Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2013-07-01
Wersja aktualna od 2013-07-01
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 706/2007
z dnia 21 czerwca 2007 r.
ustanawiające, zgodnie z dyrektywą 2006/40/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, przepisy administracyjne dotyczące homologacji typu WE pojazdów oraz zharmonizowany test pomiaru wycieków z niektórych systemów klimatyzacji
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2013 r., Nr 158, poz. 74)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę 2006/40/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. dotyczącą emisji z systemów klimatyzacji w pojazdach silnikowych oraz zmieniającą dyrektywę Rady 70/156/EWG (1), w szczególności jej art. 7 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa 2006/40/WE jest jedną z oddzielnych dyrektyw, na podstawie której prowadzi się procedurę homologacyjną WE, ustanowioną dyrektywą Rady 70/156/EWG (2).
(2) Zgodnie z dyrektywą 2006/40/WE wymaga się, aby pojazdy wyposażone w systemy klimatyzacji zaprojektowane w taki sposób, że będą zawierać fluorowane gazy cieplarniane o współczynniku ocieplenia globalnego wyższym niż 150 otrzymały homologację w odniesieniu do emisji z tych systemów klimatyzacji. Ustanowiono w niej także wskaźniki wycieków z takich systemów. Dlatego też konieczne jest ustanowienie zharmonizowanego testu wykrywania w celu pomiaru wskaźnika wycieku wymienionych gazów i przyjęcie przepisów niezbędnych do wykonania dyrektywy 2006/40/WE.
(3) Przepisy dyrektywy 2006/40/WE zakazują, od określonej daty, wprowadzania do obrotu nowych pojazdów wyposażonych w systemy klimatyzacji zaprojektowane w taki sposób, że będą zawierać fluorowane gazy cieplarniane o współczynniku ocieplenia globalnego wyższym niż 150. Obecnie jedynym znanym gazem fluorowanym o współczynniku ocieplenia globalnego wyższym niż 150, wykorzystywanym jako czynnik chłodniczy w ruchomych systemach klimatyzacji, jest HFC-134a. W związku powyższym test wykrywania wycieku powinien zostać ustanowiony w odniesieniu do tego gazu.
(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Dostosowania do Postępu Technicznego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Przedmiot
Niniejsze rozporządzenie ustanawia pewne środki dotyczące wykonania art. 4 i 5 dyrektywy 2006/40/WE.
Artykuł 2
Definicje
Do celów niniejszego rozporządzenia przyjmuje się następujące definicje:
1) „typ pojazdu w odniesieniu do emisji z systemów klimatyzacji” oznacza kategorię pojazdów, które nie różnią się pod względem wykorzystanego czynnika chłodniczego lub innych głównych cech charakterystycznych systemu klimatyzacji lub pod względem systemu pojedynczego albo podwójnego parownika;
2) „typ systemu klimatyzacji” oznacza grupę systemów klimatyzacji, które nie różnią się pod względem nazwy handlowej lub marki producenta lub pod względem wykorzystanych w nich elementów narażonych na przeciek;
3) „element narażony na przeciek” oznacza każdą z następujących części systemu klimatyzacji lub zespół takich części:
a) wąż wraz z obręczą obciskającą;
b) pojedyncze łączniki (męskie lub żeńskie);
c) zawory, włączniki i czujniki;
d) czujniki rozszerzalności cieplnej z łącznikami;
e) parownik z zewnętrznymi łącznikami;
f) sprężarka z łącznikami;
g) chłodnica ze zintegrowaną sprawną suszarką;
h) odbieralnik/suszarka z łącznikami;
i) akumulator z łącznikami;
4) „typ elementu narażonego na przeciek” oznacza grupę elementów narażonych na przeciek, które nie różnią się pod względem nazwy handlowej lub marki producenta lub pod względem ich podstawowych funkcji.
Uważa się, że elementy narażone na przeciek, wykonane z różnych materiałów lub kombinacji różnych elementów narażonych na przeciek, należą do tego samego typu elementu narażonego na przeciek, jak określono w akapicie pierwszym pkt 4, pod warunkiem że nie wpływają na wzrost wskaźnika wycieku.
Artykuł 3
Homologacja typu części WE
Państwa członkowskie nie mogą, z powodów związanych z emisjami z systemów klimatyzacji, odmówić udzielenia homologacji typu części WE dla typu elementu narażonego na przeciek czy też typu systemu klimatyzacji, jeżeli spełnia on wymogi określone w przepisach niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 4
Przepisy administracyjne dotyczące homologacji typu części WE
1. Producent lub jego przedstawiciel składa w organie udzielającym homologacji typu wniosek o homologację typu części WE dotyczący danego typu elementu narażonego na przeciek lub systemu klimatyzacji.
Wniosek jest sporządzony zgodnie z modelem dokumentu informacyjnego wskazanym w części 1 załącznika I.
2. Producent lub jego przedstawiciel przekazuje służbie technicznej odpowiedzialnej za prowadzenie testów homologacyjnych element narażony na przeciek lub system klimatyzacji do zatwierdzenia.
W tym celu wykorzystuje się próbkę z najwyższym wskaźnikiem wycieku (zwaną dalej „najgorszym scenariuszem”).
3. Jeśli zostaną spełnione odpowiednie wymagania, homologacja typu części WE jest udzielona i przyznany zostaje numer homologacji typu części, zgodnie z systemem numerowania ustalonym w załączniku VII do dyrektywy 70/156/EWG.
Państwo członkowskie nie może przydzielić tego samego numeru innemu typowi elementu narażonego na przeciek ani systemowi klimatyzacji.
4. Do celów ust. 3 organ udzielający homologacji typu wydaje świadectwo homologacji typu części WE sporządzone zgodnie z modelem wskazanym w części 2 załącznika I.
Artykuł 5
Znak homologacji typu części WE
Każdy element narażony na przeciek, jak i system klimatyzacji zgodny z typem, który otrzymał homologację typu części WE zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, jest opatrzony znakiem homologacji typu części WE wskazanym w części 3 załącznika I.
Artykuł 6
Przepisy administracyjne dotyczące homologacji typu pojazdu WE w odniesieniu do emisji z systemu klimatyzacji
1. Producent lub jego przedstawiciel składa w organie udzielającym homologacji typu wniosek o homologację typu pojazdu WE w odniesieniu do emisji z systemu klimatyzacji.
Wniosek jest sporządzony zgodnie z modelem dokumentu informacyjnego wskazanym w części 4 załącznika I.
2. Producent lub jego przedstawiciel dostarcza wraz z wnioskiem o homologację „najgorszy scenariusz” dotyczący całego typu pojazdu, który ma otrzymać homologację, jeśli cały pojazd jest poddany testom, lub świadectwa homologacji typu poszczególnych elementów narażonych na przeciek czy też systemów klimatyzacji, jeśli testami objęte są części.
3. Jeśli zostaną spełnione odpowiednie wymagania, homologacja typu WE jest udzielona i przyznany zostaje numer homologacji typu, zgodnie z systemem numerowania ustalonym w załączniku VII do dyrektywy 70/156/EWG.
Państwo członkowskie nie może przydzielić tego samego numeru innemu typowi pojazdu.
4. Do celów ust. 3 organ udzielający homologacji typu wydaje świadectwo homologacji typu WE sporządzone zgodnie z modelem wskazanym w części 5 załącznika I.
Artykuł 7
Zharmonizowany test wykrywania wycieku
Zharmonizowany test wykrywania wycieku, mający na celu zbadanie, czy maksymalny dozwolony poziom wycieku, o którym mowa w art. 5 ust. 2 i 3 dyrektywy 2006/49/WE, nie został przekroczony, ustanowiono w załączniku II niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 8
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 5 stycznia 2008 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 21 czerwca 2007 r.
|
(1) Dz.U. L 161 z 14.6.2006, str. 12.
(2) Dz.U. L 42 z 23.2.1970, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2006/96/WE (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, str. 81).
Wykaz załączników
Załącznik I Dokumenty urzędowe dotyczące homologacji typu WE
Część 1: Dokument informacyjny - Homologacja typu części WE
Część 2: Świadectwo homologacji typu WE (część)
Część 3: Znak homologacji typu części WE
Część 4: Dokument informacyjny - Homologacja typu pojazdu WE
Część 5: Świadectwo homologacji typu WE (pojazd)
Załącznik II Przepisy techniczne dotyczące określania wycieków z systemów klimatyzacji
Dodatek: Kalibracja sprzętu do badania wycieków
Alerty
Załącznik II
PRZEPISY TECHNICZNE DOTYCZĄCE OKREŚLANIA WYCIEKÓW Z SYSTEMÓW KLIMATYZACJI
Treść załącznika w wersji PDF do pobrania tutaj
[1] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia Komisji (UE) nr 519/2013 z dnia 21 lutego 2013 r. dostosowującego niektóre rozporządzenia i decyzje w takich dziedzinach, jak swobodny przepływ towarów, swobodny przepływ osób, prawo przedsiębiorczości i swoboda świadczenia usług, prawo spółek, polityka konkurencji, rolnictwo, bezpieczeństwo żywności, polityka weterynaryjna i fitosanitarna, rybołówstwo, polityka transportowa, energia, podatki, statystyka, polityka społeczna i zatrudnienie, środowisko naturalne, unia celna, stosunki zewnętrzne i polityka zagraniczna, bezpieczeństwa i obrony w związku z przystąpieniem Chorwacji (Dz.Urz.UE L 158 z 10.06.2013, str. 74). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2013 r.