Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2010-04-15 do 2015-02-26
Wersja archiwalna od 2010-04-15 do 2015-02-26
archiwalny
Alerty
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 258/2010
z dnia 25 marca 2010 r.
w sprawie wprowadzenia szczególnych warunków dotyczących przywozu gumy guar pochodzącej lub wysyłanej z Indii w związku z ryzykiem zanieczyszczenia pentachlorofenolem i dioksynami oraz w sprawie uchylenia decyzji 2008/352/UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (1), w szczególności jego art. 53 ust. 1 lit. b) ppkt (ii),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W art. 53 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 przewidziano możliwość przyjęcia odpowiednich środków nadzwyczajnych w odniesieniu do żywności i pasz przywożonych z państwa trzeciego dla celów ochrony zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt lub środowiska, w przypadku gdy takie ryzyko nie może być w wystarczającym stopniu ograniczone za pomocą środków podjętych indywidualnie przez poszczególne państwa członkowskie.
(2) W lipcu 2007 r. stwierdzono w UE wysoki poziom pentachlorofenolu (PCP) i dioksyn w niektórych partiach gumy guar pochodzących lub wysyłanych z Indii. Takie zanieczyszczenie stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w Unii Europejskiej, jeżeli nie zostaną powzięte żadne środki w celu zapobieżenia obecności pentachlorofenolu i dioksyn w gumie guar.
(3) W związku ze stwierdzeniem podwyższonych poziomów PCP i dioksyn w październiku 2007 r. Biuro ds. Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej (FVO) odbyło w trybie nagłym wizytę kontrolną w Indiach. Jej celem było zebranie informacji na temat potencjalnego źródła zanieczyszczenia i ocena środków kontroli stosowanych przez indyjskie organy w celu zapobieżenia ponownemu wystąpieniu tego zanieczyszczenia. Zespół przeprowadzający kontrolę stwierdził, że nie ma wystarczających danych, by ustalić przyczynę zanieczyszczenia, a dochodzenie organów indyjskich zostało przeprowadzone niewłaściwie i nie dostarczyło żadnych wniosków. Zważywszy na dostępność pentachlorofenolanu sodu i jego zastosowanie w produkcji gumy guar oraz wobec faktu, że branża ta podlega w znacznym zakresie samoregulacji, prowadzone kontrole nie wystarczały, by zapobiec ponownemu wystąpieniu zanieczyszczenia.
(4) W związku z tym decyzja Komisji 2008/352/WE z dnia 29 kwietnia 2008 r. nakładająca szczególne warunki dotyczące gumy guar pochodzącej lub wysyłanej z Indii w związku z ryzykiem zanieczyszczenia tych produktów pentachlorofenolem i dioksynami (2) przewiduje, że do każdej przesyłki gumy guar i złożonych środków spożywczych oraz mieszanek paszowych zawierających co najmniej 10 % gumy guar pochodzącej lub wysyłanej z Indii musi być dołączony oryginał sprawozdania analitycznego zatwierdzonego przez przedstawiciela właściwych organów kraju, w którym znajduje się laboratorium; sprawozdanie musi wykazywać, że dany produkt nie zawiera więcej niż 0,01 mg/kg PCP. Właściwe organy w państwach członkowskich muszą pobierać i analizować próbki z przesyłek wspomnianych produktów z częstotliwością 5 % w celu sprawdzenia, czy nie został przekroczony poziom 0,01 mg/kg PCP. Wspólnotowe laboratorium referencyjne ds. dioksyn i PCB w paszy i żywności przeprowadziło badanie korelacji między PCP i dioksynami w zanieczyszczonej gumie guar z Indii. Z badania można wywnioskować, że guma guar zawierająca PCP na poziomie poniżej 0,01 mg/kg nie zawiera niedopuszczalnych poziomów dioksyn.
(5) W październiku 2009 r. FVO odbyło kolejną wizytę kontrolną, aby ocenić środki kontrolne wdrożone przez organy indyjskie w celu zapobieżenia zanieczyszczeniu gumy guar PCP i dioksynami oraz by zbadać przestrzeganie zaleceń z kontroli z października 2007 r.
(6) Podczas ostatniej wizyty kontrolnej stwierdzono kilka poważnych niedociągnięć. Nie jest jasne, na jakich warunkach odbywa się stosowanie PCP w indyjskim przemyśle, a podczas wizyty nie przedstawiono żadnych dowodów na to, że podejmowane są jakiekolwiek działania zmierzające do zaprzestania produkcji lub sprzedaży PCP. Próbki są pobierane przez prywatne przedsiębiorstwo eksportujące, bez żadnego urzędowego nadzoru. Stwierdzone przez laboratorium przypadki niezgodności próbek z wymogami, z częstotliwością 2,5 % analizowanych próbek, są zgłaszane przedsiębiorstwu eksportującemu, bez powiadomienia właściwych organów. Właściwe organy nie wiedziały o tych przypadkach niezgodności, nie podjęły więc żadnych działań dotyczących partii niespełniających wymogów.
(7) Ustalono, że nie można uznać zanieczyszczenia gumy guar PCP lub dioksynami za odosobniony przypadek, i że tylko skuteczne analizy prowadzone przez zatwierdzone prywatne laboratorium zapobiegły dalszemu wywozowi zanieczyszczonego produktu do Unii Europejskiej. Wobec braku poprawy systemu kontroli należy podjąć dodatkowe środki w celu ograniczenia możliwych zagrożeń.
(8) Zważywszy na to, że nie można wykluczyć wywozu gumy guar pochodzącej z Indii do UE poprzez inne państwo trzecie, należy przewidzieć wyrywkowe kontrole na obecność PCP w gumie guar wysyłanej z krajów innych niż Indie.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2008/352/WE. Biorąc jednak pod uwagę charakter przepisów zmieniających, które są bezpośrednio stosowane i wiążą w całości, należy zastąpić decyzję rozporządzeniem.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Zakres
Niniejsze rozporządzenie stosuje się do:
a) gumy guar objętej kodem CN 1302 32 90, pochodzącej lub wysyłanej z Indii, przeznaczonej do konsumpcji przez zwierzęta lub ludzi;
b) pasz i środków spożywczych zawierających co najmniej 10 % gumy guar pochodzącej lub wysyłanej z Indii.
Artykuł 2
Certyfikacja
1. Do każdej przesyłki produktów zgłoszonych do przywozu, o których mowa w art. 1, dołącza się:
a) świadectwo zdrowia, znajdujące się w załączniku, poświadczające, że przywożony produkt nie zawiera więcej niż 0,01 mg/kg pentachlorofenolu (PCP), oraz
b) sprawozdanie analityczne, wydane przez laboratorium akredytowane zgodnie z normą EN ISO/IEC 17025 na potrzeby analizy PCP w żywności i paszy, wskazujące wyniki pobrania próbek i analizy na obecność PCP, niepewność pomiaru wyniku analizy oraz granicę wykrywalności i granicę oznaczalności metody analitycznej.
2. Świadectwo z dołączonym sprawozdaniem analitycznym powinno być podpisane przez upoważnionego przedstawiciela indyjskiego Ministerstwa ds. Handlu i Przemysłu, a okres ważności świadectwa nie może być dłuższy niż 4 miesiące od dnia jego wystawienia.
3. Analizę, o której mowa w ust. 1 lit. b), należy przeprowadzać na próbce pobranej z przesyłki przez właściwe organy indyjskie zgodnie z przepisami dyrektywy Komisji 2002/63/WE z dnia 11 lipca 2002 r. ustanawiającej metody pobierania próbek do celów urzędowej kontroli pozostałości pestycydów w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni oraz uchylającej dyrektywę 79/700/EWG (3). Ekstrakcji przed analizą dokonuje się za pomocą zakwaszonego rozpuszczalnika. Analizę przeprowadza się zgodnie ze zmodyfikowaną wersją metody QuEChERS, określoną na stronie internetowej wspólnotowych laboratoriów referencyjnych ds. pozostałości pestycydów (4) lub zgodnie z równie wiarygodną metodą.
Artykuł 3
Identyfikacja
Każda przesyłka produktów, o których mowa w art. 1, jest oznaczana kodem wskazanym w świadectwie zdrowia, sprawozdaniu analitycznym zawierającym wyniki pobrania próbek i analizy, jak również we wszelkich dokumentach handlowych dołączonych do przesyłki. Każdy pojedynczy worek lub inny rodzaj opakowania przesyłki powinien być oznaczony za pomocą tego kodu.
Artykuł 4
Uprzednie zgłoszenie
Podmioty działające na rynku spożywczym i pasz lub ich przedstawiciele przekazują punktom kontrolnym, o których mowa w art. 5 ust. 4, uprzednie zgłoszenie przybliżonej daty i godziny przybycia wszystkich przesyłek produktów, o których mowa w art. 1.
Artykuł 5
Kontrole urzędowe
1. Właściwe organy państwa członkowskiego prowadzą kontrolę dokumentów i tożsamości oraz kontrolę fizyczną, w tym analizy laboratoryjne, w odniesieniu do przesyłek produktów, o których mowa w art. 1.
2. Kontrola tożsamości i kontrola fizyczna, łącznie z pobraniem próbek i analizą na obecność PCP, prowadzone są na około 5 % przesyłek.
3. Przesyłki znajdują się pod kontrolą urzędową przez okres nie dłuższy niż 15 dni roboczych, do czasu uzyskania wyników analizy laboratoryjnej.
4. Kontrole, o których mowa w ust. 1, prowadzone są w punktach kontroli specjalnie wyznaczonych do tego celu przez państwa członkowskie.
5. Państwa członkowskie sporządzają ogólnodostępny wykaz punktów kontroli i przekazują go Komisji.
6. Właściwe organy państw członkowskich prowadzą także wyrywkowe kontrole fizyczne, w tym pobranie i analizę próbek, w celu zbadania obecności PCP w gumie guar wysłanej z państw innych niż Indie.
Artykuł 6
Podział przesyłki
Przesyłek nie dzieli się do czasu zakończenia wszystkich kontroli urzędowych. Jeśli przesyłka jest podzielona, do każdej części podzielonej przesyłki do czasu dopuszczenia jej do swobodnego obrotu dołącza się uwierzytelniony odpis świadectwa zdrowia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 lit. a).
Artykuł 7
Koszty
Wszelkie koszty poniesione w związku z kontrolami urzędowymi, o których mowa w art. 5 ust. 1, w tym z pobieraniem próbek, analizami, przechowywaniem i wszelkimi środkami podjętymi w następstwie niezgodności z wymogami, ponosi podmiot działający na rynku spożywczym i pasz.
Artykuł 8
Dopuszczenie do swobodnego obrotu
Dopuszczenie przesyłek do swobodnego obrotu następuje pod warunkiem, że podmiot działający na rynku spożywczym i pasz lub jego przedstawiciel przedłoży organom celnym dowody potwierdzające:
a) przeprowadzenie kontroli urzędowych, o których mowa w art. 5 ust. 1; oraz
b) korzystne wyniki kontroli fizycznych, o ile kontrole takie są wymagane.
Artykuł 9
Produkty niespełniające wymogów
Nie wprowadza się do łańcucha żywnościowego i paszowego żadnego produktu zawierającego więcej niż 0,01 mg/kg PCP, biorąc pod uwagę rozszerzoną niepewność pomiaru, po przeprowadzeniu kontroli zgodnie z art. 5. Produkty niespełniające wymogów są w bezpieczny sposób niszczone zgodnie z przepisami art. 19 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (5).
Artykuł 10
Sprawozdania
Państwa członkowskie powiadamiają Komisję poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt (RASFF) o wszystkich przesyłkach, w których stwierdzono obecność PCP na poziomie ponad 0,01 mg/kg przy uwzględnieniu rozszerzonej niepewności pomiaru.
Państwa członkowskie co trzy miesiące przedkładają Komisji sprawozdanie zawierające wszystkie wyniki analiz przeprowadzonych w ramach kontroli, o których mowa w art. 5 ust. 1. Sprawozdania te są przedstawiane w miesiącu następującym po zakończeniu każdego kwartału.
Artykuł 11
Uchylenie
Decyzja Komisji 2008/352/WE traci moc.
Odniesienia do uchylonej decyzji traktuje się jako odniesienia do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 12
Przepisy przejściowe
W drodze odstępstwa od art. 2 ust. 1 państwa członkowskie zezwalają na przywóz przesyłek produktów, o których mowa w art. 1, które opuściły kraj pochodzenia przed dniem 1 kwietnia 2010 r. i do których dołączone jest sprawozdanie analityczne określone w decyzji 2008/352/WE.
Artykuł 13
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia jego wejścia w życie.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 25 marca 2010 r.
W imieniu Komisji | |
José Manuel BARROSO | |
Przewodniczący |
(1) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1.
(2) Dz.U. L 117 z 1.5.2008, s. 42.
(3) Dz.U. L 187 z 16.7.2002, s. 30.
(4) http://www.crl-pesticides.eu/library/docs/srm/QuechersForGuarGum. pdf
(5) Dz.U. L 191 z 28.5.2004, s. 1.
ZAŁĄCZNIK