDI-NIA Hossein

Płeć: mężczyzna

Zastępca dowódcy operacji policyjnych. Były dowódca teherańskiej policji, były zastępca dowódcy Iran's National Police (Irańskiej Policji Narodowej) odpowiedzialny za operacje policyjne. Odpowiada za koordynację z ramienia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych działań w zakresie represjonowania w stolicy Iranu.

12.4.2011

13.

TAEB Hossein

حسین طائب

Miejsce urodzenia: Teheran (Iran)

Data urodzenia: 1963 r.

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Stanowisko: doradca głównodowodzącego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Od 2022 r. doradca głównodowodzącego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Hosseina Salamiego. Były szef organizacji wywiadu w ramach IRGC (od października 2009 r. do czerwca 2022 r.). Jego zakres obowiązków rozszerzono w maju 2019 r. wraz z połączeniem Office of the Deputy of Strategic Intelligence (Biura Zastępcy Szefa Wywiadu Strategicznego) IRGC i Intelligence Organization (Organizacji Wywiadowczej) IRGC. Były dowódca sił Basidż do października 2009 r. Siły pod jego zwierzchnictwem uczestniczyły w masowych pobiciach, zabójstwach, zatrzymaniach i torturowaniu uczestników pokojowych manifestacji.

12.4.2011

14.

SHARIATI Seyeed Hassan

Płeć: mężczyzna

Doradca i członek 28. wydziału Sądu Najwyższego. Były prezes sądu w Mashhadzie (Meszhedzie) do września 2014 r. Procesy pod jego nadzorem były prowadzone grupowo i na posiedzeniach niejawnych, bez przestrzegania podstawowych praw oskarżonych, oraz w oparciu o zeznania zdobyte pod naciskiem i w wyniku tortur. Wyroki egzekucji były wydawane zbiorowo, co oznacza, że wyroki śmierci były wydawane bez należytego przestrzegania procedur dotyczących sprawiedliwego procesu.

12.4.2011

15.

DORRI-NADJAFABADI Ghorban-Ali

Miejsce urodzenia: Nadżafabad (Iran)

Data urodzenia: 3.12.1950

Płeć: mężczyzna

Członek Assembly of Experts (Zgromadzenia Ekspertów) oraz przedstawiciel najwyższego przywódcy w prowincji Markazi („centralnej”) oraz prezes Supreme Administrative Court (Najwyższego Sądu Administracyjnego). Prokurator generalny Iranu do września 2009 r., jak również były minister ds. wywiadu za czasów prezydenta Chatamiego. Jako prokurator generalny Iranu nakazał po pierwszej fali protestów powyborczych przeprowadzenie procesów pokazowych, które następnie nadzorował i podczas których odmawiano oskarżonym możliwości korzystania z przysługujących im praw, w tym prawa dostępu do adwokata.

12.4.2011

16.

(skreślony)

17.

SOLTANI Hodjatoleslam Seyed Mohammad

Płeć: mężczyzna

Od 2018 r. pełni funkcję zastępcy prokuratora w Prokuraturze Rewolucyjnej w Meszhedzie. Szef Organizacji Propagandy Muzułmańskiej w prowincji Chorasan-e Razawi. Były sędzia Sądu Rewolucyjnego w Meszhedzie (w latach 2013–2019). Procesy, w których orzekał, były prowadzone w trybie zaocznym i na posiedzeniach niejawnych, bez przestrzegania podstawowych praw oskarżonych. Wyroki egzekucji były wydawane zbiorowo, co oznacza, że wyroki śmierci były wydawane bez należytego przestrzegania procedur dotyczących sprawiedliwego procesu. Odpowiada on za wydawanie surowych wyroków pozbawienia wolności wobec mniejszości bahaickiej – ze względu na ich przekonania religijne – w wyniku niesprawiedliwych procesów, przy braku sprawiedliwości proceduralnej i z wykorzystaniem procedur pozasądowych.

12.4.2011

18.

HEYDARIFAR Ali-Akbar

Płeć: mężczyzna

Były sędzia Tehran Revolutionary Court (Sądu Rewolucyjnego w Teheranie). Uczestniczył w procesach demonstrantów. Był przesłuchiwany w sądzie w sprawie nadużyć, do których doszło w Kahrizak. W 2009 r. walnie przyczynił się do wydawania nakazów zatrzymania i skierowania zatrzymanych do Kahrizak Detention Centre (ośrodka detencyjnego w Kahrizak). W listopadzie 2014 r. władze irańskie oficjalnie potwierdziły, że był współodpowiedzialny za śmierć tych więźniów.

12.4.2011

19.

JAFARI- DOLATABADI Abbas

Miejsce urodzenia: Jazd (Iran)

Data urodzenia: 1953

Płeć: mężczyzna

Były doradca Najwyższego Sądu Dyscyplinarnego dla Sędziów (Supreme Disciplinary Court for Judges) – od 29 kwietnia 2019 r do przynajmniej 2020 r. Były prokurator generalny Teheranu (sierpień 2009 r. – kwiecień 2019 r.). Kierowana przez Abbasa Jafariego-Dolatabadiego prokuratura postawiła w stan oskarżenia wielu demonstrantów, w tym osoby, które brały udział w protestach podczas święta Aszury w grudniu 2009 r. Dolatabadi nakazał zamknięcie biura Karroubiego we wrześniu 2009 r. oraz aresztowanie kilku proreformatorskich polityków, a w czerwcu 2010 r. zakazał działalności dwóch reformatorskich partii politycznych. Jego prokuratura stawiała demonstrantom zarzut Muharebeh, czyli nienawiści w stosunku do Boga, co pociąga za sobą wyrok śmierci, a także odmawiała należytego procesu osobom, którym groził wyrok śmierci. Namierzała również i aresztowała reformatorów, działaczy na rzecz praw człowieka, a także przedstawicieli mediów, co stanowiło jeden z elementów szeroko zakrojonej akcji tłumienia opozycji politycznej.

W październiku 2018 r. Dolatabadi ogłosił w mediach, że czterech zatrzymanych irańskich aktywistów działających na rzecz środowiska ma zostać oskarżonych o ”sianie zepsucia na ziemi”, czyli przestępstwo, które zagrożone jest karą śmierci.

12.4.2011

20.

MOGHISSEH Mohammad

(alias NASSERIAN)

Płeć: mężczyzna

Sędzia Sądu Najwyższego od listopada 2020 r. Były przewodniczący wydziału 28. Sądu Rewolucyjnego w Teheranie. Uważany również za osobę odpowiedzialną za skazywanie członków społeczności bahaistów. Zajmował się sprawami związanymi z sytuacją po wyborach. Wydał wieloletnie wyroki więzienia podczas niesprawiedliwych procesów działaczy społecznych i politycznych oraz dziennikarzy, a także kilka wyroków śmierci na demonstrantów i działaczy społecznych i politycznych.

12.4.2011

21.

MOHSENI-EJEI Gholam-Hossein

Miejsce urodzenia: Ejiyeh (Iran)

Data urodzenia: ok. 1956

Płeć: mężczyzna

Szef wymiaru sprawiedliwości od lipca 2021 r. Członek Rady Doraźnej. Prokurator generalny Iranu od września 2009 r do 2014 r. Były zastępca szefa sądownictwa (od 2014 r. do lipca 2021 r.) oraz rzecznik sądów (w latach 2010–2019). Minister ds. wywiadu w latach 2005–2009. W czasie sprawowania urzędu ministra ds. wywiadu podczas wyborów w 2009 r. agenci wywiadu pod jego dowództwem byli odpowiedzialni za zatrzymywanie i torturowanie setek działaczy, dziennikarzy, dysydentów i proreformatorskich polityków oraz wymuszanie – pod naciskiem – fałszywych zeznań. Ponadto politycy byli zmuszani do składania fałszywych zeznań podczas niemożliwych do wytrzymania przesłuchań, które obejmowały tortury, znęcanie się, szantaż oraz zastraszanie członków rodzin. Podczas protestów z roku 2022 i 2023 Gholam-Hossein Mohseni-Ejei oświadczył, że dla demonstrantów nie będzie żadnej pobłażliwości.

12.4.2011

22.

MORTAZAVI Said (alias MORTAZAVI Saeed)

Miejsce urodzenia: Meybod, Yazd (Jazd) (Iran)

Data urodzenia: 1967

Płeć: mężczyzna

Szef systemu opieki społecznej w latach 2011–2013. Prokurator generalny Teheranu do sierpnia 2009 r. Jako prokurator generalny Teheranu wydał ogólny nakaz zatrzymania setek działaczy, dziennikarzy i studentów. W styczniu 2010 r. śledztwo parlamentarne wykazało, że był on bezpośrednio odpowiedzialny za zatrzymanie trzech więźniów, którzy następnie zmarli w areszcie. W sierpniu 2010 r. został zawieszony w sprawowaniu funkcji po przeprowadzeniu przez irański sąd dochodzenia w sprawie jego odpowiedzialności za śmierć trzech mężczyzn zatrzymanych z jego polecenia po wyborach.

W listopadzie 2014 r. władze irańskie oficjalnie potwierdziły, że był współodpowiedzialny za śmierć tych więźniów. 19 sierpnia 2015 r. został uniewinniony przez Sąd Najwyższy Iranu od zarzutów w związku z torturowaniem i śmiercią trzech młodych mężczyzn w ośrodku zatrzymań w Kahrizak w 2009 r. Skazany na karę pozbawienia wolności w 2017 r., uwolniony we wrześniu 2019 r. W sierpniu 2021 r. Sąd Najwyższy Iranu wydał orzeczenie w pełni popierające Saida Mortazaviego, uchylające poprzedni wyrok skazujący go na dwa lata pozbawienia wolności.

12.4.2011

23.

PIR-ABASSI Abbas

Płeć: mężczyzna.

Sędzia izby karnej. Były sędzia, Tehran Revolutionary Court (Sąd Rewolucyjny w Teheranie), 26. wydział. Odpowiadał za sprawy związane z sytuacją po wyborach. Wydawał wieloletnie wyroki więzienia podczas niesprawiedliwych procesów przeciwko działaczom na rzecz praw człowieka, a także wydał kilka wyroków śmierci na demonstrantów.

12.4.2011

24.

MORTAZAVI Amir

Płeć: mężczyzna

Zastępca szefa Wydziału Spraw Społecznych i Zapobiegania Przestępczości w sądzie w prowincji Khorasan-Razavi (Chorasan-e Razawi). Zastępca prokuratora w Mashhadzie (Meszhedzie) co najmniej do 2015 r. Procesy, w których oskarżał, były prowadzone w trybie zaocznym i na posiedzeniach niejawnych, bez przestrzegania podstawowych praw oskarżonych. Wyroki egzekucji były wydawane zbiorowo, co oznacza, że wyroki śmierci były wydawane bez należytego przestrzegania procedur dotyczących sprawiedliwego procesu.

12.4.2011

25.

SALAVATI Abdolghassem

Płeć: mężczyzna

Od 2019 r. sędzia 4. wydziału Sądu Specjalnego ds. Przestępstw Finansowych. Były przewodniczący 15. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Teheranie. Sędzia wykonawczy w Trybunale w Teheranie. Prowadzący sprawy związane z sytuacją po wyborach, był sędzią, który przewodniczył procesom pokazowym latem 2009 r.; skazał na śmierć dwóch monarchistów, wobec których toczyły się te procesy. Wydał wieloletnie wyroki więzienia na ponad stu więźniów politycznych, działaczy na rzecz praw człowieka oraz demonstrantów.

Z doniesień wynika, że w 2018 r. nadal wydawał podobne wyroki, nie przestrzegając w należyty sposób procedur sprawiedliwego procesu.

Podczas protestów w 2022 r. Abdolghassem Salavati skazał na śmierć wielu demonstrantów, w tym Mohammada Beroghaniego i Samana Seydiego.

12.4.2011

26.

SHARIFI Malek Adjar (alias: SHARIFI Malek Ajdar)

Płeć: mężczyzna

Sędzia Sądu Najwyższego, prezes 43. wydziału. Były prezes sądu w prowincji East Azerbaidjan (Azerbejdżan Wschodni). Był odpowiedzialny za proces Sakineh Mohammadi-Ashtiani.

12.4.2011

27.

(skreślony)

28.

YASAGHI Ali-Akbar

Płeć: mężczyzna

Sędzia Sądu Najwyższego, prezes 13. wydziału. Zastępca prezesa zarządu Fundacji Setad-e Dieh. Przewodniczący Sądu Rewolucyjnego w Meszhedzie (w latach 2001–2011). Procesy, w których orzekał, były prowadzone w trybie zaocznym i na posiedzeniach niejawnych, bez przestrzegania podstawowych praw oskarżonych. Wyroki w sprawie egzekucji były wydawane zbiorowo (prawie 550 wyroków między latem 2009 a latem 2011 r.), co oznacza, że wyroki śmierci były wydawane bez należytego przestrzegania procedur dotyczących sprawiedliwego procesu.

12.4.2011

29.

BOZORGNIA Mostafa

Płeć: mężczyzna

Szef oddziału 350 w więzieniu w Evinie (Ewinie). Często zezwalał na niewspółmierną przemoc wobec więźniów.

12.4.2011

30.

ESMAILI Gholam-Hossein

(alias ESMAILI Gholam Hossein)

Płeć: mężczyzna

Szef kancelarii prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego od sierpnia 2021 r. Rzecznik sądownictwa od kwietnia 2019 r. do lipca 2021 r. Były prezes sądu w Teheranie. Były szef irańskiej organizacji więziennictwa. W ramach swoich uprawnień współuczestniczył w masowych zatrzymaniach demonstrantów politycznych oraz w tuszowaniu nadużyć, których dopuszczano się w systemie więziennictwa.

12.4.2011

31.

SEDAQAT (alias Sedaghat) Farajollah

Płeć: mężczyzna

Sekretarz pomocniczy General Prison Administration (Generalnej Administracji Penitencjarnej) w Teheranie. Naczelnik więzienia w Evinie (Ewinie), Teheran, do października 2010 r., w którym to okresie miały miejsce przypadki tortur. Był strażnikiem i wielokrotnie zastraszał więźniów i wywierał na nich naciski.

12.4.2011

32.

ZANJIREI Mohammad-Ali

Płeć: mężczyzna

Starszy doradca szefa i zastępca szefa Iran's Prisons Organisation (Irańskiej Organizacji Więziennictwa), odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w stosunku do więźniów. Kierował systemem, w którym dochodziło do nadużyć w stosunku do więźniów oraz do tortur i do nieludzkiego/poniżającego traktowania i w którym warunki panujące w więzieniach były bardzo złe.

12.4.2011

33.

ABBASZADEH- MESHKINI, Mahmoud

Płeć: mężczyzna

Poseł do parlamentu (od lutego 2020 r.) i przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Zagranicznych. Były doradca irańskiej Wysokiej Rady ds. Praw Człowieka (do 2019 r.). Były sekretarz Wysokiej Rady ds. Praw Człowieka. Były gubernator prowincji Ilam. Były dyrektor polityczny w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Jako szef komitetu powołanego na mocy art. 10 ustawy o działalności partii i grup politycznych odpowiadał za udzielanie zezwoleń na demonstracje i inne imprezy publiczne oraz za rejestrowanie partii politycznych.

W 2010 r. zawiesił działalność dwóch reformatorskich partii politycznych powiązanych z Musawim: Frontu Udziału w Islamskim Iranie i Organizacji Mudżahedinów Islamskiej Rewolucji. Od 2009 r. konsekwentnie i stale zakazywał organizowania jakichkolwiek zgromadzeń pozarządowych, odmawiając tym samym konstytucyjnego prawa do protestów. Doprowadziło to do aresztowań wielu pokojowych demonstrantów z pogwałceniem wolności zgromadzeń.

W 2009 r. nie wydał również zezwolenia na zorganizowanie przez opozycję ceremonii żałobnej upamiętniającej osoby, które zginęły podczas protestów dotyczących wyborów prezydenckich.

10.10.2011

34.

AKBARSHAHI Ali-Reza

Płeć: mężczyzna

Były dyrektor generalny irańskiego sztabu ds. zwalczania narkotyków (również: Anti-Narcotics Headquarters (Sztab Antynarkotykowy)). Były dowódca teherańskiej policji. Dowodzone przez niego siły policyjne były odpowiedzialne za stosowanie bezprawnej przemocy wobec podejrzanych podczas zatrzymań i tymczasowych aresztowań. Teherańska policja uczestniczyła również w atakach na domy studenckie uniwersytetu teherańskiego w czerwcu 2009 r., kiedy to według komisji irańskiego parlamentu (Majlis) ponad 100 studentów odniosło rany z rąk policji i sił Basidż. Do 2018 r. szef policji kolejowej.

10.10.2011

35.

AKHARIAN Hassan

Płeć: mężczyzna

Od 2015 r. szef oddziału 5., odpowiedzialny za osadzonych w odosobnieniu w umieszczonym w wykazie UE więzieniu Shahr w Rajaee; poprzednio dyrektor oddziału 1 w więzieniu Shahr w Rajaee, Karadż do lipca 2010 r. Kilku byłych więźniów oskarżyło go o stosowanie tortur oraz o wydawanie rozkazów o nieudzielaniu więźniom pomocy medycznej. Według transkrypcji zeznania jednego z więźniów Shahr był on dotkliwie bity przez wszystkich strażników za pełną wiedzą Hassana Akhariana. Zgłoszono również co najmniej jeden przypadek brutalnego traktowania i śmierci więźnia, Mohsena Beikvanda, znajdującego się pod dozorem Hassana Akhariana. Mohsen Beikvand zmarł we wrześniu 2021 r. Z wiarygodnych doniesień innych więźniów wynika, że został zabity na polecenie Hassana Akhariana.

10.10.2011

36.

AVAEE Seyyed Ali-Reza

(alias: AVAEE Seyyed Alireza, AVAIE Alireza)

Miejsce urodzenia: Dezful (Iran)

Data urodzenia: 20.5. 1956

Płeć: mężczyzna

Minister sprawiedliwości do 25 sierpnia 2021 r. Były dyrektor specjalnego biura śledczego. Do lipca 2016 r. wiceminister spraw wewnętrznych i przewodniczący rejestru publicznego. Doradca Sądu Dyscyplinarnego dla sędziów w kwietniu 2014 r. Były prezes sądu w Teheranie. Jako prezes sądu w Teheranie był odpowiedzialny za naruszenia praw człowieka, niesłuszne aresztowania, pozbawienie więźniów przysługujących im praw i dużą liczbę egzekucji.

10.10.2011

37.

BANESHI Jaber

Płeć: mężczyzna

Od listopada 2011 r. przewodniczący 22. wydziału Appeals Court of Shiraz (Sądu Apelacyjnego w Szirazie). Prokurator w Shirazie (Szirazie) (do października 2011 r.). Prokurator w sprawie ataku bombowego w Shirazie (Szirazie) w 2008 r. Reżim wykorzystał tę sprawę do tego, aby skazać na śmierć osoby z nią niezwiązane. Wnosił o zastosowanie kary śmierci i innych surowych kar przeciwko mniejszościom, stanowiących, między innymi, naruszenie praw człowieka w zakresie prawa do sprawiedliwego procesu i zakazu arbitralnego zatrzymania.

10.10.2011

38.

(skreślony)

39.

GANJI Mostafa Barzegar

Płeć: mężczyzna

Dyrektor generalny ds. inspekcji, nadzoru i oceny funkcjonowania sądów od czerwca 2020 r. Były prokurator generalny w Qom (Kom) (w latach 2008–2017) i były szef Directorate General for Prisons (Dyrekcji Generalnej ds. Więziennictwa). Był odpowiedzialny za arbitralne zatrzymania i maltretowanie kilkudziesięciu sprawców przestępstw w Qom (Kom). Uczestniczył w poważnym naruszeniu prawa do rzetelnego procesu sądowego, co przyczyniło się do nadmiernego i zwiększonego stosowania kary śmierci oraz gwałtownego wzrostu liczby egzekucji w latach 2009/2010.

10.10.2011

40.

HABIBI Mohammad Reza

Płeć: mężczyzna

Prezes Sądu w Isfahanie. Były prokurator generalny w Isfahanie. Były szef biura Ministerstwa Sprawiedliwości w Yazd (Jazd). Były zastępca prokuratora w Isfahanie. Uczestniczył w procesach, odmawiając oskarżonym prawa do sprawiedliwego procesu – jak w przypadku Abdollaha Fathiego, który został stracony w maju 2011 r., po tym jak podczas procesu w marcu 2010 r. Habibi nie dał mu prawa do bycia wysłuchanym i nie uwzględnił jego problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Oznacza to, że uczestniczył on w poważnym naruszeniu prawa do rzetelnego procesu, przyczyniając się do gwałtownego wzrostu liczby egzekucji w 2011 r.

10.10.2011

41.

(skreślony)

42.

(skreślony)

43.

JAVANI Yadollah

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Stopień: generał brygady

Zastępca dowódcy IRGC (Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej) do spraw politycznych. Wielokrotnie usiłował tłumić wolność słowa i wypowiedzi, wydając publiczne oświadczenia, w których popierał aresztowania i karanie demonstrantów i osób o odmiennych poglądach. Był jednym z pierwszych urzędników wysokiego szczebla, którzy w 2009 r. zażądali aresztowania Moussaviego, Karroubiego i Khatamiego. Popierał stosowanie praktyk, które naruszają prawo do sprawiedliwego procesu, takich jak publiczne zeznania, i ujawniał treść przesłuchań przed rozpoczęciem procesu. Ze zgromadzonych dowodów wynika również, że akceptował stosowanie siły wobec demonstrantów oraz że jako ważny członek IRGC najprawdopodobniej wiedział o stosowaniu brutalnych metod przesłuchania w celu wymuszenia zeznań.

10.10.2011

44.

JAZAYERI Massoud

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Doradca ds. kultury szefa połączonych sztabów Irańskich Sił Zbrojnych od kwietnia 2018 r. W połączonych sztabach irańskich Sił Zbrojnych generał brygady Massoud Jazayeri był zastępcą dyrektora ds. kultury i mediów (stanowisko znane również jako State Defence Publicity HQ (Państwowa Dyrekcja Informacyjna ds. Obronności)). Jako zastępca szefa sztabu aktywnie uczestniczył w tłumieniu protestów w 2009 r. W wywiadzie dla dziennika Kayhan ostrzegł, że udało się zidentyfikować wielu demonstrantów w Iranie i poza nim i że odpowiednie siły zajmą się nimi w stosownym czasie.

Otwarcie wzywał do represjonowania ośrodków mediów zagranicznych i irańskiej opozycji. W 2010 roku zwrócił się do rządu o uchwalenie surowszych przepisów wobec Irańczyków, którzy współpracują z zagranicznymi mediami.

10.10.2011

45.

JOKAR Mohammad Saleh

محمد صالح جوکار

Miejsce urodzenia: Jazd (Iran)

Data urodzenia: 1957 r.

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Stanowisko: Poseł do parlamentu prowincji Yazd (Jazd) i przewodniczący komisji spraw wewnętrznych i rady parlamentarnej.

Poseł do parlamentu prowincji Yazd (Jazd) i przewodniczący komisji spraw wewnętrznych i rady parlamentarnej. Generał Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) i były przedstawiciel IRGC ds. parlamentarnych. W latach 2011–2016 deputowany z prowincji Yazd (Jazd) i członek parlamentarnej Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej. Były dowódca studenckich sił Basidż. Pełniąc tę funkcję, aktywnie uczestniczył w tłumieniu protestów oraz indoktrynowaniu dzieci i młodzieży w celu dalszego ograniczania wolności słowa i swobody wypowiadania odmiennych opinii. Jako członek Committee for National Security and Foreign Policy w parlamencie (Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej) publicznie popierał represjonowanie osób sprzeciwiających się działaniom rządu i jego represyjnej polityce. Po śmierci Mahsy Amini w 2022 r. odgrywał kluczową rolę w proponowaniu zmian ordynacji wyborczej dotyczącej wyborów parlamentarnych, z zamiarem rozszerzenia uprawnień radykałów w wyborach parlamentarnych i stłumienia żądań protestujących.

10.10.2011

46.

KAMALIAN Behrouz

(alias: Hackers Brain, Behrooz_Ice)

Miejsce urodzenia: Teheran (Iran)

Data urodzenia: 1983

Płeć: mężczyzna

Szef cybergrupy „Ashiyaneh” powiązanej z irańskim reżimem. Zajmująca się bezpieczeństwem cyfrowym grupa „Ashiyaneh”, założona przez Behrouza Kamaliana, jest odpowiedzialna za liczne cyberataki wymierzone zarówno w krajowych przeciwników i w krajowych zwolenników reform, jak i w instytucje zagraniczne. Reżim korzystał z pomocy tej grupy przy przeprowadzaniu działań wymierzonych w opozycję, podczas których dochodziło w 2009 r. do wielu poważnych naruszeń praw człowieka. Zarówno Kamalian, jak i cybergrupa „Ashiyaneh” prowadzili działania co najmniej do grudnia 2021 r.

10.10.2011

47.

KHALILOLLAHI Moussa

(alias: KHALILOLLAHI Mousa, ELAHI Mousa Khalil)

Miejsce urodzenia: Tabriz (Iran)

Data urodzenia: 1963

Płeć: mężczyzna

Szef wymiaru sprawiedliwości w prowincji Azerbejdżan Wschodni. Były prokurator w Tabrizie w latach 2010–2019. Uczestniczył w sprawie Sakineha Mohammadiego-Ashtianiego, brał także udział w poważnych naruszeniach prawa do rzetelnego procesu sądowego.

10.10.2011

48.

MAHSOULI Sadeq (alias: MAHSULI, Sadeq)

Miejsce urodzenia: Oroumieh (Urmia) (Iran)

Data urodzenia: 1959/1960

Płeć: mężczyzna

Zastępca sekretarza generalnego Paydari Front (Front Paydariego) (Front of Islamic Stability). Były doradca byłego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, były członek Expediency Council (Rady Doraźnej) oraz były zastępca dowódcy Perseverance Front (Frontu Stabilności Rewolucji Islamskiej). Minister ds. opieki społecznej i zabezpieczenia społecznego w latach 2009–2011. Minister spraw wewnętrznych (do sierpnia 2009 r.). Jako minister spraw wewnętrznych Mahsouli sprawował dowództwo nad wszystkimi siłami policyjnymi, agentami sił bezpieczeństwa i tajnymi agentami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Kierowane przez niego siły dopuściły się ataków na domy studenckie uniwersytetu teherańskiego w dniu 14 czerwca 2009 r. i stosowały tortury wobec studentów w piwnicach ministerstwa (niesławne piwnice na poziomie 4). Wobec innych protestantów dopuszczono się poważnych nadużyć w Kahrizak Detention Centre (ośrodku detencyjnym w Kahrizak), prowadzonym przez policję podlegającą Mahsouliemu.

10.10.2011

49.

MALEKI Mojtaba

Płeć: mężczyzna

Zastępca szefa Ministerstwa Sprawiedliwości w prowincji Khorasan-Razavi (Chorasan-e Razawi). Były prokurator w Kermanshah (Kermanszah). Odgrywał rolę w wydawaniu dużej liczby wyroków śmierci w Iranie, w tym również był prokuratorem w procesach siedmiu więźniów skazanych za handel narkotykami, którzy zostali powieszeni tego samego dnia – 3 stycznia 2010 r. w centralnym więzieniu w Kermanshah (Kermanszah).

10.10.2011

50.

OMIDI Mehrdad (alias: Reza; OMIDI Reza)

Płeć: mężczyzna

Szef sekcji VI policji, wydział śledczy. Były szef Intelligence Services (wywiadu) irańskiej policji. Były szef Head of the Computer Crimes Unit (Jednostki ds. Cyberprzestępczości) w irańskiej policji. Był odpowiedzialny za tysiące śledztw i aktów oskarżenia skierowanych przeciwko zwolennikom reform i przeciwnikom politycznym wykorzystującym internet. Był zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w związku z represjami wobec osób, które występowały w obronie własnych uzasadnionych praw, w tym wolności słowa, podczas demonstracji Green Movement (Irańskiej Wiosny) w 2009 r. i w okresie późniejszym.

10.10.2011

51.

SALARKIA Mahmoud

محمود سالار کیا

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Mahmoud Salarkia obecnie pracuje jako prawnik i nadal tłamsi indywidualne prawa obywateli Iranu, broniąc represyjnej polityki reżimu. Figuruje w wykazie prawników uprawnionych na mocy art. 48 irańskiego kodeksu postępowania karnego. Na podstawie tego artykułu oskarżonym w niektórych sprawach o przestępstwa polityczne i przeciwko bezpieczeństwu odmawia się wyboru prawnika podczas przesłuchania i dochodzenia w prokuraturze. Były szef Petrol and Transport Commission (Komisji ds. Paliwa i Transportu) miasta Teheran. Zastępca prokuratora generalnego Teheranu do spraw więziennictwa podczas represji w 2009 roku.

Na tym stanowisku bezpośrednio odpowiadał za wiele nakazów aresztowania wydanych wobec niewinnych, pokojowo protestujących osób i działaczy. Z wielu raportów obrońców praw człowieka wynika, że praktycznie wszystkie aresztowane osoby były z rozkazu Salarkii przetrzymywane w izolacji, bez możliwości kontaktu z adwokatem lub rodziną, bez postawienia zarzutów przez okresy różnej długości, często w warunkach równoznacznych z wymuszonym zaginięciem. Rodziny tych osób często nie były powiadamiane o ich aresztowaniu.

10.10.2011

52.

KHODAEI SOURI Hojatollah

Miejsce urodzenia: Selseleh (Selsele)

(Iran) Data urodzenia: 1964

Płeć: mężczyzna.

Członek National Security and Foreign Policy Committee (Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej). Deputowany z prowincji Lorestan. Członek parlamentarnej Commission for Foreign and Security Policy (Komisji ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa). Szef więzienia w Evinie (Ewinie) (do 2012 r.). Gdy Souri był szefem więzienia, powszechne było tam stosowanie tortur. Na oddziale 209 przetrzymywano wielu aktywistów w związku z ich pokojową działalnością przeciwko rządowi.

10.10.2011

53.

TALA Hossein (alias: TALA Hosseyn)

Miejsce urodzenia: Teheran (Iran)

Data urodzenia: 1969

Płeć: mężczyzna

Burmistrz miasta Eslamshahr do 2020 r. Były parlamentarzysta irański. Były gubernator generalny („Farmandar”) prowincji Tehran do września 2010 r., odpowiedzialny za interwencję sił policji, a więc za tłumienie demonstracji. W grudniu 2010 r. otrzymał nagrodę w uznaniu roli, jaką pełnił podczas represji, które miały miejsce po wyborach.

10.10.2011

54.

TAMADDON Morteza (alias: TAMADON Morteza)

Miejsce urodzenia: Shahr Kord-Isfahan (Iran)

Data urodzenia: 1959

Płeć: mężczyzna

Były szef Public Security Council (Rady Bezpieczeństwa Publicznego) prowincji Tehran (Teheran). Były gubernator generalny prowincji Tehran (Teheran) z ramienia IRGC. Jako gubernator i szef Rady Bezpieczeństwa Publicznego prowincji Teheran ponosił ogólną odpowiedzialność za wszystkie działania represyjne podejmowane przez IRGC w prowincji Teheran, w tym tłumienie protestów politycznych od czerwca 2009 r. Obecnie członek zarządu Khajeh Nasireddin Tusi University of Technology (Politechniki imienia Chadżego Nasreddina Tusiego).

10.10.2011

55.

ZEBHI Hossein

Płeć: mężczyzna

Pierwszy zastępca doradcy ds. sądownictwa i sędzia Sądu Najwyższego (szef wydziału 41. Sądu Najwyższego, zajmującego się głównie przestępstwami przeciwko bezpieczeństwu i narkotykami). Zastępca prokuratora generalnego Iranu (w latach 2007–2015). Pełniąc tę funkcję, był odpowiedzialny za sprawy wniesione do sądu po protestach powyborczych w 2009 r., rozpatrywane z naruszeniem praw człowieka. Pełniąc tę funkcję, akceptował nadmiernie surowe kary za przestępstwa związane z narkotykami.

10.10.2011

56.

BAHRAMI Mohammad-Kazem

Płeć: mężczyzna

Do kwietnia 2021 r. prezes sądu administracyjnego. Uczestniczył w stosowaniu represji wobec uczestników pokojowych demonstracji w 2009 r. jako szef sekcji sądowej Sił Zbrojnych.

10.10.2011

57.

HAJMOHAM-MADI Aziz (alias Aziz Hajmohammadi, Noorollah Azizmohammadi)

Miejsce urodzenia: Teheran (Iran)

Data urodzenia: 1948

Płeć: mężczyzna

Sędzia 71. wydziału sądu karnego w prowincji Teheran. W sądownictwie pracuje od 1971 r.; prowadził kilka spraw przeciwko demonstrantom, m.in. sprawę Abdola-Rezy Ghanbariego, wykładowcy aresztowanego w styczniu 2010 r. i skazanego na karę śmierci za działalność polityczną.

10.10.2011

58.

BAGHERI Mohammad-Bagher

Płeć: mężczyzna.

W 2019 r. został mianowany zastępcą szefa sądownictwa do spraw międzynarodowych i sekretarzem personelu zajmującego się prawami człowieka – na miejsce Mohammada Javada Larijaniego i na mocy dekretu Ebrahima Raisiego. Był sędzią Sądu Najwyższego od grudnia 2015 r. do 2019 r. Były wiceprzewodniczący administracji sądowej prowincji Chorasan Południowy, odpowiedzialny za zapobieganie przestępczości. W czerwcu 2011 r. zatwierdził 140 wyroków śmierci wykonanych między marcem 2010 r. a marcem 2011 r.; oprócz tego według doniesień w tym samym czasie w prowincji Chorasan Południowy wykonano około stu innych egzekucji, bez powiadamiania adwokatów ani rodzin skazanych. Oznacza to, że uczestniczył w poważnym naruszeniu prawa do rzetelnego procesu, przyczyniając się do dużej liczby wyroków śmierci.

10.10.2011

59.

BAKHTIARI Seyyed Morteza

Miejsce urodzenia: Mashhad (Meszhed) (Iran);

data urodzenia: 1952

Płeć: mężczyzna

Przewodniczący Imam Khomeini Relief Foundation (Fundacji Dobroczynnej Imama Chomejniego) (od lipca 2019 r.). Były zastępca kustosza sanktuarium Imama Rezy. Były urzędnik Special Clerical Tribunal (Specjalnego Trybunału dla Duchownych). Były minister sprawiedliwości (w latach 2009–2013). W okresie, w którym pełnił funkcję ministra sprawiedliwości, warunki pobytu w więzieniach w Iranie pogorszyły się – były znacznie poniżej przyjętych standardów międzynarodowych; powszechne było także znęcanie się nad więźniami. Ponadto odgrywał kluczową rolę w grożeniu diasporze irańskiej i jej zastraszaniu poprzez ogłoszenie utworzenia specjalnego sądu, który prowadziłby sprawy dotyczące Irańczyków żyjących poza terytorium kraju. Nadzorował także egzekucje – których liczba w Iranie gwałtownie wzrosła – w tym tajne egzekucje nieogłaszane przez rząd oraz egzekucje za przestępstwa związane z narkotykami.

10.10.2011

60.

HOSSEINI Dr Seyyed Mohammad (alias HOSSEYNI Dr Seyyed Mohammad; Seyed, Sayyed i Sayyid)

دکتر سيد محمد حسيني

Miejsce urodzenia: Rafsandżan, Kerman (Iran)

Data urodzenia: 23.7.1961

Płeć: mężczyzna

Od sierpnia 2021 r. wiceprezydent do spraw parlamentarnych w gabinecie prezydenta Ebrahima Raisiego. Doradca byłego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada i rzecznik radykalnego ugrupowania politycznego YEKTA. Minister Kultury i Nauk Islamskich (w latach 2009–2013). Były zastępca dyrektora Radia i Telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB) Były doradca dyrektora Organizacji Kultury i Stosunków Islamskich (ICRO). Były członek IRGC (Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej), uczestniczył w represjonowaniu dziennikarzy.

10.10.2011

61.

MOSLEHI Heydar (alias: MOSLEHI Heidar; MOSLEHI Haidar);

Miejsce urodzenia: Isfahan (Iran)

Data urodzenia: 1956

Płeć: mężczyzna

Przedstawiciel Ideological-Political Bureau (Biura Ideologiczno-Politycznego) głównodowodzącego Sił Zbrojnych Iranu (od 2018 r.). Były doradca Sądu Najwyższego w IRGC. Szef organizacji publikującej materiały na temat roli duchownych w czasie wojny. Były minister ds. wywiadu (lata 2009–2013). Za jego kierownictwa Ministerstwo ds. Wywiadu kontynuowało praktyki szeroko zakrojonego arbitralnego pozbawiania wolności i prześladowania demonstrantów i dysydentów. Ministerstwo ds. Wywiadu prowadzi sekcję 209 w więzieniu w Evinie (Ewinie), gdzie przetrzymywano wielu aktywistów w związku z ich pokojową działalnością przeciwko rządowi. Śledczy z Ministerstwa ds. Wywiadu bili więźniów przetrzymywanych w sekcji 209, znęcali się nad nimi psychiczne oraz wykorzystywali ich seksualnie.

10.10.2011

62.

ZARGHAMI Ezzatollah

Miejsce urodzenia: Dezful (Iran)

Data urodzenia: 22.7.1959

Płeć: mężczyzna

Minister kultury, rzemiosła i turystyki od 25 sierpnia 2021 r. Członek Najwyższej Rady ds. Cyberprzestrzeni oraz Rady ds. Rewolucji Kulturalnej od 2014 r. Były szef Radia i Telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB) (do listopada 2014 r.). Jako szef IRIB odpowiadał za wszystkie decyzje programowe. IRIB transmitowała wymuszone przyznanie się do winy osób zatrzymanych oraz szereg „procesów pokazowych” w sierpniu 2009 r. i grudniu 2011 r. Stanowi to jawne pogwałcenie międzynarodowych przepisów dotyczących prawa do sprawiedliwego i rzetelnego procesu sądowego.

23.3.2012

63.

TAGHIPOUR Reza

Miejsce urodzenia: Maragheh (Iran);

Data urodzenia: 1957

Płeć: mężczyzna

Poseł do 11. parlamentu irańskiego (w okręgu wyborczym w Teheranie). Członek Supreme Cyberspace Council (Najwyższej Rady ds. Cyberprzestrzeni). Były członek rady miasta Teheranu. Były minister informacji i łączności (2009–2012).

Jako minister informacji był jednym z najwyższych rangą urzędników odpowiedzialnych za cenzurę i kontrolę działalności w internecie, a także wszelkich rodzajów komunikowania się (w szczególności telefonii komórkowej). Podczas przesłuchań osób zatrzymanych z powodów politycznych prowadzący przesłuchania wykorzystują dane osobowe zatrzymanych, ich prywatną pocztę i wiadomości. Kilkakrotnie od wyborów prezydenckich w 2009 r. oraz podczas ulicznych demonstracji blokowano rozmowy oraz wysyłanie wiadomości tekstowych przez telefony komórkowe, zagłuszano sygnały telewizji satelitarnej, a miejscami uniemożliwiano lub przynajmniej spowalniano łączność internetową.

23.3.2012

64.

KAZEMI Toraj

Płeć: mężczyzna

Do czerwca 2020 r. szef komendy cyberpolicji na aglomerację teherańską; instytucja ta wpisana jest do wykazu UE. Pełniąc tę funkcję, ogłosił rekrutację hakerów rządowych, by zwiększyć kontrolę nad informacjami w internecie i atakować „niebezpieczne” strony internetowe.

23.3.2012

65.

LARIJANI Sadeq

Miejsce urodzenia: Najaf (Nadżaf) (Irak)

Data urodzenia: 1960 r. lub sierpień 1961 r.

Płeć: mężczyzna

Szef Rady Doraźnej od 29 grudnia 2018 r. Były członek Rady Strażników (do września 2021 r.). Były szef sądownictwa (2009–2019). Zgoda i podpis szefa sądownictwa wymagane są w przypadku każdej kary qisas (polegającej na odwecie), hodoud (za przestępstwa przeciwko Bogu) oraz ta'zirat (za przestępstwa przeciwko państwu).

Obejmuje to wyroki pociągające za sobą karę śmierci, chłosty oraz amputacji. W związku z tym Sadeq Larijani osobiście podpisał liczne wyroki śmierci stojące w sprzeczności z normami międzynarodowymi, w tym wyroki śmierci przez ukamienowanie, egzekucje przez powieszenie, egzekucje nieletnich oraz publiczne egzekucje, np. przez powieszenie więźniów na moście w obecności wielotysięcznego tłumu. Oznacza to, że przyczynił się do dużej liczby egzekucji. Ponadto wyrażał zgodę na kary cielesne, takie jak amputacje czy wypalenie skazanym oczu kwasem. Od czasu objęcia urzędu przez Sadeqa Larijaniego wyraźnie wzrosła liczba arbitralnych aresztowań działaczy politycznych, obrońców praw człowieka i przedstawicieli mniejszości. Sadeq Larijani ponosi również odpowiedzialność za to, że podczas postępowania sądowego w Iranie systemowo łamane jest prawo do rzetelnego procesu sądowego.

23.3.2012

66.

MIRHEJAZI Ali Ashgar

Data urodzenia: 8.9.1946

Miejsce urodzenia: Isfahan

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Doradca ds. wywiadu najwyższego przywódcy. Należy do najbliższych współpracowników najwyższego przywódcy, jest jedną z osób odpowiedzialnych za opracowanie sposobu tłumienia protestów stosowanego od 2009 r.; jest także powiązany z osobami odpowiadającymi za tłumienie protestów.

Odpowiadał również za opracowanie sposobu tłumienia protestów społecznych stosowanego w grudniu 2017/2018 i w listopadzie 2019 r.

23.3.2012

67.

SAEEDI Ali

Płeć: mężczyzna

Szef biura ideologii politycznej najwyższego przywódcy. Były przedstawiciel najwyższego przywódcy w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej (Pasdaran) (1995–2020); wcześniej cała jego kariera związana była z instytucjami wojskowymi, a dokładnie z wywiadem Pasdaran. Ta oficjalna funkcja sprawiła, że jest on ważnym funkcjonariuszem przekazującym aparatowi represji Pasdaranu rozkazy z biura najwyższego przywódcy.

23.3.2012

68.

RAMIN Mohammad-Ali

Miejsce urodzenia: Dezful (Iran)

Data urodzenia: 1954

Płeć: mężczyzna

Sekretarz generalny World Holocaust Foundation (Światowej Fundacji ds. Holokaustu) ustanowionej w 2006 r. podczas International Conference to Review the Global Vision of the Holocaust (Międzynarodowej Konferencji na rzecz Zrewidowania Postrzegania Holokaustu na Świecie): Ramin był odpowiedzialny za organizację konferencji z ramienia rządu irańskiego. Do grudnia 2013 r. jako wiceminister ds. prasy był główną osobą odpowiedzialną za cenzurę; bezpośrednio odpowiada za zamknięcie licznych organów prasy reformatorskiej (Etemad, Etemad-e Melli, Shargh itd.), zamknięcie niezależnego związku zawodowego dziennikarzy oraz zastraszanie lub aresztowanie dziennikarzy.

23.3.2012

69.

MORTAZAVI Seyyed Solat

Miejsce urodzenia: Farsan, Tchar Mahal-o-Bakhtiari (Południe) – (Iran)

Data urodzenia: 1967

Płeć: mężczyzna

Od 19 października 2022 r. pełniący obowiązki ministra ds. spółdzielczości, zatrudnienia i opieki społecznej. Od września 2021 r. do października 2022 r. wiceprezydent do spraw wykonawczych Iranu i szef gabinetu prezydenta. Od 16 września 2019 r. do września 2021 r. szef oddziału Fundacji Mostazafan zajmującego się nieruchomościami, zarządzanego bezpośrednio przez najwyższego przywódcę Chameneiego. Do listopada 2019 r. dyrektor teherańskiego oddziału fundacji Astan Qods Razavi. Były burmistrz Mashhadu (Meszhedu), drugiego co do wielkości miasta Iranu, w którym regularnie przeprowadzane są egzekucje publiczne. Były wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za sprawy polityczne, mianowany w 2009 r. Pełniąc tę funkcję, odpowiadał za kierowanie represjami w stosunku do osób wypowiadających się w obronie swoich uzasadnionych praw, w tym wolności słowa. Został później mianowany szefem Irańskiej Komisji Wyborczej podczas wyborów parlamentarnych w 2012 r. i wyborów prezydenckich w 2013 r.

23.3.2012

70.

(skreślony)

23.3.2012

71.

(skreślony)

72.

FAHRADI Ali

Prokurator w miejscowości Karaj (Karadż). Odpowiedzialny za przypadki poważnych pogwałceń praw człowieka: był m. in. prokuratorem podczas procesów, w których wymierzono karę śmierci. W czasie gdy pełnił obowiązki prokuratora, wykonano w regionie Karadżu znaczną liczbę egzekucji, za które jest odpowiedzialny.

23.3.2012

73.

FARHADI Ali

Płeć: mężczyzna

Wiceprzewodniczący Inspectorate of Legal Affairs and Public Inspection (Inspektoratu do Spraw Prawnych i Inspekcji Publicznej) Ministerstwa Sprawiedliwości w Teheranie. Były prokurator w Karaju (Karadżu). Odpowiedzialny za przypadki poważnych naruszeń praw człowieka, w tym również był prokuratorem w procesach, w których wydawano wyrok kary śmierci. W czasie gdy wykonywał obowiązki prokuratora, przeprowadzono w regionie Karaju (Karadż) dużą liczbę egzekucji.

23.3.2012

74.

REZVANMA-NESH Ali

Płeć: mężczyzna

Zastępca prokuratora w prowincji Karadż, region Alborz w latach 2010–2016. Odpowiedzialny za przypadki poważnych pogwałceń praw człowieka: m.in. był współodpowiedzialny za dokonanie egzekucji osoby nieletniej.

23.3.2012

75.

RAMEZANI Gholamhossein

Płeć: mężczyzna

Od 2011 r. szef wywiadu Ministerstwa Obrony; od listopada 2009 r. do marca 2011 r.: dowódca wywiadu Pasdarany; od marca 2008 r. do listopada 2009 r.: zastępca dowódcy wywiadu Pasdaranu; od kwietnia 2006 r. do marca 2008 r.: szef Wydziału Ochrony i Wywiadu Pasdaranu. Zaangażowany w tłumienie wolności wypowiedzi, m.in. powiązany z osobami odpowiedzialnymi za aresztowania blogerów/dziennikarzy w 2004 r.; według doniesień uczestniczył w tłumieniu protestów po wyborach w 2009 r.

23.3.2012

76.

SADEGHI Mohamed

Płeć: mężczyzna

Pułkownik i wiceszef wywiadu technicznego i internetowego IRGC, odpowiada również za centrum analiz i walki z przestępczością zorganizowaną w ramach Pasdaranu. Odpowiedzialny za aresztowanie i torturowanie blogerów/dziennikarzy.

23.3.2012

77.

JAFARI Reza

Data urodzenia: 1967

Płeć: mężczyzna

Były doradca Sądu Dyscyplinarnego dla Sędziów (Disciplinary Court for Judges) w latach 2012–2022. Członek Komitetu ds. Rozpoznawania Kryminalnych Treści w Sieci (Committee for Determining Criminal Web Content), organu odpowiedzialnego za cenzurowanie stron internetowych i mediów społecznościowych. Były szef specjalnego organu ds. ścigania cyberprzestępczości (w latach 2007–2012). Był odpowiedzialny za tłumienie wolności wypowiedzi, m.in. przez aresztowania, zatrzymania i postępowania karne wymierzone przeciwko blogerom i dziennikarzom. Osoby aresztowane za domniemane cyberprzestępstwa były maltretowane oraz sądzone w niesprawiedliwym procesie sądowym.

23.3.2012

78.

RESZTE-AHMADI Bahram

Płeć: mężczyzna

Sędzia sądu powszechnego północnego Teheranu. Były urzędnik nadzorujący prokuraturę teherańską. Zastępca szefa Office of Prison Affairs (Urzędu do Spraw Penitencjarnych) w prowincji Tehran (Teheran). Były zastępca prokuratora w Teheranie do 2013 r. Kierował prokuraturą w Evinie (Ewinie). Był odpowiedzialny za odmowę uznania praw obrońców praw człowieka i więźniów politycznych, w tym prawa do odwiedzin i innych praw przysługujących więźniom.

23.3.2012

79.

RASHIDI AGHDAM, Ali Ashraf

Płeć: mężczyzna

Zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej, karania i edukacji w więzieniach w Teheranie. Były szef więzienia w Evin (2012–2015). Pod jego kierownictwem warunki w więzieniu pogorszyły się i pojawiły się doniesienia o coraz częstszym złym traktowaniu więźniów. W październiku 2012 r. dziewięć więźniarek rozpoczęło strajk głodowy, protestując przeciwko naruszaniu ich praw i brutalnemu traktowaniu ich przez strażników.

12.3.2013

80.

KIASATI Morteza

Płeć: mężczyzna

Sędzia wydziału 54. Sądu Rewolucyjnego dla Teheranu i wydziału 4. Sądu Rewolucyjnego w Ahwazie; wydał wyrok śmierci na czterech arabskich więźniów politycznych: Tahę Heidariana, Abbasa Heidariana, Abda al-Rahmana Heidariana (trzech braci) oraz Alego Sharifiego. Zostali oni aresztowani, poddani torturom i powieszeni bez rzetelnego procesu sądowego. O tych przypadkach oraz o braku rzetelnego procesu sądowego wspomniano w sprawozdaniu specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. praw człowieka w Iranie z dnia 13 września 2012 r. oraz w sprawozdaniu Sekretarza Generalnego ONZ na temat Iranu z dnia 22 sierpnia 2012 r.

12.3.2013

81.

MOUSSAVI Seyed Mohammad Bagher (alias MOUSAVI Sayed Mohammed Baqir)

محمدباقر موسوی

Płeć: mężczyzna

Sędzia 2. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Ahwazie (Ahwaz Revolutionary Court) w latach 2011–2015; 17 marca 2012 r. wydał wyrok śmierci na szereg osób, w tym na pięciu arabskich mieszkańców Ahwazu: Mohammada Alego Amouriego, Hashema Sha'baniego Amouriego, Hadiego Rashediego, Sayeda Jabera Alboshokę i Sayeda Mokhtara Alboshokę za „działania wymierzone w bezpieczeństwo narodowe” oraz „nienawiść w stosunku do Boga”. Wyroki zostały podtrzymane przez irański Sąd Najwyższy w dniu 9 stycznia 2013 r. Pięć wymienionych osób ponad rok przebywało w areszcie bez postawienia zarzutów, było torturowanych i zostało skazanych bez rzetelnego procesu sądowego. Hadi Rashedi i Hashem Sha'bani Amouri zostali straceni w 2014 r.

12.3.2013

82.

(skreślony)

83.

JAFARI Asadollah

اسدالله جعفری

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Stanowisko: Szef administracji sądowej w Isfahanie i szef siedziby gospodarki ruchu oporu

Szef administracji sądowej w Isfahanie i szef siedziby gospodarki ruchu oporu Były prokurator generalny w Isfahanie. Podczas zajmowania tego stanowiska nakazał brutalne pacyfikacje demonstrantów, którzy wyszli na ulice w listopadzie 2021 r., aby zaprotestować przeciwko niedoborom wody. Według niektórych doniesień Asadollah Jafari ogłosił utworzenie specjalnego urzędu w celu prowadzenia dochodzeń dotyczących aresztowanych demonstrantów; nakazał też skazanie niektórych demonstrantów biorących udział w protestach w 2022 r.

W latach 2017–2021 pełnił funkcję prokuratora generalnego w prowincji Chorasan Północny.

Jako były prokurator prowincji Mazandaran (w latach 2006–2017) Jafari domagał się kary śmierci w prowadzonych przez siebie sprawach, w wyniku czego doszło do wielu egzekucji, w tym egzekucji publicznych, w okolicznościach, w których orzeczenie kary śmierci było sprzeczne z międzynarodowymi prawami człowieka, w tym ze względu na nieproporcjonalność i zbytnią surowość kary. Był również odpowiedzialny za bezprawne aresztowania i naruszenia praw zatrzymanych bahaitów, od aresztowania po przetrzymywanie ich w izolacji w ośrodku zatrzymań służb wywiadu.

12.3.2013

84.

EMADI, Hamid Reza (alias Hamidreza Emadi))

Miejsce urodzenia: Hamedan (Iran)

Data urodzenia: ok. 1973

Miejsce zamieszkania: Teheran

Miejsce pracy: centrala Press TV, Teheran

Płeć: mężczyzna

Były dyrektor redakcji informacyjnej Press TV. Były starszy producent w Press TV.

Odpowiedzialny za produkcję i emisję wymuszonych zeznań zatrzymanych, również dziennikarzy, działaczy politycznych oraz przedstawicieli mniejszości kurdyjskiej i arabskiej, a także za naruszanie uznanych na całym świecie praw do rzetelnego i sprawiedliwego procesu sądowego. Niezależny organ nadzoru nad mediami OFCOM nałożył na Press TV grzywnę w wysokości 100 000 GBP za wyemitowanie w 2011 r. wymuszonego zeznania kanadyjskiego dziennikarza i reżysera pochodzenia irańskiego, Maziara Bahariego, które sfilmowano w więzieniu. Organizacje pozarządowe donoszą o innych przypadkach wymuszonych zeznań transmitowanych przez Press TV. Emadi powiązany jest zatem z naruszeniami prawa do rzetelnego i sprawiedliwego procesu sądowego.

W 2016 r. został poddany postępowaniu dyscyplinarnemu w związku z molestowaniem seksualnym współpracowniczki Sheeny Shirani, co doprowadziło do jego zawieszenia w czynnościach służbowych.

12.3.2013

85.

HAMLBAR Rahim

Płeć: mężczyzna

Sędzia 1. wydziału Tabriz Revolutionary Court (Sądu Rewolucyjnego w Tebrizie). Odpowiedzialny za surowe wyroki wymierzone w przedstawicieli mniejszości azerskiej oraz działaczy organizacji broniących praw pracowniczych, których oskarżono o szpiegostwo, działania wymierzone w bezpieczeństwo narodowe, propagandę przeciwko reżimowi irańskiemu oraz znieważanie przywódcy Iranu. W jednej z głośnych spraw sądził 20 ochotników pomagających w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi (które nastąpiło w Iranie w sierpniu 2012 r.) i skazał ich na pozbawienie wolności za próby pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Sąd uznał ratowników za winnych „organizowania się i zmowy w celu popełnienia przestępstw wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe”.

12.3.2013

86.

MUSAVI-TABAR, Seyyed Reza

سیدرضا موسوی تبار

Miejsce urodzenia: Jahrom (Iran)

Data urodzenia: 1964 r.

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Stanowisko: przedstawiciel prokuratora dyscyplinarnego dla sędziów w Szirazie

Od 2014 r. Seyyed Reza Musavi-Tabar jest przedstawicielem prokuratora dyscyplinarnego dla sędziów w Szirazie. Były naczelnik Revolutionary Prosecution of Shiraz (Prokuratury Rewolucyjnej w Szirazie). Odpowiedzialny za bezprawne aresztowania i złe traktowanie działaczy politycznych, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, bahaitów i więźniów sumienia, których nękano, torturowano, przesłuchiwano i którym odmawiano dostępu do adwokatów i rzetelnego procesu sądowego. Musavi-Tabar podpisywał nakazy sądowe w niesławnym Ośrodku Detencyjnym nr 100 (więzienie dla mężczyzn), w tym nakaz zatrzymania bahaitki Rahy Sabet i przetrzymywania jej przez trzy lata w izolacji.

12.3.2013

87.

KHORAMABADI, Abdolsamad

Płeć: mężczyzna

Zastępca dyrektora ds. nadzoru sądowego (od 13 października 2018 r.). Były przewodniczący Commission to Determine the Instances of Criminal Content (Komisji Wyjaśniającej Przypadki Szerzenia Kryminalnych Treści), organizacji rządowej zajmującej się cenzurą internetu i cyberprzestępczością. Pod jego kierownictwem komisja stworzyła definicję „cyberprzestępstwa” na podstawie kilku niejasnych przesłanek, zgodnie z którymi nielegalne są tworzenie i publikowanie treści uznawanych przez reżim za niewłaściwe. Odpowiadał za represjonowanie i blokowanie od września 2012 r. licznych witryn internetowych opozycji, gazet elektronicznych, blogów, witryn internetowych organizacji pozarządowych broniących praw człowieka, a także Google'a i Gmaila. Wraz z komisją aktywnie przyczynił się do śmierci blogera Sattara Beheshtiego, który zmarł w więzieniu w listopadzie 2012 roku. Komisja, której przewodniczył, jest zatem bezpośrednio odpowiedzialna za systemowe naruszenia praw człowieka, szczególnie poprzez zakazywanie działalności poszczególnych witryn internetowych i blokowanie obywatelom dostępu do nich oraz niekiedy przez blokowanie dostępu do całego internetu.

12.3.2013

88.

SOLEIMANI Gholamreza

Miejsce urodzenia: Farsan (Iran)

Data urodzenia: 1343 r. (wg irańskiego kalendarza hidżri), 1964 lub 1965 r. (wg kalendarza gregoriańskiego)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: dowódca organizacji Basidż w ramach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Gholamreza Soleimani jest dowódcą organizacji Basidż. Organizacja Basidż użyła ostrej amunicji do tłumienia protestów, które miały miejsce w listopadzie 2019 r. w Iranie, przez co zginęli lub odnieśli rany bezbronni demonstranci i inni cywile w wielu miastach w całym kraju. Jako dowódca organizacji Basidż Gholamreza Soleimani ponosi odpowiedzialność za brutalne stłumienie protestów i poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.4.2021

89.

SALAMI Hossein (alias SALAMI Hussain)

Miejsce urodzenia: Vaneshan, Golpajegan (Iran)

Data urodzenia: 1339 r. (wg irańskiego kalendarza hidżri), 1960 lub 1961 r. (wg kalendarza gregoriańskiego)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: głównodowodzący Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Stopień: generał dywizji

Hossein Salami jest głównodowodzącym IRGC, w tym milicji Basidż, od kwietnia 2019 r. oraz członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Regularne siły zbrojne IRGC oraz milicja Basidż użyły ostrej amunicji do tłumienia protestów, które miały miejsce w listopadzie 2019 r. w Iranie, przez co zginęli lub odnieśli rany bezbronni demonstranci i inni cywile w wielu miastach w całym kraju. Jako członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego Hossein Salami brał udział w posiedzeniach, których wynikiem było wydanie rozkazów użycia ostrej amunicji do tłumienia protestów, które miały miejsce w listopadzie 2019 r. Z tego względu Hossein Salami ponosi odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.4.2021

90.

KARAMI Hassan

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: dowódca jednostek specjalnych irańskich sił policyjnych

Hassan Karami jest dowódcą jednostek specjalnych irańskich sił policyjnych. Jednostki specjalne użyły ostrej amunicji do tłumienia protestów, które miały miejsce w listopadzie 2019 r. w Iranie, przez co zginęli lub odnieśli rany bezbronni demonstranci i inni cywile w wielu miastach w całym kraju. Jako dowódca jednostek specjalnych, które spowodowały śmierć lub obrażenia bezbronnych demonstrantów i innych cywilów, Hassan Karami ponosi odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.4.2021

91.

PAKPOUR Mohammad (alias PAKPUR Mohammad)

Miejsce urodzenia: Arak (Iran)

Data urodzenia: 1340 r. (wg irańskiego kalendarza hidżri), 1961 r. (wg kalendarza gregoriańskiego)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: głównodowodzący sił lądowych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Stopień: generał brygady

Mohammad Pakpour jest głównodowodzącym sił lądowych IRGC od marca 2010 r. Siły lądowe IRGC użyły ostrej amunicji do tłumienia protestów, które miały miejsce w listopadzie 2019 r. w Iranie, przez co zginęli lub odnieśli rany bezbronni demonstranci i inni cywile w wielu miastach w całym kraju. Jako głównodowodzący sił lądowych IRGC, które użyły ostrej amunicji wobec bezbronnych demonstrantów i innych cywilów, Mohammad Pakpour ponosi odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.4.2021

92.

ASHTARI Hossein

Miejsce urodzenia: Isfahan (inne nazwy: Esfahan, Ispahan)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: głównodowodzący irańskich sił policyjnych

Od marca 2015 r. do stycznia 2023 r. głównodowodzący irańskich sił policyjnych; członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W skład sił policyjnych wchodzą jednostki Emdad i jednostki specjalne. Regularne irańskie siły policyjne, jednostki Emdad i jednostki specjalne użyły śmiercionośnej broni do tłumienia protestów w Iranie w listopadzie 2019 r., przez co w wielu miastach w całym kraju zginęli lub odnieśli rany bezbronni demonstranci i inni cywile. Jako członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ashtari brał udział w posiedzeniach, których wynikiem było wydanie rozkazów użycia śmiercionośnej broni do tłumienia protestów w listopadzie 2019 r. Ponosi zatem odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.4.2021

93.

ZIAEI Gholamreza

غلامرضا ضیایی

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Stanowisko: były dyrektor więzienia Evin; były dyrektor innych ośrodków detencyjnych

Między lipcem 2019 r. a czerwcem 2020 r. Gholamreza Ziaei był dyrektorem więzienia Evin w Teheranie W trakcie sprawowania przez niego tego stanowiska już ciężkie warunki w tym zakładzie – również w odniesieniu do Narges Mohammadi – jeszcze się pogorszyły. Więźniarkom odmawiano kontaktu telefonicznego z dziećmi. Więźniom politycznym odmawiano cotygodniowych odwiedzin krewnych, były one dozwolone jedynie co dwa miesiące. W trakcie protestów w 2009 r. Gholamreza Ziaei kierował ośrodkiem detencyjnym w Kahrizak; w zakładzie tym co najmniej pięciu zatrzymanych, którzy zostali aresztowani w związku z masowymi protestami ulicznymi w Teheranie w 2009 r., zmarło wskutek tortur. W latach 2017–2019, przed objęciem kierownictwa w więzieniu Evin, Gholamreza Ziaei był dyrektorem więzienia Rajaee Shahr w Karadżu, na zachód od Teheranu, w którym miały miejsce liczne protesty więźniów politycznych przeciwko maltretowaniu i nieludzkim warunkom życia.

12.4.2021

94.

SHAHVARPOUR Hassan

حسن شاهوارپور

Miejsce urodzenia: Safi Abad, na południe od Dezful, Chuzestan (Iran)

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Numer paszportu: 2001624001 (nr krajowego dowodu osobistego)

Stanowisko: dowódca korpusu w Vali Asr (prowincja Chuzestan) będącego częścią Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Stopień: generał brygady

Generał brygady Hassan Shahvarpour od 2009 r. jest dowódcą korpusu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w Vali Asr (prowincja Chuzestan). W 2023 r. korpus w Vali Asr otrzymał od głównodowodzącego IRGC certyfikat w nagrodę za to, że najlepiej zarządzał cyberprzestrzenią. Hassan Shahvarpour odpowiada za dowodzenie siłami, które użyły broni maszynowej przeciwko demonstrantom i innym cywilom w mieście Mahshahr w trakcie protestów w listopadzie 2019 r. Pod jego dowództwem IRGC zabił 148 osób w wyniku ostrzału z broni maszynowej prowadzonego z pojazdów opancerzonych otaczających uciekających demonstrantów ukrywających się na okolicznych bagnach.

12.4.2021

95.

VASEGHI Leyla (alias VASEQI Layla, VASEGHI Leila, VASEGHI Layla)

Miejsce urodzenia: Sari, prowincja Mazandaran (Iran)

Data urodzenia: 1352 r. (wg irańskiego kalendarza hidżri), 1972 lub 1973 r. (wg kalendarza gregoriańskiego)

Płeć: kobieta

Stanowisko: była gubernator Ghods i przewodnicząca miejskiej Rady Bezpieczeństwa

Jako gubernator Ghods i przewodnicząca miejskiej Rady Bezpieczeństwa od września 2019 r. do listopada 2021 r. wydała policji i pozostałym siłom zbrojnym rozkaz użycia śmiercionośnej broni w trakcie protestów w listopadzie 2019 r., przez co zginęli lub odnieśli rany nieuzbrojeni demonstranci i inni cywile. Jako gubernator Ghods i przewodnicząca miejskiej Rady Bezpieczeństwa Vaseghi ponosi odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie. W odniesieniu do protestów z roku 2022 i 2023 Irańczycy nadal pamiętają ją jako jedną z osób kierujących brutalnymi represjami, a jej publiczne wypowiedzi odczytuje się jako nawoływania do trwających represji.

12.4.2021

96.

ROSTAMI CHESHMEH GACHI Mohammed (alias ROSTAMI, Mohammad)

محمد گچی چشمه رستمی

(alias محمد ر ستمی (م

Miejsce urodzenia: Kermanshah (Kermenszah) (Iran)

Data urodzenia: 1976 lub 1977

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: 111936 (Iran)

Nr identyfikacji: 13821 (Iran)

Stanowisko: szef Irańskiej Policji Obyczajowej

Mohammad Rostami Cheshmeh Gachi jest szefem Irańskiej Policji Obyczajowej. Od początków roku 2014 do początków roku 2019 był szefem Policji Bezpieczeństwa Publicznego w mieście Kermanszah i zajmował wysokie stanowiska w irańskiej policji wywiadowczej.

Policja Obyczajowa jest częścią Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego i stanowi specjalną jednostkę policyjną, która egzekwuje surowe zasady ubioru kobiet, w tym przymusowe noszenie hidżabu. Policja Obyczajowa stosuje nielegalne środki siłowe wobec kobiet nieprzestrzegających irańskich przepisów o hidżabie, przemoc seksualną i przemoc na tle płciowym, arbitralne aresztowania i zatrzymania, nadmierną przemoc i tortury.

W dniu 13 września 2022 r. Policja Obyczajowa arbitralnie aresztowała w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie zabrała ją do siedziby Policji Obyczajowe na „lekcję edukacyjno-orientacyjną”. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini była brutalnie bita i maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i jej śmierci w dniu 16 września 2022 r. Przemocowe postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Jako szef Irańskiej Policji Obyczajowej, Rostami odpowiada za jej działania. Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

97.

RAHIMI Hossein

حسین رحیمی

Miejsce urodzenia: osada Dodhak, Mahalat, Prowincja Centralna (Iran)

Data urodzenia: 1964

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Stanowisko: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Teheranie

Generał brygady Hossein Rahimi jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Teheranie od dnia 7 sierpnia 2017 r.

Reakcja Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego na protesty we wrześniu 2022 r. była szczególnie ostra. Nadmierne stosowanie przez te organy przemocy wobec demonstrantów doprowadziło do śmierci licznych osób.

Jako szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Teheranie Rahimi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

98.

ABDI Abbas

عبدی عباس

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Stanowisko: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w okręgu Diwandarre

Pułkownik Abbas Abdi jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w okręgu Diwandarre.

Reakcja Irańskich organów Ochrony Porządku Publicznego na protesty we wrześniu 2022 r. w Diwandarre była szczególnie ostra. Nadmierne stosowanie przez te organy przemocy wobec demonstrantów doprowadziło do śmierci licznych osób.

Jako szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Diwandarre Abdi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

99.

MIRZAEI Haj Ahmad (alias MIRZAEI Hajahmad; MIRZAYI Hajj Ahmad)

حاج احمد میرزایی

Miejsce urodzenia: Tehran (Iran)

Data urodzenia: 9 lutego 1957 r.

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr identyfikacji: 4268935215 (Iran)

Stopień: pułkownik

Stanowisko: szef Irańskiej Policji Obyczajowej w Teheranie

Pułkownik Haj Ahmed Mirzaei jest szefem teherańskiego oddziału Irańskiej Policji Obyczajowej od 2018 r.

Policja Obyczajowa jest częścią Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego i stanowi specjalną jednostkę policyjną, która egzekwuje surowe zasady ubioru kobiet, w tym przymusowe noszenie hidżabu. Policja Obyczajowa stosuje nielegalne środki siłowe wobec kobiet nieprzestrzegających irańskich przepisów o hidżabie, przemoc seksualną i przemoc na tle płciowym, arbitralne aresztowania i zatrzymania, nadmierną przemoc i tortury.

W dniu 13 września 2022 r. Policja Obyczajowa arbitralnie aresztowała w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie zabrała ją do siedziby Policji Obyczajowe na „lekcję edukacyjno-orientacyjną”. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini została brutalnie pobita i była maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i jej śmierci w dniu 16 września 2022 r. Przemocowe postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Jako szef Policji Obyczajowej w Teheranie Mirzaei odpowiada za jej działania w Teheranie, w tym w jej siedzibie, gdzie Mahsa Amini była bita i maltretowana. Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

100.

ZAREPOUR Issa

عیسی زارع پور

Miejsce urodzenia: Eslamabad-e Gharb, Prowincja Kermanshah (Iran)

Data urodzenia: 1980

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: minister technologii informacyjno-komunikacyjnych

Issa Zarepour jest ministrem technologii informacyjno-komunikacyjnych od dnia 25 sierpnia 2021 r.

Ze względu na swoje stanowisko odegrał kluczową rolę w decyzji rządu irańskiego, by systematycznie naruszać wolność opinii i wypowiedzi narodu irańskiego poprzez nakładanie restrykcji na dostęp do internetu podczas protestów, które nastąpiły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini w dniu 16 września 2022 r.

Decyzja ta dodatkowo pomniejszyła już i tak bardzo ograniczone pole działania podmiotów społeczeństwa obywatelskiego w Iranie – w tym obrońców praw człowieka – by gromadzić obiektywne informacje i przekazywać je sobie nawzajem i światu zewnętrznemu.

Blokada internetu miała negatywne skutki pod względem możliwości korzystania z praw człowieka w Iranie zarówno bezpośrednie (a mianowicie wpływ na wolność opinii i wypowiedzi oraz na dostępność obiektywnych informacji), jak i pośrednie (większe ryzyko nieudokumentowanych naruszeń praw człowieka, a przez to ograniczenie rozliczalności za te naruszenia).

Jako minister technologii informacyjno-komunikacyjnych Zarepour odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

101.

SEPEHR Mohammad-Hossein

محمدحسین سپهر

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: dowódca Irańskiej Centralnej Bazy Szkoleniowej Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych

Mohammad-Hossein Sepehr jest dowódcą Irańskiej Centralnej Bazy Szkoleniowej Sztabu Sił Zbrojnych w Teheranie. Jest członkiem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) oraz Sił Oporu Basidż (ochotniczej organizacji paramilitarnej działającej pod auspicjami IRGC i mającej oddziały w całym Iranie).

Sephehr nadzoruje szkolenie pacyfikacyjne dla irańskich sił bezpieczeństwa i popiera represyjną postawę względem demonstrantów.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

102.

SAFARI Sayd Ali

صفری سید علی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Stanowisko: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Saqqez

Pułkownik Sayd Ali Safari jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Saqqez.

Reakcja tych organów na protesty we wrześniu 2022 r. w Saqqez była szczególnie ostra. Nadmierne stosowanie przez te organy przemocy wobec demonstrantów doprowadziło do śmierci licznych osób.

Jako szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Saqqez Safari odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

103.

ADYANI Seyed Alireza (alias ADIANI Hojjat al-Islam Seyyed Alireza)

ادیانی سید علیرضا

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: szef biura ideologiczno-politycznego Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego

Seyed Alireza Adyani jest szefem biura ideologiczno-politycznego Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego.

Adyani odpowiada za formułowanie i wdrażanie zasad interwencji sił policji. Stwierdził, że Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego muszą działać „praktycznie” i „skutecznie” względem przeciwników i wychwalał Policję Obyczajową za „intensywne” wykonywanie obowiązków.

Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego zastosowały masową przemoc wobec demonstrantów, w tym wobec osób protestujących po śmierci Mahsy Amini.

Adyani odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

104.

AZADI Ali

آزادی علی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: zastępca generała brygady

Funkcja: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Kurdystanie

Zastępca generała brygady Ali Azadi jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Kurdystanie od 2019 r.

Podczas pacyfikowania protestów we wrześniu 2022 r. organy pod jego dowództwem strzelały do demonstrantów w Kurdystanie, zabiły lub raniły liczne osoby.

Azadi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

105.

SHALIKAR Mohammed Zaman

شالیکار محمد زمان

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Babolu, Mazandaranie

Pułkownik Mohammed Zaman Shalikar jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Babolu, Mazandaranie od 2021 r.

Podczas demonstracji, które nastąpiły po śmierci Mahsy Amini we wrześniu 2022 r., siły pod jego dowództwem raniły i zabijały demonstrantów w Babolu, Mazandaranie.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

106.

HEIDARI Salman

حیدری سلمان

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Bukanie

Pułkownik Salman Heidari jest szefem Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Bukanie.

Reakcja tych organów na protesty we wrześniu 2022 r. w Bukanie była szczególnie ostra. Nadmierne stosowanie przez te organy przemocy wobec demonstrantów doprowadziło do śmierci przynajmniej jednego dziecka oraz obrażeń licznych osób.

Jako szef Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w Bukanie Heidari odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

107.

VAHIDI Ahmad

وحیدی احمد

Miejsce urodzenia: Sziraz (Iran)

Data urodzenia: 27 lipca 1958

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stanowisko: minister spraw wewnętrznych

Ahmad Vahidi jest irańskim ministrem spraw wewnętrznych od 25 sierpnia 2021 r. Zajmując to stanowisko, odpowiada za irańskie organy ścigania (LEF).

Od czasu objęcia przez niego tego stanowiska, na gubernatorów prowincji powołano bezprecedensową liczbę wojskowych i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, którzy odgrywają kluczowe role w koordynowaniu działań sił specjalnych policji, bojówki Basij i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w zakresie kontroli tłumów.

Jawne i poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez LEF, takie jak strzelanie ostrą amunicją do pokojowych demonstrantów, w tym dzieci, zostały szeroko udokumentowane, odkąd protesty w następstwie śmierci Mahsy Amini rozpoczęły się w połowie września 2022 r. Ponad 70 demonstrantów zginęło, a setki, w tym dzieci, zostały poważnie ranne. Od początku demonstracji siły policyjne arbitralnie zatrzymywały także licznych obrońców praw człowieka oraz dziennikarzy. Ahmad Vahidi także publicznie apelował o surowe traktowanie osób biorących udział w demonstracjach.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

108.

ABNOUSH Salar

سالار آبنوش

Data urodzenia: 2.5.1962

Miejsce urodzenia: Hamedan (Hamadan), Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: zastępca dowódcy Sił Oporu Basidż

Salar Abnoush jest zastępcą dowódcy Sił Oporu Basiż (umieszczonych w wykazie UE).

Basidż to ochotnicza organizacja paramilitarna działająca pod auspicjami IRGC i mająca oddziały w całym Iranie. Jej zadaniem jest ukierunkowywanie poparcia społecznego dla irańskiego reżimu.

Basidż są znane z rekrutowania ochotników, z których wielu to nastolatkowie, oraz z ataków falami ludzkimi podczas wojny między Iranem a Irakiem. Po zakwestionowanych wyborach prezydenckich w Iranie w 2009 r. Basidż brutalnie tłumiły protesty i prowadziły ataki na domy studenckie. Basidż mają dwa zadania: prowadzić obronne szkolenia wojskowe w celu ochrony reżimu przed obcą inwazją oraz zwalczać krajowe działania antyreżimowe poprzez stosowanie przemocy ulicznej i zastraszanie.

Basidż to jedna z sił, której rząd nakazał tłumienie protestów we wrześniu/październiku 2022 r. Basidż raniły lub zabiły licznych demonstrantów. Źródła wskazują, że członkowie Basidż pod dowództwem Salara Abnousha dopuścili się poważnych naruszeń praw człowieka w Iranie. Salar Abnoush odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

109.

REZAEI Qasem (alias REZAEI Ghasem)

رضایی قاسم

Data urodzenia: 27.9.1961

Miejsce urodzenia: Abhar, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: D10005996 (Iran)

Funkcja: zastępca dowódcy irańskich organów ścigania

Qasem Rezaei jest zastępcą dowódcy irańskich organów ścigania.

Bezpośrednio nadzorował akty przemocy wobec zatrzymanych, w tym tortury i pobicia. Usprawiedliwiał działania sił bezpieczeństwa w następstwie użycia siły ze skutkiem śmiertelnym wobec irańskich demonstrantów i wzywał do dalszego stosowania przemocy wobec demonstrantów w maju 2022 r.

Qasem Rezaei odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

110.

AMANOLLAHI Manouchehr (alias AMANOLLAHI BAHARVAND Manouchehr)

منوچهر امن اللهي

Data urodzenia: marzec 1965 lub 1966

Miejsce urodzenia: Khorramabad (Chorramabad), Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: dowódca irańskich organów ścigania w prowincji Czahar Mahal wa Bachtijari

Manouchehr Amanollahi jest dowódcą umieszczonych w wykazie UE irańskich organów ścigania w prowincji Czahar Mahal wa Bachtijari.

Podczas jego kadencji irańskie organy ścigania stłumiły protesty, do których doszło w tej prowincji w 2021 r. ze względu na brak wody i w 2022 r. ze względu na racjonowanie żywności. Pod dowództwem Manouchehra Amanollahiego irańskie organy ścigania użyły ostrej amunicji przeciwko demonstrantom podczas tłumienia protestów, w związku z czym wiele osób poniosło śmierć. Jako doradca dowództwa irańskich organów ścigania Manouchehr Amanollahi był również zaangażowany w działania tych organów w odpowiedzi na ogólnokrajowe protesty prowadzone w listopadzie 2019 r., w wyniku których to działań setki demonstrantów poniosły śmierć.

Manouchehr Amanollahi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

111.

HEIDARI Kiyumars (alias HEYDARI Kioumars, HEYDARI Amir Kyomarth)

حیدری کیومرث

Data urodzenia: 1964

Miejsce urodzenia: Kermanshah (Kermanszah), Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca sił lądowych armii irańskiej

Generał brygady Kiyumars Heidari jest dowódcą sił lądowych armii irańskiej i podlega bezpośrednio najwyższemu przywódcy Islamskiej Republiki Iranu.

Publicznie przyznał się do swojego udziału i udziału podległych mu sił w brutalnej reakcji na protesty w listopadzie 2019 r., w wyniku której śmierć poniosły setki demonstrantów. Rażące i poważne naruszenia praw człowieka przez te siły, np. masowe strzelanie ostrą amunicją do pokojowych demonstrantów, w tym do dzieci, zostały szeroko udokumentowane, od czasu rozpoczęcia protestów w związku ze śmiercią Mahsy Aminikąd w połowie września 2022 r. Zginęło ponad 70 demonstrantów, a setki osób zostało poważnie rannych. Siły lądowe armii podlegające Kiyumarsowi Heidariemu uczestniczyły w tłumieniu protestów i spowodowały śmierć co najmniej jednej osoby. Sam Kiyumars Heidari oświadczył, że podlegające mu siły były wykorzystywane do tłumienia protestów w 2022 r.

Kiyumars Heidari odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

112.

MAJID Vahid Mohammad Naser

وحید مجید

Data urodzenia: 15.8.1964

Miejsce urodzenia: Isfahan, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: 3874409929 (Iran)

Funkcja: szef irańskiej cyberpolicji

Vahid Mohammad Naser Majid jest szefem irańskiej cyberpolicji (umieszczonej w wykazie UE).

Irańska cyberpolicja ma wpływ na dostęp do internetu w Iranie i ogranicza ten dostęp, a także arbitralnie aresztuje ludzi za krytykowanie irańskiego reżimu w internecie. Cyberpolicja uczestniczy w ogólnokrajowej fali aresztowań i prześladowań. Udziela wsparcia irańskiemu reżimowi w jego brutalnej reakcji na ogólnokrajowe protesty osób występujących w obronie swoich uzasadnionych praw.

Pełniąc funkcję szefa irańskiej cyberpolicji, Vahid Mohammad Naser Majid odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

113.

NEJAT Hossein (alias ZIBAYINEJAD Mohammad-Hossein)

حسین نجات

Data urodzenia: 1955

Miejsce urodzenia: Shiraz (Sziraz), Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: zastępca dowódcy Sarallah (alias Tharullah, Thar-Allah, Tharallah, Tharallollah)

Od 21 czerwca 2020 r. generał brygady Hossein Nejat jest zastępcą dowódcy Sarallah, wyspecjalizowanego państwowego aparatu bezpieczeństwa Iranu powiązanego z IRGC, z siedzibą w Teheranie.

Sarallah ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa Teheranu, jako że dowództwo odpowiada za ochronę stolicy i instytucji rządowych przed wszelkimi zagrożeniami, takimi jak zamachy stanu czy antyrządowe protesty.

Oddziały Sarallah pod bezpośrednim dowództwem Hosseina Nejata mają za zadanie tłumienie antyrządowych protestów, m.in. brutalnie zdusiły pokojowe protesty w 2022 r.

Hossein Nejat odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

114.

MAROUFI Ossein

حسین معروفی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał

Funkcja: zastępca szefa jednostki odpowiedzialnej za mobilizację w ramach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Sistan i Beludżystan

Generał Sardar Hossein Maroufi jest zastępcą szefa jednostki odpowiedzialnej za mobilizację w ramach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Sistan i Beludżystan. Pełniąc tę funkcję, jest jednym z czołowych członków IRGC w tej prowincji.

W prowincji Sistan i Beludżystan irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuściły się szczególnie brutalnych czynów podczas tłumienia fali protestów w 2022 r. 30 września 2022 r. w stolicy tej prowincji, mieście Zahedan, doszło do tzw. krwawego piątku, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień wobec uczestników protestu, który miał miejsce w trakcie piątkowej modlitwy. Szacuje się, że co najmniej 70 demonstrantów zostało śmiertelnie postrzelonych. Od tego czasu nadal popełniane są akty przemocy wobec uczestników kolejnych protestów.

Sardar Hossein Maroufi jest jedną z osób, które ponoszą odpowiedzialność za popełnione przez IRGC akty przemocy wobec demonstrantów w prowincji Sistan i Beludżystan, w szczególności za działania związane z tzw. krwawym piątkiem.

Sardar Hossein Maroufi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

115.

ABSALAN Parviz

آبسالان پرویز

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał

Funkcja: zastępca szefa IRGC w prowincji Sistan i Beludżystan

Generał Parviz Absalan jest zastępcą szefa IRGC w prowincji Sistan i Beludżystan. IRGC jest jednym kluczowych elementów irańskich sił bezpieczeństwa w tej prowincji; jest tam również nazywany armią Salmana.

Siły bezpieczeństwa w prowincji Sistan i Beludżystan dopuściły się brutalnych aktów przemocy wobec pokojowych demonstrantów – w tym wobec dzieci – podczas fali protestów, która miała miejsce jesienią 2022 r.

Jako zastępca szefa IRGC w prowincji Sistan i Beludżystan Parviz Absalan odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

116.

SHAFAHI Ahmad (alias SHAFAI Ahmad)

احمد شفاهی

Data urodzenia: 21.5.1968

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca IRGC i osoba odpowiedzialna za public relations IRGC w prowincji Sistan i Beludżystan

Generał brygady Ahmad Shafahi jest dowódcą IRGC w prowincji Sistan i Beludżystan i osobą odpowiedzialną za public relations. IRGC jest jednym kluczowych elementów irańskich sił bezpieczeństwa w tej prowincji; jest tam również nazywany armią Salmana.

Siły bezpieczeństwa w prowincji Sistan i Beludżystan dopuściły się brutalnych aktów przemocy wobec pokojowych demonstrantów – w tym wobec dzieci – podczas ostatniej fali protestów, która miała miejsce jesienią 2022 r.

Jako dowódca IRGC w prowincji Sistan i Beludżystan Sardar Ahmed Shafahi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

117.

KOCHZAEI Ebrahim (alias KOCHZAI Ebrahim, KOUCHAKZAEI Ebrahim)

کوچزایی ابراهیم

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: były szef irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w mieście Czabahar w prowincji Sistan i Beludżystan

Do 3 grudnia 2022 r. pułkownik Ebrahim Kochzaei był szefem irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w mieście Czabahar w prowincji Sistan i Beludżystan.

Siły bezpieczeństwa w prowincji Sistan i Beludżystan, m.in. w mieście Czabahar, dopuściły się brutalnych aktów przemocy wobec pokojowych demonstrantów – w tym wobec dzieci – podczas fali protestów, która miała miejsce jesienią 2022 r.

Ebrahim Kochzaei został również wskazany jako sprawca gwałtu we wrześniu 2022 r. na 15-letniej dziewczynce, która została zatrzymana przez policję w mieście Czabahar.

Ebrahim Kochzaei odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

118.

TAHERI Ahmad

طاهری احمد

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: doradca szefa irańskich Sił Ochrony Porządku Publicznego; były szef irańskich organów ścigania w prowincji Sistan i Beludżystan

Od jesieni 2023 r. generał brygady Ahmed Taheri jest doradcą szefa irańskich Sił Ochrony Porządku Publicznego (umieszczonego w wykazie UE generała brygady Ahmada-Rezy Radana). Był szefem sił irańskich w prowincji Sistan i Beludżystan w czasie protestów w latach 2022 i 2023.

Siły bezpieczeństwa w prowincji Sistan i Beludżystan dopuściły się brutalnych aktów przemocy wobec pokojowych demonstrantów – w tym wobec dzieci – podczas fali protestów, która miała miejsce jesienią 2022 r.

Jako szef irańskich organów ścigania w prowincji Sistan i Beludżystan Ahmed Taheri odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

119.

HOSSEINI Seyed Sadegh

سید صادق حسینی

Data urodzenia: 1963 lub 1964

Miejsce urodzenia: Dehloran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał

Funkcja: szef IRGC w prowincji Kurdystan

Generał Seyed Sadegh Hosseini jest szefem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Kurdystan.

W prowincji Kurdystan irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuściły się poważnych aktów przemocy podczas tłumienia fali protestów w 2022 r. Ponadto IRGC wykorzystuje tę prowincję jako bazę dla operacji wojskowych przeciwko irackiemu Kurdystanowi, w wyniku których śmierć poniosło kilkunastu cywili.

Seyed Sadegh Hosseini jest jedną z osób, które ponoszą odpowiedzialność za popełnione przez IRGC akty przemocy wobec demonstrantów w prowincji Kurdystan. Seyed Sadegh Hosseini odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

120.

RAJABPOUR Sereng Ossein

رجبپور سرنگ حسین

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: dowódca sił Beit al-Maqdis (IRGC w Kurdystanie) w mieście Sanandadż

Pułkownik Sereng Hossein Rajabpour jest dowódcą sił Beit al-Maqdis (IRGC w Kurdystanie) w mieście Sanandadż w prowincji Kurdystan.

W prowincji Kurdystan irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuściły się poważnych aktów przemocy podczas tłumienia fali protestów w 2022 r., zwłaszcza w mieście Sanandadż.

Sereng Hossein Rajabpour jest jedną z osób, które ponoszą odpowiedzialność za akty przemocy wobec demonstrantów w prowincji Kurdystan. Sereng Hossein Rajabpour odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

121.

ASL Gholamhossein Mohammadi

اصل غلامحسین محمدی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef IRGC w prowincji Ardabil

Gholamhossein Mohammadi Asl jest szefem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Ardabil – prowincji, którą zamieszkuje azerska mniejszość etniczna.

Podczas protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuściły się w prowincji Ardabil poważnych naruszeń praw człowieka. Według doniesień siły bezpieczeństwa pobiły ze skutkiem śmiertelnym irańską uczennicę Asrę Panahi za odmowę zaśpiewania proreżimowego hymnu.

Gholamhossein Mohammadi Asl odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

122.

ABDI Shakar

عبدی شکار

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: zastępca szefa IRGC w prowincji Ardabil

Pułkownik Shakar Abdi jest zastępcą szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Ardabil – prowincji, którą zamieszkuje azerska mniejszość etniczna.

Podczas protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka w prowincji Ardabil. Według doniesień siły bezpieczeństwa pobiły na śmierć irańską uczennicę Asrę Panahi za odmowę zaśpiewania proreżimowego hymnu.

Shakar Abdi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

123.

HASSANZADEH Hasan

حسنزاده حسن

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: szef IRGC w prowincji Teheran

Generał brygady Hasan Hassanzadeh jest szefem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Teheran.

Podczas protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka w Teheranie.

Hasan Hassanzadeh odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

124.

AGHAEI Morteza Mir (alias MIRAGHAEI Morteza)

آقایی مرتضا میر

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: szef Basidż w mieście Sanandadż

Pułkownik Morteza Mir Aghaei jest szefem Basidż w mieście Sanandadż w prowincji Kurdystan.

Podczas protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC i Basidż, dopuściły się w mieście Sanandadż poważnych naruszeń praw człowieka.

Morteza Mir Aghaei odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

125.

MOHAMMADIAN Abbas-Ali

محمدیان عباس-علی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef irańskich organów ścigania w prowincji Alborz (Karadż)

Abbas-Ali Mohammadian jest szefem irańskich organów ścigania w prowincji Alborz (Karadż) od 2017 r.

Alborz (Karadż) to prowincja, w której od września 2022 r. odbywają się duże demonstracje, na które policja odpowiada nadmierną przemocą. Siły bezpieczeństwa często strzelają bezpośrednio do pokojowych demonstrantów, zabijając wiele osób, w tym dzieci.

Jako szef irańskich organów ścigania w prowincji Alborz (Karadż) Abbas-Ali Mohammadian odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

126.

JAHANBAKHSH Rahim

جهانبخش رحیم

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: szef irańskich organów ścigania w prowincji Azerbejdżan Zachodni

Generał brygady Rahim Jahanbakhsh jest szefem irańskich organów ścigania w prowincji Azerbejdżan Zachodni.

Azerbejdżan Zachodni to prowincja, w której od września 2022 r. odbywają się duże demonstracje, na które policja odpowiada nadmierną przemocą.

Rahim Jahanbakhsh odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

127.

SHEIKHNEJAD Hassan

شیخنژاد حسن

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: szef irańskich organów ścigania w Urmii, stolicy prowincji Azerbejdżan Zachodni

Pułkownik Hassan Sheikhnejad jest szefem irańskich organów ścigania w Urmii, stolicy prowincji Azerbejdżan Zachodni.

Podczas protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa dopuściły się w Urmii poważnych naruszeń praw człowieka.

Hassan Sheikhnejad odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

128.

SAADATI Mahmoud

سعادتی محمود

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: szef irańskich organów ścigania w mieście Zahedan w prowincji Sistan i Beludżystan

Pułkownik Mahmoud Saadati jest szefem irańskich organów ścigania w mieście Zahedan w prowincji Sistan i Beludżystan.

Podczas protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa dopuściły się w mieście Zahedan poważnych naruszeń praw człowieka.

Mahmoud Saadati odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

129.

MIRZAI Morteza

میرزای مرتضا

Miejsce urodzenia: Khorram Abad (Chorramabad), Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: szef irańskich organów ścigania w prowincji Mazandaran

Generał brygady Morteza Mirzai jest szefem irańskich organów ścigania w prowincji Mazandaran.

Podczas protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa dopuściły się w prowincji Mazandaran poważnych naruszeń praw człowieka.

Morteza Mirzai odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

130.

MALIKI Azizullah

عزیزالله ملکی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał

Funkcja: szef irańskich organów ścigania w prowincji Gilan

Generał Azizullah Maliki jest szefem irańskich organów ścigania w prowincji Gilan.

W 2022 r. kierował on brutalnym tłumieniem protestów w prowincji Gilan. Wypowiadał się w mediach, zdecydowanie broniąc brutalnej reakcji sił bezpieczeństwa na protesty z września i października 2022 r.

Jako szef irańskich organów ścigania w prowincji Gilan Azizullah Maliki odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

131.

MORADI Ali-Reza

مرادی علی-رضا

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef irańskich organów ścigania w mieście Sanandadż

Ali-Reza Moradi jest szefem irańskich organów ścigania w mieście Sanandadż w prowincji Kurdystan od grudnia 2018 r.

Pełniąc tę funkcję, Ali-Reza Moradi podlega sztabowi generalnemu sił zbrojnych Iranu, pod bezpośrednim zwierzchnictwem najwyższego przywódcy Islamskiej Republiki Iranu.

Ali-Reza Moradi odpowiada za masowe zatrzymania demonstrantów; podczas ogólnokrajowych protestów w listopadzie 2019 r. nakazał użycie broni śmiercionośnej przeciwko nieuzbrojonym uczestnikom demonstracji w mieście Sanandadż, w następstwie czego śmierć poniosło co najmniej dwóch demonstrantów.

Rażące i poważne naruszenia praw człowieka, których dopuszczały się siły policyjne w mieście Sanandadż, np. masowe strzelanie ostrą amunicją do pokojowych demonstrantów, w tym do dzieci, zostały udokumentowane od czasu rozpoczęcia protestów w związku ze śmiercią Mahsy Amini w połowie września 2022 r.

Ali-Reza Moradi publicznie opowiadał się za przyjęciem twardego podejścia do osób uczestniczących w demonstracjach. Od początku demonstracji z 2022 r. siły policyjne zatrzymują arbitralnie licznych obrońców praw człowieka i dziennikarzy.

Ali-Reza Moradi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

132.

RAFIEI Enayatollah

رفیعی عنایاتولله

Data urodzenia: 1970

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: Kapitan

Funkcja: dowódca oddziału, który aresztował Mahsę Amini

Kapitan Enayatollah Rafiei jest członkiem Policji Obyczajowej (umieszczonej w wykazie UE) – islamskiej policji religijnej będącej częścią irańskich organów ścigania. Jest dowódcą oddziału, który aresztował Mahsę Amini.

W dniu 13 września 2022 r. Enayatollah Rafiei i troje innych członków jego oddziału arbitralnie aresztowali w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie Mahsę Amini zabrano do siedziby Policji Obyczajowej na „lekcję edukacyjno-orientacyjną”. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini była brutalnie bita i maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i śmierci w dniu 16 września 2022 r. Brutalne postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Jako dowódca oddziału kapitan Enayatollah Rafiei jest odpowiedzialny za śmierć Mahsy Amini, a zatem odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

133.

KHOSHNAMVAND Ali

خوشناموند علی

Data urodzenia: 1995

Miejsce urodzenia: Khoshnamvand (Choszamand) w dystrykcie Kouhdasht prowincji Lorestan w zachodnim Iranie

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: sierżant

Funkcja: członek oddziału, który aresztował Mahsę Amini

Sierżant Ali Khoshnamvand jest członkiem Policji Obyczajowej (umieszczonej w wykazie UE) – islamskiej policji religijnej będącej częścią irańskich organów ścigania. Jest jednym z funkcjonariuszy w oddziale, który aresztował Mahsę Amini.

W dniu 13 września 2022 r. Ali Khoshnamvand i troje innych członków oddziału arbitralnie aresztowali w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie zabrano ją do siedziby Policji Obyczajowej na „lekcję edukacyjno-orientacyjną”. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini była brutalnie bita i maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i śmierci w dniu 16 września 2022 r. Brutalne postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Jako jeden z funkcjonariuszy, którzy aresztowali Mahsę Amini, Ali Khoshnamvand jest odpowiedzialny za śmierć Mahsy Amini, a zatem odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

134.

GHORBAN-HOSSEINI Fatemeh

قربان-حسینی فاطمه

Data urodzenia: 1995

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: kobieta

Funkcja: członkini oddziału policji obyczajowej, który aresztował Mahsę Amini

Fatemeh Ghorban-Hosseini jest członkinią Policji Obyczajowej (umieszczonej w wykazie UE) – islamskiej policji religijnej będącej częścią irańskich organów ścigania. Jest funkcjonariuszką w oddziale, który aresztował Mahsę Amini.

W dniu 13 września 2022 r. Fatemeh Ghorban-Hosseini i troje innych członków oddziału arbitralnie aresztowali w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie Mahsę Amini zabrano do siedziby Policji Obyczajowej na „lekcję edukacyjno-orientacyjną”. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini była brutalnie bita i maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i śmierci w dniu 16 września 2022 r. Brutalne postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Jako funkcjonariuszka, która aresztowała Mahsę Amini, Fatemeh Ghorban-Hosseini jest odpowiedzialna za śmierć Mahsy Amini, a zatem odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

135.

SAFARI Parastou

سفری پرستو

Data urodzenia: 1986

Miejsce urodzenia: Kermanshah (Kermanszah), Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: kobieta

Funkcja: członkini oddziału policji obyczajowej, który aresztował Mahsę Amini

Parastou Safari jest członkinią Policji Obyczajowej (umieszczonej w wykazie UE) – islamskiej policji religijnej będącej częścią irańskich organów ścigania. Jest funkcjonariuszką w oddziale, który aresztował Mahsę Amini.

W dniu 13 września 2022 r. Parastou Safari i troje innych członków oddziału arbitralnie aresztowali w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie Mahsę Amini zabrano do siedziby Policji Obyczajowej na „lekcję edukacyjno-orientacyjną”. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini była brutalnie bita i maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i śmierci w dniu 16 września 2022 r. Brutalne postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Jako funkcjonariuszka, która aresztowała Mahsę Amini, Parastou Safari jest odpowiedzialna za śmierć Mahsy Amini, a zatem odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

136.

JEBELLI Peyman

پیمان جبلی

Data urodzenia: 25.1.1967

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Dyrektor radia i telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB)

Peyman Jebelli jest dyrektorem radia i telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB), które są znane z tego, że są tubą reżimu.

IRIB poważnie ogranicza i blokuje swobodny przepływ informacji do obywateli Iranu. Ponadto IRIB jest czynnie zaangażowany w organizowanie i nadawanie wymuszonych aktów przyznania się do winy ze strony krytyków reżimu, uzyskiwanych poprzez zastraszanie i brutalną przemoc. Te akty przyznania się do winy są często nadawane na antenie w następstwie protestów publicznych lub przed egzekucją jako sposób na złagodzenie gwałtownej reakcji ze strony społeczeństwa. Jako dyrektor IRIB Peyman Jebelli jest odpowiedzialny za działania tej organizacji i treści wiadomości przez nią nadawanych.

Kilku członków personelu radia i telewizji zajmujących eksponowane stanowiska niedawno podało się do dymisji i zdystansowało się od brutalnej reakcji reżimu irańskiego na protesty w 2022 r., jednak Peyman Jebelli nadal pełni swoją funkcję. Na jego powołanie na dyrektora głównego serwisu informacyjnego Iranu wyraził zgodę najwyższy przywódca Ali Khamenei i wskazuje to na jego ideologiczną bliskość z reżimem.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

137.

REZVANI Ali (alias REZWANI Ali)

رضوانی علی

Data urodzenia: 1984

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Reporter i prezenter radia I telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB) zajmujący się sprawami politycznymi i bezpieczeństwa

Ali Rezvani jest reporterem w radiu i telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB) i prezenterem w cowieczornym programie informacyjnym nadawanym o 20.30.

IRIB jest kontrolowaną przez państwo irańską organizacją medialną mającą za zadanie rozpowszechnianie informacji rządowych. Nadawany co wieczór o 20.30 na kanale 2 dziennik telewizyjny jest uważany za wiodący program informacyjny w kraju i jest uważany za główną platformę służącą realizacji programu działania sił bezpieczeństwa, w tym Ministerstwa Wywiadu oraz Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Udokumentowane przypadki wskazują, że w tym programie informacyjnym nadawane są wymuszane akty przyznania się do winy.

Jako reporter IRIB Ali Rezvani bierze udział w przesłuchaniach prowadzących do wymuszonego przyznania się do winy, tym samym bezpośrednio umożliwiając poważne naruszenia praw człowieka oraz biorąc w nich udział. Jako prezenter wiadomości o 20.30 Ali Rezvani propaguje program działań irańskich sił bezpieczeństwa, który akceptuje poważne naruszenia praw człowieka takie jak tortury oraz arbitralne aresztowanie i zatrzymywanie. Ali Rezvani rozpowszechnia propagandę skierowaną przeciwko krytykom w celu zastraszania ich oraz usprawiedliwiania ich złego traktowania i zachęcania do niego, tym samym naruszając ich prawo do wolności wypowiedzi.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

138.

ZABIHPOUR Ameneh Sadat

ذبیح پور آمنه سادات

Data urodzenia: 7.8.1984

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: kobieta

Funkcja: Reporterka radia i telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB) oraz szefowa zagranicznej grupy medialnej zajmującej się językiem perskim

Nr paszportu: 09324611

Ameneh Sadat Zabihpour jest szefową zagranicznej grupy medialnej zajmującej się językiem perskim w IRIB, która znana jest z tego, że jest tubą reżimu.

IRIB poważnie ogranicza i blokuje swobodny przepływ informacji do obywateli Iranu. Ponadto IRIB jest czynnie zaangażowany w organizowanie i nadawanie wymuszonych aktów przyznania się do winy ze strony krytyków reżimu, uzyskanych poprzez zastraszanie i brutalną przemoc. Te akty przyznania się do winy są często nadawane na antenie w następstwie protestów publicznych lub przed egzekucją jako sposób na złagodzenie gwałtownej reakcji ze strony społeczeństwa.

Kilku członków personelu radia i telewizji zajmujących eksponowane stanowiska niedawno podało się do dymisji i zdystansowało się od brutalnej reakcji reżimu irańskiego na protesty w 2022 r., jednak Zabihpour nadal pełni swoją funkcję. Przesłuchiwała krytyków reżimu i produkowała nagrania wideo pokazujące wymuszone przyznanie się do winy.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

139.

KHATAMI Seyyed Ahmad

خاتمی سید احمد

Data urodzenia: 8.5.1960

Miejsce urodzenia: Semnan, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Imam prowadzący piątkowe modlitwy, członek zgromadzenia ekspertów na rzecz przywództwa.

Seyyed Ahmad Khatami jest ortodoksyjnym duchownym i wpływowym imamem prowadzącym piątkowe modlitwy w Teheranie. Khatami jest także członkiem zgromadzenia ekspertów na rzecz przywództwa – irańskiego podmiotu, który ponosi odpowiedzialność za naruszenia praw człowieka z powodu zaniechania obrony przepisów konstytucji.

Jako duchowny bliski władzom państwowym i mający szerokie grono słuchaczy wykorzystuje swoją pozycję, by werbalnie atakować demonstrantów i podżegać do przemocy wobec nich. Nie tylko broni represyjnych działań irańskich sił bezpieczeństwa, lecz także kilkakrotnie zachęcał do jeszcze ostrzejszego traktowania demonstrantów, w tym kary śmierci.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

140.

MIRAHMADI Seyyed Majid

مجید سید میراحمدی

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: Wiceminister spraw wewnętrznych Iranu.

Generał brygady Seyyed Majid Mirahmadi jest wiceministrem spraw wewnętrznych Iranu, odpowiedzialnym za nadzorowanie sił bezpieczeństwa i policji – podmiotów mających udział w poważnych naruszeniach praw człowieka w Iranie.

Siły bezpieczeństwa i policji brutalnie tłumią protesty, strzelając do pokojowych demonstrantów i dokonując arbitralnych aresztowań bez żadnego poszanowania dla praw człowieka.

W swoich wypowiedziach Mirahmadi nazywa protesty zamieszkami, które muszą się zakończyć, a także nazywa uczestników pokojowych protestów przestępcami i grozi im. Osobiście bagatelizuje także poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez siły będące pod jego dowództwem, twierdząc na przykład, że 16-letnia demonstrantka Nika Szakrami popełniła samobójstwo. Doniesienia wskazują, iż najprawdopodobniej poniosła ona śmierć z rąk sił bezpieczeństwa.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

141.

MOUSAVI Sayyed Abdolrahim

موسوی سید عبدالرحیم

Data urodzenia: 1959/1960

Miejsce urodzenia: Kom, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: Generał dywizji

Funkcja: Głównodowodzący irańskich sił zbrojnych.

Generał dywizji Sayyed Abdolrahim Mousavi jest głównodowodzącym irańskich sił zbrojnych. Z racji tej funkcji ponosi odpowiedzialność za udział irańskich sił zbrojnych w brutalnej reakcji reżimu na protesty w 2022 r.

Mousavi kilkakrotnie mówił o protestach w Iranie jako o zamieszkach zorganizowanych i zaplanowanych przez wrogów Iranu, nazywając je zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Kierował groźby pod adresem uczestników ruchu protestacyjnego. Chwalił także irańskie siły bezpieczeństwa za ich brutalną reakcję na protesty, nazywając ją skutecznym sposobem na unieszkodliwienie wrogów Iranu.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

142.

BORMAHANI Mohsen (alias BARMAHANI Mohsen)

محسن برمهانی

Data urodzenia: 24.5.1979

Miejsce urodzenia: Niszapur, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: A54062245 (Iran), ważny do: 12.7.2026

Nr krajowego dowodu tożsamości: 1063893488 (Iran)

Funkcja: zastępca dyrektora radia i telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB)

Mohsen Bormahani jest zastępcą dyrektora radia i telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB), które są tubą reżimu.

Z racji swojego stanowiska Bormahani jest odpowiedzialny za treści rozpowszechniane przez IRIB. IRIB poważnie ogranicza i blokuje swobodny przepływ informacji do obywateli Iranu. Ponadto IRIB jest czynnie zaangażowany w organizowanie i nadawanie wymuszonych „aktów przyznania się do winy” ze strony krytyków reżimu, uzyskanych poprzez zastraszanie i ekstremalną przemoc. Te „akty przyznania się do winy” są często nadawane na antenie w następstwie protestów publicznych lub przed egzekucją jako sposób na złagodzenie gwałtownej reakcji społeczeństwa.

Kilku członków personelu radia i telewizji zajmujących eksponowane stanowiska niedawno podało się do dymisji i wyraziło dezaprobatę dla brutalnej reakcji reżimu irańskiego na protesty w Iranie w 2022 r., jednak Bormahani nadal pełni funkcję zastępcy dyrektora i w niedawnych oświadczeniach bronił reżimu.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

143.

JOKAR Morteza

جوکار مرتضا

(alias JOWKAR Morteza)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: zastępca szefa irańskich organów ścigania w ostanie Sistan i Beludżystan

Pułkownik Morteza Jokar jest szefem irańskich organów ścigania w ostanie Sistan i Beludżystan.

Z racji stanowiska jest odpowiedzialny za kierowanie brutalnymi atakami na cywilnych demonstrantów w prowincji Sistan i Beludżystan po śmierci Mahsy Amini we wrześniu 2022 r. Siły pod jego dowództwem są odpowiedzialne za strzelanie ostrą amunicją do demonstrantów, za masakry 30 września 2022 r. w Zahedanie i 4 listopada 2022 r. w Chaszu, w których kilkadziesiąt osób zginęło lub odniosło rany. Podczas sprawowania przez niego dowództwa jesienią 2022 r. miały miejsce również inne brutalne ataki na demonstrantów w innych miastach prowincji (Sarawan, Czabahar, Iranszahr, Rask, Sarbaz i inne).

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

144.

SOURI Majid

سوری مجید

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: zastępca generała brygady

Funkcja: Szef organizacji turystycznej Rahian-e Noor; były zastępca dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Lorestan

Majid Souri jest zastępcą generała brygady Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Był zastępcą dowódcy IRGC w prowincji Lorestan. Od grudnia 2022 r. jest szefem organizacji turystycznej Rahian-e Noor, powiązanej z IRGC i z siłami Basidż.

Jest odpowiedzialny za brutalne represje sił bezpieczeństwa wobec demonstrantów w 2022 r., przede wszystkim w Chorramabadzie, gdzie doszło do zgromadzenia żałobników, by uczcić pamięć Niki Szakrami, irańskiej nastolatki, która zaginęła wkrótce po śmierci Mahsy Amini.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

145.

KARIMI Mohsen

کریمی محصن

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Markazi

Generał brygady Mohsen Karimi jest dowódcą Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Markazi, znanych także jako Korpus Ruhollah. Korpus Ruhollah jest wojskową jednostką IRGC, której kwatera główna znajduje się w Araku, i która odpowiada za dowodzenie wszystkimi jednostkami IRGC i sił Basidż umiejscowionymi w prowincji Markazi i za kontrolę nad nimi.

Jest odpowiedzialny za brutalne represje sił bezpieczeństwa wobec demonstrantów w 2022 r., które doprowadziły do śmierci 19-letniego Mehrszada Szahidiego w areszcie IRGC w Araku.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

146.

HEYDARNIA Alireza

حیدرنیا علیرضا

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Alborz

Generał brygady Alireza Heydarnia jest dowódcą Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w ostanie Markazi, znanych także jako Korpus im. Imama Hassana Mojtaby.

IRGC odpowiada za brutalne represje wobec demonstrantów popełnione w 2022 r., zwłaszcza w mieście Karadż. W mieście tym siły bezpieczeństwa brutalnie rozprawiły się z demonstrantami w trakcie wieców mających uczcić ofiary protestów 40 dni po ich śmierci. 17 października 2022 r. członkowie sił bezpieczeństwa w Karadżu porwali ze szpitala i wielokrotnie zgwałcili 20-letnią Armitę Abbasi.

Alireza Heydarnia odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

147.

GARSHASBI Amanollah

گرشاسبی امانالله

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: zastępca dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w ostanie Sistan i Beludżystan

Generał brygady Amanollah Garshasbi jest zastępcą dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w ostanie Sistan i Beludżystan. Pod jego dowództwem są regionalne siły Salaman.

W ostanie Sistan i Beludżystan irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuściły się szczególnie brutalnych ataków podczas tłumienia fali protestów w 2022 r. 30 września 2022 r. w stolicy ostanu, Zahedanie, doszło do tzw. krwawego piątku, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień wobec uczestników protestu, który miał miejsce w trakcie piątkowej modlitwy. Szacuje się, że co najmniej 70 demonstrantów zostało śmiertelnie postrzelonych. Od tego czasu nadal popełniane są akty przemocy wobec uczestników kolejnych protestów.

Garshasbi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

148.

REYHANI Bahman

بهمن ریحانی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: zastępca dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) na zachodzie Iranu, odpowiedzialny za ostan Kermanszah

Generał brygady Bahman Reyhani jest zastępcą dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) na zachodzie Iranu, odpowiedzialnym za ostan Kermanszah. Pod jego dowództwem są regionalne siły Hazrat Nabi Akram.

W ostanie Kermanszah irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuściły się brutalnych ataków podczas tłumienia fali protestów w 2022 r. Reyhani jest jedną z osób, które ponoszą odpowiedzialność za popełnione przez IRGC akty przemocy wobec demonstrantów w ostanie Kermanszah.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

149.

SHAHSAVARI Habib

شهسواری حبیب

Data urodzenia: 1963/1964

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca należących Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Shohada w ostanie Azerbejdżan Zachodni

Generał brygady Habib Shahsavari jest dowódcą należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Szohada w ostanie Azerbejdżan Zachodni.

Siły IRGC pod jego dowództwem prowadziły operacje przeciwko demonstrantom w kurdyjskich regionach Iranu. Takie operacje były w szczególności prowadzone od 15 listopada 2022 r. przeciwko demonstrantom w Piranszahrze, Mahabadzie i Bukanie w ostanie Azerbejdżan Zachodni. Podczas tych operacji IRGC użył niewspółmiernej siły. Według szacunków organizacji pozarządowej podczas operacji IRGC w Mahabadzie zabito cztery osoby, a w Bukanie – dwanaście.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

150.

ABDOLLAHPOUR Mohammad

عبدللاهپور محمد

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Quds w ostanie Gilan

Generał brygady Mohammad Abdollahpour jest dowódcą należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Quds w ostanie Gilan.

W ostanie Gilan irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC pod dowództwem Abdollahpoura, dopuściły się brutalnych ataków podczas tłumienia fali protestów w 2022 r.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

151.

MOSLEMI Siavash

مسلمی سیاوش

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Karbala w ostanie Mazandaran

Generał brygady Siavash Moslemi od czerwca 2022 r. jest dowódcą należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Karbala w ostanie Mazandaran.

W 2022 r. siły IRGC pod jego dowództwem prowadziły operacje przeciw demonstrantom, używając niewspółmiernej siły. Jako dowódca zaangażowanych sił Moslemi jest jedną z osób, które ponoszą odpowiedzialność za akty przemocy wobec demonstrantów.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

152.

ZULQADR Ahmad

ذوالقدر احمد

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Seyyed al-Shohada w ostanie Teheran.

Generał brygady Ahmad Zulqadr od listopada 2022 r. jest dowódcą należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Seyyed al-Shohada w ostanie Teheran. Jest również zastępcą dowódcy sił IRGC w mieście Teheran.

Zgodnie z doniesieniami mediów Zulqadra wybrano na to stanowisko szczególnie ze względu na jego doświadczenie w tłumieniu protestów. W 2022 r. represje wobec demonstrantów w Teheranie były szczególnie brutalne.

Jako dowódca sił IRGC zaangażowanych w brutalne tłumienie protestów odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

153.

KASHKOULI Morteza

کشکولی مرتضی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Hazrat Abulfazl w ostanie Lorestan

Generał brygady Morteza Kashkouli jest dowódcą należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) sił Hazrat Abulfazl w ostanie Lorestan.

W 2022 r. siły IRGC pod jego dowództwem prowadziły operacje przeciwko demonstrantom w kurdyjskich regionach Iranu. Operacje prowadzono przede wszystkim w Chorramabadzie, w Lorestanie. Podczas tych operacji siły IRGC użyły niewspółmiernej siły, strzelając do demonstrantów ostrą amunicją.

Jako dowódca tych sił IRGC Kashkouli jest jednym z odpowiedzialnych za akty przemocy. Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

154.

BAYAT Isa

بیات عیسی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Funkcja: dowódca 364. Brygady Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Shahid Nasirzadeh w Mahabadzie, w ostanie Azerbejdżan Zachodni

Pułkownik Isa Bayat jest od czerwca 2022 r. dowódcą 364. Islamskiej Brygady Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Shahid Nasirzadeh w Mahabadzie, w ostanie Azerbejdżan Zachodni.

W 2022 r. siły IRGC pod jego dowództwem prowadziły operacje wojskowe przeciwko demonstrantom w kurdyjskich regionach Iranu. Takie operacje były w szczególności prowadzone od 15 listopada 2022 r. przeciwko demonstrantom w Mahabadzie, z zastosowaniem niewspółmiernej siły, co doprowadziło do śmierci czterech osób.

Jako dowódca sił IRGC prowadzących takie operacje Bayat jest odpowiedzialny za akty przemocy wobec demonstrantów. Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

155.

ASANLOO Mohammad Taghi

آصانلو محمد تقی

Miejsce urodzenia: ostan Zandżan, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca regionalnej kwatery głównej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Hamzeh Seyed Al-Shohada w północno-zachodnim Iranie

Generał brygady Mohammad Taghi Asanloo jest dowódcą regionalnej kwatery głównej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Hamzeh Seyed Al-Shohada, odpowiedzialnym za ostany Kurdystan i Azerbejdżan Zachodni.

Celem działań kwatery głównej Hamzeh Seyed Al-Shohada jest tłumienie protestów społecznych w kurdyjskich regionach północno-zachodniego Iranu. W 2022 r. siły IRGC na tym obszarze, pod dowództwem Asanloo, prowadziły operacje wojskowe przeciwko demonstrantom w kurdyjskich regionach Iranu. Takie operacje były w szczególności prowadzone od 15 listopada 2022 r. przeciwko demonstrantom w Piranszahrze, Mahabadzie i Bukanie.

Podczas tych operacji IRGC użył niewspółmiernej siły. Jak szacuje organizacja pozarządowa, operacje IRGC przeciwko demonstrantom w regionach kurdyjskich doprowadziły od 15 listopada 2022 r. do śmierci 42 osób.

Jako dowódca sił IRGC w regionie Asanloo jest odpowiedzialny za akty przemocy wobec demonstrantów, jakich dopuszczały się podległe mu siły. Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

156.

SAJJADI Seyed Hamid Hazaveh

هزاوه حمید سید سجادی

Data urodzenia: 21.3.1969

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: członek Najwyższej Rady Sportu; były irański minister sportu i młodzieży

Od 22 sierpnia 2023 r. Hamid Sajjadi jest członkiem Najwyższej Rady Sportu. Od 15 sierpnia 2021 r. do sierpnia 2023 r. był on ministrem sportu i młodzieży.

Odpowiada za zmuszanie irańskich sportowców do zachowywania milczenia i za uniemożliwianie im otwartego występowania na forum międzynarodowym przeciwko represjom w Iranie. Był osobiście zaangażowany w sprawę Elnaz Rekabi, irańskiej zawodniczki uprawiającej wspinaczkę, która jesienią 2022 r., biorąc udział w zorganizowanych w Seulu mistrzostwach Azji we wspinaczce sportowej, nie założyła hidżabu. Po zakończeniu zawodów została podstępem zwabiona do budynku irańskiej ambasady w Seulu, gdzie na polecenie władz w Teheranie skonfiskowano jej paszport i telefon komórkowy. Następnie prawdopodobnie zmuszono ją do przylotu do Teheranu, gdzie została przesłuchana przez przedstawicieli dwóch irańskich instytucji politycznych i sportowych i gdzie spotkała się z Hamidem Sajjadim. Podczas tego spotkania zmuszono ją do złożenia oświadczenia, w którym przeprosiła za niezałożenie hidżabu podczas zawodów, a także zagrożono jej konfiskatą gruntów należących do jej rodziny. W grudniu 2022 r. okazało się, że dom rodzinny Elnaz Rekabi, który znajdował się w Zandżanie, został zburzony.

Hamid Sajjadi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

157.

GOLPAYEGANI Seyyed Mohammed Saleh Hashemi

گلپایگانی سید محمد صالح هاشمی

Data urodzenia: 1967

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef Centrali ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła (Centrala Krzewienia Cnót i Zapobiegania Występkom)

Podmioty powiązane: Centrala ds.

Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła (Centrala Krzewienia Cnót i Zapobiegania Występkom), Policja Obyczajowa

Seyyed Mohammed Saleh Hashemi Golpayegani jest od 25 sierpnia 2021 r. szefem Centrali ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła (znanej też jako Urząd / Centrala Krzewienia Cnót i Zapobiegania Występkom). Centrala Krzewienia Cnót i Zapobiegania Występkom jest instytucją rządową, która odpowiada za ustanawianie wyjątkowo rygorystycznych modeli zachowania w społeczeństwie i za egzekwowanie ich przestrzegania.

W 2022 r. Centrala ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła odegrała ważną rolę w opracowywaniu nowych, surowszych przepisów dotyczących moralności kobiet, które to przepisy stanowią wyraźne naruszenie przysługujących kobietom praw człowieka. Centrala ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła odgrywa ponadto zasadniczą rolę w tworzeniu systemu monitorowania i często brutalnego karania kobiet i mężczyzn, którzy nie przestrzegają tych przepisów. Te surowe przepisy są następnie w brutalny sposób egzekwowane przez umieszczone w wykazie UE Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego (w szczególności przez wchodzącą w ich skład Policję Obyczajową).

Jako szef Centrali ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła, Seyyed Mohammed Saleh Hashemi Golpayegani odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

158.

ASGARI Hassan alias

حسن عسگری

ASKARI Hassan

حسن عسکری

Miejsce urodzenia: Bidżar, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: gubernator Sanandadżu, prowincja Kurdystan

Podmioty powiązane: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Hassan Asgari jest gubernatorem miasta Sanandadż w irańskiej prowincji Kurdystan i byłym dowódcą lokalnych sił Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Jako gubernator Sanandadżu odpowiada za podjęte w tym mieście brutalne działania z użyciem przemocy w reakcji na protesty związane ze śmiercią młodej Kurdyjki Mahsy Amini we wrześniu 2022 r. W odpowiedzi na doniesienia o tym, że siły bezpieczeństwa w Sanandadżu zabiły 16-letnią demonstrantkę, Hassan Asgari i inni urzędnicy oświadczyli, że przyczyną jej śmierci było prawdopodobnie samobójstwo w wyniku przedawkowania narkotyków. Przedstawianie fałszywych, alternatywnych przyczyn śmierci demonstrantów, którzy zostali zabici przez siły bezpieczeństwa, to taktyka powszechnie stosowana przez irańskich urzędników w celu uniknięcia odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

159.

KHIABANI Hossein Modarres

مدرس حسین خیابانی

Data urodzenia: marzec 1968 lub 1969

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: były gubernator prowincji Sistan i Beludżystan

Hossein Modarres Khiabani był gubernatorem irańskiej prowincji Sistan i Beludżystan od września 2021 r. do grudnia 2022 r. i odpowiadał za nadzorowanie Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w całej prowincji.

W czasie, gdy sprawował ten urząd, Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego i inne siły bezpieczeństwa stłumiły szereg protestów i stosowały nadmierną przemoc wobec demonstrantów. Istnieje wiele dowodów wskazujących, że w mieście Zahedan w prowincji Sistan i Beludżystan doszło do zastosowania niewspółmiernej siły, w wyniku czego zginęło co najmniej 66 osób w dniu 30 września 2022 r.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

160.

KOUSHA Esmaeil Zarei

کوشا اسماعیل زارعی

alias KOSHA Ismail

کشا یسمیل

Data urodzenia: 1978

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: gubernator prowincji Kurdystan

Esmaeil Zarei Kousha jest gubernatorem irańskiej prowincji Kurdystan i odpowiada za nadzorowanie Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w całej prowincji.

W związku z tym odpowiada za stosowanie brutalnych działań i nadmierne użycie siły przez Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego i przez siły bezpieczeństwa w odpowiedzi na protesty, które wybuchły w Kurdystanie w związku ze śmiercią 22-letniej Mahsy Amini we wrześniu 2022 r.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

161.

KOWSARI Mohammad Esmail

اسماعیل محمد کوثری

Data urodzenia: 3.5.1955

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: poseł do parlamentu irańskiego

Mohammad Esmail Kowsari jest posłem do parlamentu irańskiego od 2020 r. Ma radykalne poglądy polityczne i jest członkiem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Zanim został posłem, w latach 2017–2020 był dowódcą sztabu głównego (Sarallahu) IRGC w Teheranie.

Podczas protestów na przełomie 2022 i 2023 r. wielokrotnie straszył siły bezpieczeństwa wyciągnięciem wobec nich konsekwencji, jeśli nie będą w pełni wykonywały swoich obowiązków i nie stłumią protestów. Wzywał również do zaostrzenia działań wojskowych wobec pokojowych demonstrantów. Jako poseł zachęcał irańskich sędziów do skazywania demonstrantów na karę śmierci.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

162.

MIRSALIM Mostafa

میرسلیم مستفا

alias MIR-SALIM Mostafa; MIRSALIM Sayyid Mostafa Agha

میر-سالم مستفا

میرسلیم سید مستفا آقا

Data urodzenia: 9.6.1947

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: Q5956077 (Iran)

Funkcja: poseł do parlamentu irańskiego

Mostafa Mirsalim jest posłem do parlamentu irańskiego.

W czasie protestów w 2022 i 2023 r. otwarcie opowiadał się za karą śmierci dla zatrzymanych demonstrantów, wykorzystując parlament jako forum, na którym zażarcie popierał egzekucje i wzywał do ich przeprowadzenia. Twierdził, że demonstranci powinni zostać straceni w ciągu kilku dni po zatrzymaniu. Ponadto często atakuje wolną prasę i popiera ograniczenie działania mediów społecznościowych.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

163.

NAGHDALI Mohammad Taghi

تقی محمد نقدعلی

Data urodzenia: 6.6.1972

Miejsce urodzenia: Chomejniszahr – Isfahan, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: poseł do parlamentu irańskiego

Mohammad Taghi Naghdali jest posłem do parlamentu irańskiego i członkiem parlamentarnej komisji prawnej.

W czasie protestów na przełomie 2022 i 2023 r. otwarcie opowiadał się za karą śmierci dla zatrzymanych demonstrantów, wykorzystując parlament jako forum, na którym głośno popierał egzekucje i wzywał do ich przeprowadzenia. Ponadto często atakuje wolną prasę i bierze udział w pracach nad przepisami, które mają ograniczyć swobodny przepływ informacji.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

164.

GHAZANFARABADI Mousa

موسا غضنفرآبادی

Data urodzenia: 1966

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: poseł do parlamentu irańskiego; przewodniczący parlamentarnej komisji prawnej i sądowej

Mousa Ghazanfarabadi jest posłem do parlamentu irańskiego

i przewodniczącym parlamentarnej komisji prawnej i sądowej. W związku

z tym odpowiada za przeprowadzanie w parlamencie sądowej i prawnej

weryfikacji proponowanych planów ministerialnych, za weryfikację

i zatwierdzanie planów dotyczących prawa karnego, jak również za ocenę

wyników pracy urzędników i dyrektorów instytucji państwowych

z sądowego i prawnego punktu widzenia.

Nie potępił poważnych naruszeń praw człowieka, których irańscy urzędnicy dopuszczali się podczas protestów na przełomie 2022 i 2023 r. Przeciwnie, oświadczył, że kobiety, które naruszają zasady dotyczące hidżabu, należy pozbawić praw socjalnych, i przekonywał do stosowania w stosunku do nich przemocy. Tuszuje również przestępstwa popełniane przez siły irańskie, broniąc rządowej wersji wydarzeń związanych ze śmiercią Mahsy Amini.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

165.

NOROOZI Ahmad

نوروزی احمد

alias NOROUZI Ahmad; NEWROUZI Ahmad; NAWROUZI Ahmad

Data urodzenia: 1988

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef Serwisu Światowego Radia i Telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB); dyrektor generalny Press TV

Podmioty powiązane: Radio i Telewizja Islamskiej Republiki Iranu (IRIB); Press TV

Ahmad Noroozi jest szefem Serwisu Światowego Radia i Telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB) i dyrektorem generalnym Press TV, głównego prorządowego kanału anglojęzycznego nadzorującego obcojęzyczne ośrodki IRIB.

IRIB to irańska państwowa korporacja medialna, która wyemitowała setki wymuszonych aktów przyznania się do winy składanych przez Irańczyków, osoby z podwójnym obywatelstwem i więzionych w Iranie obcokrajowców. IRIB i jego jednostki zależne są szczególnie istotnym narzędziem wykorzystywanym przez irański rząd w kampanii masowych represji i cenzury wymierzonej we własnych obywateli. IRIB wyprodukował i niedawno wyemitował wywiady z osobami, które zmuszono do przyznania, że ich krewni nie zostali zabici przez irańskie władze podczas ogólnokrajowych protestów, ale zmarli z przypadkowych, niepowiązanych przyczyn.

Press TV odpowiada za produkcję i emisję wymuszonych aktów przyznania się do winy składanych przez osoby pozbawione wolności, w tym dziennikarzy, działaczy politycznych oraz osoby należące do mniejszości kurdyjskiej i arabskiej, i tym samym narusza uznane na całym świecie prawa do rzetelnego i sprawiedliwego procesu sądowego.

Jako szef IRIB i dyrektor generalny Press TV Ahmad Noroozi odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

166.

POURANVARI Youssef

یوسف پورانواری

alias POURANVARI Youssuf

Data urodzenia: 26.5.1983

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: 0492699836 (Iran)

Funkcja: dyrektor Działu Programów i Planowania w głównym kanale obcojęzycznym Radia i Telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB)

Podmioty powiązane: Radio i Telewizja Islamskiej Republiki Iranu (IRIB)

Youssef Pouranvari jest dyrektorem Działu Programów i Planowania

w głównym kanale obcojęzycznym Radia i Telewizji Islamskiej Republiki

Iranu (IRIB).

Jako państwowy konglomerat medialny podległy irańskiemu rządowi IRIB ma monopol na usługi telewizyjno-radiowe w Iranie oraz – ponieważ stosuje cenzurę – odgrywa zasadniczą rolę w ograniczaniu korzystania z prawa do wolności wypowiedzi oraz w utrudnianiu swobodnego przepływu informacji w tym państwie. IRIB produkuje, wspiera i rozpowszechnia rządową propagandę zarówno w Iranie, jak i za granicą. IRIB również regularnie emituje fałszywe i bezpodstawne oskarżenia przeciwko obywatelom Iranu, osobom z podwójnym obywatelstwem i obcokrajowcom oraz wykorzystuje fałszywe wiadomości w celu wprowadzania w błąd i fałszywego oskarżania domniemanych wrogów reżimu. Ponadto IRIB ściśle współpracuje z agencjami bezpieczeństwa i wywiadu, w tym z irańskim Ministerstwem Wywiadu i Bezpieczeństwa (MOIS) i Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), aby uzyskiwać i publicznie upowszechniać wymuszone akty przyznania się do winy składane przez Irańczyków, osoby z podwójnym obywatelstwem i obcokrajowców zamkniętych w więzieniach. Z zeznań świadków i z innych dowodów wynika, że w celu wymuszenia przyznania się do winy stosowane są tortury, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, groźby przeciwko członkom rodzin oraz poniżające traktowanie. Od 2009 r. w programach IRIB wyemitowano setki wymuszonych aktów przyznania się do winy, a także szkalujące treści wymierzone w setki innych osób. IRIB wykorzystuje wymuszone akty przyznania się do winy w szczególności do celów oskarżania osób z podwójnym obywatelstwem i obcokrajowców o szpiegostwo, demonizowania działaczy na rzecz praw człowieka i usprawiedliwiania represji wobec grup mniejszości religijnych, takich jak społeczność bahaitów.

Jako dyrektor Działu Programów i Planowania w głównym kanale obcojęzycznym IRIB Youssef Pouranvari przyczynia się do represjonowania pokojowych demonstrantów, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, studentów i innych osób, które występują w obronie własnych uzasadnionych praw.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

167.

KADEM Ahmad

کادم احمد

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: szef sztabu regionalnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w Karbali

Generał brygady Ahmad Kadem jest szefem bazy operacyjnej (sztabu regionalnego) Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w Karbali , która dowodzi oddziałami IRGC w prowincjach Chuzestan, Lorestan oraz Kohgiluje wa Bujerahmad.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. oddziały IRGC pod jego dowództwem prowadziły działania przeciwko demonstrantom, szczególnie w regionach Chuzestan i Lorestan, w tym w miastach Chorramabad (Lorestan) i Ize (Chuzestan). Podczas tych działań oddziały IRGC używały niewspółmiernej siły, strzelając do demonstrantów ostrą amunicją. Jako naczelny dowódca oddziałów IRGC w tych regionach Ahmad Kadem jest odpowiedzialny za akty przemocy wobec demonstrantów, których dopuszczały się te oddziały.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

168.

AZIMI Mohammad Nazar

,نظر محمد عظیمی

alias AZIMI Mohammadnazar

عظیمی موهاممادنازار

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Funkcja: dowódca sztabu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w An-Nadżaf

Dowódca sztabu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w An-Nadżaf, który dowodzi oddziałami w prowincjach Kermanszah, Hamadan i Ilam.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuszczały się w prowincji Kermanszah brutalnych ataków. Jako dowódca sztabu regionalnego IRGC dla oddziałów IRGC stacjonujących w tym regionie jest odpowiedzialny za przemoc stosowaną przez IRGC wobec demonstrantów w prowincji Kermanszah.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

169.

NILFRUSHAN Abbas Mortaza

نیلفروشان عباس مرتاضا

alias NILFOROUSHAN Abbas; NILFOROUSHAN DARDASHTI Abbas; NILFOROUSHAN DARDASHTI Abbas; NILFOROUSHAN Abbas; NILFRUSHAN DARDASHTI Abbas Mortaza

نیلفروشان دردشتی عباس

Data urodzenia: 23.8.1966

Miejsce urodzenia: Isfahan, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: P46631463 (Iran)

Funkcja: zastępca dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) ds. operacji

Zastępca dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) ds. operacji, odpowiedzialny za Dowództwo Operacyjne IRGC, jedną z agencji bezpieczeństwa bezpośrednio odpowiedzialną za tłumienie protestów.

Pełniąc tę funkcję, w 2022 r. wbrew stanowi faktycznemu zaklasyfikował oddolny ruch protestów obywatelskich jako ruch terrorystyczny i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Iranu, tym samym sankcjonując brutalną reakcję na pokojowe protesty.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

170.

MOEIN Moslem

مسلم معین

Data urodzenia: 22.9.1985

Miejsce urodzenia: Eslamabad, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: 3341588477 (Iran)

Adres: Part 7, Block 25, Ground Floor, 16th Street, Sarvestan Street, Chaghamirza Phase 2 Shahid Mehrabi, Kermanshah, Iran

Funkcja: szef centrali Sił Oporu Basidż ds. cyberprzestrzeni

Zajmuje wysokie stanowisko w umieszczonych w wykazie UE Siłach Oporu Basidż, osławionej ochotniczej organizacji paramilitarnej działającej pod auspicjami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) i mającej oddziały w całym Iranie.

Basidż odegrały kluczową rolę w brutalnym stłumieniu r. fali protestów, które wybuchały w całym kraju od września 2022 r. Jako szef centrali Basidż ds. cyberprzestrzeni Moslem Moein nadzoruje wysiłki mające na celu kontrolowanie i cenzurowanie korzystania przez Irańczyków z internetu. Publicznie stwierdził, że monitorowanie korzystania przez Irańczyków z internetu należy do priorytetów organizacji Basidż. Ponadto opowiadał się za rozwojem irańskiego intranetu, dzięki któremu reżim mógłby odłączyć Iran od internetu globalnego. Rząd irański nadal filtruje i blokuje swobodny przepływ informacji w Iranie.

Moslem Moein odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

171.

KARAMI Mohammad

محمد کرمی

Data urodzenia: 27.1.1966

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Nr paszportu: K50849392 (irańskiego), wygasł 23.9.2024

Funkcja: dowódca sztabu Quds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincjach Sistan i Beludżystan oraz w prowincji Kerman.

Jest dowódcą sztabu Quds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), który dowodzi oddziałami IRGC w prowincjach: Sistan i Beludżystan oraz prowincji Kerman.

Podczas protestów w 2022 r. w prowincjach Sistan i Beludżystan doszło do jednych z najbardziej brutalnych reakcji irańskich sił bezpieczeństwa, w tym IRGC. 30 września 2022 r. w stolicy prowincji, Zahedanie, podczas krwawego piątku siły bezpieczeństwa otworzyły ogień, używając ostrej amunicji, w kierunku demonstrantów gromadzących się przy okazji piątkowej modlitwy. Co najmniej 70 spośród nich zostało śmiertelnie postrzelonych. Od tego czasu nadal dochodzi do aktów przemocy wobec uczestników kolejnych protestów. Jako dowódca sztabu regionalnego IRGC dla oddziałów IRGC stacjonujących w tym regionie Karami jest odpowiedzialny za przemoc stosowaną przez IRGC wobec demonstrantów w prowincji Sistan i Beludżystan, w szczególności w krwawy piątek.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

172.

JAVIDAN Ali Akbar

جاویدان علی اکبر

Data urodzenia: 21.3.1967

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: dowódca Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w prowincji Kermanszah

Jest dowódcą Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego w prowincji Kermanszah od czerwca 2019 r.

W związku z tym jest odpowiedzialny za wydanie rozkazu dotyczącego brutalnych działań Organów Ochrony Porządku Publicznego w odpowiedzi na protesty w tej prowincji w 2022 r. Jest również odpowiedzialny za egzekwowanie przez Organy Ochrony Porządku Publicznego ścisłego wypełniania nakazów dotyczących moralności, które poważnie naruszają prawa człowieka, w tym poprzez aktywne represje wobec kobiet, które nie przestrzegają przepisów dotyczących zakrywania głowy. Jest również odpowiedzialny za aresztowania kobiet przez Organy Ochrony Porządku Publicznego podczas lipcowych protestów w 2022 r. Jest odpowiedzialny za przemoc, dyskryminację, okrutne i poniżające zachowanie oraz arbitralne zatrzymania kobiet.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

173.

AZARPENDAR Abbas

آذرپندار عباس

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: dyrektor generalny Radis Vira Tejarat Co./dyrektor regionalny w Iranie dla Tiandy Technologies

Jest dyrektorem generalnym Radis Vira Tejarat Co., przedsiębiorstwa, które pełni w Iranie rolę głównego pośrednika dostarczającego irańskiemu rządowi najbardziej zaawansowany sprzęt do prowadzenia nadzoru.

Podczas protestów, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini zatrzymanej przez policję w połowie września 2022 r., urządzenia dostarczone przez przedsiębiorstwo Radis Vira Tejrat Co. były wykorzystywane przez irańskie siły bezpieczeństwa, w tym Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), należące do korpusu Siły Oporu Basidż oraz Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego, do brutalnego tłumienia ogólnokrajowych protestów, co doprowadziło do torturowania lub śmierci co najmniej 516 demonstrantów, w tym co najmniej 70 dzieci.

Abbas Azarpendar odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

174.

ESMAEILI Mohammad Mehdi

محمد مهدی اسماعیلی

Data urodzenia: 1975

Miejsce urodzenia: Kabudarahang, Hamedan, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: minister kultury i nauk islamskich

Podmiot powiązany: Ministerstwo Kultury i Nauk Islamskich; Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Jest irańskim ministrem kultury i nauk islamskich.

Pod jego kierownictwem ministerstwo groziło zakazami podróżowania i pracy artystom/muzykom, którzy nie podzielali linii rządu. Osobiście publicznie groził aresztem i zakazami pracy filmowcom, którzy opublikowali oświadczenie, w którym zwracali się do sił bezpieczeństwa o zachowanie wstrzemięźliwości wobec pokojowych demonstrantów. Od momentu gdy zaczął sprawować funkcję ministra, wielu artystów i dziennikarzy aresztowano na podstawie sfabrykowanych zarzutów, co pokazało, że za groźbami represji idą czyny. Ponadto Mohammad Mehdi Esmaeili dąży do jeszcze większego ograniczenia wolności wypowiedzi i stara się uzyskać poparcie parlamentu dla ustawy, która będzie penalizować wymianę wszelkich informacji uznanych za krytyczne wobec reżimu lub relacjonowanie uznane za krytyczne wobec reżimu. Pod kierownictwem Esmaeiliego i za jego wyraźną zgodą wielu irańskich artystów, muzyków, filmowców i dziennikarzy otrzymywało groźby, było aresztowanych i skazywanych na podstawie sfabrykowanych zarzutów, a przysługująca im wolność wypowiedzi została jeszcze bardziej znacząco ograniczana.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

175.

NOURI Yousef

یوسف نوری

Data urodzenia: 1961

Miejsce urodzenia: Ilam, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: minister edukacji

Podmioty powiązane: irańskie Ministerstwo Edukacji; Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Od listopada 2021 r. jest ministrem edukacji w Iranie.

Pod jego kierownictwem edukacja irańskich studentów jest w coraz większym stopniu dostosowywana do opinii rządu i nauk ajatollaha Alego Chameneiego. We wrześniu i w październiku 2022 r. widziano, jak siły bezpieczeństwa zatrzymywały irańskich uczniów za domniemany udział w protestach przeciw noszeniu hidżabu. Jako minister edukacji jest on odpowiedzialny za umieszczanie uczniów w zakładach karnych. Potwierdził, że miały już miejsce aresztowania uczniów niektórych szkół. Powiedział, że zostali oni wysłani do ośrodków psychologicznych, które mają ich zreformować i poddać reedukacji, aby zapobiec zachowaniom antyspołecznym. Dodał, że uczniowie ci będą mogli powrócić do szkół dopiero po zreformowaniu.

Ponosi odpowiedzialność za arbitralne zatrzymania uczniów służące temu, by wyrzekli się opinii antyrządowych, i tym samym narusza podstawowe prawo człowieka do edukacji, zgodnie z którym edukacja powinna prowadzić do pełnego rozwoju osobowości i wzmocnienia poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

176.

KARIMI Farzin

فرزین کریمی مزلقان چای

(alias KARIMI MAZLGHANCHAY Farzin)

Data urodzenia: 7.12.1992

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Numer dokumentu tożsamości: 0440273961

Funkcja: członek irańskiego Ministerstwa Wywiadu i Bezpieczeństwa (MOIS); współzałożyciel Ravin Academy

Jest członkiem irańskiego Ministerstwa Wywiadu i Bezpieczeństwa (MOIS) i współzałożycielem umieszczonej w wykazie UE Ravin Academy – podmiotu, który prowadzi szkolenia dla osób fizycznych w zakresie cyberbezpieczeństwa i hakowania i spośród szkolonych osób rekrutuje do pracy dla MOIS.

MOIS jest szeroko zaangażowane w infiltrację wewnętrznych grup opozycyjnych, monitorowanie wewnętrznych zagrożeń i opinii zagranicznych oponentów oraz aresztowania domniemanych szpiegów i dysydentów.

Farzin Karimi jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

177.

MOSTAFAVI Seyed Mojtaba

سید مجتبی مصطفوی

(alias MORTAZAVI, Mojtaba; MOSTAF, Mojtaba)

Data urodzenia: 2.4.1987

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: 0080467741 (Iran)

Funkcja: członek irańskiego Ministerstwa Wywiadu i Bezpieczeństwa (MOIS); współzałożyciel Ravin Academy

Jest członkiem irańskiego Ministerstwa Wywiadu i Bezpieczeństwa (MOIS) i współzałożycielem umieszczonej w wykazie UE Ravin Academy – podmiotu, który prowadzi szkolenia dla osób fizycznych w zakresie cyberbezpieczeństwa i hakowania i spośród szkolonych osób rekrutuje do pracy dla MOIS.

MOIS jest szeroko zaangażowane w infiltrację wewnętrznych grup opozycyjnych, monitorowanie wewnętrznych zagrożeń i opinii zagranicznych oponentów oraz aresztowania domniemanych szpiegów i dysydentów.

Seyed Mojtaba Mostafavi jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

178.

ESMAELI Vali

ولی اسماعیلی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef parlamentarnej Komisji Społecznej

Jest prawodawcą i zwolennikiem twardej linii, a także szefem Komisji Społecznej irańskiego parlamentu.

Należy do grupy 227 posłów do parlamentu, którzy w dniu 6 listopada 2022 r. podpisali oświadczenie, w którym wychwalano siły bezpieczeństwa za zabicie demonstrantów i domagano się od wymiaru sprawiedliwości przyspieszenia rozpraw i skazania demonstrantów na karę śmierci pod zarzutem Muharebeh, czyli nienawiści do Boga. Nazwał demonstrantów zagranicznymi agentami i usprawiedliwiał naruszenia praw człowieka popełnione przez Islamską Republikę Iranu. Jako poseł do irańskiego parlamentu popierał zabijanie, zatrzymywanie i torturowanie osób demonstrujących podczas ogólnokrajowych protestów w 2022 r.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

179.

NADERI Ahmad

احمد نادری

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: członek prezydium irańskiego parlamentu

Jest prawodawcą i zwolennikiem twardej linii, a także członkiem prezydium irańskiego parlamentu.

Należy do grupy 227 posłów do parlamentu, którzy w dniu 6 listopada 2022 r. podpisali oświadczenie, w którym wychwalano siły bezpieczeństwa za zabicie demonstrantów i domagano się od wymiaru sprawiedliwości przyspieszenia rozpraw i skazania demonstrantów na karę śmierci pod zarzutem Muharebeh, czyli nienawiści do Boga.

Podczas odczytywania oświadczenia 233 posłów do parlamentu na posiedzeniu jawnym parlamentu w dniu 2 października 2022 r. wychwalał i popierał działania sił bezpieczeństwa i organów ścigania służące tłumieniu protestów. Jako poseł do irańskiego parlamentu popierał zabijanie, zatrzymywanie i torturowanie osób demonstrujących podczas ogólnokrajowych protestów w 2022 r.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

180.

ELAHIAN Zohreh

الهیان زهره

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: kobieta

Funkcja: członkini Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej irańskiego parlamentu

Jest prawodawczynią i zwolenniczką twardej linii, a także członkinią Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej irańskiego parlamentu.

Należy do grupy 227 posłów do parlamentu, którzy w dniu 6 listopada 2022 r. podpisali oświadczenie, w którym wychwalano siły bezpieczeństwa za zabicie demonstrantów i domagano się od wymiaru sprawiedliwości przyspieszenia rozpraw i skazania demonstrantów na karę śmierci pod zarzutem Muharebeh, czyli nienawiści do Boga. Jako posłanka do irańskiego parlamentu popierała zabijanie, zatrzymywanie i torturowanie osób demonstrujących podczas ogólnokrajowych protestów w 2022 r.

Jest ona zatem odpowiedzialna za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

181.

FARAHANI Ahmad Amirabadi

احمد امیرآبادی فراهانی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: członek prezydium irańskiego parlamentu

Jest prawodawcą i zwolennikiem twardej linii, a także członkiem prezydium/rady dyrekcji irańskiego parlamentu. Należy do grupy 227 posłów do parlamentu, którzy w dniu 6 listopada 2022 r. podpisali oświadczenie, w którym wychwalano siły bezpieczeństwa za zabicie demonstrantów i domagano się od wymiaru sprawiedliwości przyspieszenia rozpraw i skazania demonstrantów na karę śmierci pod zarzutem Muharebeh, czyli nienawiści do Boga. Jako poseł do irańskiego parlamentu popierał zabijanie, zatrzymywanie i torturowanie osób demonstrujących podczas ogólnokrajowych protestów w 2022 r.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

182.

DELKHOSH-ABATARI Seyyed Kazem

سید کاظم دلخوش اباتری

Miejsce urodzenia: Someh, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: rzecznik Komisji Sądowniczej i Prawnej irańskiego parlamentu

Jest rzecznikiem Komisji Sądowniczej i Prawnej irańskiego parlamentu.

Podczas protestów na przełomie lat 2022–2023 pomógł opracować plan ścigania dziennikarzy i ośrodków mediów, które publikują wiadomości niezgodne z oficjalną wersją Islamskiej Republiki Iranu. Od początku protestów prowadzonych w 2022 r. represje wobec dziennikarzy w Iranie nasiliły się; jak dotąd aresztowano 70 dziennikarzy. Jako rzecznik Komisji Sądowniczej i Prawnej irańskiego parlamentu uczestniczył w tłumieniu działań mediów i dziennikarzy po wybuchu protestów w całym Iranie w 2022 r.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

183.

JALALI Hossein

حسین جلالی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: poseł do parlamentu

Jest prawodawcą i zwolennikiem twardej linii, a także posłem do irańskiego parlamentu.

Należy do grupy 227 posłów do parlamentu, którzy podpisali pismo, w którym wychwalano siły bezpieczeństwa za zabicie demonstrantów i domagano się od wymiaru sprawiedliwości przyspieszenia rozpraw i skazania demonstrantów na karę śmierci pod zarzutem Muharebeh, czyli nienawiści do Boga. Osobiście potwierdził istnienie takiego pisma i zawarte w nim postulaty. Jako poseł do irańskiego parlamentu osobiście wzywał do wykonania egzekucji demonstrantów.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

184.

MOUSAVI Seyyed Nezamoldin

سید نظام الدین موسوی

(a.k.a MOUSAVI Nezam)

Miejsce urodzenia: Khorramabad (Chorramabad), Iran

Płeć: mężczyzna

Funkcja: rzecznik rady dyrekcji irańskiego parlamentu

Jest rzecznikiem prezydium/rady dyrekcji irańskiego parlamentu.

Podczas protestów na przełomie lat 2022–2023 spotkał się z władzami sądowymi i ustawodawcami, aby przyspieszyć wykonanie wyroków wymierzonych aresztowanym demonstrantom. Jako rzecznik prezydium/rady dyrekcji irańskiego parlamentu domagał się od wymiaru sprawiedliwości przyspieszenia rozpraw i wykonania wyroków wymierzonych demonstrantom, tym samym odmawiając im prawa do rzetelnego procesu sądowego; jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

Należy do grupy 227 posłów do parlamentu, którzy w dniu 6 listopada 2022 r. podpisali oświadczenie, w którym wychwalano siły bezpieczeństwa za zabicie demonstrantów i domagano się od wymiaru sprawiedliwości przyspieszenia rozpraw i skazania demonstrantów na karę śmierci pod zarzutem Muharebeh, czyli nienawiści do Boga. Nazwał demonstrantów zagranicznymi agentami i usprawiedliwiał naruszenia praw człowieka popełnione przez Islamską Republikę Iranu. Popierał zabijanie, zatrzymywanie i torturowanie osób demonstrujących podczas ogólnokrajowych protestów w 2022 r.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

185.

NESARI Habibollah Jan

حبیب الله جان نثاری

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: zastępca dowódcy Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego odpowiedzialny za szkolenia i edukację

Jest obecnie zastępcą dowódcy umieszczonych w wykazie UE Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego odpowiedzialnym za szkolenia i edukację.

Między 2016 r. a dniem 30 grudnia 2019 r. służył jako zastępca dowódcy jednostek specjalnych Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego.

Jako zastępca dowódcy był odpowiedzialny za nadzorowanie używania przez siły broni śmiercionośnej i nieśmiercionośnej podczas ogólnokrajowych protestów w listopadzie 2019 r., w wyniku których to działań setki demonstrantów poniosły śmierć. Międzynarodowy Trybunał Ludowy ds. Aktów Okrucieństwa w Iranie uznał go winnym zbrodni przeciwko ludzkości w związku z rolą, jaką – jako zastępca dowódcy – pełnił podczas ataków na demonstrantów. Stwierdzono, że – jako część sił bezpieczeństwa – siły policyjne opracowały i wykonały plan zakładający zbrodnie przeciwko ludzkości, a także takie działania jak: zabijanie, pozbawianie wolności, wymuszone zaginięcia, torturowanie i przemoc seksualna, w celu zduszenia protestów i zatuszowania przestępstw popełnionych podczas protestów w listopadzie 2019 r.

Jako zastępca dowódcy Nesari jest osobiście odpowiedzialny za naruszenia praw człowieka popełnione przez Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego. Szkolone obecnie przez Nesariego Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego uczestniczyły w brutalnych atakach na demonstrantów podczas protestów, które wybuchły we wrześniu 2022 r.; doszło m.in. do użycia wobec irańskich demonstrantów siły ze skutkiem śmiertelnym.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

186.

BABAEI Hassan

حسن بابایی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef Państwowej Organizacji ds. Rejestrowania Aktów Notarialnych i Nieruchomości

Jest szefem Państwowej Organizacji ds. Rejestrowania Aktów Notarialnych i Nieruchomości i wysokiej rangi urzędnikiem irańskiego sądownictwa.

Z racji stanowiska jest odpowiedzialny za liczne naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego podczas na przełomie lat 2022–2023 w Iranie.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

187.

GHANNAD Qazi

قاضقناد

(alias QANAD Qazi)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: prokurator i sędzia sądu rewolucyjnego

Jest prokuratorem i sędzią sądu rewolucyjnego.

Podczas protestów na przełomie lat 2022–2023 naruszał prawo do rzetelnego procesu sądowego i skazywał demonstrantów na karę śmierci, która była następnie wykonywana przez irański reżim. Jako prokurator wydał wyrok śmierci w sprawie Majida Rahnavarda w 2022 r.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

188.

MANSOURI Seyed Hadi

منصوری هادی سید

Miejsce urodzenia: Mashhad (Meszhed), Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef czwartego oddziału sądu rewolucyjnego w Meszhedzie

Od grudnia 2017 r. jest sędzią i szefem czwartego oddziału sądu rewolucyjnego w Meszhedzie.

Podczas protestów na przełomie lat 2022–2023 uczestniczył w kampanii wymierzania demonstrantom wyroków śmierci naruszając przy tym również przysługujące im prawo do rzetelnego procesu sądowego.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

189.

HOSSEINI Hojjat al-Eslam Hossein

حسینی الاسلام حسین حجت

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef wymiaru sprawiedliwości w prowincji Kurdystan

Jest szefem wymiaru sprawiedliwości w regionie Kurdystanu.

Podczas protestów na przełomie lat 2022–2023 uczestniczył w tłumieniu demonstracji i jest odpowiedzialny za popełnianie poważnych naruszeń praw człowieka podczas stosowania represji wobec pokojowych demonstrantów. Współuczestniczył w popełnianiu tych naruszeń, łącznie z torturami, okrutnym, nieludzkim i poniżającym traktowaniem.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

190.

JABARI Mohammad

محمد جباری

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: prokurator prowincji Kurdystan

Jest prokuratorem prowincji Kurdystan.

Z racji stanowiska jest odpowiedzialny za liczne naruszenia praw człowieka od czasu protestów z 2019 r., w tym za wymierzanie wyroków śmierci i stosowanie represji wobec demonstrantów.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

191.

MOSTAFAVINIA Hojjat al-Eslam Ali

نیا مصطفوی علی الاسلام هجت

(alias MOSTAFAVI (Hojjatoleslam) Ali)

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: duchowny; prokurator generalny prowincji Sistan i Beludżystan

Adres: Zahedan

Jest duchownym i generalnym prokuratorom prowincji Sistan i Beludżystan. Poprzednio pełnił funkcję prokuratora w prowincji Sistan i Beludżystan, a także w prowincji Chorasan Południowy.

Z racji stanowiska był odpowiedzialny za skazywanie demonstrantów arbitralnie zatrzymanych podczas protestów w Zahedanie, które miały miejsce w październiku 2022 r.; podczas tłumienia tych protestów przez siły policyjne doszło do rozlewu krwi, w wyniku czego wiele osób zginęło lub odniosło rany.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

192.

SHAMSABAD Mehdi

آباد شمس مهدی

(alias SHAMSABAD Mahdi)

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: prokurator w prowincji Sistan i Beludżystan

Jest prokuratorem w Zahedanie w prowincji Sistan i Beludżystan.

Z racji stanowiska jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka podczas protestów na przełomie lat 2022–2023, w tym za wymierzanie wyroków śmierci i stosowanie represji wobec demonstrantów, a także wymierzanie poniżających kar, m.in. kary śmierci poprzez chłostę.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

193.

HARIKANDI Hossein Fazeli

هریکندی فاضلی حسین

Miejsce urodzenia: Babol, prowincja Mazandaran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: prokurator generalny prowincji Alborz

Jest prokuratorem generalnym prowincji Alborz.

Z racji stanowiska jest odpowiedzialny za skazanie kilkuset demonstrantów za przestępstwo polegające na sianiu zepsucia na ziemi podczas protestów na przełomie lat 2022–2023, narażając ich na karę śmierci.

Potwierdził też twierdzenia rządu odnośnie do okoliczności śmierci Sariny Ismailzadeh w 2022 r., która zmarła w wyniku brutalnych działań policji. Państwo wydało jednak oświadczenie, w którym stwierdzono, że popełniła samobójstwo i tym samym jej śmierć nie była wynikiem brutalnego tłumienia demonstracji w prowincji Alborz.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

194.

MADADI Hassan

حسن مددی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: pełniący obowiązki prokuratora w prowincji Alborz

Co najmniej od 2020 r. pełni obowiązki prokuratora w prowincji Alborz.

Z racji stanowiska jest odpowiedzialny za liczne poważne naruszenia praw człowieka, w szczególności za odmowę uznania prawa do rzetelnego procesu sądowego podczas protestów na przełomie lat 2022–2023.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

195.

TAGHANAKI Soghra Khodadadi

صغری خدادادی

Data urodzenia: 27.3.1971

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: kobieta

Funkcja: dyrektorka więzienia dla kobiet w mieście Qarchak (Gharczak)

Nr paszportu: B50799950 (Iran) (osoba fizyczna)

Adres: Varamin, Teheran, Iran

Jest dyrektorką/strażniczką w więzieniu dla kobiet w mieście Gharczak.

Więzienie to jest znane z nieludzkich warunków przetrzymywania, w tym złych warunków zdrowotnych i sanitarnych, odmawiania opieki medycznej, niedoborów żywności, nadmiernego stosowania siły wobec więźniarek, tortur, napaści na tle seksualnym i egzekucji pozasądowych.

Jest ono jednym z głównych miejsc przetrzymywania kobiet aresztowanych podczas pokojowych protestów na przełomie lat 2022–2023 w następstwie śmierci 22-letniej Mahsy Amini po jej aresztowaniu przez irańską policję obyczajową.

Soghra Khodadadi Taghanaki jest zatem odpowiedzialna za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

196.

PASANDIDEH Heidar

حیدر پسندیده

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: strażnik w więzieniu w mieście Sanandaj (Sanandadż)

Od 2020 r. jest strażnikiem w centralnym więzieniu w mieście Sanandadż w prowincji Kurdystan w Iranie.

Podczas jego urzędowania w centralnym więzieniu w mieście Sanandadż dokonywano arbitralnych egzekucji na więźniach. Jako strażnik nadzorował przetrzymywanie i torturowanie więźniów aresztowanych podczas protestów na przełomie lat 2022–2023 w następstwie śmierci Mahsy Amini i tym samym ponosi odpowiedzialność za te działania.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

197.

PIRI Morteza

مرتضی پیری

Data urodzenia: 5.7.1977

Miejsce urodzenia: Zabol, prowincja Sistan i Beludżystan, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: strażnik w centralnym więzieniu w Zahedanie

Numer dokumentu tożsamości: 4072307122

Adres: Zahedan, Iran

Jest strażnikiem w centralnym więzieniu w Zahedanie w prowincji Sistan i Beludżystan.

Więzienie to jest znane z nieludzkich warunków przetrzymywania, w tym złych warunków zdrowotnych i sanitarnych, odmawiania opieki medycznej, nadmiernego stosowania siły wobec więźniów i egzekucji pozasądowych. Podczas jego urzędowania w centralnym więzieniu w Zahedanie przeprowadzono liczne egzekucje, przy czym nieproporcjonalna ich liczba dotyczyła irańskiej mniejszości Beludżów. Jako strażnik był zaangażowany w tłumienie protestów na przełomie lat 2022–2023 w następstwie śmierci 22-letniej Mahsy Amini po jej aresztowaniu przez irańską policję obyczajową.

Morteza Piri jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

198.

AZIZI Allah-Karam

اللهکرم عزیزی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef więzienia Rajai Shahr

Adres: Moazzen Blvd, Gohardasht, Karaj City, Alborz Province, Iran

Podmioty powiązane: więzienie Rajai Shahr

Jest szefem umieszczonego w wykazie więzienia Rajaee Shahr (inne nazwy: więzienie Rajai Shahr, Rajaishahr, Raja'i Shahr, Reja'i Shahr, Rajayi Shahr, więzienie Gorhardasht, więzienie Gohar Dasht) w Iranie.

Z racji stanowiska jest on odpowiedzialny za popełnienie poważnych naruszeń praw człowieka w Iranie, mianowicie tortur i okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, a także za złe traktowanie i torturowanie więźniów.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

199.

KHOSRAVI Mohammad Hossein

محمد حسین خسروی

Data urodzenia: 23.9.1974

Miejsce urodzenia: Birdżand (Birjand), prowincja Chorasan Południowy, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: dyrektor generalny więzień w prowincji Sistan i Beludżystan, były strażnik centralnego więzienia w Zahedanie

Numer dokumentu tożsamości: 0653027761

Adres: prowincja Sistan i Beludżystan, Iran

Jako dyrektor generalny więzień w prowincji Sistan i Beludżystan nadzoruje więzienia w tej prowincji.

Więzienia w prowincji Sistan i Beludżystan, w tym centralne więzienie w Zahedanie, są znane z nieludzkich warunków przetrzymywania, w tym złych warunków zdrowotnych i sanitarnych, odmawiania opieki medycznej, nadmiernego stosowania siły wobec więźniów i egzekucji pozasądowych. Podczas jego urzędowania, w samym centralnym więzieniu w Zahedanie przeprowadzono liczne egzekucje, przy czym nieproporcjonalna ich liczba dotyczyła irańskiej mniejszości Beludżów; więzienie to uczestniczyło w tłumieniu protestów na przełomie lat 2022–2023 w następstwie śmierci 22-letniej Mahsy Amini po jej aresztowaniu przez irańską policję obyczajową.

Mohammad Hossein Khosravi jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

200.

CHEHARMAHALI Ali

علی چهارمحالی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: dyrektor generalny więzień w prowincji Alborz

Adres: Alvand Building, Below Mader Square, Karaj, Mehravila, Iran

Jest dyrektorem generalnym więzień w prowincji Alborz i byłym dyrektorem umieszczonego w wykazie UE więzienia Evin.

Z racji stanowiska jest on odpowiedzialny za popełnienie poważnych naruszeń praw człowieka w Iranie, w tym tortur i okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania podczas protestów na przełomie lat 2022–2023.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

201.

FADAVI Ali

علی فدوی

Data urodzenia: 1961

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: zastępca dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Jest zastępcą dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

IRGC był mocno zaangażowany w aktywne i brutalne tłumienie protestów na przełomie lat 2022–2023 w Iranie i jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka.

Z racji stanowiska Ali Fadavi nadaje kierunek prowadzonym przez IRGC działaniom prowadzącym do poważnych naruszeń praw człowieka, ułatwia takie działania i je aprobuje.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

202.

SHARIF Ramezan

شریف رمظان

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: rzecznik Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Jest rzecznikiem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

IRGC był bardzo zaangażowany w aktywne i brutalne tłumienie protestów na przełomie lat 2022–2023 w Iranie i jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka.

Z racji stanowiska Ramezan Sharif tuszuje i aprobuje poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez IRGC.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

203.

JOMEIRI Fathollah

فتح الله جمیری

Miejsce urodzenia: Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: szef Organizacji Ochrony Wywiadowczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)/Jednostki Bezpieczeństwa IRGC

Jest szefem Organizacji Ochrony Wywiadowczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), nazywanej również Jednostką Bezpieczeństwa IRGC.

Jednostka ta jest odpowiedzialna za ochronę żywotnej infrastruktury i kluczowych obszarów kraju, ważnych osób, takich jak osoby chronione przez reżim, ale przede wszystkim za ochronę reżimu.

IRGC był bardzo zaangażowany w aktywne i brutalne tłumienie protestów na przełomie lat 2022–2023 w Iranie i jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka.

Z racji stanowiska Fathollah Jomeiri nadaje kierunek prowadzonym przez IRGC działaniom prowadzącym do poważnych naruszeń praw człowieka, ułatwia takie działania i je aprobuje.

Jest on zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

204.

KAAMFAR Behdad

کامفر بهداد

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: prokurator w prokuraturze rewolucyjnej w mieście Karaj (Karadż)

Jest prokuratorem w prokuraturze rewolucyjnej w mieście Karadż, w której prowadzi sprawy przed sądem rewolucyjnym w mieście Karadż.

Z racji swojego stanowiska jest odpowiedzialny za stosowanie represji wobec demonstrantów poprzez surowe kary, łącznie z karą śmierci. Irańskie organy sądowe wykorzystują w szczególności zarzut Muharebeh, czyli nienawiści do Boga, co pozwala na wymierzanie kary śmierci za sprzeciwianie się organom państwowym i jest często stosowane w represjach wobec demonstrantów.

W szczególności Behdad Kaamfar reprezentował prokuraturę w sprawie z listopada/grudnia 2022 r., w której wielu demonstrantom postawiono zarzut rzekomych ataków przeciwko organizacji Basidż. Podczas tego procesu Behdad Kaamfar doprowadził do licznych wyroków kary śmierci za Muharebeh, w szczególności w stosunku do następujących osób: Mohammad Mehdi Karimi, Amid Mehdi Shokrollahi, Reza Aria Farzaneh Gharehassanlou, Hamid Gharehassanlou, Ali Moazzami Goudarzi oraz Hossein Mehdi Mohammadi.

Przedstawiając takie zarzuty i powołując się na takie przestępstwa w sprzeczności z zasadami wymiaru sprawiedliwości, a tym samym powodując śmierć osób sprzeciwiających się państwu irańskiemu, Behdad Kaamfar jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie

20.2.2023

205.

FATHI Murad

مراد فتحی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: dyrektor więzień w prowincji Azerbejdżan Zachodni

Od dnia 22 listopada 2022 r. jest dyrektorem więzień w prowincji Azerbejdżan Zachodni.

Poprzednio sprawował tę samą funkcję w prowincji Kurdystan. W więzieniach podlegających jego kontroli miały miejsce przypadki torturowania więźniów podczas protestów na przełomie lat 2022–2023, które to działania w pewnych przypadkach doprowadziły do śmierci zatrzymanych w wyniku tortur lub braku opieki medycznej. Wśród zatrzymanych i torturowanych byli demonstranci aresztowani w obu tych prowincjach.

W związku z uczestnictwem w represjach wobec demonstrantów i nadzorowaniem tortur w więzieniach podlegających jego kierownictwu, które to działania w pewnych przypadkach doprowadziły do śmierci więźniów, Murad Fathi jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

206.

KHOSROU PANAH Abdol Hossein

عبدالحسین خسرو پناه

alias KHOSROW PANAH Abdul Hossein; KHOSROPANAH Abdolhossein

Data urodzenia: 21.3.1966

Miejsce urodzenia: Dezful, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: przewodniczący i sekretarz Najwyższej Rady Rewolucji Kulturalnej

Powiązane podmioty: Najwyższa Rada Rewolucji Kulturalnej

Konserwatywny duchowny, od stycznia 2023 r. przewodniczący i sekretarz Najwyższej Rady Rewolucji Kulturalnej.

Organ ten promował pewne działania ograniczające wolność dziewcząt i kobiet i wprowadzające restrykcje dotyczące ich ubrań i edukacji. Prawa ustanawiane przez radę dyskryminują również mniejszości, np. mniejszość bahaicką. Jest to ośrodek promujący politykę obecnego reżimu i islamistyczne poglądy.

Jako przewodniczący Najwyższej Rady Rewolucji Kulturalnej Khosrou Panah odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023

207.

ALAM-AL HODA Ahmad

احمد علم الهدی

Data urodzenia: 31.08.1944

Miejsce urodzenia: Meszhed, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Imam prowadzący piątkowe modlitwy w Meszhedzie i przedstawiciel prowincji Chorasan-e Razawi w zgromadzeniu ekspertów.

Jest imamem prowadzącym piątkowe modlitwy w Meszhedzie i przedstawicielem prowincji Chorasan-e Razawi w zgromadzeniu ekspertów.

W swoich przemówieniach i w mediach uczestniczy w propagowaniu nienawiści wobec kobiet, demonstrantów i mniejszości religijnych.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023

208.

RASTINEH Ahmad

احمد راستینه

Data urodzenia: 1980

Miejsce urodzenia: prowincja Bachtijari, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: poseł do parlamentu i rzecznik prasowy parlamentarnej komisji ds. kultury

Jest posłem do irańskiego parlamentu (Madżles) i rzecznikiem prasowym komisji ds. kultury tamże. Komisja ds. kultury pełni funkcję nadzorczą i kontroluje i nadzoruje instytucje odpowiedzialne za „upowszechnianie kultury cnoty i hidżabu”.

Rastineh propaguje radykalną wersję zasad islamskiej rewolucji kulturalnej, w szczególności w odniesieniu do kobiet, i noszenie chusty/hidżabu. Podczas protestów w Iranie na przełomie lat 2022/2023 wzywał do popierania prawa nakładającego na irańskie kobiety obowiązek noszenia chusty. Wspierał również kontrolowanie i wyłączanie internetu przez rząd.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023

209.

KHAN MOHAMMADI Hodjatoleslam Ali

حجت الاسلام علی خان محمدی

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: rzecznik prasowy Centrali ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła

Rzecznik prasowy objętej sankcjami unijnymi Centrali ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła.

W 2022 i 2023 r. jako rzecznik prasowy Centrali ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła zakwalifikował nienoszenie hidżabu jako przestępstwo i promował twardą wersję zasad kulturowych rewolucji islamskiej, w szczególności dotyczących kobiet i noszenia hidżabu. Działając na swoim stanowisku, wyraził poparcie i przyczynił się do legitymizacji represji wobec aktywistów przeciwnych noszeniu hidżabu, ograniczając prawa i wolności kobiet i dziewcząt.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023

210.

AKBARI Mohammad Sadegh

محمد صادق اکبری

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: prezes sądu w prowincji Mazandaran

Jest prezesem sądu w prowincji Mazandaran.

Z racji pełnionego stanowiska odpowiada za wydawanie wyroków śmierci w nieuczciwych procesach (postępowanie prowadzone bez obecności adwokata, wymuszanie zeznań) i za torturowanie osób skazanych. Podczas protestów na przełomie lat 2022/2023 odpowiadał za zamknięcie wszystkich sklepów, które nie przestrzegały przepisów dotyczących hidżabu, i za skazanie na karę śmierci 35-letniego chorego psychicznie demonstranta, który rzekomo spalił Koran.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023

211.

BARATI Morteza

مرتضی براتی

alias BARATI Qazi

Data urodzenia: 30.11.1962

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: sędzia przewodniczący 1. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Isfahanie

Jest sędzią przewodniczącym 1. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Isfahanie.

W styczniu 2023 r. skazał na karę śmierci przez powieszenie co najmniej trzech demonstrantów, odmawiając im prawa do sprawiedliwego procesu.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023

212.

AL HOSSEINI Musa Asif

موسی آصف الحسینی

alias AL-HOSSEINI Asef

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: sędzia przewodniczący 1. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Karadżu, w prowincji Alborz

Jest sędzią przewodniczącym 1. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Karadżu, w prowincji Alborz.

Procesy pod jego nadzorem były prowadzone w trybie doraźnym, bez przestrzegania podstawowych praw oskarżonych, oraz w oparciu o zeznania zdobyte pod naciskiem i w wyniku tortur. Podczas protestów na przełomie lat 2022/2023 przewodniczył procesom demonstrantów i wydał kilka wyroków śmierci; dwa z nich wykonano – na Mohammedzie Karamim i Mohammedzie Hosseinim.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023

213.

JALILI Vahid

وحید جلیلی

Data urodzenia: 1973

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: dyrektor ds. kulturalnych i ewolucji polityki w Radiu i Telewizji Islamskiej Republiki Iranu(IRIB).

Jest dyrektorem ds. kulturalnych i ewolucji polityki w Radiu i Telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB).

Podczas protestów na przełomie lat 2022/2023 IRIB transmitowały wymuszone zeznania zagranicznych zakładników. Z uwagi na wysokie stanowisko zajmowane w IRIB jest bezpośrednio zaangażowany w podważanie praw człowieka zagranicznych zakładników i niehumanitarne ich traktowanie. Odpowiada również za rozpowszechnianie propagandowych zeznań wspierających reżim.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023

214.

NOBAVEH VATAN Bijan

بیژن نوباوه وطن

Data urodzenia: 1959/1960

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: poseł do irańskiego parlamentu; pierwszy wiceprzewodniczący komisji kultury irańskiego parlamentu

Bijan Nobaveh Vatan jest irańskim posłem i zwolennikiem twardej linii, a także pierwszym wiceprzewodniczącym komisji kultury irańskiego parlamentu.

Jest jednym z 227 posłów do parlamentu, którzy w dniu 6 listopada 2022 r. podpisali oświadczenie pochwalające siły bezpieczeństwa za zabijanie demonstrantów i wzywające wymiar sprawiedliwości do przyspieszenia procesów i skazywania demonstrantów na karę śmierci pod zarzutem Muharebehu, czyli nienawiści w stosunku do Boga.

Ponadto jest on jednym z głównych inicjatorów przepisów wprowadzających rygorystyczne zasady dla kobiet w zakresie ubioru oraz nakładających kary na instytucje, przedsiębiorstwa i osoby wchodzące w interakcję z kobietami nieprzestrzegającymi tych zasad, czego skutkiem ma być bojkot tych kobiet.

Jako poseł do irańskiego parlamentu Nobaveh Vatan popierał zabijanie, przetrzymywanie i torturowanie ludzi podczas ogólnokrajowych protestów w Iranie w latach 2022–2023. Ponadto popiera on przepisy, które istotnie ograniczają prawa społeczne i gospodarcze kobiet w Iranie.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

24.4.2023

215.

YAZDIKHAH Ali

علی یزدی خواه

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: poseł do irańskiego parlamentu, członek komisji kultury irańskiego parlamentu

Ali Yazdikhah jest irańskim posłem i zwolennikiem twardej linii, a także członkiem komisji kultury irańskiego parlamentu.

Jest jednym z 227 posłów, którzy w dniu 6 listopada 2022 r. podpisali oświadczenie pochwalające siły bezpieczeństwa za zabijanie demonstrantów i wzywające wymiar sprawiedliwości do przyspieszenia procesów i skazywania demonstrantów na karę śmierci pod zarzutem Muharebehu, czyli nienawiści w stosunku do Boga.

Ponadto jest on jednym z głównych inicjatorów przepisów wprowadzających rygorystyczne zasady dla kobiet w zakresie ubioru oraz nakładających kary na instytucje, przedsiębiorstwa i osoby wchodzące w interakcję z kobietami nieprzestrzegającymi tych zasad, czego skutkiem ma być bojkot tych kobiet.

Jako poseł do irańskiego parlamentu Ali Yazdikhah popierał zabijanie, przetrzymywanie i torturowanie ludzi podczas ogólnokrajowych protestów w Iranie w latach 2022–2023. Ponadto popiera on przepisy, które istotnie ograniczają prawa społeczne i gospodarcze kobiet w Iranie.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

24.4.2023

216.

ALIBABAEI Mehdi

محدی علی بابایی

(alias ALI BABAEI Mehdi, BABAEI Ali Mehdi)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: major

Funkcja: zastępca dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Kom

Major Mehdi Alibabaei jest zastępcą dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w prowincji Kom. Kieruje siłami IRGC i Basij w mieście Kom.

Po śmierci Mahsy Amini we wrześniu 2022 r. to w mieście Kom doszło do serii niezwykle intensywnych protestów. W celu ich brutalnego stłumienia zostały tam rozmieszczone siły bezpieczeństwa, w tym IRGC i milicja Basij. Od marca 2023 r. IRGC i milicja Basij zostały też poinstruowane, by obowiązujące przepisy dotyczące noszenia hidżabu egzekwować za pomocą nowych metod ucisku.

Mehdi Alibabaei przedstawił nowy system rozmieszczania członków milicji Basij w każdej dzielnicy Kom w celu egzekwowania tych przepisów. Nowy system obejmuje realizację programów, takich jak Zostań słynnym liderem w naszej dzielnicy, nakazanie siłom IRGC/Basij patrolowania poszczególnych dzielnic, wykorzystywanie informacji wywiadowczych, zastraszanie i egzekwowanie odpowiedzialności zwykłych obywateli (na przykład przez powoływanie się na odpowiedzialność zarządców budynków i posesji za mieszkańców niewłaściwie zasłaniających twarze). System ten oznacza w praktyce nowy poziom donosicielstwa i gromadzenia informacji przez ogół społeczeństwa w celu uciskania kobiet.

Pod dowództwem Mehdiego Alibabaei lokalne siły IRGC i Basij w Kom są zobowiązane do egzekwowania konkretnych przepisów za pomocą środków i metod zastraszających obywateli i naruszających ich prawa podstawowe.

Jako zastępca dowódcy IRGC w stanie Kom major Mehdi Alibabaei jest odpowiedzialny za akty ucisku popełniane przez lokalne siły IRGC i Basij oraz za naruszanie przez nie prawa wolności wypowiedzi i prywatności.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

24.4.2023

217.

NOUROUZI Ali Asghar

(alias NOROUZI Ali Asghar)

Data urodzenia: 11.11.1962

Miejsce urodzenia: Dashtestan, prowincja Byszehr, Iran

Adres: Unit 29, 5th Floor, Talaieh Block- B1, Elahiyeh Complex 1, Number 0, Alley 2-Shahid Sajjad Rushanai, Rabbaninejad Street, Zein Aldin Municipality, Qom 3739144673, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: Y53914915 (irański), ważny do 11.5.2026

Nr krajowego dowodu tożsamości: 4591967573 (Iran)

Funkcja: przewodniczący zarządu Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Osoby powiązane: Seyyed Aminollah; Emami Tabatabai; Yahya Alaoddini; Jamal Babamoradi; Ahmad Karimi

Podmioty powiązane: Fundacja Spółdzielcza Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)/Bonyad Taavon Sepah

IRGC

Ali Asghar Nourouzi jest przewodniczącym zarządu Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) umieszczonej w wykazie UE.

IRGC odgrywa wiodącą rolę w tłumieniu protestów w Iranie w latach 2022–2023, podczas którego zginęło ponad 520 osób, z czego ponad 70 to osoby małoletnie, i w następstwie którego aresztowano lub uwięziono ponad 22 000 osób.

Fundacja Spółdzielcza IRGC jest organem odpowiedzialnym za zarządzanie inwestycjami IRGC i w związku z tym odpowiada za przeznaczanie pieniędzy na brutalne represje stosowane przez reżim.

Jako przewodniczący zarządu Fundacji Spółdzielczej IRGC Ali Asghar Nourouzi jest zatem odpowiedzialny za dobrowolne i świadome dostarczanie instrumentów, przy użyciu których prowadzone są brutalne i trwające represje.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

24.4.2023

218.

TABATABAI Seyyed Amin Ala Emami

(alias TABATBAYI Aminallah Imami)

Data urodzenia: 26.8.1963

Miejsce urodzenia: Meybod, Iran

Adres: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: 4489260229 (Iran)

Funkcja: wiceprzewodniczący zarządu Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC); dyrektor zarządzający Fundacji Spółdzielczej IRGC

Osoby powiązane: Ali Asghar Nourouzi; Yahya Alaoddini; Jamal Babamoradi; Ahmad Karimi

Podmioty powiązane: Fundacja Spółdzielcza Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)/Bonyad Taavon Sepah

IRGC

Seyyed Amin Ala Emami Tabatabai jest wiceprzewodniczącym zarządu oraz dyrektorem zarządzającym Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

IRGC odgrywa wiodącą rolę w tłumieniu protestów w Iranie w latach 2022–2023, podczas którego zginęło ponad 520 osób, z czego ponad 70 to osoby małoletnie, i w następstwie którego aresztowano lub uwięziono ponad 22 000 osób.

Fundacja Spółdzielcza IRGC jest organem odpowiedzialnym za zarządzanie inwestycjami IRGC i w związku z tym odpowiada za przeznaczanie pieniędzy na brutalne represje stosowane przez reżim.

Jako przewodniczący zarządu i dyrektor zarządzający Fundacji Spółdzielczej IRGC Seyyed Amin Ala Emami Tabatabai jest zatem odpowiedzialny za dobrowolne i świadome dostarczanie instrumentów, przy użyciu których prowadzone są brutalne i trwające represje.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

24.4.2023

219.

ALAODDINI Yahya

(alias ALA'ODDINI Yahya; ALAEDDINI Yahya)

Data urodzenia: 21.5.1965

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: K47201906 (Iran), ważny do 19.10.2023

Nr krajowego dowodu tożsamości: 0036732958 (Iran)

Funkcja: członek zarządu Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Osoby powiązane: Ali Asghar Nourouzi; Jamal Babamoradi; Ahmad Karimi; Seyyed Amin Ala Emami Tabatabai

Podmioty powiązane: Fundacja Spółdzielcza Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)/Bonyad Taavon Sepah

IRGC

Yahya Alaoddini jest członkiem zarządu Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) umieszczonej w wykazie UE.

IRGC odgrywa wiodącą rolę w tłumieniu protestów w Iranie w latach 2022–2023, podczas którego zginęło ponad 520 osób, z czego ponad 70 to osoby małoletnie, i w następstwie którego aresztowano lub uwięziono ponad 22 000 osób.

Fundacja Spółdzielcza IRGC jest organem odpowiedzialnym za zarządzanie inwestycjami IRGC i w związku z tym odpowiada za przeznaczanie pieniędzy na brutalne represje stosowane przez reżim.

Jako członek zarządu Fundacji Spółdzielczej IRGC Yahya Alaoddini jest zatem odpowiedzialny za dobrowolne i świadome dostarczanie instrumentów, przy użyciu których prowadzone są brutalne i trwające represje.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

24.4.2023

220.

BABAMORADI Jamal Ali

Data urodzenia: 24.5.1960

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Adres: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: 0036824240 (Iran)

Funkcja: członek zarządu Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Osoby powiązane: Ali Asghar Nourouzi; Ahmad Karimi; Yahya Alaoddini; Seyyed Amin Ala Emami Tabatabai

Podmioty powiązane: Fundacja Spółdzielcza Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)/Bonyad Taavon Sepah

IRGC

Jamal Ali Babamoradi jest członkiem zarządu Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) umieszczonej w wykazie UE.

IRGC odgrywa wiodącą rolę w tłumieniu protestów w Iranie w latach 2022–2023, podczas którego zginęło ponad 520 osób, z czego ponad 70 to osoby małoletnie, i w następstwie którego aresztowano lub uwięziono ponad 22 000 osób.

Fundacja Spółdzielcza IRGC jest organem odpowiedzialnym za zarządzanie inwestycjami IRGC i w związku z tym odpowiada za przeznaczanie pieniędzy na brutalne represje stosowane przez reżim.

Jako członek zarządu Fundacji Spółdzielczej IRGC Jamal Ali Babamoradi jest zatem odpowiedzialny za dobrowolne i świadome dostarczanie instrumentów, przy użyciu których prowadzone są brutalne i trwające represje.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

24.4.2023

221.

KARIMI Ahmad Hasan

Data urodzenia: 11.12.1962

Miejsce urodzenia: Kom, Iran

Adres: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Nr krajowego dowodu tożsamości: 0382947983 (Iran)

Funkcja: członek zarządu Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Osoby powiązane: Ali Asghar Nourouzi; Yahya Alaoddini; Seyyed Amin Ala Emami Tabatabai; Jamal Ali Babamoradi

Podmioty powiązane: Fundacja Spółdzielcza Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)/Bonyad Taavon Sepah

IRGC

Ahmad Hasan Karimi jest członkiem zarządu Fundacji Spółdzielczej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) umieszczonej w wykazie UE.

IRGC odgrywa wiodącą rolę w tłumieniu protestów w Iranie w latach 2022–2023, podczas którego zginęło ponad 520 osób, z czego ponad 70 to osoby małoletnie, i w następstwie którego aresztowano lub uwięziono ponad 22 000 osób.

Fundacja Spółdzielcza IRGC jest organem odpowiedzialnym za zarządzanie inwestycjami IRGC i w związku z tym odpowiada za przeznaczanie pieniędzy na brutalne represje stosowane przez reżim.

Jako członek zarządu Fundacji Spółdzielczej IRGC Ahmad Hasan Karimi jest zatem odpowiedzialny za dobrowolne i świadome dostarczanie instrumentów, za pomocą których prowadzone są brutalne i trwające represje.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

24.4.2023

222.

ADINEHVAND Salman

سلمان آدینه وند

Funkcja: dowódca policyjnej jednostki wspierającej Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego w Teheranie (LEF)

Obywatelstwo: irańskie

Data urodzenia: 20 maja 1980 r.

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Płeć: mężczyzna

Od stycznia 2021 r., Salman Adinehvand, jest dowódcą policyjnej jednostki wspierającej Irańskie LEF w Teheranie, głównej organizacji ds. bezpieczeństwa odpowiedzialnej za kontrolę tłumów i tłumienie protestów. Jednostka Adinehvanda ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za brutalne tłumienie protestów w Teheranie we wrześniu i październiku 2022 r., kiedy to wielu demonstrantów zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa przy użyciu amunicji ostrej.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023

223.

AGHAMIRI Seyyed Mohammad Amin

سید محمد امین آقامیری

Funkcja: sekretarz irańskiej Najwyższej Rady ds. Cyberprzestrzeni (SCC)

Obywatelstwo: irańskie

Data urodzenia: 21 września 1986 r.

Miejsce urodzenia: Iran

Płeć: mężczyzna

Seyyed Mohammad Amin Aghamiri jest sekretarzem irańskiej Najwyższej Rady ds. Cyberprzestrzeni (SCC), scentralizowanego organu kształtującego politykę w dziedzinie cyberprzestrzeni. SCC jest odpowiedzialna za blokowanie przez Iran popularnych internetowych platform informacyjnych i komunikacyjnych, wykorzystywała również technologię cyfrową do szpiegowania i nękania dziennikarzy i dysydentów reżimu.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023

224.

NIKVARZ Mohsen

محسن نیک ورز

Miejsce urodzenia: Iran

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: irańskie

Funkcja: prokurator generalny w Sirjanie

Pełniąc funkcję prokuratora generalnego w Sirjanie, Mohsen Nikvarz był odpowiedzialny za szereg arbitralnych aresztowań prawników i orzekanie kar śmierci w Sirjanie podczas protestów w 2019 r. W 2023 r. awansował na stanowisko szefa Centrum Ochrony i Wywiadu Sądownictwa w prowincji Kerman.

W kontekście protestów, które wybuchły we wrześniu 2022 r. Nikvarz uczestniczył również w sprawie Maryam Arvin oskarżając ją za jej działania jako adwokatki demonstrantów. Po jej aresztowaniu, za które Nikvarz jest odpowiedzialny osobiście, Maryam Arvin była brutalnie torturowana w więzieniu.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023

225.

MORADI Nader

نادر مرادی

Funkcja: zastępca nadzorcy przestrzeni publicznej Policji Bezpieczeństwa Publicznego

Stopień wojskowy: pułkownik

Obywatelstwo: irańskie

Miejsce urodzenia: Iran

Płeć: mężczyzna

Pełniąc obecnie funkcję zastępcy nadzorcy przestrzeni publicznej Policji Bezpieczeństwa Publicznego, pułkownik Nader Moradi odpowiada za egzekwowanie przepisów dotyczących noszenia hidżabu. Przepisy te były wykorzystywane przez władze irańskie do zwalczania pokojowych demonstrantów.

Odpowiada za prześladowania i aresztowania kobiet za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących noszenia hidżabu. Odpowiada również za zamykanie przedsiębiorstw, restauracji i innych obszarów publicznych w związku z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących noszenia hidżabu, podpisując pisma informujące o ich zamknięciu.

Podczas protestów, które rozpoczęły się we wrześniu 2022 r. i trwały przez wiele miesięcy, Moradi był również odpowiedzialny za prześladowania i aresztowania właścicieli sklepów, którzy zamknęli swoje przedsiębiorstwa i planowali strajk w proteście przeciwko śmierci Mahsy Amini.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023

226.

MONTAZER AL-MAHDI Saeed

(alias MONTAZER AL-MAHDI Said)

Funkcja: rzecznik policji

Stopień wojskowy: generał brygady

Obywatelstwo: irańskie

Data urodzenia: 8 listopada 1971 r.

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Płeć: mężczyzna

Saeed Montazer Al-Mahdi jest rzecznikiem irańskiej policji (umieszczonych w unijnym wykazie Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego (LEF)).

W kwietniu 2023 r. ogłosił obecne surowe egzekwowanie przepisów dotyczących noszenia hidżabu, wykorzystywanych przez władze irańskie do zwalczania pokojowych demonstrantów. Pełniąc tę funkcję, broni represyjnych działań policji i propaguje te działania.

Jego służące zastraszeniu oświadczenia o monitorowaniu, zamykanie przedsiębiorstw i innych przestrzeni publicznych oraz teksty ostrzegawcze wysyłane przez władze wywierają bardzo znaczący efekt represyjny. Ponadto, pełniąc rolę rzecznika policji, wielokrotnie bagatelizował szeroko nagłaśniane otrucia uczennic, twierdząc, że większość była nieprawdziwa, pozbawiając zatem ofiary ochrony za pośrednictwem policji i podważając ich prawo do bezpieczeństwa.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023

227.

Seyyed Mohammad MOUSVIAN

alias Seyed Mohammad MOUSAVIYAN

سید محمد موسویان

Funkcja: prokurator w Prokuraturze Publicznej i Rewolucyjnej, Isfahan (prowincja Isfahan)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Prokurator w Prokuraturze Publicznej i Rewolucyjnej w prowincji Isfahan w Iranie. W związku z pełnieniem tej funkcji jest odpowiedzialny za zorganizowanie procesów demonstrantów Saleha Mirhashmiego, Majida Kazemiego i Saeida Yaqoubiego, którzy zostali skazani na karę śmierci; egzekucje przeprowadzono w maju 2023 r.

Wystąpił z aktem oskarżenia przeciwko irańskiemu muzykowi Toomajowi Salehiemu pod zarzutem „szerzenia zepsucia na ziemi” za udział w antyrządowych protestach i działalności publicznej przeciw rządowi irańskiemu w październiku 2022 r.; od tego czasu, w oczekiwaniu na proces, muzyk jest przetrzymywany w nieludzkich warunkach w więzieniu Dastgerd. W listopadzie 2022 r. media państwowe opublikowały nagranie wideo pokazujące Salehiego z zawiązanymi oczami, przyznającego się do zarzucanych mu przestępstw i przepraszającego za swoje słowa.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

26.6.2023

228.

Ali Zare NOURI

سید علی زارع نوری

Funkcja: zastępca sędziego i doradca trybunału karnego prowincji Isfahan

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Zastępca sędziego i doradca trybunału karnego prowincji Isfahan w Iranie. W związku z pełnieniem tej funkcji jest odpowiedzialny za zorganizowanie procesów demonstrantów Saleha Mirhashmiego, Majida Kazemiego i Saeida Yaqoubiego, którzy zostali skazani na karę śmierci; egzekucje przeprowadzono w maju 2023 r. W nagraniu wideo opublikowanym przez media państwowe widać Nouriego przesłuchującego tych trzech oskarżonych w sądzie.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

26.6.2023

229.

Seyyed Nader SAFAVI MIRMAHALLEH

alias Seyed Nader SAFAVI MIRMAHALLEH

alias Nader SAFAVI

سید نادر صفوی میرمحله

Funkcja: gubernator i szef Rady Bezpieczeństwa w mieście Rezvanszahr w prowincji Gilan

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Adres: Rezvanshahr, prowincja Gilan

Gubernator i szef rady bezpieczeństwa w mieście Rezvanszahr w prowincji Gilan. W związku z pełnieniem tej funkcji jest odpowiedzialny za wydanie funkcjonariuszom policji rozkazu otwarcia ognia w kierunku demonstrantów podczas ogólnokrajowych protestów w Iranie w 2022 i 2023 r., co spowodowało śmierć i obrażenia wielu osób, w tym dzieci.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

26.6.2023

230.

Seyyed Khalil SAFAVI

alias Seyed Khalil SAFAVI

سید خلیل صفوی

Funkcja: komendant policji w mieście Rezvanszahr w prowincji Gilan

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Adres: Rezvanszahr, prowincja Gilan

Komendant policji w mieście Rezvanszahr w prowincji Gilan; pełnił tę funkcję również w czasie protestów. W związku z pełnieniem tej funkcji jest odpowiedzialny za działania funkcjonariuszy policji, którzy otworzyli ogień w kierunku uczestników protestów mających miejsce w tym mieście pod koniec września 2022 r., co spowodowało śmierć i obrażenia wielu osób, w tym dzieci.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

26.6.2023

231.

Seyyed Abbas HOSSEINI

سید عباس حسینی

Funkcja: gubernator, Amol (prowincja Mazandaran)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

W styczniu 2022 r. został powołany na stanowisko gubernatora miasta Amol w prowincji Mazandaran. W związku z pełnieniem tej funkcji jest odpowiedzialny za zabójstwo co najmniej dwojga młodych irańskich demonstrantów, Ghazaleh Chalabi i Erfana Rezaeiego, zabitych przez siły rządowe w mieście Amol we wrześniu 2022 r. Ponadto siły bezpieczeństwa w tym mieście prześladowały nadal pokojowych demonstrantów i rodziny zabitych.

W czerwcu 2023 r. został zastąpiony na stanowisku gubernatora miasta Amol, ale został powołany na stanowisko specjalnego gubernatora tego miasta. Na tym nowym stanowisku nadal aktywnie pełni rolę przedstawiciela rządu.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

26.6.2023

232.

Mojtaba FADA

مجتبی فدا

Funkcja: dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w prowincji Isfahan (zastępca generała brygady) i członek rady bezpieczeństwa prowincji

Obywatelstwo: irańskie

Data urodzenia: 21 marca 1963 r.

Miejsce urodzenia: Harsin, Iran

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: F49973222 – data ważności 27 sierpnia 2024 r. (wydany przez Iran)

Dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w prowincji Isfahan; obecnie służy jako członek rady bezpieczeństwa prowincji. W związku z pełnieniem tej funkcji nadzorował działania oddziałów Korpusu i innych sił bezpieczeństwa w odpowiedzi na antyrządowe protesty jesienią 2022 r., które to działania doprowadziły do śmierci wielu demonstrantów, w tym 18-letniej Mahsy Mougouyi.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

26.6.2023

233.

Rashid KABOUDVANDI

رشید کبودوند

alias Rashid KABUDONDI

رشید کبودوندی

Funkcja: dowódca Korpusu Strażników im. imama Hosseina w mieście Karadż w prowincji Alborz

Płeć: mężczyzna

Członek Korpusu Strażników im. imama Hosseina w mieście Karadż w prowincji Alborz. W związku z pełnieniem tej funkcji jest odpowiedzialny za zatrzymanie i zabójstwo Mohammada Rezy Ghorbaniego i zatrzymanie i zgwałcenie Amrity Abbassi przez członków służb bezpieczeństwa miasta Karadż.

Rażące i poważne naruszenia praw człowieka przez siły policyjne są szeroko udokumentowane od czasu protestów po śmierci Mahsy Amini, które rozpoczęły się w połowie września 2022 r.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

26.6.2023

234.

PARVAR Gholamhossein Gheib

Funkcja: Zastępca głównodowodzącego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w centralnej kwaterze sił bezpieczeństwa im. Imama Alego

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Jest zastępcą głównodowodzącego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w centralnej kwaterze sił bezpieczeństwa im. Imama Alego. Podczas pełnienia tej funkcji w centralnej kwaterze sił bezpieczeństwa, która powstała w celu tłumienia protestów ludności, był odpowiedzialny za zabijanie i represjonowanie demonstrantów podczas ogólnokrajowych protestów w listopadzie 2019 r. Podczas pełnienia poprzedniej funkcji – szefa organizacji Basidż – był odpowiedzialny za zabijanie i brutalne represjonowanie demonstrantów przez siły znajdujące się pod jego zwierzchnictwem podczas ogólnokrajowych protestów w Iranie w okresie od grudnia 2017 r. do stycznia 2018 r.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

235.

SHAHRESTANI Hassan Mofakhami

حسن مفخمی شهرستانی

(alias: MOFAKHAMI-SHAHRESTANI Hassan; MOFAKHAMISHAHRESRANI Hassan)

Funkcja: Komendant policji w prowincji Mazandaran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Komendant policji w prowincji Mazandaran. Od dawna pełni funkcje związane z brutalnym tłumieniem pokojowych protestów. W czerwcu 2023 r. wprost nakazał swoim podwładnym, aby skręcić kark każdemu, kto spróbuje przeciwstawić się normom dotyczącym hidżabu.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

236.

HABIBI Roham Bakhsh

رهام بخش حبیبی

(alias: HABIBI Roham-Bakhsh; HABIBI Rohambakhsh)

Funkcja: Komendant policji w prowincji Fars

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Komendant policji w prowincji Fars, który od dawna pełni funkcje związane z brutalnym tłumieniem pokojowych protestów. Jako komendant policji w prowincji Fars odpowiada za masowe aresztowania demonstrantów i wydanie rozkazu użycia broni śmiercionośnej wobec bezbronnych demonstrantów w tej prowincji podczas ogólnokrajowych protestów w listopadzie 2019 r. Doniesiono, że siły znajdujące się pod jego zwierzchnictwem brutalnie tłumiły w prowincji Fars protesty w listopadzie 2019 r. oraz zabijały ludzi.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

237.

TAHAMI Seyyed Javad

سید جواد تهامی

(alias: TAHAMI Seyed Javad

ید جواد تهامی)

Funkcja: Funkcjonariusz w więzieniu Fardiswięzieniu Kachui)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Dyrektor więzienia Kachui – zwanego też więzieniem Fardis – który w związku ze swoją funkcją nadzoruje wszystkie działania w tej placówce. Więzienie Kachui jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości i jest często wykorzystywane do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym dokonywano egzekucji.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

Podmioty

Nazwa

Dane identyfikacyjne

Powody

Data umieszczenia w wykazie

1.

Cyberpolicja

Siedziba: Teheran (Iran)
Strona internetowa: http://www. cyberpolice.ir

Irańska cyberpolicja, założona w styczniu 2011 r., jest wydziałem Policji Islamskiej Republiki Iranu, a jej komendantem jest Vahid Majid. Jej komendantem od momentu założenia do początku 2015 r. był Esmail Ahmadi-Moqaddam (umieszczony w wykazie). Ahmadi-Moqaddam podkreślał, że cyberpolicja będzie zwalczać ugrupowania antyrewolucyjne i dysydenckie, które w 2009 r. korzystały z internetowych sieci społecznościowych w celu wywołania protestów przeciwko reelekcji prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. W styczniu 2012 r. cyberpolicja wydała nowe wytyczne dla kafejek internetowych, zgodnie z którymi ich użytkownicy muszą podawać dane osobowe, a właściciele kafejki zobowiązani są je przechowywać przez sześć miesięcy, wraz z wykazem odwiedzonych przez danego użytkownika stron. Zgodnie z przepisami właściciele kafejek muszą też zainstalować kamery telewizji przemysłowej i przechowywać nagrania z nich przez sześć miesięcy. Te nowe przepisy mogą przyczynić się do stworzenia rejestru, dzięki któremu władze będą mogły tropić działaczy lub inne osoby uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

W czerwcu 2012 r. irańskie media podały, że cyberpolicja przeprowadzi akcję wymierzoną w wirtualne sieci prywatne (VPN). W dniu 30 października 2012 r. cyberpolicja aresztowała – bez nakazu – blogera Sattara Beheshtiego za „działalność wymierzoną w bezpieczeństwo narodowe, prowadzoną w sieciach społecznościowych i na Facebooku”. Beheshti krytykował na swoim blogu irański rząd. Został znaleziony martwy w swojej celi w dniu 3 listopada 2012 r.; podejrzewa się, że jego śmierć jest wynikiem torturowania przez cyberpolicję. Cyberpolicja jest odpowiedzialna za liczne aresztowania administratorów Telegram Group w związku z ogólnokrajowymi protestami z listopada 2019 r.

12.3.2013

2.

Więzienie Evin

Adres: Tehran Province, Tehran, District 2, Dasht-e Behesht (Iran)

Więzienie Evin to ośrodek detencyjny, w którym przetrzymywani są więźniowie polityczni i w którym od lat czy nawet dziesięcioleci wielokrotnie dochodziło do poważnych naruszeń praw człowieka, w tym tortur.

Uczestnicy protestów z listopada 2019 r. byli i przynajmniej niektórzy nadal są przetrzymywani w więzieniu Evin jako więźniowie polityczni. Więźniowie w tym zakładzie są pozbawiani podstawowych praw procesowych i są niekiedy przetrzymywani w celach izolacyjnych lub przeludnionych, w których panują złe warunki higieniczne. Istnieją szczegółowe doniesienia o torturach fizycznych i psychicznych. Zatrzymanym odmawia się kontaktu z rodziną i prawnikami, a także odpowiedniego leczenia.

Przypadki tortur są nadal zgłaszane – także w odniesieniu do zatrzymanych podczas protestów z roku 2022 i 2023. Nie podano do publicznej wiadomości przyczyny pożaru, który wybuchł w tym więzieniu w październiku 2022 r. i spowodował kilka ofiar śmiertelnych i rannych – władze zakładu nie zezwalają na jakiekolwiek międzynarodowe dochodzenia. W kontekście pożaru wyszło też na jaw, że władze więzienia wykorzystują potępiane na arenie międzynarodowej miny przeciwpiechotne, aby zapobiegać ucieczkom więźniów. W więzieniu Evin jest arbitralnie przetrzymywanych kilku obywateli państw trzecich.

12.4.2021

3.

Więzienie Fashafouyeh (alias główny zakład karny aglomeracji teherańskiej, więzienie Hasanabad-e Qom, więzienie aglomeracji teherańskiej)

Adres: Tehran Province, Hasanabad, Bijin Industrial Zone, Tehran, Qom Old Road (Iran)

Nr telefonu: +98 21 5625 8050

Więzienie Fashafouyeh to ośrodek detencyjny przeznaczony pierwotnie dla sprawców przestępstw związanych z narkotykami; od niedawna przebywają w nim także więźniowie polityczni, którzy niekiedy zmuszani są do dzielenia celi z osobami uzależnionymi od narkotyków. Warunki życia i warunki higieniczne są bardzo złe i nie pozwalają na zaspokajanie podstawowych potrzeb, takich jak czysta woda pitna.

W trakcie protestów w listopadzie 2019 r. w więzieniu Fashafouyeh przetrzymywano wielu demonstrantów, także nieletnich. Z doniesień wynika, że uczestnicy protestów z listopada 2019 r. byli w tym zakładzie poddawani torturom i nieludzko traktowani, na przykład zadawano im rany oblewając wrzątkiem i odmawiano leczenia. Według raportu Amnesty International dotyczącego tłumienia protestów z listopada 2019 r. w więzieniu Fashafouyeh obok dorosłych przetrzymywano zaledwie 15-letnie dzieci. Trzech spośród uczestników protestów z listopada 2019 r., przebywających obecnie w więzieniu Fashafouyeh, zostało skazanych na śmierć przez sąd w Teheranie.

Wedle doniesień od początku protestów z roku 2022 i 2023 do więzienia Fashafouyeh przeniesiono 3 000 osób, a 835 osób nadal tam przebywa. Zgłoszono szereg przypadków tortur i wymuszonych zeznań.

12.4.2021

4.

Więzienie Rajaee Shahr (alias więzienie Rajai Shahr, Rajaishahr, Raja'i Shahr, Reja'i Shahr, Rajayi Shahr, więzienie Gorhardasht, więzienie Gohar Dasht)

Adres: Alborz Province, Karaj, Gohardasht, Moazzen Blvd (Iran)

Nr telefonu: +98 26 3448 9826

Od czasów rewolucji islamskiej w 1979 r. więzienie Rajaee Shahr znane jest z pozbawiania więźniów politycznych i więźniów sumienia praw człowieka, w tym poddawania ich brutalnym torturom fizycznym i psychicznym, a także przeprowadzania masowych egzekucji bez rzetelnego procesu sądowego.

W następstwie protestów z listopada 2019 r. w zakładzie tym znęcano się brutalnie nad setkami zatrzymanych, w tym dziećmi. Istnieją wiarygodne doniesienia o licznych przypadkach tortur i innych form okrutnego karania, w tym przypadkach dotyczących nieletnich.

Od początku protestów z roku 2022 i 2023 wielu przeciwników politycznych arbitralnie uwięziono w tym zakładzie, w warunkach opisywanych przez niektórych będących dziennikarzami więźniów jako niebezpieczne i praktycznie niemożliwe do życia.

12.4.2021

5.

Iran's Morality Police (Irańska Policja Obyczajowa) (alias

Gasht-e-Ershad, Islamic Guidance Patrol (Islamski Patrol Korekcyjny)/ Guidance Patrols (Patrole Korekcyjne))

غشتى إرشاد

Adres: Vozara Street, corner of 25th Street, District 6, Tehran (Iran)

Policja Obyczajowa jest częścią Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego i stanowi specjalną jednostkę policyjną, która egzekwuje surowe zasady ubioru kobiet, w tym przymusowe noszenie hidżabu. Policja Obyczajowa stosuje nielegalne środki siłowe wobec kobiet nieprzestrzegających irańskich przepisów o hidżabie, przemoc seksualną i przemoc na tle płciowym, arbitralne aresztowania i zatrzymania, nadmierną przemoc i tortury.

W dniu 13 września 2022 r. Policja Obyczajowa arbitralnie aresztowała w Teheranie 22-letnią Mahsę Amini za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. Następnie zabrała ją do siedziby Policji Obyczajowe na „lekcję edukacyjno-orientacyjną”. Według wiarygodnych doniesień i relacji świadków Mahsa Amini była brutalnie bita i maltretowana w więzieniu, co doprowadziło do jej hospitalizacji i jej śmierci w dniu 16 września 2022 r. Przemocowe postępowanie Policji Obyczajowej nie ogranicza się do tego jednego przypadku i jest szeroko udokumentowane.

Policja Obyczajowa odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

6.

Basij Resistance Force (Siły Oporu Basidż)

(alias Basij-e Mostazafan)

بسیج مستضعفین

Siły Oporu Basidż to ochotnicza organizacja paramilitarna działająca pod auspicjami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i mająca oddziały w całym Iranie.

Reakcja organów bezpieczeństwa na protesty we wrześniu 2022 r. w Iranie była szczególnie ostra i spowodowała śmierć wielu osób. Siły Oporu Basidż są jedną z sił wysłaną przez rząd do tłumienia protestów. Siły Oporu Basidż raniły lub zabiły licznych demonstrantów.

Siły Oporu Basidż odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

7.

Cyber Defense Command of the Islamic Revolutionary Guard Corps (Dowództwo Cyberobrony Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej)

قرارگاه دفاع سایبری

Adres: Tehran (Iran)

Tel. +98 26 3448 9826

Dowództwo Cyberobrony Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej monitoruje strony internetowe, e-maile oraz działania internetowe osób uważanych za opozycjonistów.

Podczas protestów we wrześniu 2022 r. w Iranie Dowództwo Cyberobrony odegrało aktywną role w represyjnych działaniach rządu irańskiego, m.in. poprzez identyfikowanie i aresztowanie demonstrantów.

Dowództwo Cyberobrony odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

8.

Law Enforcement Forces of the Islamic Republic of Iran (Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego) (alias NAJA; FARAJA)

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

Adres: Tehran (Iran)

Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego to mundurowa służba policji.

Rażące i poważne naruszenia praw człowieka prze te organy (jak np. masowe strzelanie ostrą amunicją do pokojowych demonstrantów, w tym do dzieci) zostały szeroko udokumentowane, odkąd w połowie września 2022 r. rozpoczęły się protesty w związku ze śmiercią Mahsy Amini. Organy te zabiły ponad 70 demonstrantów oraz poważnie raniły setki osób, w tym dzieci. Od początku demonstracji siły policyjne zatrzymują też arbitralnie licznych obrońców praw człowieka i dziennikarzy.

Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

17.10.2022

9.

The Basij Cooperative Foundation (Fundacja Współpracy Basidż) (alias Bonyad-eh Ta'avon-eh Basij)

بنیاد تعاون بسیج

Adres: Tehran, Iran

Rodzaj podmiotu: Fundacja/Sieć korporacyjna

Inne powiązane podmioty: IRGC, Siły Oporu Basidż

Fundacja Współpracy Basidż (BCF) jest jednym z podmiotów powiązanych z Siłami Oporu Basidż (umieszczonymi w wykazie UE).

BCF utworzono w 1996 r., a jej zadaniem jest m.in. promowanie i wspieranie Basidż. Działalność BCF obejmuje finansowanie Sił Oporu Basidż (umieszczonych w wykazie UE).

BCF jest zatem powiązana z Siłami Oporu Basidż – podmiotem, który odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

10.

Press TV

پرس تو

Adres: 4 East 2nd St., Farhang Blvd., Saadat Abad, 19977-66411 Tehran, Iran

Tel. +98 21 230 66 660

Adres poczty elektronicznej: Presstv@presstv.ir

Rodzaj podmiotu: Państwowy nadawca telewizyjny

Press TV jest odpowiedzialny za produkcję i emisję wymuszonych zeznań zatrzymanych, w tym dziennikarzy, działaczy politycznych oraz przedstawicieli mniejszości kurdyjskiej i arabskiej, a także za naruszanie uznanych na całym świecie praw do rzetelnego i sprawiedliwego procesu sądowego.

Press TV odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

14.11.2022

11.

(skreślony)

12.

Radio i telewizja Islamskiej Republiki Iranu (IRIB)

infoRgrafika

Adres: Jamejam Street, Valiasr Avenue, 19395-3333 Tehran, Iran

Rodzaj podmiotu: publiczne radio i telewizja

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Radio i telewizja Islamskiej Republiki Iranu (IRIB) jest publicznym radiem i publiczną telewizją znaną z tego, że jest tubą reżimu.

IRIB jest odpowiedzialny za produkcję i emisję aktów wymuszonego przyznania się do winy zatrzymanych, również dziennikarzy, działaczy politycznych oraz przedstawicieli mniejszości kurdyjskiej i arabskiej, tym samym naruszając uznanych na całym świecie praw do rzetelnego i sprawiedliwego procesu sądowego.

IRIB odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

12.12.2022

13.

Ravin Academy

آکادمی راوین

Miejsce rejestracji: Teheran, Iran

Data rejestracji: 2019

Numer rejestracji: 49135

Główne miejsce prowadzenia działalności: Second Floor, No. 36, Naqdi Street, North Sohrevardi Street, Shahid Ghandi-Niloufar Neighborhood, Tehran, Iran

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Iranie, które zajmuje cyberbezpieczeństwem i zapewnia w tym zakresie edukację i szkolenia, zarówno w dziedzinie działań ofensywnych, jak i defensywnych oraz szkolenie hakerów.

Ponadto działa w imieniu irańskiego Ministerstwa ds. Wywiadu i Korpusu Strażników Rewolucji Irańskiej (IRGC) i wspiera ich w rekrutowaniu hakerów.

Hakerzy przeszkoleni w Ravin Academy są bezpośrednio zaangażowani w zakłócanie komunikacji osób protestujących przeciwko irańskiemu reżimowi, czyli tym samym w tłumienie protestów.

Ravin Academy odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

14.

Samane Gostar Sahab Pardaz Private Limited Company

شرکت سامان گستر سحاب پرداز با مسئولیت محدود

alias Sahab Pardaz

Miejsce rejestracji: Teheran, Iran

Główne miejsce prowadzenia działalności:

Tehran (Teheran), No. 22, Khorramshahr Street

Tehran (Teheran), North Shohvardi Street, Korramshahr Street, Number 24, Floor 1

Samane Gostar Sahab Pardaz Private Limited Company to mające siedzibę w Iranie przedsiębiorstwo świadczące usługi filtrowania mediów społecznościowych.

Jest zaangażowane w cenzurę i działania monitorujące na zlecenie rządu irańskiego, w tym podczas protestów w 2022 r., które to działania uniemożliwiają obywatelom Iranu korzystanie z wolności wypowiedzi lub wolności zgromadzeń, ograniczają lub penalizują takie korzystanie lub ograniczają dostęp do mediów drukowanych lub środków masowego przekazu.

Przedsiębiorstwo to odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

15.

Urząd ds. Regulacji Komunikacji

ارتباطات و مقررات تنظیم سازمان رادیویی

alias Organ ds. Regulacji Komunikacji (CRA)

Miejsce rejestracji: Teheran, Iran

Powiązane podmioty: Irańskie Ministerstwo Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (ICT)

Organ ds. Regulacji Komunikacji (CRA) podlega irańskiemu Ministerstwu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (ICT). CRA wdraża wymogi rządu irańskiego dotyczące filtrowania treści w internecie za pomocą programu szpiegowskiego o nazwie SIAM.

Podczas protestów w 2022 r. organ ten wykorzystywał swoje możliwości kontrolowania dostępu do internetu i telefonów komórkowych do namierzania protestujących i stworzenia szczegółowego obrazu działań dysydentów i demonstrantów; z informacji tych mogły swobodnie do własnych celów korzystać władze. CRA jest zatem odpowiedzialny za wspieranie represji wobec pokojowych demonstrantów, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, studentów lub innych osób, które wypowiadają się w obronie przysługujących im praw.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

16.

Centrala ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła

ستاد امر به معروف و نهی از منکر

alias Urząd ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła; Centrala Krzewienia Cnót i Zapobiegania Występkom; Setad-PV

ستاد پو

Rodzaj podmiotu: instytucja rządowa

Miejsce rejestracji: Iran

Główne miejsce prowadzenia działalności: Iran

Powiązane osoby: GOLPAYEGANI Seyyed Mohammed Saleh Hashemi, szef Centrali ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła

Inne powiązane podmioty: Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego (LEF)

Centrala ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła jest instytucją rządową, która odpowiada za ustanawianie wyjątkowo rygorstycznych modeli zachowania w społeczeństwie i za egzekwowanie ich przestrzegania.

W 2022 r. Centrala ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła odegrała ważną rolę w opracowywaniu nowych, surowszych przepisów dotyczących moralności kobiet, które to przepisy stanowią wyraźne naruszenie przysługujących kobietom praw człowieka. Centrala ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła odgrywa ponadto zasadniczą rolę w tworzeniu systemu monitorowania i często brutalnego karania kobiet i mężczyzn, którzy nie przestrzegają tych przepisów. Te surowe przepisy są następnie w brutalny sposób egzekwowane przez umieszczone w wykazie UE Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego (w szczególności przez wchodzącą w ich skład Policję Obyczajową).

Centrala ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

17.

Imen Sanat Zaman Fara Company

شرکت ایمن صنعت زمان فرا

Adres: Shahrak-e-Jafar Abad-e-Jangal Rd, Naseriyeh, Tehran (Teheran), Iran;

Number 16, Kolezar alley, Farsian Street, Shahid Rezaiee Street, Azadegan Autobahn, Tehran (Teheran), Iran;

Number 16, Gholshan 14, Golestan Boulevard, Negarestan Boulevard, Sham Abad, Tehran (Teheran), Iran

Rodzaj podmiotu: instytucja rządowa

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: 2010

Krajowy numer identyfikacyjny: 103201991293 (Iran)

Numer w rejestrze gospodarczym: 369541 (Iran)

Główne miejsce prowadzenia działalności: Iran

Powiązane osoby: Mohammad Zandi Aliabadi, przewodniczący zarządu;

Hossein Zandi Aliabadi, wiceprzewodniczący zarządu;

Fatemeh Haghshenas, dyrektor generalna

Inne powiązane podmioty: Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego

Irańskie przedsiębiorstwo wytwarzające i importujące sprzęt do celów zapewniania bezpieczeństwa używany przez irańskie siły bezpieczeństwa.

Sprzęt ten jest używany przez irańskie siły bezpieczeństwa do brutalnego tłumienia pokojowych protestów, w tym protestów po śmierci 22-letniej Mahsy Amini w 2022 r.; tłumienie protestów doprowadziło do torturowania lub śmierci co najmniej 516 demonstrantów, w tym 70 dzieci.

Przedsiębiorstwo to odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

18.

Irańskie Specjalne Siły Policyjne

نیروی ویژه پاد وحشت

alias NOPO; Irańskie Specjalne Siły Antyterrorystyczne; Niroo-ye Vizhe Pasdar-e Velayat; Specjalne Oddziały Straży Najwyższego Przywódcy; Specjalne Siły w prowincjach; Specjalny Oddział Antyterrorystyczny;

Adres: Iran

Rodzaj podmiotu: siły policyjne

Miejsce rejestracji: Iran

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Powiązane osoby: Mohsen Ebrahimi (dowódca)

Inne powiązane podmioty: Irańskie Siły Jednostek Specjalnych; Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego

Irańskie Specjalne Siły Policyjne (NOPO) są częścią Irańskich Sił Jednostek Specjalnych i Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego. NOPO to świetnie wyszkolona, wyspecjalizowana jednostka często wzywana do rozpędzania protestów.

Podczas protestów w 2022 r. po śmierci 22-letniej Mahsy Amini NOPO użyła nadmiernej przemocy i ostrej amunicji wobec nieuzbrojonych demonstrantów, w tym kobiet i dzieci, m.in. strzelając do nich z broni automatycznej.

NOPO odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

19.

Radis Vira Tejarat Co

شرکت رادیس ویرا تجارت

Adres: Tehran, Pasdaran St., West Gilan St., No. 5, Unit 1, Corner of Mohed Dou Alley

Rodzaj podmiotu: dostawca usług

w zakresie bezpieczeństwa fizycznego,

przedsiębiorstwo prywatne

Główne miejsce prowadzenia działalności: Iran

Powiązane osoby: Abbas Azarpendar, dyrektor generalny Radis Vira Tejrat Co. i dyrektor regionalny Tiandy Technologies w Iranie

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) i Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego – klienci, Pars Ertebat Afzar Co – dystrybutor

Radis Vira Tejarat Co. to przedstawiciel przedsiębiorstwa Tiandy Technologies w Iranie. Cisle powiązania między przedsiębiorstwami pokazuje fakt, że dyrektor generalny Radis Vira Tejrat Co, Abbas Azarpendar jest także dyrektorem regionalnym Tiandy Technologies w Iranie. Radis Vira Tejrat Co. pełni w Iranie rolę głównego pośrednika dostarczającego irańskiemu rządowi najbardziej zaawansowany sprzęt do prowadzenia nadzoru.

Podczas protestów wywołanych przez śmierć zatrzymanej przez policję Mahsy Amini, która nastąpiła w połowie września 2022 r., urządzenia dostarczone przez przedsiębiorstwo były wykorzystywane przez irańskie siły bezpieczeństwa, w tym Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), należące do korpusu Siły Oporu Basidż oraz Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego, do brutalnego tłumienia ogólnokrajowych protestów, co doprowadziło do torturowania lub śmierci co najmniej 516 demonstrantów, w tym co najmniej 70 dzieci.

Radis Vira Tejarat Co. odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

20.

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Shohada prowincji Azerbejdżan Zachodni

شهداء

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Azerbejdżan Zachodni, Iran

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Azerbejdżan Zachodni, Iran

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Regionalne siły Shohada należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) działają w prowincji Azerbejdżan Zachodni.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Habib Shahsavari.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. regionalne siły Shohada IRGC prowadziły operacje przeciwko demonstrantom w kurdyjskich regionach Iranu. Takie operacje były w szczególności prowadzone od 15 listopada 2022 r. przeciwko demonstrantom w Piranszahrze, Mahabadzie i Bukanie w prowincji Azerbejdżan Zachodni. Podczas tych operacji oddziały IRGC użyły niewspółmiernej siły. Od 15 listopada 2022 r. w wyniku operacji IRGC w Mahabadzie śmierć poniosły 4 osoby, a w Bukanie – 12 osób.

Regionalne siły Shohada IRGC odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

21.

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Hazrat Nabi Akram prowincji Kermanszah

حضرت نبی اکرم

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Kermanszah (Iran)

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Kermanszah (Iran)

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Regionalne siły Hazrat Nabi Akram należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) działają w prowincji Kermanszah.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Bahman Reyhani.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuszczały się w prowincji Kermanszah brutalnych ataków.

Regionalne siły Hazrat Nabi Akram IRGC odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

22.

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Quds prowincji Gilan

قدس

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Gilan, Iran

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Gilan, Iran

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Regionalne siły Quds należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) działają w prowincji Gilan.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Mohammad Abdollahpour.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuszczały się w prowincji Gilan brutalnych ataków.

Regionalne siły Quds IRGC odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

23.

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Karbala prowincji Mazandaran

کربلای

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Mazandaran, Iran

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Mazandaran, Iran

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Regionalne siły Karbala należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) działają w prowincji Mazandaran.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Siavash Moslemi.

Podczas protestów w 2022 r. jednostka ta przeprowadzała operacje przeciwko demonstrantom w prowincji Mazandaran. W ramach tych operacji używała wobec demonstrantów niewspółmiernej siły i dopuszczała się aktów przemocy.

Regionalne siły Karbala IRGC odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

24.

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Seyyed al-Shohada prowincji Teheran

الشهداء سید

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Teheran, Iran

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Teheran, Iran

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Regionalne siły Seyyed al-Shohada należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) działają w prowincji Teheran.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Ahmad Zulqadr.

Podczas protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, brutalnie tłumiły protesty w prowincji Teheran, dopuszczając się wyjątkowo nadmiernego użycia siły wobec demonstrantów.

Regionalne siły Seyyed al-Shohada IRGC odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

25.

Należąca do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) baza operacyjna Karbala

کربلا

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Południowo-zachodni Iran (prowincje Chuzestan, Lorestan oraz Kohgiluje wa Bujerahmad)

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Należąca do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) baza operacyjna Karbala (sztab regionalny) działa w południowo-zachodnim Iranie tj. w prowincjach Chuzestan, Lorestan oraz Kohgiluje wa Bujerahmad.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Ahmad Kadem.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. jednostka prowadziła działania przeciwko demonstrantom, szczególnie w prowincjach Chuzestan i Lorestan, w tym w mieście Chorramabad w Lorestanie. Podczas tych operacji oddziały IFGC używały niewspółmiernej siły, strzelając do demonstrantów ostrą amunicją.

Baza operacyjna Karbala IRGC odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

26.

Należąca do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) baza operacyjna Quds

قدس

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Należąca do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) baza operacyjna Quds stanowi regionalny sztab IRGC w południowo-wschodniej części Iranu i nadzoruje prowincję Kerman oraz prowincje Sistan i Beludżystan.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Mohammad Karami.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuszczały się w prowincji Sistan i Beludżystan najbardziej brutalnych ataków. 30 września 2022 r. w stolicy prowincji, Zahedanie, podczas „krwawego piątku” siły bezpieczeństwa otworzyły ogień, używając ostrej amunicji, w kierunku protestujących gromadzących się w Zahedanie przy okazji piątkowej modlitwy. Co najmniej 70 demonstrantów zostało śmiertelnie postrzelonych. Od tego czasu nadal popełniane są akty przemocy wobec uczestników kolejnych protestów.

Baza operacyjna Quds IRGC odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

27.

Należąca do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) baza operacyjna An-Nadżaf

الاشرف نجف

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Należąca do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) baza operacyjna An-Nadżaf (sztab regionalny) nadzoruje prowincje Kermanszah, Hamedan i Ilam.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Mohammad Nazar Azimi.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuszczały się w prowincji Kermanszah brutalnych ataków.

Baza operacyjna An-Nadżaf IRGC odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

28.

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Valiasr w prowincji Chuzestan

عصر ولی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Chuzestan, Iran

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Chuzestan, Iran

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Regionalne siły Valiasr należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) działają w prowincji Chuzestan.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Hassan Shahvarpour.

Regionalne siły Valiasr IRGC są odpowiedzialne za masakry demonstrantów w Chuzestanie w listopadzie 2020 r. Ponadto podczas tłumienia protestów w Iranie w 2022 r. jednostka ta prowadziła operacje przeciwko demonstrantom w mieście Ize. Podczas tych operacji oddziały IRGC używały niewspółmiernej siły, co doprowadziło do śmierci demonstrantów.

Regionalne siły Valiasr IRGC odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

29.

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Hazrat Abufazl w prowincji Lorestan

حضرت ابوالفضل

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Lorestan, Iran

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Lorestan, Iran

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Regionalne siły Hazrat Abufazl należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) działają w prowincji Lorestan.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. jednostka ta prowadziła operacje przeciwko demonstrantom w kurdyjskich regionach Iranu. Operacje prowadzono przede wszystkim w mieście Chorramabad w Lorestanie. Podczas tych operacji oddziały IRGC używały niewspółmiernej siły, strzelając do demonstrantów ostrą amunicją.

Regionalne siły Hazrat Abufazl IRGC odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

30.

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Beit-al-Moqadas w prowicji Kurdystan

المقدس ب

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Kurdystan, Iran

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Kurdystan, Iran

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Regionalne siły Beit-al-Moqadas należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) działają w prowincji Kurdystan.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Sadegh Hosseini.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. jednostka ta prowadziła operacje przeciwko demonstrantom w kurdyjskich regionach Iranu. Takie operacje były w szczególności prowadzone od 15 listopada 2022 r. przeciwko demonstrantom w miastach Kurdystanu i Azerbejdżanu Zachodniego: Sanandadżu, Kamjaranie i Saghghezie. Podczas tych operacji oddziały IRGC używały niewspółmiernej siły. Od 15 listopada 2022 r. w wyniku operacji IRGC w Sanandadżu zginęło co najmniej 7 osób, a w Kamjaranie i Saghghezie zginęły co najmniej po 2 osoby.

Regionalne siły Beit-al-Moqadas IRGC odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

31.

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Salaman prowincji Sistan i Beludżystan

سلمان

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

Adres: Sistan i Beludżystan, Iran

Rodzaj podmiotu: jednostka wojskowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Sistan i Beludżystan, Iran

Główne miejsce prowadzenia działań: Iran

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Należące do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) regionalne siły Salaman nadzorują prowincję Sistan i Beludżystan.

Dowódcą tej jednostki jest umieszczony w wykazie UE generał brygady Amanollah Garshasbi.

Podczas tłumienia protestów w 2022 r. irańskie siły bezpieczeństwa, w tym IRGC, dopuszczały się w prowincji Sistan i Beludżystan najbardziej brutalnych ataków. 30 września 2022 r. w stolicy prowincji, Zahedanie, podczas „krwawego piątku” siły bezpieczeństwa otworzyły ogień, używając ostrej amunicji, w kierunku protestujących gromadzących się w Zahedanie przy okazji piątkowej modlitwy. Co najmniej 70 demonstrantów zostało śmiertelnie postrzelonych. Od tego czasu nadal popełniane są akty przemocy wobec uczestników kolejnych protestów.

Regionalne siły Salaman IRGC odpowiadają zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

23.1.2023

32.

Law Enforcement Forces of the Islamic Republic of Iran Cooperation Foundation (Fundacja Współpracy Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego)

بنیاد تعاون فراجا

بنیاد تعاون ناجا

(alias NAJA Cooperation Foundation (Fundacja Współpracy NAJA))

Adres: Marzdaran Blvd, Teheran, Tehran Iran

Rodzaj podmiotu: fundacja współpracy powiązana z Irańskimi Organami Ochrony Porządku Publicznego

Podmioty powiązane: Law Enforcement Forces of the Islamic Republic of Iran (Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego) (alias NAJA; FARAJA)

فرماندهی انتظامی جمهورى اسلامی ایران

Fundacja Współpracy Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego jest podmiotem współpracy gospodarczej kontrolowanym przez umieszczone w wykazie UE Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego (alias NAJA) i aktywnie działa w irańskich sektorach energetyki, budownictwa, usług, technologii i bankowości.

Fundacja Współpracy Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego jest istotnym podmiotem finansującym te organy; jest de facto holdingiem finansowym, który zapewnia i przekazuje środki finansowe i jest wykorzystywany do obchodzenia sankcji. Dodatkowo fundacja współpracy, wraz ze swoimi jednostkami zależnymi, jest jednym z kilku dostawców zajmujących się wyłącznie wytwarzaniem i przywozem sprzętu wykorzystywanego do tłumienia protestów w Iranie.

Fundacja Współpracy Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego dostarcza zatem tym organom zasoby finansowe i sprzęt do stosowania represji, a organy te wykorzystują otrzymywane wsparcie po to, by popełniać poważne naruszenia praw człowieka.

Fundacja Współpracy Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego jest zatem odpowiedzialna za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

33.

Police Science and Social Studies Institute (Instytut Nauk Policyjnych i Studiów Społecznych)

پژوهشگاه علوم انتظامیو مطالعاتاجتماعیفراجا

Miejsce rejestracji: Teheran, Iran

Adres: QCC3+HPP District 3, Tehran, Tehran Province, Iran

Rodzaj podmiotu: instytut powiązany z Irańskimi Organami Ochrony Porządku Publicznego

Podmioty powiązane: Law Enforcement Forces of the Islamic Republic of Iran (Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego) (alias NAJA; FARAJA)

Instytut Nauk Policyjnych i Studiów Społecznych, powiązany z umieszczonymi w wykazie UE Irańskimi Organami Ochrony Porządku Publicznego (alias NAJA), produkuje drony do tłumienia zamieszek, które są wykorzystywane przez organy ochrony porządku publicznego do tłumienia pokojowych demonstrantów. Dodatkowo instytut promuje i prowadzi badania nad wykorzystywaniem dronów przez siły policyjne.

Instytut Nauk Policyjnych i Studiów Społecznych jest powiązany z Irańskimi Organami Ochrony Porządku Publicznego i dostarcza sprzęt wykorzystywany do popełniania poważnych naruszeń praw człowieka.

Instytut jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.2.2023

34.

Najwyższa Rada Rewolucji Kulturalnej

Powiązana osoba: KHOSROU PANAH Abdol Hossein (przewodniczący i sekretarz)

Najwyższa Rada Rewolucji Kulturalnej to reżimowy organ policyjny odpowiedzialny za przygotowywanie i formułowanie strategicznych polityk i planów w dziedzinie nauki, edukacji, religii i badań.

Organ ten promował pewne działania ograniczające wolność dziewcząt i kobiet i wprowadzające ograniczenia dotyczące ich ubrań i edukacji. Decyzje wydane przez radę dyskryminują również mniejszości, np. mniejszość bahaicką. Jest to ośrodek promujący politykę obecnego reżimu.

Najwyższa Rada Rewolucji Kulturalnej odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023

35.

Ariantel

Adres: Ariantel Head Office, No. 15, 15th alley, South Gandhi Street, Tehran, Iran

Strona internetowa: http://www.ariantel.ir

Rodzaj podmiotu: prywatne przedsiębiorstwo

Ariantel jest irańskim dostawcą usług telefonii komórkowej, który odgrywa wiodącą rolę we wprowadzaniu w życie kompleksowej architektury nadzoru telekomunikacyjnego opracowanej przez rząd irański w celu stłumienia sprzeciwu i krytycznych głosów w Iranie.

Na wniosek irańskiego rządu Ariantel aktywnie opracowywał i wykorzystuje produkty oprogramowania cybernetycznego stosowane do monitorowania, geolokalizacji i przechwytywania połączeń telefonicznych oraz innych działań komunikacyjnych prowadzonych w sieci przez swoich użytkowników. Informacje te są następnie wykorzystywane do tłumienia i zakłócania protestów oraz do identyfikacji, namierzania i aresztowania pokojowych demonstrantów i działaczy.

Ariantel odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

24.4.2023

36.

Student Basij Organization (SBO)

infoRgrafika

(alias Student and Talabeh Basij)

Rodzaj podmiotu: oddział organizacji Basij należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: listopad 1989 r.

Osoby powiązane: Issa Zarepour

Inne powiązane podmioty: IRGC; IRGC Basij Organisation

Student Basij Organization (SBO) jest oddziałem w ramach organizacji Basij, który zajmuje się brutalnym egzekwowaniem przepisów na terenie kampusów uniwersyteckich. W skład SBO wchodzą najmłodsi i najbardziej radykalni członkowie Basij, których szczególnie aktywna działalność doprowadziła do tego, że kampusy uniwersyteckie, gdzie studenci organizowali protesty, stały się jesienią 2022 r. jednymi z głównych teatrów represji. Podczas ataków na szereg kampusów uniwersyteckich – w tym na uniwersytetach: Sharif, Shahid Beheshti oraz Amirkabir – siły bezpieczeństwa, również SBO, użyły amunicji ostrej i otworzyły ogień do studentów.

Ataki te, w powiązaniu z licznymi doniesieniami o uprowadzaniu i torturowaniu studentów, potwierdzają, że SBO odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023

37.

IRGC Cooperative Foundation

infoRgrafika

(inne nazwy: IRGC Cooperation Bonyad; Bonyad Taavon Sepah; Bonyad-e Ta'avon-e; Sepah Cooperative Foundation)

Adres: Niayes Highway, Seoul Street, Tehran, Iran

Rodzaj podmiotu: fundacja

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: 1989 r.

Osoby powiązane: Ali Asghar Nourouzi;

Seyyed Amin Ala; Emami Tabatabai;

Ahmad Hasan Karimi;

Yahya Alaoddini

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

IRGC odgrywa przewodnią rolę w tłumieniu protestów w Iranie od września 2022 r., w następstwie których, według niezależnych źródeł, zginęło ponad 520 osób, z czego ponad 70 zmarłych to osoby małoletnie, a także aresztowano lub uwięziono ponad 22 000 osób.

IRGC Cooperative Foundation jest organem odpowiedzialnym za zarządzanie inwestycjami IRGC i odpowiada zatem za finansowanie brutalnych represji stosowanych przez reżim. Podmiot ten jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023

38.

Tasnim Cultural Institution Organization

(alternatywna nazwa: Tasnim News Agency)

خبرگزاری تسنیم

Rodzaj podmiotu: Agencja medialna

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: 30 czerwca 2012 r.

Agencja Tasnim News jest największym środkiem masowego przekazu powiązanym z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej i służy irańskiemu reżimowi jako machina propagandowa, której materiały często odzwierciedlają radykalne poglądy Iranu. Agencja medialna jest odpowiedzialna za publikowanie na swojej stronie internetowej i na swoich kontach w mediach społecznościowych fałszywych zeznań demonstrantów, a także za zamieszczanie w mediach społecznościowych zdjęć demonstrantów oraz próśb do czytelników o pomoc w ich zidentyfikowaniu.

Tasnim News odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

39.

Supreme Council of Cyberspace (SCC)

Rodzaj podmiotu: Podmiot rządowy

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: 2012

Jest odpowiedzialna za ograniczanie irańskim obywatelom dostępu do internetu, aby zapobiegać protestom lub je tłumić oraz ograniczyć dostęp do otwartych i wolnych informacji, a tym samym narusza prawo do posiadania niezależnych opinii bez ingerencji oraz prawo do poszukiwania, uzyskiwania i przekazywania informacji i myśli za pomocą wszelkich środków przekazu i ponad granicami.

Odpowiada ona zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

40.

Centralne więzienie w Sanandadż

زندان مرکزی سنندج

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Kurdystan, północno-zachodni Iran

Centralne więzienie w Sanandadż jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym przeprowadzono wiele egzekucji.

Centralne więzienie w Sanandadż odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

41.

Więzienie w Zahedanie

زندان مرکزی زاهدان

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Zahedan, Iran

Więzienie w Zahedanie jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym dokonano masowych egzekucji.

Więzienie w Zahedanie odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

42.

Centralne więzienie w Isfahanie

(alternatywna nazwa: więzienie Dastgerd; więzienie w Isfahanie; więzienie w Esfahanie; więzienie Isfahan)

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Isfahan, Iran

Centralne więzienie w Isfahanie jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym przeprowadzono wiele egzekucji.

Centralne więzienie w Isfahanie odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

43.

Więzienie Kachui

(alternatywna nazwa: więzienie Kachouii; więzienie Kechoui; więzienie Kachuyi; więzienie Fardis)

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Karadż, prowincja Alborz, Iran

Więzienie Kachui jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym dokonywano egzekucji.

Więzienie Kachui odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023

[1] Art. 2 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji Rady (WPZIB) 2024/1795 z dnia 24 czerwca 2024 r. w sprawie zmiany decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie (Dz.Urz.UE.L.2024.1795 z 25.06.2024 r.). Zmiana weszła w życie 26 czerwca 2024 r.

[2] Art. 2 ust. 8 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji Rady (WPZIB) 2024/1795 z dnia 24 czerwca 2024 r. w sprawie zmiany decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie (Dz.Urz.UE.L.2024.1795 z 25.06.2024 r.). Zmiana weszła w życie 26 czerwca 2024 r.

[3] Art. 2 ust. 9 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji Rady (WPZIB) 2024/1795 z dnia 24 czerwca 2024 r. w sprawie zmiany decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie (Dz.Urz.UE.L.2024.1795 z 25.06.2024 r.). Zmiana weszła w życie 26 czerwca 2024 r.

[4] Art. 2 ust. 10 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji Rady (WPZIB) 2024/1795 z dnia 24 czerwca 2024 r. w sprawie zmiany decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie (Dz.Urz.UE.L.2024.1795 z 25.06.2024 r.). Zmiana weszła w życie 26 czerwca 2024 r.

[5] Art. 6 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 2 decyzji Rady (WPZIB) 2024/1795 z dnia 24 czerwca 2024 r. w sprawie zmiany decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie (Dz.Urz.UE.L.2024.1795 z 25.06.2024 r.). Zmiana weszła w życie 26 czerwca 2024 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00