Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2007 nr 330 str. 48
Wersja aktualna od 2007-11-30
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2007 nr 330 str. 48
Wersja aktualna od 2007-11-30
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 30 listopada 2007 r.

w sprawie wykonania decyzji nr 575/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do przyjęcia wytycznych strategicznych na lata 2008-2013

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 5822)

(Jedynie teksty w językach angielskim, bułgarskim, czeskim, estońskim, fińskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, litewskim, łotewskim, maltańskim, niderlandzkim, niemieckim, polskim, portugalskim, rumuńskim, słowackim, słoweńskim, szwedzkim, węgierskim oraz włoskim są autentyczne)

(2007/837/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję nr 575/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 maja 2007 r. ustanawiającą Europejski Fundusz Powrotów Imigrantów na lata 2008-2013 jako część programu ogólnego „Solidarność i zarządzanie przepływami migracyjnymi” (1), w szczególności jej art. 18,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Komisja powinna ustanowić strategiczne wytyczne, wyznaczające ramy korzystania ze środków funduszu w wieloletnim okresie programowania 2008-2013.

(2) Wytyczne powinny określać priorytety oraz, zgodnie z art. 15 ust. 4 decyzji 575/2007/WE, szczególne cele priorytetowe umożliwiające zwiększenie do 75 % poziomu współfinansowania z wkładu wspólnotowego projektów współfinansowanych przez fundusz w tych państwach członkowskich, które nie są objęte Funduszem Spójności.

(3) Zgodnie z art. 1 i 2 protokołu w sprawie stanowiska Danii, stanowiącego załącznik do Traktatu o Unii Europejskiej oraz do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, niniejsza decyzja nie obowiązuje Danii i nie będzie stosowana wobec Danii.

(4) Zgodnie z artykułem 3 protokołu w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii, stanowiącego załącznik do Traktatu o Unii Europejskiej oraz do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Irlandia zgłosiła w piśmie z dnia 6 września 2005 r. chęć uczestniczenia w przyjmowaniu i stosowaniu decyzji nr 575/2007/WE.

(5) Zgodnie z artykułem 3 protokołu w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii, stanowiącego załącznik do Traktatu o Unii Europejskiej oraz do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Zjednoczone Królestwo zgłosiło w piśmie z 27 października 2005 r. chęć uczestniczenia w przyjmowaniu i stosowaniu decyzji nr 575/2007/WE.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią wspólnego komitetu „Solidarność i zarządzanie przepływami migracyjnymi” ustanowionego na mocy art. 56 decyzji nr 5 74/200 7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej Fundusz Granic Zewnętrznych na lata 2007-2013 jako część ogólnego programu „Solidarność i zarządzanie przepływami migracyjnymi” (2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Wytyczne wyznaczające priorytety i szczególne celów priorytetowe na wieloletni okres programowania 2008-2013 zostały określone w załączniku.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Belgii, Republiki Bułgarii, Republiki Czeskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Estońskiej, Irlandii, Republiki Greckiej, Królestwa Hiszpanii, Republiki Francuskiej, Republiki Włoskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburga, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Królestwa Niderlandów, Republiki Austrii, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Portugalii, Rumunii, Republiki Słowenii, Republiki Słowackiej, Republiki Finlandii, Królestwa Szwecji oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 listopada 2007 r.

W imieniu Komisji

Franco FRATTINI

Wiceprzewodniczący

(1) Dz.U L 144 z 6.6.2007, str. 45.

(2) Dz.U L 144 z 6.6.2007, str. 22.

ZAŁĄCZNIK

Strategiczne wytyczne określone poniżej należy postrzegać w kontekście bardziej skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi we wszystkich ich fazach, zgodnie z polityką rozpoczętą przez Radę Europejską w Tampere w 1999 r., w tym wspólną polityką w zakresie powrotu imigrantów i zwalczaniem nielegalnej imigracji.

Przygotowując swoje projekty wieloletnich programów, państwa członkowskie powinny rozpodzielić dostępne w ramach funduszu zasoby pomiędzy trzy z czterech poniższych priorytetów, co pozwoli im ustalić najbardziej efektywny podział przydzielonych im zasobów, zgodnie z ich potrzebami.

PRIORYTET 1: Wsparcie dla opracowania strategicznego podejścia do zarządzania powrotem imigrantów przez państwa członkowskie

Powyższy punkt obejmuje opracowanie systemu zintegrowanego zarządzania powrotem imigrantów we wszystkich jego aspektach. Zgodnie z art. 3 ust. 2 decyzji nr 575/2007/WE zintegrowane zarządzanie powrotami imigrantów powinno być oparte na całościowej ocenie sytuacji potencjalnych osób powracających w danym państwie członkowskim oraz w ich państwach pochodzenia oraz problemów w związku z przewidywanymi operacjami, ustanowieniu założeń docelowych dla tego typu operacji oraz powinno zawierać szeroki zakres środków umożliwiających skuteczny i trwały powrót imigrantów, w tym przygotowanie, przeprowadzenie i działania uzupełniające związane z ich odsyłaniem.

W ramach powyższego priorytetu możliwe jest zwiększenie wspólnotowego wkładu finansowego do 75 % w przypadku projektów służących realizacji następujących szczególnych celów priorytetowych:

1) programów wspomaganych powrotów dobrowolnych;

2) zachęt pieniężnych oraz środków umożliwiających zajęcie się osobami powracającymi znajdującymi się w trudnej sytuacji;

3) zintegrowanych planów powrotu, pomagających w powrocie obywatelom państw trzecim lub bezpaństwowcom nieobjętym wspólnotowymi umowami o readmisji lub krajowymi dwustronnymi umowami o readmisji do krajów pochodzenia, poprzedniego miejsca zamieszkania lub o tranzycie, z którymi współpraca w dziedzinie powrotu imigrantów jest szczególnie trudna.

PRIORYTET 2: Wsparcie dla współpracy pomiędzy państwami członkowskimi w dziedzinie zarządzania powrotami

Powyższy priorytet obejmuje przygotowanie i wdrożenie zintegrowanych planów powrotu, jak również współpracę w konkretnych dziedzinach zintegrowanego zarządzania powrotami, takimi jak przygotowanie, realizacja i działania uzupełniające związane z organizacją wspólnych lotów i podróży lądowych mających na celu odsyłanie imigrantów.

W ramach powyższego priorytetu możliwe jest zwiększenie wspólnotowego wkładu finansowego do 75 % w przypadku projektów służących realizacji następujących szczególnych celów priorytetowych:

- zintegrowanych planów powrotu, które zostały opracowane i zostaną zrealizowane we współpracy z innymi państwami członkowskimi, a także, w stosownych przypadkach, z agencją FRONTEX, organizacjami pozarządowymi i/lub organizacjami międzynarodowymi, w celu połączenia różnych umiejętności, doświadczeń i zasobów organów państw członkowskich oraz, tam gdzie to właściwe, innych zaangażowanych organizacji.

PRIORYTET 3: Wsparcie dla konkretnych, innowacyjnych krajowych i międzynarodowych narzędzi zarządzania powrotami

Powyższy priorytet obejmuje podjęcie lub usprawnienie działań mających na celu udzielanie imigrantom porad i informacji dotyczących powrotu, wsparcie reintegracji imigrantów w krajach powrotu, sposoby współpracy z władzami konsularnymi i/lub służbami imigracyjnymi, w tym szkolenia i działania mające na celu zbieranie informacji o niezewidencjonowanych obywatelach państw trzecich i bezpaństwowcach.

W ramach powyższego priorytetu możliwe jest zwiększenie wspólnotowego wkładu finansowego do 75 % w przypadku projektów służących realizacji następujących szczególnych celów priorytetowych:

1) projektów, w których proponuje się szczególnie innowacyjne sposoby informowania oraz udzielania porad potencjalnym osobom powracającym o sytuacji w krajach powrotu i/lub inne innowacyjne zachęty mające na celu zwiększenie liczby osób dobrowolnie powracających, przy poszanowaniu ich godności;

2) projektów, w których sprawdza się nowe metody robocze mające na celu przyśpieszenie procesu wydawania dokumentów osobom powracającym we współpracy z władzami konsularnymi i służbami imigracyjnymi państw trzecich.

PRIORYTET 4: Wsparcie dla ustanowienia standardów wspólnotowych i najlepszych praktyk dotyczących zarządzania powrotami

Powyższy priorytet obejmuje zastosowanie istniejących i przyszłych wspólnych standardów, o których mowa w motywach 13 i 14 decyzji nr 575/2007/WE, oraz promowanie krajowych i międzynarodowych najlepszych praktyk i sposobów współpracy z właściwymi władzami innych państw członkowskich, np. przy zastosowaniu sieci ICONET.

W ramach powyższego priorytetu możliwe jest zwiększenie wspólnotowego wkładu finansowego do 75 % w przypadku projektów służących realizacji następujących szczególnych celów priorytetowych:

1) ocen i misji mających na celu zbadanie postępów dokonanych w ramach programów, narzędzi i procedur związanych z polityką powrotów;

2) środków podejmowanych na poziomie krajowym w celu zagwarantowania sprawiedliwej i skutecznej realizacji wspólnych standardów dotyczących powrotów imigrantów, zgodnie ze wspólnotowym prawodawstwem dotyczącym powrotów, w tym szkolenia specjalistów.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00