ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 163/2009
z dnia 26 lutego 2009 r.
zmieniające załącznik IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 999/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii (1), w szczególności jego art. 23 akapit pierwszy,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W rozporządzeniu (WE) nr 999/2001 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych encefalopatii gąbczastych (TSE) u zwierząt. Ma ono zastosowanie do produkcji i wprowadzania do obrotu żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz, w pewnych szczególnych przypadkach, do ich wywozu.
(2) Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia (WE) nr 999/2001 karmienie przeżuwaczy i innych zwierząt białkami pochodzenia zwierzęcego jest zabronione. W załączniku IV do tego rozporządzenia określono odstępstwa od tego zakazu.
(3) W dyrektywie Komisji 2003/126/WE z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie analitycznej metody określania składników pochodzenia zwierzęcego do celów urzędowej kontroli pasz (2) przewidziano, że urzędową analizę pasz w celu urzędowej kontroli występowania, identyfikacji lub oszacowania ilości składników pochodzenia zwierzęcego w paszach należy przeprowadzać zgodnie z przepisami tej dyrektywy.
(4) W tym celu wspólnotowe laboratorium referencyjne ds. wykrywania białek zwierzęcych w paszach przeprowadziło, jako część swego rocznego programu prac, badanie biegłości laboratoriów, które wykazało dobrą skuteczność laboratoriów w zakresie wykrywania w paszach niewielkich ilości składników pochodzenia zwierzęcego przy użyciu metody analitycznej opisanej w dyrektywie 2003/126/WE.
(5) Poprawa skuteczności laboratoriów przyczyniła się do wykrycia nieoczekiwanego wystąpienia drzazg kostnych, zwłaszcza w roślinach bulwiastych i korzeniowych. Na mocy rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (3) w przypadku stwierdzenia niezgodności należy wprowadzić właściwe środki, które mogą obejmować zniszczenie danej przesyłki.
(6) W załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001, w części II pkt A lit. d) wprowadzono odstępstwo od zakazu ustanowionego w art. 7 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia. Zgodnie z tym odstępstwem karmienie zwierząt gospodarskich („zwierząt hodowlanych”) roślinami bulwiastymi i korzeniowymi oraz paszami zawierającymi takie produkty po wykryciu obecności drzazg kostnych może być dozwolone przez państwa członkowskie w przypadku, gdy ocena ryzyka dała korzystny wynik.
(7) Zostało wykazane, że podczas zbioru materiałów paszowych pochodzenia roślinnego nie da się uniknąć ich zanieczyszczenia środowiskowego na przykład drzazgami kostnymi. W związku z tym odstępstwo określone w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 w części II pkt A lit. d) dotyczące roślin bulwiastych i korzeniowych powinno zostać rozszerzone w celu objęcia nim, pod pewnymi warunkami, wszystkich materiałów paszowych pochodzenia roślinnego.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 999/2001.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
W części II załącznika IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 pkt A lit. d) otrzymuje brzmienie:
„d) karmienia zwierząt hodowlanych materiałami paszowymi pochodzenia roślinnego oraz paszami zawierającymi takie produkty po wykryciu obecności nieznacznych ilości drzazg kostnych; karmienie takie może być dozwolone przez państwa członkowskie w przypadku, gdy ocena ryzyka dała korzystny wynik. Przy ocenie ryzyka uwzględnia się przynajmniej ilość i możliwe źródło zanieczyszczeń oraz ostateczne miejsce przeznaczenia danej przesyłki;”.
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia, 26 lutego 2009 r.
W imieniu Komisji |
Androulla VASSILIOU |
Członek Komisji |
|
(1) Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00