DYREKTYWA KOMISJI 2010/16/UE
z dnia 9 marca 2010 r.
zmieniająca dyrektywę 2006/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie wyłączenia określonej instytucji z zakresu jej stosowania
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę 2006/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe (1), w szczególności jej art. 150 ust. 1 lit. d),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Artykuł 2 dyrektywy 2006/48/WE wymienia instytucje wyraźnie wyłączone z zakresu stosowania dyrektywy.
(2) Ministerstwo Finansów Republiki Słowenii zwróciło się o wpisanie banku SID-Slovenska izvozna in razvojna banka, d.d. Ljubljana (zwanego dalej „bankiem SID”) do wykazu instytucji wyłączonych z zakresu stosowania dyrektywy 2006/48/WE ustalonego w art. 2 tej dyrektywy.
(3) Bank SID wspiera politykę strukturalną, społeczną oraz inne polityki publiczne rządu słoweńskiego, między innymi zapewniając usługi finansowe, porady i edukację w dziedzinach, takich jak handel międzynarodowy i współpraca międzynarodowa, zachęty ekonomiczne dla małych i średnich przedsiębiorstw, badania i rozwój, rozwój regionalny, a także infrastruktura handlowa i publiczna. Republika Słowenii jest jedynym udziałowcem banku SID i jest również gwarantem wszystkich zobowiązań zaciągniętych przez ten bank.
(4) Bank SID jest instytucją zaangażowaną w szczególne działania w interesie publicznym, a zatem kwalifikuje się do wpisania do wykazu instytucji wyłączonych z zakresu stosowania dyrektywy 2006/48/WE zgodnie z art. 2 tej dyrektywy.
(5) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 2006/48/WE.
(6) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Europejskiego Komitetu Bankowego,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
Artykuł 1
W art. 2 dyrektywy 2006/48/WE po tiret siedemnaste dodaje się następujące nowe tiret:
„— w Słowenii: »SID – Slovenska izvozna in razvojna banka, d.d. Ljubljana«,”.
Artykuł 2
1. Państwa członkowskie przyjmują i publikują, najpóźniej do dnia 30 czerwca 2010 r., przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów oraz tabelę korelacji pomiędzy tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.
Państwa członkowskie stosują wspomniane przepisy od dnia 1 lipca 2010 r.
Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.
2. Państwa członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł 3
Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Artykuł 4
Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 9 marca 2010 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00