Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2009 nr 70 str. 6
Wersja aktualna od 2009-04-03
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2009 nr 70 str. 6
Wersja aktualna od 2009-04-03
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 198/2009

z dnia 10 marca 2009 r.

dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury Scalonej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury Scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze Scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami wspólnotowymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze Scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł 2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 marca 2009 r.

W imieniu Komisji

László KOVÁCS

Członek Komisji

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów

Klasyfikacja
(kod CN)

Uzasadnienie

(1)

(2)

(3)

Artykuł o wymiarach ok. 4 m * 30 m, wykonany z tkanych pasm materiału roślinnego (trawy morskiej).

4601 94 10

Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3(b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej, uwagę 1 do działu 46, uwagę 1 do działu 57, uwagę 3 (A) (e) do sekcji XI oraz brzmienie kodów CN 4601, 4601 94 i 4601 94 10.

Wątek składa się z dwóch splecionych, skręconych pasm materiału roślinnego (trawy morskiej) w rodzaju używanego głównie do wypychania poduszek.

Artykuł ten jest wykonany z trzech różnych materiałów:

Osnowa składa się z pojedynczego skręconego pasma naturalnych włókien tekstylnych materiału roślinnego (włókien trawy morskiej) (masa liniowa pasma wynosi ponad 20 000 decyteksów).

Spód tego artykułu jest wykonany z gumy komórkowej.

(pokrycie podłogowe z trawy morskiej)

(Zob. fotografie nr 648A i 648B. Na fotografiach widoczny jest odcięty fragment artykułu) (*)

1) Dwóch splecionych, skręconych pasm materiału roślinnego (wątek) wykonanych z materiałów roślinnych objętych pozycją 1404, w rodzaju stosowanych głównie do wypychania poduszek (zob. Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego (HS) dotyczące pozycji 1404, (D), akapit pierwszy i trzeci, (4), gdzie mowa o trawie morskiej (np. Zostera marina), będącej odmianą rośliny morskiej).

Materiały roślinne są przekształcone w rodzaj sznurka wykonanego z nierozdrobnionych materiałów pochodzenia roślinnego połączonych po prostu poprzez skręcenie i jako takie stanowią produkty podobne do plecionek objętych pozycją 4601 (zob. Noty wyjaśniające do HS do pozycji 4601, (A) (2) (b)) oraz będące „w stanie nadającym się do wyplatania", co czyni je „materiałami do wyplatania" w rozumieniu uwagi 1 do działu 46.

2) Pojedynczego skręconego pasma przędzionych naturalnych włókien tekstylnych materiału roślinnego (osnowa) wykonanych z włókien uzyskanych z materiałów roślinnych. Włókna te są połączone poprzez skręcenie (przędzenie) (zob. Noty wyjaśniające do HS do sekcji XI, Uwagi ogólne, (I) (B) (1) (i) (a)). Te „nitki wyczeskowe" powinny być traktowane jako „szpagat" z pozycji 5607 w rozumieniu uwagi 3 (A) (e) do sekcji XI, ponieważ masa liniowa pojedynczego skręconego pasma wynosi ponad 20 000 decyteksów (zob. też rozróżnienie między przędzą a szpagatem w tabeli I (typ - inne włókna roślinne) w Notach wyjaśniających do HS do sekcji XI, Uwagi ogólne, (I) (B) (2), Noty wyjaśniające do HS do pozycji 5308, (A), akapit drugi, a także Noty wyjaśniające do HS do pozycji 5607, (1), akapit pierwszy).

3) Spodu z gumy komórkowej objętej działem 40; nie nadaje on temu artykułowi zasadniczego charakteru w rozumieniu ORI 3(b), ponieważ znajduje się po spodniej stronie i nie jest widoczny, gdy artykuł leży na podłodze. Pełni on rolę podłoża usztywniającego artykuł i nadającego mu właściwości antypoślizgowe.

(1)

(2)

(3)

Artykuł ten należy klasyfikować jako produkt z materiału do wyplatania podobnego do plecionek, ponieważ splecione, skręcone pasma materiału roślinnego (wątek) - które są materiałami do wyplatania objętymi pozycją 4601 - decydują o zasadniczym charakterze tego artykułu w rozumieniu ORI 3(b). Splecione, skręcone pasma są o wiele liczniejsze niż pojedyncze pasma włókien (osnowa) i nadają produktowi jego szczególny wygląd.

W konsekwencji artykuł ten nie może być klasyfikowany jako włókiennicze pokrycie podłogowe objęte działem 57 w rozumieniu uwagi 1 do działu 57, ponieważ odsłonięta powierzchnia artykułu nie jest wykonana z materiału włókienniczego, lecz głównie z produktów podobnych do plecionek objętych pozycją 4601.

(*) Fotografie mają charakter wyłącznie informacyjny.

infoRgrafika

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00