Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 287 str. 1
Wersja aktualna od 2008-09-25
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 287 str. 1
Wersja aktualna od 2008-09-25
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA RADY

z dnia 25 września 2008 r.

w sprawie zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji

(2008/801/WE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 47 ust. 2, art. 57 ust. 2, art. 95, art. 107 ust. 5, art. 179, 181a, art. 190 ust. 5, art. 195 ust. 4, art. 199, art. 207 ust. 3, art. 218 ust. 2, art. 279, 280 i 283, w powiązaniu z pierwszym akapitem art. 300 ust. 2 oraz pierwszym akapitem art. 300 ust. 3 Traktatu,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przedmiotem negocjacji prowadzonych przez Komisję w imieniu Wspólnoty, za zgodą Rady, były te elementy Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji (zwanej dalej „konwencją”), które wchodzą w zakres kompetencji Wspólnoty.

(2) Rada upoważniła Komisję do prowadzenia negocjacji w sprawie przystąpienia Wspólnoty do przedmiotowej konwencji.

(3) Negocjacje zakończyły się pomyślnie, a akt prawny będący ich wynikiem został podpisany w imieniu Wspólnoty w dniu 15 września 2005 r., z zastrzeżeniem możliwości jego zawarcia w późniejszym terminie zgodnie z decyzją Rady z dnia 10 maja 2005 r. w sprawie podpisania, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji.

(4) Niektóre państwa członkowskie są już stronami tej konwencji, podczas gdy w innych pastwach członkowskich trwa proces jej ratyfikacji.

(5) Spełnione zostały warunki pozwalające Wspólnocie na złożenie instrumentu zatwierdzenia, przewidzianego w art. 67 ust. 3 konwencji.

(6) Konwencję należy zatwierdzić, aby Wspólnota mogła stać się jej stroną w ramach swoich kompetencji.

(7) Składając instrument zatwierdzenia, Wspólnota powinna także złożyć deklarację dotyczącą zakresu kompetencji Wspólnoty Europejskiej w odniesieniu do spraw uregulowanych w konwencji, zgodnie z jej art. 67 ust. 3.

(8) Składając instrument zatwierdzenia, Wspólnota powinna także złożyć oświadczenie dotyczące rozstrzygania sporów zgodnie z art. 66 ust. 2 konwencji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Niniejszym zostaje zatwierdzona w imieniu Wspólnoty Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji.

Tekst konwencji znajduje się w załączniku I.

Artykuł 2

Niniejszym upoważnia się przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do złożenia wspólnotowego dokumentu formalnego potwierdzenia ze skutkiem wiążącym dla Wspólnoty. Dokument formalnego potwierdzenia zawiera deklarację kompetencji zgodnie z art. 67 ust. 3 konwencji, znajdującą się w załączniku II do niniejszej decyzji.

Zawiera on również oświadczenie, znajdujące się w załączniku III do niniejszej decyzji.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 września 2008 r.

W imieniu Rady

B. HORTEFEUX

Przewodniczący

(1) Opinia z dnia 14 listopada 2006 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

ZAŁĄCZNIK I

UNITED NATIONS CONVENTION AGAINST CORRUPTION

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

ZAŁĄCZNIK II

Deklaracja dotycząca kompetencji Wspólnoty Europejskiej w odniesieniu do spraw uregulowanych w Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji

Artykuł 67 ust. 3 Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji stanowi, że wraz z instrumentem ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia regionalna organizacja integracji ekonomicznej składa deklarację na temat zakresu swoich kompetencji.

1. Wspólnota zwraca uwagę na fakt, że do celów przedmiotowej konwencji termin „państwa strony” stosuje się do regionalnych organizacji integracji ekonomicznej w zakresie ich kompetencji. W zakresie, w jakim postanowienia konwencji dotyczą przepisów prawa wspólnotowego, Wspólnota Europejska ma wyłączną kompetencję w zakresie przyjęcia takich zobowiązań w odniesieniu do własnej administracji publicznej. W związku z tym Wspólnota oświadcza, że na mocy Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską ma ona kompetencje w następujących dziedzinach:

- rozwijanie, wdrażanie i utrzymywanie polityk i praktyk zapobiegania korupcji,

- powoływanie organu lub organów w zakresie zapobiegania korupcji (w tym Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych) oraz zapewnianie obywatelom sposobów informowania takiego organu lub takich organów o przypadkach, które mogą świadczyć o korupcji,

- regulacja zatrudniania pracowników, warunków pracy, wynagradzania, szkoleń itd. w odniesieniu do urzędników niewybranych, na podstawie regulaminu pracowniczego i przepisów wykonawczych do tego regulaminu,

- propagowanie przejrzystości i unikanie konfliktu interesów przy tworzeniu systemów Wspólnoty Europejskiej regulujących wykonywanie obowiązków powierzonych urzędnikom publicznym,

- opracowywanie i wprowadzanie w życie kodeksów postępowania,

- zapewnianie odpowiednich standardów w odniesieniu do zamówień publicznych i zarządzania finansami publicznymi,

- poprawa przejrzystości własnej organizacji Wspólnoty Europejskiej, jej funkcjonowania i procesu decyzyjnego,

- przy należytym uwzględnieniu niezależności organów sądowych Wspólnot Europejskich, opracowywanie, wdrażanie i utrzymywanie środków mających na celu umocnienie nieprzekupności tych organów i zapobieganie występowaniu okoliczności sprzyjających korupcji.

2. Wspólnota podkreśla również, że do jej kompetencji należy zapewnienie właściwego funkcjonowaniem rynku wewnętrznego obejmującego obszar bez granic wewnętrznych, w którym jest zapewniony swobodny przepływ towarów, kapitału i usług, zgodnie z postanowieniami Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. W tym celu Wspólnota przyjęła środki, które:

- zapewniają przejrzystość i równy dostęp wszystkich kandydatów do zamówień publicznych i rynków mających znaczenie dla Wspólnoty, co pomaga zapobiegać korupcji,

- zapewniają odpowiednie standardy księgowości i audytu mających znaczenie dla Wspólnoty,

- zapobiegają zjawisku prania pieniędzy, co nie obejmuje jednak środków dotyczących współpracy między organami sądowymi a organami ścigania.

W przypadku przyjęcia środków podejmowanie zobowiązań zewnętrznych mających wpływ na te środki lub zmieniające ich zakres zastosowania, z udziałem państw trzecich lub właściwych organizacji międzynarodowych, należy do zadań samej Wspólnoty.

3. Wspólnotowa polityka w dziedzinie współpracy na rzecz rozwoju, a także współpraca z innymi krajami trzecimi, uzupełnia polityki prowadzone przez państwa członkowskie w celu wsparcia krajów partnerskich we wprowadzaniu w życie Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji i obejmuje przepisy służące zwalczaniu korupcji.

4. Zakres i wykonywanie kompetencji Wspólnoty podlegają z natury ciągłym zmianom, Wspólnota będzie zatem w miarę potrzeb uzupełniać lub zmieniać niniejszą deklarację zgodnie z art. 67 ust. 3.

5. Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji ma zastosowanie, w odniesieniu do kompetencji Wspólnoty, do terytoriów, na których obowiązuje Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską i na warunkach określonych w tym Traktacie, w szczególności w jego art. 299.

Zgodnie z art. 299 Traktatu deklaracja ta nie ma zastosowania do terytoriów państw członkowskich, na których Traktat nie obowiązuje, oraz pozostaje bez uszczerbku dla wszelkich aktów i stanowisk, które mogą zostać przyjęte na podstawie konwencji przez zainteresowane państwa członkowskie w imieniu oraz w interesie tych terytoriów.

ZAŁĄCZNIK III

OŚWIADCZENIE

W odniesieniu do art. 66 ust. 2 Wspólnota podkreśla, że zgodnie z art. 34 ust. 1 Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości stronami przed tym trybunałem mogą być jedynie państwa. W związku z tym, zgodnie z art. 66 ust. 2 konwencji, spory, w których stroną jest Wspólnota, mogą być rozstrzygane jedynie na drodze arbitrażu.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00