Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
oczekujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 300 str. 36
Wersja oczekująca od dnia notyfikacji do dnia notyfikacji
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 300 str. 36
Wersja oczekująca od dnia notyfikacji do dnia notyfikacji
Akt prawny
oczekujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 7 listopada 2008 r.

w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Wspólnoty i rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie organizmu Anoplophora chinensis (Forster)

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 6631)

(2008/840/WE)

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2010 r., Nr 174, poz. 46)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 16 ust. 3, zdanie trzecie.

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku I część A sekcja I do dyrektywy 2000/29/WE wymienia się organizmy Anoplophora malasiaca (Forster) oraz Anoplophora chinensis (Thomson). W prowadzonych ostatnio badaniach ustalono, że te dwie nazwy dotyczą w rzeczywistości jednego gatunku szkodliwego organizmu. Dla celów niniejszej decyzji należy zatem używać jednej zmienionej nazwy naukowej Anoplophora chinensis (Forster) dla oznaczenia organizmów, które w powyższym załączniku zostały wymienione jako Anoplophora malasiaca (Forster) oraz Anoplophora chinensis (Thomson).

(2) Zgodnie z dyrektywą 2000/29/WE, w przypadku gdy państwo członkowskie uzna, że istnieje niebezpieczeństwo wprowadzenia lub rozprzestrzenienia się na jego terytorium szkodliwego organizmu, niezależnie od tego czy został on wymieniony w załączniku I lub w załączniku II do tej dyrektywy, może tymczasowo podjąć wszelkie dodatkowe środki, niezbędne do ochrony przed tym niebezpieczeństwem.

(3) W wyniku obecności organizmu Anoplophora chinensis (Forster) na różnych roślinach żywicielskich w regionie Lombardii we Włoszech, Włochy poinformowały Komisję oraz pozostałe państwa członkowskie w dniu 23 listopada 2007 r., że w dniu 9 listopada 2007 r. przyjęły dodatkowe środki celem zapobieżenia dalszemu wprowadzaniu lub rozprzestrzenianiu się na jego terytorium tego organizmu.

(4) W wyniku stwierdzenia obecności Anoplophora chinensis (Forster) na różnych roślinach żywicielskich w Niderlandach, Komisja i pozostałe państwa członkowskie zostały w dniu 21 stycznia 2008 r. poinformowane o środkach przedsięwziętych w Niderlandach w celu zwalczania tego organizmu.

(5) Organizm Anoplophora chinensis (Forster) został ostatnio przechwycony w wielu przesyłkach roślin do sadzenia Acer spp., pochodzących z krajów trzecich. Obecnie nie ma szczególnych wymogów w odniesieniu do tego szkodliwego organizmu, które dotyczyłyby roślin Acer spp. bądź innych roślin należących do najbardziej podatnych roślin żywicielskich, pochodzących z krajów trzecich lub ze Wspólnoty.

(6) W 2008 r. wydano w Niderlandach analizę zagrożenia organizmem szkodliwym dotyczącą Anoplophora chinensis (Forster), w której stwierdza się, że istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo zadomowienia się tego organizmu we Wspólnocie i duże ryzyko powstania szkód gospodarczych dotyczących szeregu roślin żywicielskich.

(7) Należy zatem podjąć nadzwyczajne środki przeciwko wprowadzaniu do Wspólnoty i rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie organizmu Anoplophora chinensis (Forster). Środki te powinny dotyczyć wykazu roślin dowolnego pochodzenia, tj. „określonych roślin”, co do których wiadomo, że są roślinami żywicielskimi dla Anoplophora chinensis (Forster), i w stosunku do których istnieje największe ryzyko, że zostaną porażone.

(8) Należy określić środki dotyczące przywozu określonych roślin odnoszące się do ich produkcji w krajach trzecich oraz inspekcji w momencie ich wprowadzania do Wspólnoty. Należy również określić środki dotyczące produkcji, przemieszczania i kontroli określonych roślin pochodzących z tych obszarów we Wspólnocie, na których potwierdzono obecność Anoplophora chinensis (Forster).

(9) Należy ustanowić szczegółowe środki obowiązujące na tych obszarach we Wspólnocie, na których potwierdzono obecność Anoplophora chinensis (Forster), tj. w strefach porażenia. W tych strefach należy stosować odpowiednie środki w celu zwalczania przedmiotowego organizmu oraz intensywnie monitorować jego występowanie. Na obszarach otaczających wspomniane powyżej strefy, tj. w strefach buforowych, należy prowadzić intensywne monitorowanie występowania organizmu. W przypadku wykrycia po raz pierwszy przedmiotowego organizmu na danym obszarze we Wspólnocie wielkość odpowiedniej strefy buforowej można ograniczyć w sposób odzwierciedlający bardziej ograniczone ryzyko jego rozprzestrzeniania.

(10) W odniesieniu do wszystkich roślin żywicielskich we wszystkich państwach członkowskich należy przeprowadzić badanie mające na celu potwierdzenie występowania na nich bądź trwałej nieobecności organizmu Anoplophora chinensis (Forster).

(11) Wyżej wymienione środki powinno się poddać przeglądowi do dnia 31 maja 2009 r., uwzględniając dostępność po jednym sezonie wegetacyjnym wyników urzędowych badań, przeprowadzonych przez państwa członkowskie w odniesieniu do określonych roślin przywożonych do Wspólnoty i przemieszczanych w jej obrębie w okresie objętym środkami nadzwyczajnymi.

(12) Państwa członkowskie powinny w razie potrzeby dostosować swoje ustawodawstwo celem spełnienia wymogów określonych w niniejszej decyzji.

(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Definicje

Do celów niniejszej decyzji zastosowanie mają następujące definicje:

a) „określone rośliny” oznaczają rośliny do sadzenia, inne niż nasiona, następujących gatunków: Acer spp., Aesculus hippo-castanum, Alnus spp., Betula spp., Carpinus spp., Citrus spp., Corylus spp., Cotoneaster spp., Fagus spp., Lagerstroemia spp., Malus spp., Platanus spp., Populus spp., Prunus spp., Pyrus spp., Salix spp., oraz Ulmus spp.;

b) „miejsce produkcji” oznacza miejsce produkcji, zgodnie z definicją podaną w międzynarodowych standardach środków fitosanitarnych FAO nr 5 (2).

Artykuł 2

Przywóz określonych roślin z krajów trzecich innych niż Chiny

[1] W odniesieniu do przywozu z krajów trzecich innych niż Chiny, o których wiadomo, że występuje w nich organizm Anoplophora chinensis (Forster), określone rośliny można wprowadzać do Unii jedynie pod warunkiem, że:

a) są zgodne ze szczególnymi wymogami dotyczącymi przywozu określonymi w załączniku I [2] część I(A) pkt 1;

b) nie naruszając przepisów art. 13a ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE, zostaną przy wprowadzeniu do Unii poddane badaniu przez odpowiedzialny organ urzędowy, zgodnie z załącznikiem I część I(A) pkt 2 do niniejszej decyzji, pod kątem obecności organizmu Anoplophora chinensis (Forster) i zostaną na podstawie tego badania uznane za wolne od tego organizmu.

Artykuł 2a

Przywóz określonych roślin z Chin

[3] 1. W odniesieniu do przywozu z Chin określone rośliny można wprowadzać do Unii jedynie pod warunkiem, że:

a) są zgodne ze szczególnymi wymogami dotyczącymi przywozu określonymi w załączniku I część I(B) pkt 1;

b) nie naruszając przepisów art. 13a ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE, zostaną przy wprowadzeniu do Unii poddane badaniu przez odpowiedzialny organ urzędowy, zgodnie z załącznikiem I część I(B) pkt 2 do niniejszej decyzji, pod kątem obecności organizmu Anoplophora chinensis (Forster) i zostaną na podstawie tego badania uznane za wolne od tego organizmu;

c) miejsce produkcji tych roślin:

(i) posiada niepowtarzalny numer rejestracyjny przypisany przez krajową organizację ochrony roślin Chin;

(ii) jest ujęte w najbardziej aktualnej wersji rejestru przekazanego państwom członkowskim przez Komisję zgodnie z ust. 3;

(iii) w ciągu ostatnich dwóch lat nie zostało zgłoszone państwom członkowskim przez Komisję jako skreślone z rejestru zgodnie z ust. 3; oraz

(iv) w ciągu ostatnich dwóch lat nie zostało zgłoszone państwom członkowskim przez Komisję zgodnie z ust. 4 lub 5.

2. Rośliny Acer spp. nie są jednakże wprowadzane do Unii do dnia 30 kwietnia 2012 r.

Od dnia 1 maja 2012 r. w odniesieniu do roślin Acer spp. stosuje się ust. 1.

3. Komisja przekazuje państwom członkowskim rejestr miejsc produkcji w Chinach, który został ustanowiony przez krajową organizację ochrony roślin w Chinach zgodnie z załącznikiem I część I(B) pkt 1 lit. b).

Jeżeli organizacja ta uaktualnia rejestr poprzez skreślenie miejsca produkcji, ponieważ stwierdzono, że nie spełnia ono już wymogów załącznika I część I(B) pkt 1 lit. b), lub ponieważ Komisja poinformowała Chiny o potwierdzeniu występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster) przy przywozie określonych roślin z jednego z takich miejsc produkcji, a Chiny udostępniają uaktualnioną wersję rejestru Komisji, Komisja przekazuje go państwom członkowskim za pomocą informacyjnych stron internetowych.

Jeżeli organizacja ta uaktualnia rejestr poprzez ujęcie miejsca produkcji w rejestrze, ponieważ stwierdzono, że spełnia ono wymogi załącznika I część I(B) pkt 1 lit. b), a Chiny udostępniają uaktualnioną wersję rejestru Komisji wraz z niezbędnymi wyjaśnieniami, Komisja przekazuje go państwom członkowskim oraz, w stosownych przypadkach, wyjaśnienia za pomocą informacyjnych stron internetowych.

Za pomocą informacyjnych stron internetowych Komisja podaje rejestr oraz jego aktualizacje do publicznej wiadomości.

4. Jeżeli zgodnie z załącznikiem I część I(B) ppkt (ii), (iii) i (iv) pkt 1 lit. b) podczas kontroli w zarejestrowanym miejscu produkcji chińska organizacja ochrony roślin potwierdzi występowanie organizmu Anoplophora chinensis (Forster), a Chiny poinformują Komisję o takim wykryciu, Komisja niezwłocznie przekazuje tę informację państwom członkowskim za pomocą informacyjnych stron internetowych.

Za pomocą informacyjnych stron internetowych Komisja podaje tę informację także do publicznej wiadomości.

5. Jeżeli Komisja ma dowody na to, że miejsce produkcji ujęte w rejestrze nie spełnia wymogów załącznika I część I(B) pkt 1 lit. b), lub jeżeli organizm Anoplophora chinensis (Forster) został wykryty na określonych roślinach przywożonych z takiego miejsca produkcji, a informacje takie pochodzą ze źródeł innych niż te, o których mowa w ust. 3 lub 4, Komisja przekazuje państwom członkowskim informacje dotyczące takiego miejsca produkcji za pomocą informacyjnych stron internetowych.

Za pomocą informacyjnych stron internetowych Komisja podaje tę informację także do publicznej wiadomości.

Artykuł 3

Przemieszczanie określonych roślin we Wspólnocie

Określone rośliny pochodzące z wyznaczonych obszarów we Wspólnocie, określonych zgodnie z art. 5, można przemieszczać we Wspólnocie jedynie, jeśli spełniają one warunki określone w załączniku I część II pkt 1.

Określone rośliny przywożone zgodnie z art. 2 z krajów trzecich, co do których wiadomo, że występuje w nich Anoplophora chinensis (Forster), można przemieszczać we Wspólnocie jedynie, jeśli spełniają one warunki określone w załączniku I część II pkt 2.

Artykuł 4

Badania

Państwa członkowskie prowadzą coroczne urzędowe badania dotyczące występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster) oraz dowodów porażenia przez ten organizm roślin żywicielskich na swoich terytoriach.

Nie naruszając przepisów art. 16 ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE, wyniki tych badań wraz z wykazem wyznaczonych obszarów, o których mowa w art. 5 niniejszej decyzji, oraz wskazaniem ich wytyczenia, są zgłaszane Komisji i pozostałym państwom członkowskim do dnia 30 kwietnia każdego roku.

Artykuł 5

Wyznaczone obszary

Jeśli wyniki badań, o których mowa w art. 4, potwierdzają występowanie organizmu Anoplophora chinensis (Forster) na danym obszarze lub jeżeli jego występowanie zostało potwierdzone w inny sposób, państwa członkowskie określają, zgodnie częścią 1 załącznika II, wyznaczone obszary składające się ze strefy porażenia i strefy buforowej.

Państwa członkowskie podejmują na wyznaczonych obszarach środki urzędowe określone w części 2 załącznika II.

Artykuł 6

Zgodność

Państwa członkowskie podejmują wszelkie środki mające na celu spełnienie wymogów niniejszej decyzji oraz w razie potrzeby zmieniają środki, które przyjęły w celu ochrony przed wprowadzeniem i rozprzestrzenianiem się organizmu Anoplophora chinensis (Forster), tak aby te środki były zgodne

z niniejszą decyzją. Państwa członkowskie niezwłocznie informują o tych środkach Komisję.

Artykuł 7

Przegląd

Niniejsza decyzja zostanie poddana przeglądowi najpóźniej do dnia 31 maja 2009 r.

Artykuł 8

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 7 listopada 2008 r.

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.

(2) Glosariusz terminologii fitosanitarnej - norma referencyjna ISPM nr 5 sekretariatu Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin, Rzym.

ZAŁĄCZNIK I

ŚRODKI NADZWYCZAJNE, O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 I 3

I. Szczególne wymogi dotyczące przywozu

A – Przywóz z krajów trzecich innych niż Chiny

1. Nie naruszając przepisów wskazanych w załączniku III część A (poz. 9, 16, 18) oraz w załączniku IV część A sekcja I (poz. 14, 15, 17, 18, 19.2, 20, 22.1, 22.2, 23.1, 23.2, 32.1, 32.3, 33, 34, 36.1, 39, 40, 43, 44, 46) do dyrektywy 2000/29/WE, określone rośliny pochodzące z krajów trzecich, o których wiadomo, że występuje w nich organizm Anoplophora chinensis (Forster), muszą posiadać świadectwo określone w art. 13 ust. 1 tej dyrektywy, w którym stwierdza się w rubryce „dodatkowa deklaracja”, że:

a) rośliny te były stale uprawiane w miejscu produkcji zarejestrowanym i kontrolowanym przez krajową organizację ochrony roślin w kraju pochodzenia oraz położonym na obszarach wolnych od szkodników, ustanowionych przez tę organizację zgodnie z odpowiednimi międzynarodowymi normami dla środków fitosanitarnych. Nazwę obszaru wolnego od szkodników należy podać w rubryce „miejsce pochodzenia”; lub

b) rośliny te były uprawiane przez okres co najmniej dwóch lat przed wywozem w miejscu produkcji określonym jako wolne od organizmu Anoplophora chinensis (Forster) zgodnie z międzynarodowymi normami dla środków fitosanitarnych:

(i) które jest zarejestrowane i kontrolowane przez krajową organizację ochrony roślin kraju pochodzenia; oraz

(ii) które było przynajmniej dwa razy w roku poddawane urzędowym kontrolom mającym na celu stwierdzenie oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), przeprowadzanym w odpowiednim czasie, i zostało na podstawie tych badań uznane za wolne od tego organizmu; oraz

(iii) w którym rośliny te były uprawiane na terenie:

- całkowicie fizycznie zabezpieczonym przeciwko wprowadzeniu organizmu Anoplophora chinensis (Forster), lub

- na którym stosowane są odpowiednie procedury zabezpieczające i który jest otoczony strefą buforową o promieniu co najmniej dwóch kilometrów, w której przeprowadza się corocznie w odpowiednim czasie urzędowe kontrole mające na celu stwierdzenie występowania lub oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster). W przypadku stwierdzenia oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster) podejmuje się niezwłocznie środki zwalczania w celu uwolnienia strefy buforowej od tego szkodnika, oraz

(iv) w którym bezpośrednio przed wywozem przesyłek rośliny były poddawane drobiazgowej kontroli urzędowej w celu stwierdzenia występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), w szczególności na korzeniach i łodygach roślin. Kontrola powinna obejmować niszczące metody pobierania próbek. Wielkość próbki pobranej do kontroli powinna umożliwiać przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy 99 % poziomie ufności.

2. Określone rośliny przywożone zgodnie z pkt 1 poddaje się drobiazgowej kontroli w punkcie wjazdu lub w miejscu przeznaczenia określonych zgodnie z dyrektywą Komisji 2004/103/WE (1). Stosowane metody kontroli zapewniają wykrycie wszelkich oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), w szczególności na korzeniach i łodygach roślin. Kontrola powinna obejmować niszczące metody pobierania próbek. Wielkość próbki pobranej do kontroli powinna umożliwiać przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy 99 % poziomie ufności.

B – Przywóz z Chin

1. Nie naruszając przepisów wskazanych w załączniku III część A (poz. 9, 16, 18) oraz w załączniku IV część A sekcja I (poz. 14, 15, 17, 18, 19.2, 20, 22.1, 22.2, 23.1, 23.2, 32.1, 32.3, 33, 34, 36.1, 39, 40, 43, 44, 46) do dyrektywy 2000/29/WE, określone rośliny pochodzące z Chin muszą posiadać świadectwo określone w art. 13 ust. 1 tej dyrektywy, w którym stwierdza się w rubryce „dodatkowa deklaracja”, że:

a) rośliny te były stale uprawiane w miejscu produkcji zarejestrowanym i kontrolowanym przez krajową organizację ochrony roślin Chin oraz położonym na obszarach wolnych od szkodników, ustanowionych przez tę organizację zgodnie z odpowiednimi międzynarodowymi normami dla środków fitosanitarnych. Nazwę obszaru wolnego od szkodników należy podać w rubryce „miejsce pochodzenia”; lub

b) rośliny te były uprawiane przez okres co najmniej dwóch lat przed wywozem w miejscu produkcji określonym jako wolne od organizmu Anoplophora chinensis (Forster) zgodnie z międzynarodowymi normami dla środków fitosanitarnych:

(i) które jest zarejestrowane i kontrolowane przez krajową organizację ochrony roślin; oraz

(ii) które było przynajmniej dwa razy w roku poddawane urzędowym kontrolom mającym na celu stwierdzenie oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), przeprowadzanym w odpowiednim czasie, i zostało na podstawie tych badań uznane za wolne od tego organizmu; oraz

(iii) w którym rośliny te były uprawiane na terenie:

- całkowicie fizycznie zabezpieczonym przeciwko wprowadzeniu organizmu Anoplophora chinensis (Forster), lub

- na którym stosowane są odpowiednie procedury zabezpieczające i który jest otoczony strefą buforową o promieniu co najmniej dwóch kilometrów, w której przeprowadza się corocznie w odpowiednim czasie urzędowe kontrole mające na celu stwierdzenie występowania lub oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster). W przypadku stwierdzenia oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster) podejmuje się niezwłocznie środki zwalczania w celu uwolnienia strefy buforowej od tego szkodnika; oraz

(iv) w którym bezpośrednio przed wywozem przesyłek rośliny były poddawane drobiazgowej kontroli urzędowej, łącznie z niszczącymi metodami pobierania próbek z każdej partii, w celu stwierdzenia występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), w szczególności na korzeniach i łodygach roślin.

Wielkość próbki pobranej do kontroli powinna umożliwiać przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy 99 % poziomie ufności.

c) numer rejestracyjny miejsca produkcji.

2. Określone rośliny przywożone zgodnie z pkt 1 poddaje się drobiazgowej kontroli w punkcie wjazdu lub w miejscu przeznaczenia określonych zgodnie z dyrektywą 2004/103/WE. Stosowane metody kontroli, łącznie z niszczącymi metodami pobierania próbek z każdej partii, zapewniają wykrycie wszelkich oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), w szczególności na korzeniach i łodygach roślin. Wielkość próbki pobranej do kontroli powinna umożliwiać przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy 99 % poziomie ufności.

Niszczące metody pobierania próbek, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się na poziomie wyznaczonym w poniższej tabeli:

Liczba roślin w partii

Poziom niszczącej metody pobierania próbek (liczba roślin przeznaczonych do ścięcia)

1-4 500

10 % wielkości partii

> 4 500

450

II. Warunki przemieszczania

(1) Określone rośliny pochodzące z wyznaczonych obszarów we Wspólnocie można przemieszczać w obrębie Wspólnoty jedynie, jeśli towarzyszy im paszport roślin przygotowany i wydany zgodnie z dyrektywą Komisji 92/105/EWG (2) oraz jeśli były uprawiane przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających przemieszczenie w miejscu produkcji:

(i) zarejestrowanym zgodnie z dyrektywą Komisji 92/90/EWG (3); oraz

(ii) które było dwa razy w roku poddawane drobiazgowym urzędowym kontrolom mającym na celu stwierdzenie oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), przeprowadzanym w odpowiednim czasie, i zostało na podstawie tych badań uznane za wolne od tego organizmu; w stosownych przypadkach w ramach tej kontroli powinno się stosować niszczące metody pobierania próbek; oraz

(iii) w którym rośliny te były umieszczone na terenie:

– całkowicie fizycznie zabezpieczonym przeciwko wprowadzeniu organizmu Anoplophora chinensis (Forster); lub

– na którym stosowane są odpowiednie procedury zabezpieczające i który jest otoczony strefą buforową o promieniu co najmniej dwóch kilometrów wokół granic strefy porażenia, w których przeprowadza się corocznie w odpowiednim czasie urzędowe kontrole mające na celu stwierdzenie występowania lub oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster). W przypadku stwierdzenia oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster) podejmuje się niezwłocznie środki zwalczania w celu uwolnienia strefy buforowej od tego szkodnika.

(2) Określone rośliny przywożone zgodnie z częścią I z krajów trzecich, co do których wiadomo, że występuje w nich Anoplophora chinensis (Forster), można przemieszczać we Wspólnocie jedynie, jeśli towarzyszy im paszport roślin, o którym mowa w pkt (1).

(1) Dz.U. L 313 z 12.10.2004, s. 16.

(2) Dz.U. L 4 z 8.1.1993, s. 22.

(3) Dz.U. L 344 z 26.11.1992, s. 38.

ZAŁĄCZNIK II

ŚRODKI NADZWYCZAJNE, O KTÓRYCH MOWA W ART. 5

1. Ustanowienie wyznaczonych obszarów

a) Wyznaczone obszary, o których mowa w art. 5, składają się z następujących części:

(i) strefy porażenia bedącej strefą, w której potwierdzono występowanie organizmu Anoplophora chinensis (Forster), oraz w której występują wszystkie rośliny wykazujące objawy spowodowane przez organizm Anoplophora chinensis (Forster) i, w stosownych przypadkach, wszystkie rośliny należące do tej samej partii w chwili sadzenia,

(ii) strefy buforowej o promieniu co najmniej dwóch kilometrów wokół granic strefy porażenia.

b) Dokładne wytyczenie stref, o których mowa w lit. a), oparte jest na rzetelnych podstawach naukowych, biologii organizmu Anoplophora chinensis (Forster), stopniu porażenia, szczególnym rozmieszczeniu określonych roślin na danym obszarze oraz dowodów wskazujących na zadomowienie się szkodliwego organizmu. W przypadku wykrycia po raz pierwszy przedmiotowego organizmu na danym obszarze, oraz po przeprowadzeniu badania dotyczącego wytyczenia granic, promień strefy buforowej można zmniejszyć do nie mniej niż jednego kilometra wokół granic strefy porażenia.

c) Jeśli występowanie organizmu Anoplophora chinensis (Forster) zostanie potwierdzone poza strefą porażenia, zmienia się odpowiednio granice wyznaczonych obszarów lub podejmuje się niezwłocznie środki zwalczania w celu uwolnienia strefy buforowej od tego szkodnika.

d) Jeżeli na podstawie corocznych badań, o których mowa w pkt 2 lit. b), nie stwierdzi się występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster) na wyznaczonym obszarze przez cztery lata, odwołuje się to wyznaczenie, a środki, o których mowa w pkt 2, nie mają odtąd zastosowania.

2. Środki podejmowane na wyznaczonych obszarach

Środki urzędowe, o których mowa w art. 5, które należy podjąć na wyznaczonych obszarach, obejmują co najmniej:

a) w strefie porażenia, odpowiednie środki zmierzające do zwalczenia organizmu Anoplophora chinensis (Forster), w tym ścinanie i niszczenie porażonych roślin i roślin wykazujących oznaki wystąpienia organizmu Anoplophora chinensis (Forster), również na korzeniach, corocznie do 30 kwietnia;

b) w strefie porażenia i w strefie buforowej, intensywne monitorowanie występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster) poprzez kontrole roślin żywicielskich przedmiotowego organizmu, przeprowadzane corocznie w odpowiednim czasie.

[1] Art. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 1 decyzji Komisji z dnia 7 lipca 2010 r. zmieniającej decyzję 2008/840/WE w odniesieniu do środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Unii organizmu Anoplophora chinensis (Forster) (Dz.Urz.UE L 174 z 09.07.2010, str. 46). Zmiana weszła w życie w dniu notyfikacji.

[2] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 2 decyzji Komisji z dnia 7 lipca 2010 r. zmieniającej decyzję 2008/840/WE w odniesieniu do środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Unii organizmu Anoplophora chinensis (Forster) (Dz.Urz.UE L 174 z 09.07.2010, str. 46). Zmiana weszła w życie w dniu notyfikacji.

[3] Art. 2a dodany przez art. 1 ust. 1 decyzji Komisji z dnia 7 lipca 2010 r. zmieniającej decyzję 2008/840/WE w odniesieniu do środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Unii organizmu Anoplophora chinensis (Forster) (Dz.Urz.UE L 174 z 09.07.2010, str. 46). Zmiana weszła w życie w dniu notyfikacji.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00