Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2009-06-10 do 2014-01-01
Wersja archiwalna od 2009-06-10 do 2014-01-01
archiwalny
Alerty
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 397/2009
z dnia 6 maja 2009 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1080/2006 w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w odniesieniu do kwalifikowalności efektywności energetycznej i inwestycji w energię odnawialną w budownictwie mieszkaniowym
PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 162,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (1),
po konsultacji z Komitetem Regionów,
stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu (2),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu wzmocnienia potencjału Europy w zakresie długotrwałego i zrównoważonego wzrostu Komisja przyjęła w dniu 26 listopada 2008 r. komunikat w sprawie Europejskiego planu naprawy gospodarczej podkreślający znaczenie podejmowania inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynków, łącznie z sektorem budownictwa mieszkaniowego.
(2) Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) wspiera inwestycje w sektorze budownictwa mieszkaniowego, łącznie z efektywnością energetyczną, jedynie na rzecz państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r. lub po tej dacie, w przypadku gdy spełnione są warunki określone w art. 7 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady (3). Takie wsparcie dla efektywności energetycznej oraz inwestycji w energię odnawialną w sektorze budownictwa mieszkaniowego powinno być udostępnione dla wszystkich państw członkowskich.
(3) Należy udzielić wsparcia inwestycjom podejmowanym w ramach systemów publicznych zgodnie z celami dyrektywy 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych (4).
(4) W celu zapewnienia spełnienia celów polityki spójności określonych w art. 158 Traktatu, interwencje powinny wspierać spójność społeczną.
(5) Europejski Trybunał Obrachunkowy w swoim sprawozdaniu rocznym za rok 2007 zalecił, aby organy prawodawcze oraz Komisja były gotowe do ponownego rozważenia założeń koncepcyjnych przyszłych programów wydatków, z należytym uwzględnieniem uproszczenia podstawy obliczenia kosztów kwalifikowalnych i szerszego wykorzystania płatności opartych na kwotach i stawkach ryczałtowych, zamiast zwracania „kosztów rzeczywistych”.
(6) W celu zapewnienia koniecznych uproszczeń w zarządzaniu, administracji i sprawowaniu kontroli w odniesieniu do działań objętych dotacją EFRR, w szczególności w kontekście systemu zwrotów uwarunkowanych wynikami, właściwe jest dodanie trzech kolejnych form kosztów kwalifikowalnych, a mianowicie: kosztów pośrednich, kwot ryczałtowych oraz standardowych taryf zryczałtowanych stawek kosztów jednostkowych.
(7) W celu zapewnienia pewności prawa w odniesieniu do kwalifikowalności wydatków, takie dodatkowe formy kosztów kwalifikowalnych powinny mieć zastosowanie do wszystkich dotacji z EFRR. Konieczne jest zatem stosowanie z mocą wsteczną od dnia 1 sierpnia 2006 r., to jest od daty wejścia w życie rozporządzenia (WE) nr 1080/2006.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1080/2006,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
W art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 wprowadza się następujące zmiany:
1) dodaje się ustęp w brzmieniu:
„1a. W każdym państwie członkowskim wydatki na zwiększanie efektywności energetycznej oraz wykorzystanie energii odnawialnej w istniejącym budownictwie mieszkaniowym są kwalifikowalne do kwoty 4 % całkowitej alokacji z EFRR.
W celu wspierania spójności społecznej państwa członkowskie określają w przepisach krajowych kategorie kwalifikujących się budynków mieszkalnych, zgodnie z art. 56 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1083/2006.”;
2) zdanie wprowadzające ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Wydatki na mieszkalnictwo, z wyjątkiem efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej, jako określono w ust. 1a, są kwalifikowalne wyłącznie w tych państwach członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r. lub po tej dacie, w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:”;
3) dodaje się ustęp w brzmieniu:
„4. W przypadku dotacji i grantów następujące koszty stanowią wydatki kwalifikowalne do wsparcia z EFRR, o ile zostały poniesione zgodnie z przepisami krajowymi, w tym zasadami rachunkowości i z zachowaniem szczególnych warunków przedstawionych poniżej:
(i) koszty pośrednie, zadeklarowane ryczałtowo, do wysokości 20 % bezpośrednich kosztów operacji;
(ii) koszty zryczałtowane, wyliczone na podstawie standardowych taryf zryczałtowanych kosztów jednostkowych ustalonych przez dane państwo członkowskie;
(iii) kwoty ryczałtowe pokrywające w całości lub w części koszty operacji.
Opcje, o których mowa w ppkt (i)–(iii), można łączyć wyłącznie w przypadku, gdy każda z nich dotyczy innej kategorii kosztów kwalifikowalnych lub w przypadku, gdy stosowane są do odrębnych projektów w ramach tej samej operacji.
Koszty, o których mowa w ppkt (i)–(iii) ustala się z wyprzedzeniem na podstawie rzetelnej, sprawiedliwej i weryfikowalnej kalkulacji.
Kwota ryczałtowa, o której mowa w ppkt (iii), nie może przekraczać 50 000 EUR.”.
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Artykuł 1 ust. 3 stosuje się ze skutkiem od dnia 1 sierpnia 2006 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Strasburgu dnia 6 maja 2009 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego | W imieniu Rady |
H.-G. PÖTTERING | J. KOHOUT |
Przewodniczący | Przewodniczący |
(1) Opinia z dnia 25 lutego 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
(2) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 2 kwietnia 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 5 maja 2009 r.