Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2008-07-04
Wersja aktualna od 2008-07-04
obowiązujący
Alerty
DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 lipca 2008 r.
w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty na 2008 r. przeznaczonego na działania OIE w dziedzinie dobrostanu zwierząt oraz nadzorowania i kategoryzacji chorób zwierząt
(2008/567/WE)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając decyzję Rady 90/424/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii (1), w szczególności jej art. 20,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z decyzją 90/424/EWG Wspólnota może przyjmować środki techniczne i naukowe potrzebne do opracowania prawodawstwa wspólnotowego w dziedzinie weterynarii, a także do rozwoju kształcenia i szkolenia w dziedzinie weterynarii, lub pomagać państwom członkowskim albo organizacjom międzynarodowym w przyjmowaniu takich środków.
(2) We Wspólnotowym planie działań dotyczącym ochrony i dobrostanu zwierząt na lata 2006-2010 stwierdzono, że jednym z pięciu głównych obszarów działania powinno być dalsze wspieranie i inicjowanie kolejnych działań międzynarodowych mających na celu zwiększanie wiedzy na temat dobrostanu zwierząt i tworzenie szerszego konsensusu w tej dziedzinie.
(3) Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) jest organizacją międzyrządową odpowiedzialną za dążenie do poprawy zdrowia zwierząt na świecie. W 2005 r. OIE przyjęła wytyczne dotyczące dobrostanu zwierząt odnośnie do ich przewozu drogą lądową i morską, uboju z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi i humanitarnego zabijania w celu zwalczania chorób. OIE zamierza dalej rozwijać te wytyczne, jak również przyjąć nowe wytyczne i wspierać wdrażanie wytycznych już przyjętych przez państwa członkowskie OIE, w szczególności poprzez szkolenia i poradnictwo.
(4) Planowane szkolenia i imprezy informacyjne organizowane przez OIE są konieczne dla rozwijania obowiązującego prawodawstwa weterynaryjnego, a także dla rozwoju kształcenia i szkoleń w dziedzinie weterynarii we wszystkich państwach uczestniczących. Poprawa sytuacji w krajach trzecich jest ściśle związana z rozwojem wspólnotowego prawodawstwa weterynaryjnego, jak też z potrzebą skutecznego osiągania celów postawionych przed tym prawodawstwem. Ponadto planowane szkolenia i imprezy informacyjne odpowiadają oczekiwaniom większości obywateli europejskich (2), aby wymagania w zakresie dobrostanu zwierząt w krajach prowadzących wywóz do Wspólnoty były na tym samym poziomie, co we Wspólnocie. Wspólnota powinna zatem wnieść wkład przeznaczony na sfinansowanie tych przedsięwzięć.
(5) Druga Światowa konferencja OIE na temat dobrostanu zwierząt, zatytułowana „Wprowadzanie norm OIE”, ma na celu wsparcie wdrażania na świecie wytycznych OIE dotyczących przewozu zwierząt gospodarskich drogą morską i lądową, ich uboju z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi oraz zabijania w celu zwalczania chorób. Intencją organizatorów konferencji jest także podniesienie rangi problematyki dobrostanu zwierząt oraz zachęcenie weterynarzy i służb weterynaryjnych do przyjęcia większej odpowiedzialności za dobrostan zwierząt.
(6) Druga Światowa konferencja OIE na temat dobrostanu zwierząt mogłaby znacząco przyczynić się do rozwoju wspólnotowego prawodawstwa weterynaryjnego. Cele konferencji są zgodne z celami Wspólnotowego planu działań dotyczących ochrony i dobrostanu zwierząt na lata 2006-2010. Stąd właściwe jest przeznaczenie przez Wspólnotę wkładu finansowego na konferencję OIE.
(7) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie nowej strategii UE w zakresie zdrowia zwierząt (2007-2013) opisuje wyznaczanie priorytetów interwencji UE jako jeden z filarów nowej strategii w zakresie zdrowia zwierząt. W tym kontekście badanie kosztów systemu nadzoru i kategoryzacji chorób zwierząt w ramach realizacji międzynarodowej inicjatywy OIE w zakresie zdrowia zwierząt (Global Animal Health Initiative) pozwoliłoby zdobyć informacje pomocne w kategoryzacji chorób zwierząt i wyznaczaniu priorytetów w dziedzinie środków nadzoru.
(8) OIE posiada w tym obszarze faktyczny monopol, o którym mowa w art. 168 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (3); nie jest zatem wymagane zaproszenie do składania wniosków.
(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Artykuł 1
Zatwierdza się wkład finansowy Wspólnoty przeznaczony na sfinansowanie seminarium szkoleniowego na temat wdrażania wytycznych OIE dotyczących dobrostanu zwierząt, organizowanego przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE), w wysokości 100 000 EUR, przy współfinansowaniu Wspólnoty nieprzekraczającym 65 % łącznych kwalifikowalnych kosztów.
Artykuł 2
Zatwierdza się wkład finansowy Wspólnoty przeznaczony na sfinansowanie drugiej Światowej konferencji OIE na temat dobrostanu zwierząt, zatytułowanej „Wprowadzanie norm OIE”, organizowanej przez OIE w 2008 r., w wysokości 200 000 EUR, przy współfinansowaniu Wspólnoty nieprzekraczającym 50 % łącznych kwalifikowalnych kosztów.
Artykuł 3
Zatwierdza się wkład finansowy Wspólnoty przeznaczony na sfinansowanie badania kosztów systemu nadzoru i kategoryzacji chorób zwierząt, prowadzonego przez OIE w 2008 r., w wysokości 200 000 EUR, przy współfinansowaniu Wspólnoty nieprzekraczającym 67% łącznych kwalifikowalnych kosztów.
Artykuł 4
Wkład finansowy, o którym mowa w art. 1, 2 i 3, finansuje się z pozycji 17 04 02 01 w budżecie Wspólnot Europejskich na 2008 r.
Umowa w sprawie przyznania dotacji, dotycząca wkładów finansowych, o których mowa w art. 1, 2 i 3, zostanie zawarta z OIE bez zaproszenia do składania wniosków, gdyż OIE jest międzyrządową organizacją działającą na rzecz poprawy zdrowia zwierząt na całym świecie, posiadającą faktyczny monopol.
Sporządzono w Brukseli, dnia 4 lipca 2008 r.
W imieniu Komisji |
Androulla VASSILIOU |
Członek Komisji |
|
(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 19. Decyzja ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 1).
(2) Eurobarometr, badanie specjalne 270: Stosunek obywateli EU do problemu dobrostanu zwierząt, http://ec.europa.eu/food/animal/ welfare/survey/sp_barometer_aw_en.pdf, s. 32.
(3) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 478/2007 (Dz.U. L 111 z 28.4.2007, s. 13).