Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
oczekujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 207 str. 36
Wersja oczekująca od dnia notyfikacji
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2008 nr 207 str. 36
Wersja oczekująca od dnia notyfikacji
Akt prawny
oczekujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 31 lipca 2008 r.

zmieniająca załącznik II do decyzji Rady 79/542/EWG w odniesieniu do wpisów dotyczących Argentyny, Brazylii i Paragwaju w wykazie państw trzecich i ich części, z których dozwolony jest przywóz niektórych rodzajów świeżego mięsa do Wspólnoty

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 3992)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/642/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy sanitarne regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi (1), w szczególności jej art. 8 formułę wprowadzającą, art. 8 pkt 1 akapit pierwszy i art. 8 pkt 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Część 1 załącznika II do decyzji Rady 79/542/EWG z dnia 21 grudnia 1976 r. ustalającej wykaz państw trzecich lub części państw trzecich i ustanawiającej warunki zdrowia zwierząt i ludzi oraz warunki wystawiania świadectw weterynaryjnych dla przywożonych do Wspólnoty pewnych żywych zwierząt i ich świeżego mięsa (2) zawiera wykaz państw trzecich i części państw trzecich, z których państwa członkowskie mogą przywozić świeże mięso niektórych zwierząt.

(2) Umieszczona w części 1 załącznika II do decyzji Rady 79/542/EWG Argentyna została podzielona na poszczególne obszary, przede wszystkim ze względu na stan zdrowia zwierząt na danym terenie. Część należącego do Argentyny obszaru Patagonii położona na południe od 42 równoleżnika uzyskała status obszaru wolnego od pryszczycy bez prowadzenia szczepień. Przywóz z tego obszaru do Wspólnoty mięsa świeżego z kością określonych zwierząt jest dozwolony. Pozostałym obszarom Argentyny nadano status obszarów wolnych od pryszczycy, na których prowadzone są szczepienia, toteż z tych obszarów dozwolony jest jedynie przywóz do Wspólnoty świeżego mięsa dojrzałego i odkostnionego.

(3) W roku 2007 Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) uznała obszar Argentyny położony na północ od 42 równoleżnika pokrywający się z częścią prowincji Neuquén oraz Rio Negro za obszar wolny od pryszczycy bez prowadzenia szczepień.

(4) W następstwie tej decyzji OIE Argentyna wystąpiła o zezwolenie na przywóz mięsa świeżego z kością z tego obszaru do Wspólnoty. W lutym 2008 r. w Argentynie przeprowadzono kontrolę wspólnotową w celu zbadania sytuacji na miejscu. W związku z pozytywnym wynikiem kontroli należy zatem zezwolić na przywóz do Wspólnoty mięsa świeżego z kością określonych zwierząt z tego obszaru.

(5) W Brazylii przeprowadzono w ostatnim czasie serię kontroli wspólnotowych, obejmujących między innymi stany Paraná i São Paulo. W wyniku przeprowadzonych kontroli, decyzją 79/542/EWG zmienioną przez decyzję 2008/61/WE, wprowadzono środki dotyczące przywozu umacniające kontrolę i nadzór nad gospodarstwami, z których pozyskiwane są zwierzęta kwalifikujące się do wywozu do Wspólnoty, w celu umożliwienia przywozu do Wspólnoty świeżego odkostnionego i dojrzałego mięsa bydła pochodzącego wyłącznie ze specjalnie zatwierdzonych gospodarstw położonych w tych stanach, które zostały uznane za obszary wolne od pryszczycy, na których prowadzone są szczepienia, bądź też bez prowadzenia szczepień.

(6) W maju 2008 r. OIE ponownie przyznała status obszarów wolnych od pryszczycy bez prowadzenia szczepień niektórym stanom Brazylii, w tym stanom Paraná i São Paulo.

(7) Zważywszy na fakt, iż stany te uznano za wolne od pryszczycy, i wziąwszy pod uwagę wyniki przeprowadzonych w Brazylii kontroli, wymienione stany należy ponownie umieścić w wykazie obszarów, z których przywóz do Wspólnoty świeżego odkostnionego i dojrzałego mięsa pochodzącego z bydła jest dozwolony na jednolitych warunkach obowiązujących w odniesieniu do pozostałych stanów Brazylii uznanych za wolne od pryszczycy, na których terenie prowadzone są szczepienia i z których przywóz jest obecnie dopuszczony do Wspólnoty.

(8) Z kolei w 2007 r. OIE uznała Paragwaj za obszar wolny od pryszczycy, na którym prowadzone są szczepienia, z wyłączeniem objętego zaostrzonym nadzorem obszaru pogranicza państwa. W kwietniu 2008 r. w Paragwaju przeprowadzono kontrolę wspólnotową w celu zbadania sytuacji na miejscu.

(9) W związku z pozytywnym wynikiem tej kontroli należy zezwolić na przywóz do Wspólnoty świeżego odkostnionego i dojrzałego mięsa bydła pochodzącego z obszaru Paragwaju, uznanego przez OIE za obszar wolny od pryszczycy, na którym prowadzone są szczepienia.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 79/542/EWG.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Część 1 załącznika II do decyzji 79/542/EWG zastępuje się tekstem załącznika do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 sierpnia 2008 r.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 31 lipca 2008 r.

W imieniu Komisji

Androulla VASSILIOU

Członek Komisji

(1) Dz.U. L 18 z 23.1.2003, s. 11.

(2) Dz.U. L 146 z 14.6.1979, s. 15. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją Komisji 2008/61/WE (Dz.U. L 15 z 18.1.2008, s. 33).

ZAŁĄCZNIK

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00