Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2010 nr 241 str. 4
Wersja aktualna od 2013-01-04
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2010 nr 241 str. 4
Wersja aktualna od 2013-01-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 802/2010

z dnia 13 września 2010 r.

w sprawie wykonania art. 10 ust. 3 i art. 27 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/16/WE w zakresie działalności przedsiębiorstwa

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2012 r., poz. 10)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/16/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu (1), w szczególności jej art. 10 ust. 3 i art. 27,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Działalność przedsiębiorstwa jest jednym z ogólnych parametrów określających profil ryzyka statku.

(2) W celu określenia działalności przedsiębiorstw w rozumieniu dyrektywy 2009/16/WE podczas inspekcji statku inspektorzy powinni odnotowywać numer IMO nadany przedsiębiorstwu.

(3) W celu dokonania oceny działalności przedsiębiorstwa należy uwzględnić wskaźniki braków i zatrzymań wszystkich statków floty przedsiębiorstwa, które były przedmiotem inspekcji w Unii i w regionie podlegającym memorandum paryskiemu w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu (zwanemu dalej „memorandum paryskim”).

(4) Należy wykorzystywać specjalistyczną wiedzę zdobytą dzięki stosowaniu memorandum paryskiego w zakresie metod stosowanych przy dokonywaniu oceny działalności przedsiębiorstwa.

(5) Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu ustanowiona rozporządzeniem (WE) nr 1406/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady (2) powinna wspierać Komisję przy publikacji na ogólnie dostępnej stronie internetowej wykazu przedsiębiorstw o niskim lub bardzo niskim poziomie działalności.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Bezpiecznych Mórz i Zapobiegania Zanieczyszczeniom Morza przez Statki,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Identyfikacja przedsiębiorstw

Państwa członkowskie gwarantują, że przedsiębiorstwo, zdefiniowane w art. 2 pkt 18 dyrektywy 2009/16/WE, jest identyfikowane za pomocą numeru IMO, gdy statek ma obowiązek przestrzegać Międzynarodowego kodeksu zarządzania bezpieczeństwem (kodeksu ISM), o którym mowa w rozdziale IX Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (konwencji SOLAS).

Artykuł 2

Kryteria oceny działalności przedsiębiorstwa

1. Przy ocenie działalności przedsiębiorstwa, o której mowa w części I pkt 1 lit. e) w załączniku I do dyrektywy 2009/16/WE, stosuje się kryteria określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

2. Poziom działalności przedsiębiorstwa aktualizowany jest codziennie i obliczany na podstawie 36 miesięcy poprzedzających ocenę. Do tego celu obliczeń dokonuje się na podstawie danych zgromadzonych od dnia 17 czerwca 2009 r. W przypadku gdy upłynęło mniej niż 36 miesięcy od dnia 17 czerwca 2009 r., obliczeń dokonuje się na podstawie dostępnych danych.

3. Przedsiębiorstwa klasyfikuje się w zależności od poziomu działalności: bardzo niskiego, niskiego, średniego i wysokiego, zgodnie z wykazem w pkt 3 załącznika.

Artykuł 3

Publikacja wykazów przedsiębiorstw o niskim i bardzo niskim poziomie działalności

1. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA) udziela Komisji wsparcia w celu regularnej publikacji na ogólnie dostępnej stronie internetowej informacji dotyczących przedsiębiorstw o niskim i bardzo niskim poziomie działalności zgodnie z art. 27 dyrektywy 2009/16/WE.

2. [1] Od dnia 1 stycznia 2014 r. EMSA publikuje i codziennie aktualizuje na ogólnie dostępnej stronie internetowej następujące informacje:

a) wykaz przedsiębiorstw o bardzo niskim poziomie działalności w ciągu nieprzerwanego okresu 36 miesięcy;

b) wykaz przedsiębiorstw o niskim lub bardzo niskim poziomie działalności w ciągu nieprzerwanego okresu 36 miesięcy;

c) wykaz przedsiębiorstw o niskim poziomie działalności w ciągu nieprzerwanego okresu 36 miesięcy.

Artykuł 4

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 września 2010 r.

ZAŁĄCZNIK

KRYTERIA ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ PRZEDSIĘBIORSTWA

(o których mowa w art. 10 ust. 3 dyrektywy 2009/16/WE)

1. Wskaźnik zatrzymań przedsiębiorstwa

Wskaźnik zatrzymań to stosunek liczby zatrzymanych statków w całej flocie przedsiębiorstwa do liczby inspekcji przeprowadzonych na wszystkich statkach tej floty w trakcie poprzednich 36 miesięcy, w porównaniu ze średnim odsetkiem zatrzymań dla wszystkich statków poddanych inspekcji w regionie podlegającym memorandum paryskiemu w ciągu poprzednich 36 miesięcy.

Wskaźnik zatrzymań uznaje się za średni, jeżeli znajduje się w granicach 2 punktów procentowych powyżej lub poniżej średniego odsetka zatrzymań wszystkich statków poddanych inspekcji w regionie podlegającym memorandum paryskiemu w ciągu poprzednich 36 miesięcy.

Wskaźnik zatrzymań uznaje się za powyżej średniej, jeżeli znajduje się ponad 2 punkty procentowe powyżej średniego odsetka zatrzymań wszystkich statków poddanych inspekcji w regionie podlegającym memorandum paryskiemu w ciągu poprzednich 36 miesięcy.

Wskaźnik zatrzymań uznaje się za poniżej średniej, jeżeli znajduje się ponad 2 punkty procentowe poniżej średniego odsetka zatrzymań wszystkich statków poddanych inspekcji w regionie podlegającym memorandum paryskiemu w ciągu poprzednich 36 miesięcy.

Niezależnie od wszelkich innych wyników inspekcji, wskaźnik zatrzymań przedsiębiorstwa uznaje się za powyżej średniej, jeżeli jeden ze statków jego floty otrzymał odmowę dostępu zgodnie z dyrektywą 2009/16/WE w trakcie poprzednich 36 miesięcy.

2. Wskaźnik braków przedsiębiorstwa

Wskaźnik braków to stosunek całkowitej liczby punktów przyznanych z powodu wszystkich braków wszystkim statkom floty przedsiębiorstwa do liczby inspekcji przeprowadzonych na wszystkich statkach tej floty w trakcie poprzednich 36 miesięcy, w porównaniu ze średnim odsetkiem braków w odniesieniu do wszystkich statków poddanych inspekcji w regionie podlegającym memorandum paryskiemu w ciągu poprzednich 36 miesięcy.

Do celów pierwszego akapitu braki związane z ISM ważą 5 punktów, wszystkie pozostałe braki – 1 punkt. Średni odsetek braków w regionie podlegającym memorandum paryskiemu ważony jest przy uwzględnieniu średniego występowania braków związanych z kodeksem ISM i wszelkich innych braków w trakcie danej inspekcji.

Wskaźnik braków uznaje się za średni, jeżeli znajduje się w granicach 2 punktów procentowych powyżej lub poniżej średniej ważonej braków w regionie podlegającym memorandum paryskiemu w ciągu poprzednich 36 miesięcy.

Wskaźnik braków uznaje się za powyżej średniej, jeżeli znajduje się ponad 2 punkty procentowe powyżej średniej ważonej braków w regionie podlegającym memorandum paryskiemu w ciągu poprzednich 36 miesięcy.

Wskaźnik braków uznaje się za poniżej średniej, jeżeli znajduje się ponad 2 punkty procentowe poniżej średniej ważonej braków w regionie podlegającym memorandum paryskiemu w ciągu poprzednich 36 miesięcy.

3. Matryca działalności przedsiębiorstwa

Działalność przedsiębiorstwa klasyfikuje się w następujący sposób:

Wskaźnik zatrzymań

Wskaźnik braków

Poziom działalności przedsiębiorstwa

powyżej średniej

powyżej średniej

bardzo niski

powyżej średniej

średni

niski

powyżej średniej

poniżej średniej

średni

powyżej średniej

poniżej średniej

powyżej średniej

średni

średni

średni

średni

poniżej średniej

poniżej średniej

średni

poniżej średniej

poniżej średniej

wysoki

Jeżeli jednak w stosunku do przedsiębiorstwa brak jest wcześniejszych danych dotyczących inspekcji przeprowadzonych w jego flocie lub przedsiębiorstwo nie jest objęte wymogiem posiadania numeru IMO, przedsiębiorstwo to uznaje się za mające średni poziom działalności.

[1] Art. 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 1205/2012 z dnia 14 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 802/2010 w odniesieniu do poziomu działalności przedsiębiorstwa (Dz.Urz.UE L 347 z 15.12.2012, str. 10). Zmiana weszła w życie 4 stycznia 2013 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00