DECYZJA KOMISJI
z dnia 2 lipca 2010 r.
w sprawie wymogów bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać europejskie normy dotyczące niektórych produktów w przestrzeni sypialnej dzieci zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
(2010/376/UE)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (1), w szczególności jej art. 4 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dyrektywie 2001/95/WE wskazano, że normy europejskie są ustanawiane przez europejskie organy normalizacyjne. Normy te powinny gwarantować, że produkty spełniają ogólne wymogi bezpieczeństwa przewidziane w dyrektywie.
(2) Zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE produkt jest uważany za bezpieczny, w odniesieniu do zagrożeń i kategorii zagrożeń objętych normami krajowymi, jeżeli spełnia dobrowolne normy krajowe będące transpozycją norm europejskich.
(3) W 2006 r. Komisja Europejska zleciła przeprowadzenie badania (2) w celu oceny bezpieczeństwa niektórych powszechnie stosowanych artykułów pielęgnacyjnych dla niemowląt i małych dzieci od 0 do 5 lat. Badanie to zostało przeprowadzone we współpracy z władzami krajowymi, krajowymi organami normalizacyjnymi, zrzeszeniami konsumentów, organizacjami ds. bezpieczeństwa produktów, podmiotami gospodarczymi oraz laboratoriami badawczymi.
(4) W ramach badania, w odniesieniu do tych produktów, zebrano statystyki wypadków i obrażeń ciała w Unii i na całym świecie oraz dokonano pełnej oceny ryzyka w oparciu o identyfikację podstawowych zagrożeń i ocenę scenariuszy narażenia.
(5) Do dalszego badania wytypowano pięć rodzajów ocenianych produktów, powszechnie spotykanych w przestrzeni sypialnej niemowląt i małych dzieci. Były to: materace łóżeczkowe, osłony na łóżeczko, łóżeczka podwieszane, pościel dziecięca oraz śpiworki dziecięce.
(6) Niemowlęta śpią codziennie średnio przynajmniej 16 godzin, a dzieci w wieku 3–5 lat nadal sypiają 11–13 godzin dziennie. Nawet kiedy nie śpią, niemowlęta i małe dzieci przez pierwsze pięć lat życia spędzają co najmniej połowę doby w przestrzeni sypialnej. Produkty stosowane w przestrzeni sypialnej dziecka muszą być bezpieczne, ponieważ to tam niemowlęta i małe dzieci są zwykle pozostawiane na dłuższy czas bez nadzoru, w dzień i w nocy.
(7) Zgodnie z danymi Europejskiej Bazy Danych o Urazach (IDB), pomiędzy 2005 a 2007 r. w Unii Europejskiej doszło do 17 tys. wypadków z udziałem przebywających w łóżeczku dzieci w wieku od 0 do 4 lat (3). Zgodnie z danymi amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), co roku więcej niemowląt umiera w wyniku wypadków związanych z łóżeczkami i innymi produktami w przestrzeni sypialnej niż z innymi produktami do pielęgnacji dzieci (4).
(8) Niektóre modele osłon na łóżeczko oraz śpiworków dziecięcych zostały zgłoszone przez wspólnotowy system szybkiego informowania RAPEX jako stwarzające ryzyko uduszenia i udławienia, a w rezultacie wycofane lub odzyskane z rynku. W 1992 r. francuska komisja ds. bezpieczeństwa konsumentów zaleciła działania mające na celu informowanie konsumentów i poprawę bezpieczeństwa pościeli dziecięcej, ze względu na ryzyko związane z łatwopalnością, ryzyko przegrzania i uduszenia (5). W 2002, 2007 oraz 2008 r. CPSC nakazała wycofanie niektórych modeli materacy łóżeczkowych ze względu na ryzyko uwięzienia i przedstawianie nieprawdziwość oświadczeń (6).
(9) Jeżeli osłony na łóżeczko, materace oraz pościel dziecięca nie są bezpieczne lub są dostarczane bez niezbędnych ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa, mogą zwiększyć częstość występowania zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) ze względu na ryzyko przegrzania i asfiksji (7).
(10) W tym samym czasie badania wykazały, że śpiworki dziecięce mogą chronić przed SIDS (8), ponieważ zmniejszają częstość przewracania się dziecka na brzuch i zapobiegają zakrywaniu twarzy i głowy przez pościel podczas snu. Jeżeli miałyby być propagowane z tego powodu, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa ich stosowania, aby nie stwarzały ryzyka innego rodzaju, jak udławienie się małymi częściami lub uwięzienie.
(11) Żaden z wymienionych pięciu rodzajów produktów nie jest objęty stosownymi normami europejskimi. Konieczne jest zatem określenie szczegółowych wymagań na mocy art. 4 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2001/95/WE, aby organy normalizacyjne mogły opracować normy zmniejszające ryzyko związane ze stosowaniem tych produktów.
(12) Normy takie powinny być opracowane zgodnie z procedurą określoną w dyrektywie 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz reguł dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (9). Zgodnie z art. 4 ust. 2 dyrektywy 2001/95/WE odniesienie do przyjętej normy powinno zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(13) Po udostępnieniu stosownych norm i pod warunkiem że Komisja Europejska postanowi opublikować odniesienie do nich w Dzienniku Urzędowym, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 4 ust. 2 dyrektywy 2001/95/WE, należy przyjąć, że materace łóżeczkowe, osłony na łóżeczko, łóżeczka podwieszane, pościel dziecięca oraz śpiworki dziecięce produkowane zgodnie z takimi normami spełniają, w odniesieniu do wymogów bezpieczeństwa objętych tymi normami, ogólne wymogi bezpieczeństwa określone w dyrektywie 2001/95/WE.
(14) Niniejsza decyzja jest zgodna z opinią Komitetu powołanego na mocy art. 15 dyrektywy 2001/95/WE,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Definicje
Dla celów niniejszej decyzji:
— „materac łóżeczkowy” oznacza stosowane w łóżeczku podłoże do spania dla niemowląt i dzieci. Jego wymiary wynoszą zwykle 60 × 120 cm lub 70 × 140 cm, przy grubości od 6 do 15 cm. Można go również zwijać;
— „osłona na łóżeczko” oznacza produkt tapicerowany, przymocowywany do wewnętrznej części łóżeczka, zwykle stosowany do poprawy wygody dziecka. Zakrywa co najmniej jeden bok łóżeczka;
— „podwieszane łóżeczko dziecięce” oznacza łóżeczko lub kołyskę, zwykle z nietwardą lub inną płaską powierzchnią, zawieszane na sznurkach, linkach lub taśmach w przynajmniej jednym punkcie zaczepienia. Przeznaczone jest dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze siadać ani klękać bez pomocy;
— „pościel dziecięca” oznacza poszwę z materiału zawierającą miękkie wypełnienie, stosowaną do poprawy wygody podczas snu i zapobiegania hipotermii;
— „śpiworek dziecięcy” oznacza ocieplany worek dostosowany do wzrostu dziecka, służący zapobieganiu hipotermii i uduszeniu, kiedy dziecko śpi lub leży w łóżeczku.
Artykuł 2
Wymogi
Szczegółowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa produktów, o których mowa w art. 1, jakie spełniać muszą normy europejskie zgodnie z art. 4 dyrektywy 2001/95/WE, określone są w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł 3
Wejście w życie
Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Sporządzono w Brukseli dnia 2 lipca 2010 r.
W imieniu Komisji | |
José Manuel BARROSO | |
Przewodniczący |
(1) Dz.U. L 11 z 15.1.2002, s. 4.
(2) http://ec.europa.eu/consumers/safety/projects/ongoing-projects_en. htm#project_results
(3) IDB Wszystkie dane o urazach, 2005-2007 r.
(4) „Nursery product-related injuries and deaths among children under the age of five” (Wypadki związane z produktami dla dzieci i zgony wśród dzieci poniżej pięciu lat), CPSC, luty 2009 r.
(5) http://www.securiteconso.org/article195.html
(6) http://www.cpsc.gov/cgi-bin/prod.aspx
(7) „Environment of infants during sleep and risk of sudden infant death”, British Medical Journal, 1996 r.,
„Changing concepts of SIDS: implications for infant sleeping environment and sleep position”, American Academy of Paediatrics, marzec 2000 r.,
„Sleep Environment and the risk of sudden Infant death in an urban population”, American Academy of Paediatrics, maj 2003 r.
http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/legislation/pol/bumper-bordure-eng.php
(8) „Risk and preventive factors for cot death in The Netherlands, a lowincidence country”, European Journal of Paediatrics, lipiec 1998 r.
ZAŁĄCZNIK
SZCZEGÓŁOWE WYMOGI BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE MATERACÓW ŁÓŻECZKOWYCH
RYZYKO: Podstawowe ryzyko związane z produktem to uwięzienie i ryzyko związane z łatwopalnością.
Wymogi bezpieczeństwa
1. Ogólne wymogi bezpieczeństwa
Wyroby nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia dzieci i opiekunów, jeżeli są używane zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze zachowanie dzieci. Należy uwzględnić sprawność użytkowników oraz ich opiekunów, szczególnie w przypadku artykułów, które ze względu na swoje funkcje, rozmiary i cechy szczególne są przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej pięciu lat. Etykiety na wyrobach lub ich opakowaniach oraz instrukcje użytkowania, które są do nich dołączone, muszą zwracać uwagę opiekunów na zagrożenia i ryzyko związane z użytkowaniem tych wyrobów oraz na sposoby ich unikania.
2. Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa
Wymogi chemiczne
Materace łóżeczkowe muszą spełniać wymogi prawodawstwa UE.
Właściwości palne i cieplne
Materace łóżeczkowe nie mogą stwarzać ryzyka związanego z łatwopalnością w otoczeniu dziecka. Dlatego muszą być wykonane z materiałów, które spełniają co najmniej jeden z następujących warunków:
— nie palą się, o ile nie są wystawione na działanie płomienia lub iskry,
— jeżeli się zapalą, palą się powoli, a ogień rozprzestrzenia się wolno.
Palne materiały nie mogą ponadto uwalniać toksycznych oparów podczas spalania.
Stosowanie środków chemicznych zmniejszających palność powinno być ograniczone do minimum. Jeżeli stosowane są środki chemiczne zmniejszające palność, ich toksyczność podczas używania oraz utylizacja po zakończeniu okresu użytkowania nie mogą zagrażać zdrowiu ich użytkowników i opiekunów ani otoczeniu.
Właściwości fizyczne i mechaniczne
Ryzyko uwięzienia w szczelinach i otworach
Aby zapobiec uwięzieniu tułowia, głowy i szyi w podstawie łóżeczka, materace łóżeczkowe muszą zajmować całą powierzchnię łóżeczka oraz być odporne na obciążenia spowodowane przez dziecko stojące na materacu lub chodzące w łóżeczku.
Dziecko nie może być w stanie podnieść części zwijanego materaca, co mogłoby dać mu dostęp do podstawy łóżeczka, a tym samym zwiększyć ryzyko uwięzienia.
Wyroby muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby zapobiec uwięzieniu kończyn, stóp i dłoni w przestrzeniach między materacem a brzegami łóżeczka.
Aby zapobiec asfiksji dziecka, którego głowa lub tułów zostały uwięzione między materacem a brzegami łóżeczka, przestrzeń pomiędzy materacem a brzegami łóżeczka musi być ograniczona, uwzględniając najbardziej obciążoną pozycję materaca na podstawie łóżeczka.
Ryzyko zaplątania się
Długość linek, taśm i części stosowanych do wiązania oraz wielkość pętli musi być ograniczona, aby zapobiec ryzyku zaplątania się.
Ryzyko uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od zewnątrz
Materace łóżeczkowe nie mogą zawierać naklejek z tworzyw sztucznych, które dziecko może oderwać, ani innych nieprzepuszczalnych warstw, które mogłyby zakryć usta i nos.
Opakowanie, w którym znajdują się wyroby, nie może stwarzać ryzyka uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych.
Aby zapobiec ryzyku uduszenia, materac nie może zawierać miękkiego wypełnienia, które mogłoby przywrzeć do twarzy dziecka lub stworzyć fałdy mogące zablokować drogi oddechowe.
Ryzyko udławienia i uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od wewnątrz
Materace łóżeczkowe nie mogą zawierać luźnych lub małych części, które dziecko mogłoby odczepić, włożyć do ust i połknąć.
Materace łóżeczkowe nie mogą zawierać małych części, które dziecko mogłoby odczepić i które mogłyby utkwić w gardle lub krtani dziecka. Wypełnienie nie może być dostępne, także przez odgryzienie, i musi wytrzymać nacisk wynikający z możliwego do przewidzenia użytkowania przez dziecko, biorąc pod uwagę możliwość przechodzenia włókien przez szwy oraz wytrzymałość szwów.
Niebezpieczne krawędzie
Materace łóżeczkowe nie mogą posiadać ostrych krawędzi ani kantów. Sprężyny nie mogą posiadać niebezpiecznych zakończeń ani nie mogą wystawać poza powierzchnię materaca.
Wytrzymałość konstrukcji
Materiał, z którego wykonany jest materac, powinien posiadać takie właściwości fizyczne, aby materac nie stwarzał ryzyka uwięzienia. Nie mogą występować trwałe odkształcenia wypełnienia, powodujące pofałdowanie poszwy.
Szczegółowe ostrzeżenia dotyczące artykułu
Ostrzeżenia i instrukcja użytkowania muszą zawierać informacje o grubości materaca, aby zapobiec wypadnięciu materaca z łóżeczka, oraz o odpowiednich rozmiarach (długości i szerokości), aby materac zmieścił się w łóżeczku i nie stwarzał ryzyka uwięzienia.
Aby zapobiec uduszeniu, instrukcja użytkowania musi zwracać uwagę opiekunów na ryzyko stwarzane przez ułożenie dwóch lub więcej materacy jeden na drugim, aby poprawić wygodę dziecka.
Należy podać ostrzeżenia przed sytuacjami, które mogłyby wywołać pożar (np. palenie w pobliżu łóżeczka).
Higiena
Materace łóżeczkowe muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać wymogi higieny i czystości i w ten sposób zapobiegać ryzyku infekcji lub zakażenia.
SZCZEGÓŁOWE WYMOGI BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE OSŁON NA ŁÓŻECZKO
RYZYKO: Podstawowe ryzyko związane z produktem to uduszenie, w tym uduszenie w wyniku zablokowania dróg oddechowych od wewnątrz i od zewnątrz, oraz udławienie.
Wymogi bezpieczeństwa
1. Ogólne wymogi bezpieczeństwa
Wyroby nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia dzieci, jeżeli są używane zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze zachowanie dzieci.
Należy uwzględnić sprawność użytkowników oraz ich opiekunów, zwłaszcza w przypadku wyrobów, które ze względu na swoje funkcje, rozmiary i cechy szczególne są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 18 miesięcy.
Etykiety na artykułach lub ich opakowaniach oraz instrukcje użytkowania, które są do nich dołączone, muszą zwracać uwagę opiekunów na zagrożenia i ryzyko związane z użytkowaniem tych wyrobów oraz na sposoby ich unikania.
2. Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa
Wymogi chemiczne
Osłony na łóżeczko muszą spełniać wymogi prawodawstwa UE.
Właściwości palne i cieplne
Osłony na łóżeczko nie mogą stwarzać ryzyka związanego z łatwopalnością w otoczeniu dziecka. Muszą być wykonane z materiałów, które spełniają co najmniej jeden z następujących warunków:
— nie palą się, o ile nie są wystawione na działanie płomienia lub iskry,
— jeżeli się zapalą, palą się powoli, a ogień rozprzestrzenia się wolno.
Palne materiały nie mogą ponadto uwalniać toksycznych oparów podczas spalania.
Stosowanie środków chemicznych zmniejszających palność powinno być ograniczone do minimum. Jeżeli stosowane są środki chemiczne zmniejszające palność, ich toksyczność podczas używania oraz utylizacja po zakończeniu okresu użytkowania nie mogą zagrażać zdrowiu ich użytkowników i opiekunów ani otoczeniu.
Właściwości fizyczne i mechaniczne
Ryzyko mikrobiologiczne
Osłony na łóżeczko nie mogą stwarzać ryzyka mikrobiologicznego wynikającego z niewystarczającej higieny materiału pochodzenia zwierzęcego.
Ryzyko uwięzienia w szczelinach i otworach
Osłony łóżeczkowe nie mogą stwarzać ryzyka uwięzienia głowy ani szyi dziecka w pętlach lub linkach, ani innych urządzeniach mocujących. Szwy ani elementy dekoracyjne osłony na łóżeczko nie mogą poluzować się pod wpływem nacisku mechanicznego w wyniku możliwego do przewidzenia użytkowania przez dziecko, aby w konsekwencji nie stwarzać dodatkowego ryzyka uwięzienia kończyn, głowy lub palców, albo umożliwiać dostęp do wypełnienia (zob. ryzyko udławienia).
Ryzyko zaplątania się
Na osłonie na łóżeczko nie mogą znajdować się linki ani pętle, w które mogłaby zaplątać się szyja dziecka. Nie powinno tam być także pętli, w których mogłyby zostać uwięzione palce rąk i nóg dziecka.
Ryzyko udławienia i uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od wewnątrz
Osłony na łóżeczko nie mogą zawierać luźnych lub małych części, które dziecko mogłoby odczepić, włożyć do ust i połknąć.
Osłony na łóżeczko nie mogą zawierać małych części, które dziecko mogłoby odczepić i które mogłyby utkwić w gardle lub krtani dziecka. Wypełnienie nie może być dostępne, także przez odgryzienie, i musi wytrzymać nacisk wynikający z możliwego do przewidzenia użytkowania przez dziecko, biorąc pod uwagę możliwość przechodzenia włókien przez szwy oraz wytrzymałość szwów. Wypełnienie nie może zwierać żadnych twardych ani ostrych zanieczyszczeń, takich jak kawałki metalu, gwoździe, igły albo odłamki.
Ryzyko uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od zewnątrz
Osłony na łóżeczko nie mogą zawierać naklejek z tworzyw sztucznych, które dziecko mogłoby oderwać, ani innych nieprzepuszczalnych pokryć, które mogłyby zakryć usta i nos.
Opakowanie, w którym znajdują się wyroby, nie może stwarzać ryzyka uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od zewnątrz.
Aby zapobiec ryzyku uduszenia, produkt nie może zawierać miękkich materiałów, które mogłyby przywrzeć do twarzy dziecka lub stworzyć fałdy mogące zablokować drogi oddechowe.
Niebezpieczne krawędzie
Osłony na łóżeczko nie mogą posiadać ostrych krawędzi ani kantów. Nie mogą posiadać zakończeń ani wystających powierzchni, które mogłyby stwarzać ryzyko przedziurawienia.
Funkcja ochronna
Osłony na łóżeczko muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby nie obejmowały elementów, które mogłyby zostać wykorzystane jako stopnie, umożliwiając dziecku wspięcie się po produkcie.
Ryzyko związane z połączeniem dwóch oddzielnych elementów
Osłony na łóżeczko nie mogą stwarzać dodatkowego ryzyka uwięzienia lub asfiksji, jeżeli dziecko włoży głowę między osłonę a brzeg łóżeczka.
Szczegółowe ostrzeżenia dotyczące artykułu
Należy podać dodatkowe informacje dotyczące prawidłowego przymocowania osłony do brzegów łóżeczka. Ostrzeżenie musi zawierać informację, że osłona na łóżeczko musi zostać prawidłowo przymocowana, tak aby urządzenie mocujące nie zawierało linek ani pętli, w które mogłaby zaplątać się głowa albo szyja dziecka. Ostrzeżenia muszą zwracać uwagę opiekunów na ryzyko stwarzane przez osłony na łóżeczko, które nie są dopasowane (ze względu na swój rozmiar lub model) do łóżeczka oraz przez nieprawidłowo przymocowane osłony.
Higiena
Osłony na łóżeczko muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby umożliwić ich łatwe i dokładne czyszczenie oraz aby uniknąć ryzyka infekcji lub zakażenia. Produkt musi spełniać ten warunek również po jego umyciu zgodnie z instrukcjami producenta i nie może farbować w kontakcie ze skórą dziecka.
SZCZEGÓŁOWE WYMOGI BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ŁÓŻECZEK PODWIESZANYCH
RYZYKO: Podstawowe ryzyko związane z produktem to uwięzienie, uduszenie oraz urazy spowodowane błędami konstrukcyjnymi i niestabilnością.
Wymogi bezpieczeństwa
1. Ogólne wymogi bezpieczeństwa
Wyroby nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia dzieci, jeżeli są używane zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze zachowanie dzieci.
Należy uwzględnić sprawność użytkowników oraz ich opiekunów, szczególnie w przypadku wyrobów, które ze względu na swoje funkcje, rozmiary i cechy szczególne są przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy.
Etykiety na artykułach lub ich opakowaniach oraz instrukcje użytkowania, które są do nich dołączone, muszą zwracać uwagę opiekunów na zagrożenia i ryzyko związane z użytkowaniem tych wyrobów oraz na sposoby ich unikania.
2. Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa
Wymogi chemiczne
Łóżeczka podwieszane muszą spełniać wymogi prawodawstwa UE.
Właściwości palne i cieplne
Łóżeczka podwieszane nie mogą stwarzać ryzyka związanego z łatwopalnością w otoczeniu dziecka. Muszą być wykonane z materiałów, które spełniają co najmniej jeden z następujących warunków:
— nie palą się, o ile nie są wystawione na działanie płomienia lub iskry,
— jeżeli się zapalą, palą się powoli, a ogień rozprzestrzenia się wolno,
— jeżeli się zapalą, palą się powoli i nie tworzą palnych resztek ani topniejących kropli.
Palne materiały nie mogą ponadto uwalniać toksycznych oparów podczas spalania.
Stosowanie środków chemicznych zmniejszających palność powinno być ograniczone do minimum. Jeżeli stosowane są środki chemiczne zmniejszające palność, ich toksyczność podczas używania oraz utylizacja po zakończeniu okresu użytkowania nie mogą zagrażać zdrowiu ich użytkowników i opiekunów ani otoczeniu.
Właściwości fizyczne i mechaniczne
Ryzyko uwięzienia w szczelinach i otworach
Łóżeczka podwieszane muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby uniemożliwiać uwięzienie głowy, palców, kończyn, dłoni i stóp dziecka w jakimkolwiek otworze.
Ryzyko stwarzane przez części ruchome
Łóżeczka podwieszane muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby dziecko podczas kołysania nie uderzało o ramę łóżeczka ani o inne meble w pomieszczeniu.
Łóżeczka podwieszane muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby ograniczyć ruch obrotowy łóżeczka, na przykład podczas jego kołysania.
Łóżeczka podwieszane nie mogą stwarzać ryzyka (np. uwięzienia) dla innych dzieci (np. rodzeństwa), które mogą znajdować się w pobliżu łóżeczka.
Ryzyko przewrócenia się
Stojak oraz łóżeczko muszą być wystarczająco stabilne, aby uniemożliwić przypadkowe przewrócenie się łóżeczka, co mogłoby spowodować wypadnięcie dziecka. Łóżeczka dziecięce muszą zachować stabilność, kiedy dziecko porusza się w łóżeczku lub kiedy łóżeczko kołysze się w ramach, na jakie pozwala urządzenie zawieszające.
Urządzenie mocujące nie może odłączyć się od pałąka podtrzymującego lub urządzenia o podobnej funkcji.
Urządzenie zawieszające oraz jego części składowe muszą być odporne na obciążenia spowodowane ruchem dziecka podczas użytkowania.
Ryzyko zaplątania się
W łóżeczku podwieszanym nie mogą znajdować się linki ani kokardy, w które mogłaby zaplątać się szyja dziecka. Dziecko w łóżeczku podwieszanym nie może być narażone na ryzyko zaplątania się w linki lub paski urządzenia zawieszającego i urządzenia regulującego.
Ryzyko udławienia i uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od wewnątrz
Łóżeczka podwieszane nie mogą zawierać luźnych lub małych części, które dziecko mogłoby odczepić, włożyć do ust i połknąć.
Łóżeczka podwieszane nie mogą zawierać małych części, które dziecko mogłoby odczepić i które mogłyby utkwić w gardle lub krtani dziecka. Wypełnienie nie może być dostępne i musi być odporne na obciążenia spowodowane możliwym do przewidzenia użytkowaniem przez dziecko (w tym gryzienie).
Ryzyko uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od zewnątrz
Produkt nie może zawierać naklejek z tworzyw sztucznych, które dziecko mogłoby oderwać, ani innych nieprzepuszczalnych pokryć, które mogłyby zakryć usta i nos.
Opakowanie, w którym znajdują się wyroby, nie może stwarzać ryzyka uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od zewnątrz. Aby zapobiec ryzyku uduszenia, produkt nie może zawierać miękkich materiałów, które mogłyby przywrzeć do twarzy dziecka lub stworzyć fałdy mogące zablokować drogi oddechowe.
Niebezpieczne krawędzie
Łóżeczka podwieszane nie mogą posiadać ostrych krawędzi ani kantów. Dostępne krawędzie i rogi muszą być zaokrąglone i ścięte.
Produkt nie może zawierać części wystających, na które dziecko mogłoby upaść i zranić się.
Produkt nie może posiadać zakończeń ani wystających powierzchni, które mogłyby stwarzać ryzyko przedziurawienia.
Wytrzymałość konstrukcji
Odkształcenia urządzenia zawieszającego i urządzenia regulującego muszą być ograniczone, aby zapobiec wypadnięciu dziecka z łóżeczka lub uderzeniu się o nie.
Szwy ani elementy dekoracyjne łóżeczka podwieszanego nie mogą poluzować się pod wpływem nacisku mechanicznego w wyniku możliwego do przewidzenia użytkowania przez dziecko, aby w konsekwencji nie stwarzać dodatkowego ryzyka uwięzienia kończyn, głowy lub palców.
Ruchy dziecka nie mogą być przyczyną powstawania szczelin ani modyfikacji istniejących szczelin i prowadzić do uwięzienia palców, dłoni i stóp.
Aby zapobiec przewróceniu się łóżeczka podwieszanego i złamaniu części składowych (stojaka, urządzenia mocującego, urządzenia zawieszającego), co mogłoby spowodować zranienie, łóżeczka podwieszane muszą być odporne na obciążenia, którym są poddawane w ciągu całego okresu użytkowania produktu.
Szczegółowe ostrzeżenia dotyczące artykułu
Ostrzeżenia i instrukcja użytkowania muszą zwracać uwagę opiekunów na fakt, że bezpieczny montaż i regulacja łóżeczka wymagają pewnych umiejętności. Ostrzeżenia muszą również zawierać następujące informacje:
— dziecko może ulec zranieniu, jeżeli wychylenie łóżeczka podczas kołysania jest zbyt duże (np. dziecko może uderzyć o ramę łóżeczka, albo łóżeczko może uderzyć w inny mebel),
— łóżeczka podwieszane mogą stwarzać ryzyko dla innych dzieci,
— inne dzieci mogą stwarzać dodatkowe ryzyko (np. próbując pochylić się nad łóżeczkiem),
— łóżeczka podwieszane muszą być zawieszane na płaskich powierzchniach,
— odradza się wykorzystywanie łóżeczek podwieszanych jako miejsca do spania dziecka w nocy,
— łóżeczka podwieszane nie mogą być używane, jeżeli dziecko potrafi już klękać lub siadać bez pomocy. Należy wyraźnie wskazać, dla której grupy wiekowej (poniżej 12 miesięcy) nadaje się ten produkt.
Higiena
Łóżeczka podwieszane muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby umożliwić ich łatwe i dokładne czyszczenie oraz,aby uniknąć ryzyka infekcji lub zakażenia.
SZCZEGÓŁOWE WYMOGI BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE POŚCIELI DZIECIĘCEJ
RYZYKO: Podstawowe ryzyko związane z produktem to uduszenie i przegrzanie, często kojarzone z zespołem nagłej śmierci niemowląt.
Wymogi bezpieczeństwa
1. Ogólne wymogi bezpieczeństwa
Wyroby nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia dzieci, jeżeli są używane zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze zachowanie dzieci.
Etykiety na artykułach lub ich opakowaniach oraz instrukcje użytkowania, które są do nich dołączone, muszą zwracać uwagę opiekunów na zagrożenia i ryzyko związane z użytkowaniem tych wyrobów oraz na sposoby ich unikania.
2. Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa
Wymogi chemiczne
Pościel dziecięca musi spełniać wymogi prawodawstwa UE.
Właściwości palne i cieplne
Pościel dziecięca nie może stwarzać ryzyka związanego z łatwopalnością w otoczeniu dziecka.
Muszą być wykonane z materiałów, które spełniają co najmniej jeden z następujących warunków:
— nie palą się, o ile nie są wystawione na działanie płomienia lub iskry,
— jeżeli się zapalą, palą się powoli, a ogień rozprzestrzenia się wolno.
Palne materiały nie mogą ponadto uwalniać toksycznych oparów podczas spalania.
Stosowanie środków chemicznych zmniejszających palność powinno być ograniczone do minimum. Jeżeli stosowane są środki chemiczne zmniejszające palność, ich toksyczność podczas używania oraz utylizacja po zakończeniu okresu użytkowania nie mogą zagrażać zdrowiu ich użytkowników i opiekunów ani otoczeniu.
Ryzyko przegrzania
Ostrzeżenia i instrukcja muszą zwracać uwagę opiekunów na temperaturę w pomieszczeniu, w którym produkt jest używany, aby zapobiec przegrzaniu.
Właściwości fizyczne i mechaniczne
Ryzyko mikrobiologiczne
Pościel dziecięca nie może stwarzać ryzyka mikrobiologicznego wynikającego z niewystarczającej higieny materiału pochodzenia zwierzęcego.
Ryzyko uwięzienia w szczelinach i otworach
Szwy ani elementy dekoracyjne pościeli nie mogą poluzować się pod wpływem nacisku mechanicznego w wyniku możliwego do przewidzenia użytkowania, aby w konsekwencji nie stwarzać ryzyka uwięzienia (szczególnie palców).
Ryzyko zaplątania się
Pościel dziecięca nie może zawierać linek ani pętli, w które mogłaby zaplątać się szyja dziecka.
Ryzyko udławienia i uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od wewnątrz
Pościel dziecięca nie może zawierać luźnych lub małych części, które dziecko mogłoby odczepić, włożyć do ust i połknąć. Pościel dziecięca nie może zawierać małych części, które dziecko mogłoby odczepić i które mogłyby utkwić w gardle lub krtani dziecka. Wypełnienie nie może być dostępne i nie może zwierać żadnych twardych ani ostrych zanieczyszczeń, takich jak kawałki metalu, gwoździe, igły albo odłamki. Wypełnienie musi także wytrzymać nacisk wynikający z możliwego do przewidzenia użytkowania przez dziecko (w tym gryzienie), biorąc pod uwagę możliwość przechodzenia włókien przez szwy oraz wytrzymałość szwów.
Ryzyko uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od zewnątrz
Pościel dziecięca nie może zawierać naklejek z tworzyw sztucznych, które dziecko mogłoby oderwać, ani innych nieprzepuszczalnych pokryć, które mogłyby zakryć usta i nos.
Opakowanie, w którym znajduje się produkt, nie może stwarzać ryzyka uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od zewnątrz.
Dziecko musi być w stanie oddychać i mieć wystarczający dopływ powietrza, kiedy pościel zakryje mu twarz podczas snu.
Szczegółowe ostrzeżenia dotyczące artykułu
Ostrzeżenia i instrukcja użytkowania musi zwracać uwagę opiekuna na poważne ryzyko uduszenia, jeżeli pościel jest stosowana u dzieci poniżej czterech miesięcy.
Minimalny zalecany wiek to dziewięć miesięcy.
Należy również podać informacje dotyczące wielkości łóżeczka, w którym pościel ma być używana.
Należy również podać ostrzeżenia dotyczące temperatury pomieszczenia (zob. ryzyko przegrzania).
Higiena
Pościel dziecięca musi być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby umożliwić jej łatwe i dokładne czyszczenie oraz aby uniknąć ryzyka infekcji lub zakażenia. Produkt musi spełniać ten warunek również po jego umyciu zgodnie z instrukcjami producenta i nie może farbować w kontakcie ze skórą dziecka.
SZCZEGÓŁOWE WYMOGI BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ŚPIWORKÓW DZIECIĘCYCH
RYZYKO: Podstawowe ryzyko związane z produktem to ryzyko udławienia się małymi częściami oraz uwięzienia wewnątrz śpiworka.
Wymogi bezpieczeństwa
1. Ogólne wymogi bezpieczeństwa
Wyroby nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia dzieci, jeżeli są używane zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze zachowanie dzieci.
Etykiety na wyrobach lub ich opakowaniach oraz instrukcje użytkowania, które są do nich dołączone, muszą zwracać uwagę opiekunów na zagrożenia i ryzyko związane z użytkowaniem tych wyrobów oraz na sposoby ich unikania.
2. Szczegółowe wymogi bezpieczeństwa
Wymogi chemiczne
Śpiworki dziecięce muszą spełniać wymogi prawodawstwa UE.
Właściwości palne i cieplne
Śpiworki dziecięce nie mogą stwarzać ryzyka związanego z łatwopalnością w otoczeniu dziecka.
Muszą być wykonane z materiałów, które spełniają co najmniej jeden z następujących warunków:
— nie palą się, o ile nie są wystawione na działanie płomienia lub iskry,
— jeżeli się zapalą, palą się powoli, a ogień rozprzestrzenia się wolno.
Palne materiały nie mogą ponadto uwalniać toksycznych oparów podczas spalania.
Stosowanie środków chemicznych zmniejszających palność powinno być ograniczone do minimum. Jeżeli stosowane są środki chemiczne zmniejszające palność, ich toksyczność podczas używania oraz utylizacja po zakończeniu okresu użytkowania nie mogą zagrażać zdrowiu ich użytkowników i opiekunów ani otoczeniu.
Ryzyko przegrzania
Ostrzeżenia i instrukcja muszą zwracać uwagę opiekunów na temperaturę w pomieszczeniu, w którym produkt jest używany, aby zapobiec przegrzaniu.
Właściwości fizyczne i mechaniczne
Ryzyko uwięzienia w szczelinach i otworach
Szwy ani elementy dekoracyjne śpiworków dziecięcych nie mogą poluzować się pod wpływem nacisku mechanicznego w wyniku możliwego do przewidzenia użytkowania, aby w konsekwencji nie stwarzać ryzyka uwięzienia (szczególnie palców). Ponadto rozmiar otworów na szyję i ręce powinien zapobiegać ześlizgiwaniu się dziecka do śpiworka.
Wytrzymałość konstrukcji
Zapięcia powinny być na tyle mocne, aby zapobiegać ześlizgiwaniu się dziecka do śpiworka. Szwy i zapięcia nie mogą poluzować się podczas prania zgodnie z instrukcjami producenta.
Ryzyko zaplątania się
Na śpiworku nie mogą znajdować się linki ani pętle, w które mogłaby zaplątać się szyja dziecka.
Ryzyko udławienia i uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od wewnątrz
Śpiworki dziecięce nie mogą zawierać luźnych lub małych części, które dziecko mogłoby odczepić, włożyć do ust i połknąć. Śpiworki dziecięce nie mogą zawierać małych części, które dziecko mogłoby odczepić i które mogłyby utkwić w gardle lub krtani dziecka. Wypełnienie nie może być dostępne i musi wytrzymać nacisk wynikający z możliwego do przewidzenia użytkowania przez dziecko (w tym gryzienie), biorąc pod uwagę możliwość przechodzenia włókien przez szwy oraz wytrzymałość szwów.
Ryzyko uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od zewnątrz
Śpiworki dziecięce nie mogą zawierać naklejek z tworzyw sztucznych, które dziecko mogłoby oderwać, ani innych nieprzepuszczalnych pokryć lub materiałów, które mogłyby zakryć usta i nos.
Opakowanie, w którym znajduje się produkt, nie może stwarzać ryzyka uduszenia w wyniku zablokowania dróg oddechowych od zewnątrz.
Dziecko musi być w stanie oddychać, kiedy śpiworek przykryje mu twarz podczas snu.
Niebezpieczne krawędzie
Śpiworki dziecięce nie mogą posiadać ostrych krawędzi ani kantów.
Szczegółowe ostrzeżenia dotyczące wyrobu
Ostrzeżenia i instrukcja muszą zawierać zalecenie dla opiekunów dotyczące wyboru śpiworka odpowiednio do wieku i wzrostu dziecka.
Należy również podać ostrzeżenia dotyczące temperatury pomieszczenia (zob. ryzyko przegrzania).
Higiena
Śpiworki dziecięce muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby umożliwić ich łatwe i dokładne czyszczenie oraz aby uniknąć ryzyka infekcji lub zakażenia. Produkt musi spełniać ten warunek również po jego umyciu zgodnie z instrukcjami producenta i nie może farbować w kontakcie ze skórą dziecka.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00