Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2009 nr 82 str. 9
Wersja archiwalna od 2009-03-25 do 2009-12-31
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2009 nr 82 str. 9
Wersja archiwalna od 2009-03-25 do 2009-12-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Decyzja Komisji

z dnia 25 marca 2009 r.

ustanawiająca Grupę Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych

(2009/301/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 157 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską powierza Wspólnocie i państwom członkowskim zadanie zapewnienia warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Wspólnoty. Artykuł 151 stanowi, że Wspólnota przyczynia się do rozkwitu kultur państw członkowskich, w poszanowaniu ich różnorodności narodowej i regionalnej, równocześnie podkreślając znaczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego.

(2) Komunikat Komisji "i2010 - Europejskie społeczeństwo informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia"(1) zapowiedział wzorcową inicjatywę dotyczącą bibliotek cyfrowych.

(3) Komunikat Komisji "i2010: Biblioteki cyfrowe"(2) zapowiedział utworzenie Grupy Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych, która będzie doradzać Komisji, w jaki sposób sprostać wyzwaniom organizacyjnym, technicznym i prawnym na szczeblu europejskim.

(4) Grupa ta została ustanowiona decyzją Komisji 2006/178/WE(3), która wygasła z dniem 31 grudnia 2008 r. W świetle wciąż istniejących potrzeb niniejsza decyzja ma za zadanie umożliwić grupie kontynuację jej prac w 2009 r.

(5) Grupa powinna wnieść wkład we wspólną strategiczną wizję europejskich bibliotek cyfrowych.

(6) Członkami grupy powinni być wysokiej rangi eksperci, posiadający kompetencje w zakresie bibliotek cyfrowych, powołani osobiście (ad personam).

(7) W 2009 r. grupa powinna rozpatrzyć kwestie dotyczące praw autorskich oraz konserwacji w kontekście bibliotek cyfrowych oraz dostępu do informacji naukowej. W szczególności rozpatrzyć należy: wyjątki i ograniczenia, dobrowolne porozumienia na rzecz szerszego udostępnienia w internecie treści chronionych prawem autorskim, treści generowane przez użytkowników, otwarty dostęp do informacji naukowej oraz dostęp do wyników badań naukowych i ich przechowywanie.

(8) Zadaniem grupy powinno być także monitorowanie przyjmowania rozwiązań przedstawionych w uprzednio przyjętych sprawozdaniach, w szczególności w zakresie dzieł osieroconych oraz dzieł, których nakład został już wyczerpany.

(9) Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(4), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(10) Dane osobowe członków grupy powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(5).

(11) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Grupa Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych

Niniejszym ustanawia się "Grupę Wysokiej Rangi Ekspertów ds. Bibliotek Cyfrowych", zwaną dalej "grupą".

Artykuł 2

Zadania

Do zadań grupy należy:

a) doradzanie Komisji, w jaki sposób sprostać wyzwaniom organizacyjnym, technicznym i prawnym na szczeblu europejskim;

b) wnoszenie wkładu we wspólną strategiczną wizję europejskich bibliotek cyfrowych.

Artykuł 3

Konsultacje

Komisja może zasięgać opinii grupy we wszelkich kwestiach związanych z realizacją inicjatywy na rzecz bibliotek cyfrowych.

Artykuł 4

Skład i powoływanie

1. W skład grupy wchodzi nie więcej niż 20 członków.

2. Członków grupy powołuje Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów spośród specjalistów posiadających kompetencje w dziedzinach określonych w art. 2 i 3.

3. Członkowie są powoływani osobiście (ad personam) jako wysokiej rangi eksperci w zakresie bibliotek cyfrowych i doradzają Komisji niezależnie od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych.

4. Członkowie są powoływani z zachowaniem, w najwyższym możliwym stopniu, właściwej równowagi pod względem zakresu kompetencji, pochodzenia geograficznego i płci.

5. W skład grupy wchodzić będą eksperci z następujących kategorii:

– przedstawiciele bibliotek, archiwów, muzeów,

– autorzy, wydawcy i dostawcy treści,

– przedstawiciele sektora teleinformatycznego (np. wyszukiwarki, dostawcy technologii),

– członkowie organizacji naukowych i badawczych oraz środowiska akademickiego.

6. Członkowie nie mają prawa wyznaczania swoich zastępców.

7. Członkowie mianowani są na okres ważności mandatu, który wygasa z dniem 31 grudnia 2009 r.

8. Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w ust. 3 niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich mandatu.

9. Członkowie podpisują zobowiązanie do działania na rzecz interesu publicznego oraz deklarację wskazującą brak lub obecność interesu mogącego naruszać ich obiektywność.

10. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001. Nazwiska członków są publikowane na stronie internetowej inicjatywy i2010: Biblioteki cyfrowe.

Artykuł 5

Tryb funkcjonowania

1. Grupie przewodniczy Komisja.

2. W porozumieniu z Komisją grupa może ustanowić podgrupy do zbadania szczegółowych kwestii podlegających zakresowi obowiązków ustalonemu przez grupę. Takie podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu.

3. Przewodniczący może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy ekspertów bądź obserwatorów, w szczególności jeśli posiadają oni szczególną wiedzę na temat zagadnienia wpisanego do porządku posiedzenia, w przypadku gdy jest to pomocne i/lub konieczne.

4. Jeżeli Komisja uzna, że informacje uzyskane w wyniku uczestnictwa w obradach grupy lub podgrupy mają charakter poufny, wówczas nie mogą one być ujawniane.

5. Posiedzenia grupy i jej podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji zgodnie z ustalonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja zapewnia obsługę sekretarską. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć inni zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.

6. Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu przyjętego przez Komisję.

7. Komisja może publikować - w języku oryginalnym danego dokumentu - wszelkie streszczenia, konkluzje, częściowe konkluzje lub dokumenty robocze grupy.

Artykuł 6

Koszty posiedzeń

Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu, ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działalnością grupy, są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Członkowie, eksperci i obserwatorzy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone przez siebie usługi.

Koszty posiedzeń są refundowane w granicach rocznego budżetu przyznanego danej grupie przez właściwe służby Komisji.

Artykuł 7

Termin wygaśnięcia

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2009 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 marca 2009 r.

W imieniu Komisji
Viviane Reding
Członek Komisji

(1) COM(2005) 229 wersja ostateczna.

(2) COM(2005) 465 wersja ostateczna.

(3) Dz.U. L 63 z 4.3.2006, s. 25.

(4) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(5) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00