ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1321/2007
z dnia 12 listopada 2007 r.
ustanawiające przepisy wykonawcze w zakresie włączania do centralnego archiwum informacji o zdarzeniach w lotnictwie cywilnym, których wymiana odbywa się zgodnie z dyrektywą 2003/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę 2003/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie zgłaszania zdarzeń w lotnictwie cywilnym (1), w szczególności jej art. 6 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa 2003/42/WE wymaga ustanowienia krajowych systemów obowiązkowego zgłaszania zdarzeń w celu zapewnienia zgłaszania, zbierania, oceny, przetwarzania i przechowywania w krajowych bazach danych odpowiednich informacji na temat bezpieczeństwa lotniczego.
(2) Państwa członkowskie powinny uczestniczyć w wymianie informacji związanych z bezpieczeństwem, a Komisja powinna ułatwiać wymianę tych informacji jedynie w celu zapobiegania wypadkom i zdarzeniom w lotnictwie cywilnym, a nie po to, by wskazywać winnych lub odpowiedzialnych czy też oceniać działalność pod kątem bezpieczeństwa.
(3) Do przekazywania informacji należy wykorzystywać, najlepiej jak to możliwe, nowoczesne technologie przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony całej bazy danych.
(4) Najbardziej skutecznym sposobem zapewnienia wymiany dużej ilości informacji między wszystkimi państwami członkowskimi jest stworzenie centralnego archiwum zasilanego przez krajowe bazy danych i dostępnego dla państw członkowskich.
(5) W celu uwzględnienia szczególnego charakteru każdego z krajowych mechanizmów wprowadzonych zgodnie z art. 5 ust. 1 dyrektywy 2003/42/WE aspekty techniczne dotyczące aktualizacji informacji dostarczanych przez państwa członkowskie ustala się w protokołach technicznych uzgadnianych między Komisją a każdym z państw członkowskich.
(6) Aby umożliwić przeprowadzenie procedur kontroli jakości i uniknąć powielania meldunków na temat zdarzeń zgłaszanych przez państwa członkowskie, wszystkie informacje przechowywane w krajowej bazie danych powinny być również przechowywane w centralnym archiwum.
(7) W celu zapewnienia prawidłowego stosowania art. 7 ust. 1 dyrektywy 2003/42/WE każdy podmiot, któremu powierzono regulację bezpieczeństwa lub badanie wypadków i incydentów lotniczych w lotnictwie cywilnym Wspólnoty, powinien mieć dostęp do informacji o zdarzeniach zebranych i uzyskanych w drodze wymiany.
(8) Zgodnie z art. 5 ust. 3 dyrektywy 2003/42/WE w bazach tych powinny być przechowywane również dane o wypadkach i poważnych incydentach badanych zgodnie z dyrektywą Rady 94/56/WE (2). W czasie trwania dochodzenia, do baz danych należy jednak wprowadzać jedynie podstawowe dane faktograficzne, podczas gdy pełne informacje na temat tych wypadków i poważnych incydentów zostaną wprowadzone po zakończeniu dochodzenia.
(9) Dwa lata po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia Komisja powinna dokonać przeglądu wymienianych informacji z punktu widzenia ich znaczenia dla bezpieczeństwa.
(10) Środki określone w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ds. bezpieczeństwa lotniczego, ustanowionego na mocy art. 12 rozporządzenia Rady (EWG) nr 3922/91 z dnia 16 grudnia 1991 r. w sprawie harmonizacji wymagań technicznych i procedur administracyjnych w dziedzinie lotnictwa cywilnego (3),
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Przedmiot
Niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy dotyczące włączania do centralnego archiwum informacji dotyczących bezpieczeństwa podlegających wymianie pomiędzy państwami członkowskimi zgodnie z art. 6 ust. 1 dyrektywy 2003/42/WE.
Artykuł 2
Centralne archiwum
1. Komisja ustanawia i zarządza centralnym archiwum do przechowywania wszystkich informacji przekazywanych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 6 ust. 1 dyrektywy 2003/42/WE.
2. Każde państwo członkowskie uzgadnia z Komisją protokoły techniczne dotyczące uaktualniania centralnego archiwum poprzez przekazywanie wszystkich informacji dotyczących bezpieczeństwa znajdujących się w krajowych bazach danych, o których mowa w art. 5 ust. 2 i 3 dyrektywy 2003/42/WE. Stanowi to gwarancję, że wszystkie informacje dotyczące bezpieczeństwa znajdujące się w krajowych bazach danych zostaną włączone do centralnego archiwum.
3. Zgodnie z art. 7 ust. 1 dyrektywy 2003/42/WE każdy podmiot, któremu powierzono regulację bezpieczeństwa lotniczego lub badanie wypadków i incydentów lotniczych w lotnictwie cywilnym Wspólnoty ma elektroniczny dostęp do wszystkich informacji znajdujących się w centralnym archiwum, z wyjątkiem informacji, które bezpośrednio identyfikują operatora lub statek powietrzny będących przedmiotem zgłoszonego zdarzenia.
4. Informacje, które mogą pozostać poufne to: nazwa, kod przewoźnika, sygnał wywoławczy lub numer lotu operatora oraz znak rejestracyjny lub numer seryjny/konstrukcyjny statku powietrznego.
W przypadkach, w których wspomniane dane będą uważane za konieczne do przeprowadzenia analizy, państwa członkowskie, które dostarczyły informacji, zostaną poproszone o wyrażenie zgody na ich ujawnienie.
Artykuł 3
Informacje dotyczące dochodzeń
Podstawowe informacje faktograficzne na temat wypadków i poważnych incydentów przekazywane są do centralnego archiwum już w trakcie trwania dochodzenia. Po zakończeniu dochodzenia dodane zostaną wszystkie informacje obejmujące, w miarę możliwości, streszczenie sprawozdania końcowego w języku angielskim.
Artykuł 4
Przegląd
Dwa lata po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia Komisja dokona przeglądu przechowywanych i wymienianych informacji z punktu widzenia ich znaczenia dla bezpieczeństwa.
Artykuł 5
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 12 listopada 2007 r.
W imieniu Komisji |
Jacques BARROT |
Wiceprzewodniczący |
|
(1) Dz.U. L 167 z 4.7.2003, str. 23.
(2) Dz.U. L 319 z 12.12.1994, str. 14.
(3) Dz.U. L 373 z 31.12.1991, str. 4. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1900/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 377 z 27.12.2006, str. 176).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00