Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2009 nr 308 str. 5
Wersja aktualna od 2009-11-24
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2009 nr 308 str. 5
Wersja aktualna od 2009-11-24
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1125/2009

z dnia 23 listopada 2009 r.

zmieniające część III.2, III.3 i III.7 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 794/2004 w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (1), w szczególności jego art. 27,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 794/2004 z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (2) ustanowiono wzór obowiązkowych wyczerpujących formularzy notyfikacyjnych dla celów zgłaszania pomocy państwa.

(2) W następstwie przyjęcia przez Komisję komunikatu w sprawie kryteriów analizy zgodności pomocy państwa na szkolenia w sprawach podlegających zgłoszeniu indywidualnemu (3) oraz komunikatu Komisji w sprawie kryteriów dla potrzeb analizy zgodności pomocy państwa przeznaczonej na pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych (4), która objęta jest obowiązkiem zgłoszeń indywidualnych, konieczna jest zmiana części formularzy notyfikacyjnych załączonych do rozporządzenia (WE) nr 794/2004.

(3) W związku z istnieniem pewnego błędu konieczna jest zmiana części formularza notyfikacyjnego załączonego do rozporządzenia (WE) nr 794/2004.

(4) W związku z tym rozporządzenie (WE) nr 794/2004 powinno zostać odpowiednio zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Część III.2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 794/2004 zastępuje się załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Część III.3 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 794/2004 zastępuje się załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 3

Część III.7a pytanie 2.3 oraz części III.7b pytanie 2.3 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 794/2004 zmienia się zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 listopada 2009 r.

W imieniu Komisji
Neelie KROES
Członek Komisji

(1) Dz.U. L 83 z 27.3.1999, s. 1.

(2) Dz.U. L 140 z 30.4.2004, s. 1.

(3) Dz.U. C 188 z 11.8.2009, s. 1.

(4) Dz.U. C 188 z 11.8.2009, s. 6.

ZAŁĄCZNIK I

„CZĘŚĆ III.2

FORMULARZ INFORMACJI UZUPEŁNIAJĄCYCH DOTYCZĄCYCH POMOCY SZKOLENIOWEJ

Niniejszy formularz informacji uzupełniających należy wykorzystywać do zgłaszania pomocy indywidualnej zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. g) rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 (1), objętej kryteriami analizy zgodności pomocy państwa na szkolenia w sprawach podlegających zgłoszeniu indywidualnemu (zwanymi dalej »kryteriami analizy zgodności«) (2). Należy z niego korzystać również w przypadku wszelkiej pomocy indywidualnej lub programów pomocy, zgłaszanych Komisji do celów pewności prawnej.

Jeśli w zgłoszonym projekcie uczestniczy kilku beneficjentów, proszę podać poniżej dane dotyczące każdego z tych podmiotów.

ZGODNOŚĆ POMOCY ZE WSPÓLNYM RYNKIEM NA PODSTAWIE ART. 87 UST. 3 LIT. C) TRAKTATU WE -SZCZEGÓŁOWA OCENA

Pomoc szkoleniowa może zostać uznana za zgodną z zasadami wspólnego rynku zgodnie z art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu WE.

Celem niniejszej szczegółowej oceny jest zapewnienie, aby wysokie kwoty pomocy szkoleniowej nie zakłócały konkurencji w stopniu sprzecznym ze wspólnym interesem, lecz przyczyniały się do ochrony wspólnego interesu. Zdarza się to, gdy korzyści płynące z pomocy państwa, polegające na dodatkowo uzyskanej wiedzy, przewyższają szkodę dla konkurencji i wymiany handlowej.

Poniższe przepisy stanowią wskazówki odnośnie do rodzaju informacji, jakich Komisja może wymagać w celu przeprowadzenia szczegółowej oceny. Wskazówki te mają zapewnić przejrzystość i przewidywalność decyzji Komisji oraz ich uzasadnienie, tak aby stworzyć warunki charakteryzujące się ogólną przewidywalnością i pewnością prawną. Zachęca się państwa członkowskie do przedstawiania wszystkich informacji, które uznają za przydatne do oceny danego przypadku.

Jeśli w projekcie zgłoszonym jako pomoc indywidualna uczestniczy kilku beneficjentów, proszę podać poniżej dane dotyczącego każdego z nich.

Cechy zgłaszanego środka

1) Proszę przedstawić krótki opis środka, określając jego cele, formę pomocy, strukturę/organizację szkolenia, beneficjentów, budżet, kwotę pomocy, harmonogram płatności, intensywność pomocy i koszty kwalifikowalne.

2) Czy środek ma zastosowanie wobec produkcji lub przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu WE?

⎕ tak ⎕ nie

3) Czy środek ma zastosowanie wobec produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa lub akwakultury wymienionych w załączniku I do Traktatu WE?

⎕ tak ⎕ nie

4) Czy przewidziana jest pomoc w sektorze transportu morskiego?

⎕ tak ⎕ nie

Jeśli tak, proszę ustosunkować się do następujących stwierdzeń:

(a) Czy uczestnicy programu szkoleniowego nie są aktywnymi członkami załogi, lecz dodatkowymi członkami załogi?

⎕ tak ⎕ nie

(b) Czy szkolenie jest prowadzone na statkach pokładowych zarejestrowanych w rejestrach Wspólnoty?

⎕ tak ⎕ nie

5) Czy zgłaszany środek dotyczy:

szkolenia specjalistycznego (3):

⎕ tak ⎕ nie

szkolenia ogólnego (3):

⎕ tak ⎕ nie

połączonego szkolenia ogólnego i specjalistycznego:

⎕ tak ⎕ nie

pomocy szkoleniowej przeznaczonej dla pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych (4):

⎕ tak ⎕ nie

6) Proszę szczegółowo opisać projekt szkoleniowy, w tym program, nabywane umiejętności, harmonogram, liczbę godzin, uczestników, organizatorów, budżet itp.

7) Proszę podać dokładne dane dotyczące beneficjenta, w tym tożsamość, grupę, której członkiem jest beneficjent, roczny obrót, liczbę pracowników oraz rodzaj działalności.

8) W stosownych wypadkach proszę podać, jaki kurs walutowy zastosowano na potrzeby zgłoszenia.

9) Proszę ponumerować wszystkie dokumenty dostarczone przez państwa członkowskie w formie załączników do formularza zgłoszeniowego i podać numery dokumentów w odpowiednich miejscach formularza informacji uzupełniających.

Cel pomocy

10) Proszę szczegółowo opisać cele będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, realizowane za pomocą zgłoszonego środka.

Istnienie pozytywnych efektów zewnętrznych (5)

11) Proszę wykazać, że szkolenie będzie miało pozytywne efekty zewnętrzne, oraz przedłożyć stosowne dokumenty.

W celu wykazania pozytywnych efektów zewnętrznych można zastosować poniższe elementy. Proszę wskazać te elementy, które odnoszą się do zgłoszonego środka, oraz przedstawić stosowne dokumenty:

⎕ Charakter szkolenia

⎕ Możliwość dalszego wykorzystania umiejętności nabytych na szkoleniu

⎕ Uczestnicy szkolenia

Stosowny instrument (6)

12) Proszę wyjaśnić, w jakim zakresie zgłoszony środek stanowi odpowiedni instrument do zwiększenia działalności szkoleniowej oraz przedstawić stosowne dokumenty.

Efekt zachęty oraz konieczność pomocy (7)

W celu wykazania efektu zachęty Komisja wymaga oceny dokonanej przez państwo członkowskie, która wykaże, że bez pomocy, tj. w przypadku scenariusza alternatywnego, działalność szkoleniowa byłaby mniejsza lub miała niższą jakość.

13) Czy wspierany(-e) projekt(-y) został(-y) rozpoczęty(-e) przed złożeniem przez beneficjenta(-ów) wniosku o przyznanie pomocy do władz krajowych?

⎕ tak ⎕ nie

W przypadku odpowiedzi twierdzącej Komisja uznaje, że pomoc nie stanowi zachęty dla beneficjenta.

14) W przypadku odpowiedzi przeczącej proszę podać odnośne daty:

Projekt szkoleniowy rozpocznie się dnia:

Wniosek o przyznanie pomocy został przez beneficjenta złożony do władz krajowych dnia:

W celu potwierdzenia powyższego proszę przedstawić stosowne dokumenty.

15) Proszę przedstawić wewnętrzne dokumenty beneficjenta dotyczące kosztów szkolenia, uczestników, treści szkolenia oraz harmonogramu dla dwóch różnych scenariuszy: projekt szkoleniowy w przypadku uzyskania pomocy oraz projekt szkoleniowy bez pomocy. Proszę wyjaśnić na podstawie tych informacji, w jaki sposób pomoc państwa powoduje wzrost liczby zaplanowanych szkoleń lub podniesienie ich jakości.

16) Proszę potwierdzić, że pracodawca nie jest prawnie zobowiązany do zapewniania tego rodzaju szkoleń, które są objęte zgłoszonym środkiem.

17) Proszę podać budżety szkoleniowe beneficjenta za poprzednie lata.

18) Proszę wyjaśnić związek między programem szkolenia a rodzajem działalności beneficjenta pomocy.

Proporcjonalność pomocy (8)

Koszty kwalifikowalne

Koszty kwalifikowalne muszą zostać obliczone zgodnie z art. 39 rozporządzenia (WE) nr 800/2008 i ograniczone do dodatkowych kosztów niezbędnych do osiągnięcia wzrostu działań szkoleniowych.

19) Proszę podać koszty kwalifikowalne przewidywane w odniesieniu do środka

⎕ koszty zatrudnienia wykładowców

⎕ koszty podróży wykładowców i uczestników szkolenia, w tym koszty zakwaterowania

⎕ inne wydatki bieżące, takie jak materiały bezpośrednio związane z projektem

⎕ amortyzacja narzędzi i wyposażenia w zakresie, w jakim są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby projektu szkoleniowego

⎕ koszty usług konsultacyjnych i doradczych związanych z projektem szkoleniowym

⎕ koszty pośrednie (administracyjne, wynajmu, koszty ogólne, transportu i koszty stypendiów dla uczestników) do kwoty łącznych innych kosztów kwalifikowalnych, o których mowa powyżej

⎕ koszty osobowe po stronie uczestników (9)

20) Proszę podać szczegółowe obliczenie kosztów kwalifikowalnych zgłoszonego środka zapewniające ograniczenie kosztów kwalifikowalnych do części dodatkowych kosztów niezbędnych do osiągnięcia wzrostu jakości oraz zwiększenia liczby działań szkoleniowych.

21) Proszę przedstawić potwierdzenie, że pomoc jest ograniczona do minimum, tj. do części kosztów równej dodatkowym kosztom szkolenia, których przedsiębiorca nie odzyska przez korzystanie z umiejętności nabytych przez pracowników w trakcie szkolenia.

Intensywność pomocy dla szkoleń ogólnych

22) Proszę podać intensywność pomocy obowiązującą dla zgłoszonego środka.

23) Czy w ogólnych szkoleniach w ramach zgłoszonego środka uczestniczą pracownicy znajdujący się w niekorzystnej sytuacji oraz pracownicy niepełnosprawni?

⎕ tak ⎕ nie

24) Rodzaj beneficjenta:

Duże przedsiębiorstwo ⎕ tak ⎕ nie

Średnie przedsiębiorstwo ⎕ tak ⎕ nie

Małe przedsiębiorstwo ⎕ tak ⎕ nie

Intensywność pomocy dla szkoleń specjalistycznych

25) Proszę podać intensywność pomocy obowiązującą dla zgłoszonego środka.

26) Czy w specjalistycznym szkoleniu w ramach zgłoszonego środka uczestniczą pracownicy znajdujący się w niekorzystnej sytuacji oraz pracownicy niepełnosprawni?

⎕ tak ⎕ nie

27) Rodzaj beneficjenta:

Duże przedsiębiorstwo ⎕ tak ⎕ nie

Średnie przedsiębiorstwo ⎕ tak ⎕ nie

Małe przedsiębiorstwo ⎕ tak ⎕ nie

Analiza zakłócenia konkurencji i wymiany handlowej (10)

28) Proszę podać, czy beneficjent otrzymał pomoc szkoleniową w przeszłości i podać szczegółowe dane o wcześniejszej pomocy (daty, kwoty pomocy, długość projektów szkoleniowych).

29) Proszę podać roczne koszty szkoleniowe beneficjenta (łączny budżet szkoleniowy na ostatnie trzy lata, stosunek kosztów szkoleniowych do kosztów ogółem) oraz wyjaśnić, w jaki sposób pomoc wpływa na koszty beneficjenta (np. procent rocznych kosztów szkoleniowych i kosztów ogółem pokrytych przez pomoc itp.).

30) Proszę podać odpowiedni rynek produktowy i geograficzny, na którym działa beneficjent i na który pomoc może mieć wpływ.

31) Dla każdego z rynków proszę podać

— wskaźnik koncentracji rynku

— udział beneficjenta w rynku

— udziały rynkowe innych przedsiębiorstw obecnych na tych rynkach

32) Proszę opisać strukturę odpowiednich rynków i sytuację dotyczącą konkurencji oraz przedstawić stosowne dokumenty (np. bariery przy wejściu na rynek i wyjściu z rynku, zróżnicowanie produktów, rodzaj konkurencji między uczestnikami rynku itp.).

33) Proszę opisać cechy sektora, w którym beneficjent prowadzi działalność (np. znaczenie wyszkolonej siły roboczej dla danej działalności, istnienie nadmiernych zdolności, strategie finansowania szkoleń u konkurentów itp.).

34) W stosownych przypadkach proszę przedstawić informacje dotyczące wpływu na wymianę handlową (przesunięcie przepływów handlowych).

KUMULACJA

35) Czy pomoc przyznana w ramach zgłoszonego środka jest połączona z innym rodzajem pomocy?

⎕ tak ⎕ nie

W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę przedstawić zasady kumulacji mające zastosowanie do zgłoszonego środka pomocy:

INNE INFORMACJE

36) Proszę podać wszelkie dodatkowe informacje, które Państwa zdaniem mają znaczenie przy dokonywaniu oceny przedmiotowego(-ych) środka(-ów).


(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych) (Dz.U. L 214 z 9.8.2008, s. 3).

(2) Dz.U. C 188 z 11.8.2009, s. 1.

(3) Zgodnie z definicją w art. 38 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008.

(4) Zgodnie z definicją w art. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008.

(5) Zob. kryteria analizy zgodności, część 2.1.

(6) Zob. kryteria analizy zgodności, część 2.2.

(7) Zob. kryteria analizy zgodności, część 2.3.

(8) Zob. kryteria analizy zgodności, część 2.4.

(9) W odniesieniu do kosztów osobowych po stronie uczestników uwzględnia się tylko czas faktycznie spędzony na uczestnictwie w szkoleniu, po odjęciu efektywnego czasu pracy.

(10) Ta część nie dotyczy środków o wartości poniżej 2 mln EUR, pod warunkiem że pytanie 10.3 części I niniejszego załącznika jest należycie wypełnione.”

ZAŁĄCZNIK II

„CZĘŚĆ III.3

FORMULARZ INFORMACJI UZUPEŁNIAJĄCYCH DOTYCZĄCYCH POMOCY PAŃSTWA PRZEZNACZONEJ DLA PRACOWNIKÓW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W NIEKORZYSTNEJ SYTUACJI ORAZ PRACOWNIKÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Niniejszy formularz informacji uzupełniających należy wykorzystywać do zgłaszania pomocy indywidualnej zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. h)-i) rozporządzenia (WE) nr 800/2008, objętej kryteriami na potrzeby analizy zgodności pomocy państwa przeznaczonej dla pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych (zwanymi dalej »kryteriami analizy zgodności«) (1).Należy z niego korzystać również w przypadku wszelkiej pomocy indywidualnej lub programów pomocy zgłaszanych Komisji do celów pewności prawnej.

Jeśli w zgłoszonym projekcie uczestniczy kilku beneficjentów, proszę podać poniżej dane dotyczącego każdego z tych podmiotów.

ZGODNOŚĆ POMOCY ZE WSPÓLNYM RYNKIEM NA PODSTAWIE ART. 87 UST. 3 LIT. C) TRAKTATU WE - SZCZEGÓŁOWA OCENA

Pomoc dla pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych może zostać uznana za zgodną z zasadami wspólnego rynku zgodnie z art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu WE.

Celem niniejszej szczegółowej oceny jest zapewnienie, aby wysokie kwoty pomocy dla pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych nie zakłócały konkurencji w stopniu sprzecznym ze wspólnym interesem, lecz przyczyniały się do ochrony wspólnego interesu. Zdarza się to, gdy korzyści płynące z pomocy państwa, polegające na dodatkowym zatrudnieniu netto pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych, przewyższają szkodę dla konkurencji i wymiany handlowej.

Poniższe przepisy stanowią wskazówki odnośnie do rodzaju informacji, jakich Komisja może wymagać w celu przeprowadzenia szczegółowej oceny. Wskazówki te mają zapewnić przejrzystość i przewidywalność decyzji Komisji oraz ich uzasadnienie, tak aby stworzyć warunki charakteryzujące się ogólną przewidywalnością i pewnością prawną. Zachęca się państwa członkowskie do przedstawiania wszystkich informacji, które uznają za przydatne do oceny danego przypadku.

Jeśli w projekcie zgłoszonym jako pomoc indywidualna uczestniczy kilku beneficjentów, proszę podać poniżej dane dotyczącego każdego z nich.

Cechy zgłaszanego środka

1) Proszę przedstawić krótki opis zgłoszonego środka, określając cele pomocy, formę pomocy, beneficjentów, kategorie pracowników, kwotę pomocy, harmonogram płatności, czas trwania, intensywność pomocy i koszty kwalifikowalne.

2) Czy środek ma zastosowanie wobec produkcji lub przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu WE?

⎕ tak ⎕ nie

3) Czy środek ma zastosowanie wobec produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa lub akwakultury wymienionych w załączniku I do Traktatu?

⎕ tak ⎕ nie

4) Proszę podać dokładne dane dotyczące beneficjenta, w tym tożsamość, grupę, której członkiem jest beneficjent, obrót, liczbę pracowników oraz rodzaj działalności.

5) Czy zgłaszany środek dotyczy:

zatrudnienia pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji (2):

⎕ tak ⎕ nie

zatrudnienia pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji (3):

⎕ tak ⎕ nie

zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych (4):

⎕ tak ⎕ nie

6) W stosownych wypadkach proszę podać, jaki kurs walutowy zastosowano na potrzeby zgłoszenia.

7) Proszę ponumerować wszystkie dokumenty dostarczone przez państwa członkowskie w formie załączników do formularza zgłoszeniowego i podać numery dokumentów w odpowiednich miejscach formularza informacji uzupełniających.

Cel pomocy

8) Proszę szczegółowo opisać cele będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, realizowane za pomocą zgłoszonego środka.

Słuszny cel leżący w interesie publicznym (5)

9) Proszę wykazać, że zgłoszony środek będzie prowadził do zwiększenia zatrudnienia netto pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych oraz podać, o ile wzrośnie to zatrudnienie.

10) Następujące elementy mogą zostać wykorzystane do celów wykazania, że zgłoszony środek przyczynia się do realizacji słusznego celu w interesie publicznym. Proszę wskazać te elementy, które odnoszą się do zgłoszonego środka, oraz przedstawić stosowne dokumenty:

⎕ liczba i kategorie pracowników, których dotyczy środek pomocy

⎕ stopa zatrudnienia kategorii pracowników, których dotyczy środek pomocy - na płaszczyźnie krajowej lub regionalnej, a także w danym przedsiębiorstwie

⎕ stopa bezrobocia w kategorii pracowników, których dotyczy środek pomocy - na płaszczyźnie krajowej lub regionalnej

Stosowny instrument (6)

11) Proszę wyjaśnić, w jakim zakresie zgłoszony środek stanowi odpowiedni instrument do zwiększenia zatrudnienia pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych, oraz przedstawić stosowne dokumenty.

Efekt zachęty oraz konieczność pomocy (7)

W celu wykazania efektu zachęty Komisja wymaga oceny państwa członkowskiego udowadniającej, że dotacje płacowe są wypłacane wyłącznie na pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji lub pracowników niepełnosprawnych w przedsiębiorstwie, w którym nie zatrudniono by nowych pracowników w przypadku nieprzyznania pomocy.

12) Czy wspierany(-e) projekt(-y) został(-y) rozpoczęty(-e) przed złożeniem przez beneficjenta(-ów) wniosku o przyznanie pomocy do władz krajowych?

⎕ tak ⎕ nie

W przypadku odpowiedzi twierdzącej Komisja uznaje, że pomoc nie stanowi zachęty dla beneficjenta do zwiększenia zatrudnienia netto pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji lub pracowników niepełnosprawnych.

13) W przypadku odpowiedzi przeczącej proszę podać odnośne daty:

Zatrudnienie rozpoczęło się dnia:

Wniosek o przyznanie pomocy został przez beneficjenta złożony do władz krajowych dnia:

W celu potwierdzenia powyższego proszę przedstawić stosowne dokumenty.

14) Czy zatrudnienie doprowadziło do zwiększenia, w porównaniu z sytuacją nieprzyznania pomocy, liczby pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji lub pracowników niepełnosprawnych w omawianym przedsiębiorstwie?

⎕ tak ⎕ nie

15) W przypadku odpowiedzi przeczącej, czy stanowisko lub stanowiska zostały zwolnione ze względu na dobrowolne odejście, inwalidztwo, przejście na emeryturę z powodu wieku, dobrowolną redukcji czasu pracy lub zgodne z prawem zwolnienie za naruszenie obowiązków służbowych, a nie w wyniku redukcji etatów?

⎕ tak ⎕ nie

16) Proszę opisać wszelkie istniejące subsydia płacowe lub subsydia płacowe przyznane zainteresowanemu przedsiębiorstwu w przeszłości oraz kategorie i liczbę pracowników, którzy objęci są subsydiami.

Proporcjonalność pomocy (8)

Koszty kwalifikowalne

Koszty kwalifikowalne muszą zostać obliczone zgodnie z art. 40 i 41 rozporządzenia (WE) nr 800/2008 i ograniczone do dodatkowych kosztów niezbędnych do wzrostu netto liczby zatrudnionych pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji lub pracowników niepełnosprawnych.

17) Jakie koszty kwalifikowalne są przewidziane w ramach zgłoszonego środka?

⎕ wynagrodzenie brutto, przed opodatkowaniem

⎕ składki obowiązkowe, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne

⎕ koszty opieki nad dziećmi i nad rodzicami

18) Proszę podać szczegółowe obliczenie kosztów kwalifikowalnych w okresie objętym (9) zgłoszonym środkiem, zapewniające ograniczenie kosztów kwalifikowalnych do części dodatkowych kosztów niezbędnych do osiągnięcia wzrostu netto zatrudnienia w kategoriach pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji i pracowników niepełnosprawnych.

19) Proszę przedstawić potwierdzenie, że pomoc jest ograniczona do minimum, tj. kwota pomocy nie przekracza dodatkowych kosztów netto zatrudnienia kategorii pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji lub pracowników niepełnosprawnych, w porównaniu z kosztami zatrudnienia pracowników, którzy nie znajdują się w trudnej sytuacji/nie są niepełnosprawni.

Intensywność pomocy dla pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji

20) Proszę podać intensywność pomocy obowiązującą dla zgłoszonego środka.

Intensywność pomocy dla pracowników niepełnosprawnych

21) Proszę podać intensywność pomocy obowiązującą dla zgłoszonego środka.

Analiza zakłócenia konkurencji i wymiany handlowej (10)

22) Proszę podać informacje o kwocie pomocy, harmonogramie płatności i formie pomocy.

23) Proszę podać, czy beneficjent otrzymał pomoc dla pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji lub pracowników niepełnosprawnych i podać szczegółowe dane o wcześniejszej pomocy (daty, kwoty pomocy, kategorie i liczba pracowników, czas trwania dotacji płacowych).

24) Proszę podać roczne koszty zatrudnienia ponoszone przez beneficjenta (łączny budżet zatrudnienia, koszty zatrudnienia pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji i pracowników niepełnosprawnych, stosunek kosztów zatrudnienia do kosztów ogółem) oraz wyjaśnić, w jaki sposób pomoc wpływa na koszty beneficjenta (np. procent kosztów zatrudnienia i kosztów ogółem pokrytych przez pomoc itp.).

25) Proszę podać odpowiedni rynek produktowy i geograficzny, na którym działa beneficjent i na który pomoc może mieć wpływ.

26) Dla każdego z rynków proszę podać

— wskaźnik koncentracji rynku

— udział beneficjenta w rynku

— udziały rynkowe innych przedsiębiorstw obecnych na tych rynkach

27) Proszę opisać strukturę odpowiednich rynków i sytuację dotyczącą konkurencji oraz przedstawić stosowne dokumenty (np. bariery przy wejściu na rynek i wyjściu z rynku, zróżnicowanie produktów, rodzaj konkurencji między uczestnikami rynku itp.).

28) Proszę opisać cechy sektora, w którym beneficjent prowadzi działalność (np. znaczenie kosztów pracy dla sektora, istnienie nadmiernych zdolności itp.).

29) Proszę opisać sytuację na krajowym/regionalnym rynku pracy (np. stopa bezrobocia i stopa zatrudnienia, poziom płac, prawo pracy itp.).

30) W stosownych przypadkach proszę przedstawić informacje dotyczące wpływu na wymianę handlową (przesunięcie przepływów handlowych).

KUMULACJA

31) Czy pomoc przyznana w ramach zgłoszonego środka jest połączona z innym rodzajem pomocy?

⎕ tak ⎕ nie

32) W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę przedstawić zasady kumulacji mające zastosowanie do zgłoszonego środka pomocy.

INNE INFORMACJE

33) Proszę podać wszelkie dodatkowe informacje, które Państwa zdaniem mają znaczenie przy dokonywaniu oceny przedmiotowego(-ych) środka(-ów).”


(1) Dz.U. C 188 z 11.8.2009, s. 6.

(2) Zgodnie z definicją w art. 2.18 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008.

(3) Zgodnie z definicją w art. 2.19 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008.

(4) Zgodnie z definicją w art. 2.20 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008.

(5) Zob. kryteria analizy zgodności, część 2.1.

(6) Zob. kryteria analizy zgodności, część 2.2.

(7) Zob. kryteria analizy zgodności, część 2.3.

(8) Zob. kryteria analizy zgodności, część 2.4.

(9) W przypadku zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych kosztami kwalifikowanymi są koszty zatrudnienia przez maksymalny okres 12 miesięcy (lub 24 miesięcy w przypadku pracowników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji) od momentu zatrudnienia. W przypadku zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego kosztami kwalifikowanymi są koszty płacy za cały okres, w który pracownik niepełnosprawny był zatrudniony.

(10) Ta część nie dotyczy środków o wartości poniżej 5 mln EUR na zatrudnienie pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji i poniżej 10 mln EUR na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych, pod warunkiem że pytanie 10.3 części I niniejszego załącznika jest należycie wypełnione.

ZAŁĄCZNIK III

1. Pytanie 2.3 części III.7.a załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 794/2004 otrzymuje brzmienie:

„2.3. Czy pomoc w ramach programu będzie wiązać się z pożyczkami, które należy zwrócić w okresie sześciu miesięcy od wypłaty danemu przedsiębiorstwu pierwszej raty pomocy?”.

2. Pytanie 2.3 części III.7.b załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 794/2004 otrzymuje brzmienie:

„2.3. Czy pomoc będzie wiązać się z pożyczkami, które należy zwrócić w okresie sześciu miesięcy od wypłaty danemu przedsiębiorstwu pierwszej raty pomocy?”.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00