Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2007 nr 150 str. 5
Wersja aktualna od 2007-06-12
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2007 nr 150 str. 5
Wersja aktualna od 2007-06-12
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 8 czerwca 2007 r.

powołująca grupę ekspertów do spraw demograficznych

(2007/397/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 140,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 140 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską stanowi, że Komisja zachęca do współpracy między państwami członkowskimi oraz ułatwia koordynację ich działań we wszystkich dziedzinach polityki społecznej.

(2) W zgodzie z własnym komunikatem z dnia 12 października 2006 r., zatytułowanym „Demograficzna przyszłość Europy - przekształcić wyzwania w nowe możliwości” Komisja postanowiła skorzystać z pomocy grupy ekspertów rządowych.

(3) Zadaniem tej grupy będzie przyczynienie się do opracowania polityki przystosowania do zmian demograficznych.

(4) Należy zapewnić zachowanie komplementarności i dążyć do uniknięcia podwojenia zadań w stosunku do działań innych grup i komitetów europejskich zajmujących się sprawami demograficznymi, w szczególności Komitetu ds. Zatrudnienia, Komitetu Ochrony Socjalnej, Komitetu Polityki Gospodarczej, Komitetu Ekonomiczno-Finansowego oraz Komitetu Doradczego ds. Równości Szans dla Kobiet i Mężczyzn, a także grupy wysokiego szczebla ds. włączania równouprawnienia płci do głównego nurtu polityki. Komisja będzie informowała wymienione organy o postępach prac grupy ekspertów ds. demograficznych.

(5) W skład grupy wejdą przedstawiciele rządów państw członkowskich oraz niezależni eksperci.

(6) Należy zatem powołać grupę ekspertów do spraw demograficznych, określić jej uprawnienia i strukturę organizacyjną,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Niniejszym powołuje się przy Komisji na odnawialną, pięcioletnią kadencję „grupę ekspertów do spraw demograficznych”, dalej zwaną „grupą”.

Artykuł 2

Zadania

Zadaniem grupy jest doradzanie Komisji w ramach procesu śledzenia zmian demograficznych oraz wdrażania kierunków polityki wytyczonych w komunikacie Komisji o demograficznej przyszłości Europy z dnia 12 października 2006 r. - dokument COM(2006) 571.

W szczególności, zadaniem grupy będzie:

- wspomaganie Komisji w wyciąganiu wniosków z wyników badań, w rozpoznawaniu informacji istotnych pod kątem sprawozdań w dziedzinie demografii oraz ułatwianiu wymiany dobrych praktyk, dla której odpowiednim miejscem będzie forum demograficzne; analiza rezultatów licznych działań i prac badawczych w tej sferze prowadzonych przez instytucje europejskie,

- umożliwienie państwom członkowskim wyrażenia opinii na temat działań, jakie należy podjąć w obliczu wyzwania demograficznego, a także na temat poszczególnych inicjatyw wynikających z komunikatu z dnia 12 października 2006 r. o demograficznej przyszłości Europy i jego następstw, zwłaszcza w dziedzinach, które nie zostały w pełni ogarnięte pracami istniejących komitetów i grup doradczych,

- wspomaganie Komisji w opracowaniu przyszłych sprawozdań w dziedzinie demografii oraz w ocenie stanu przygotowań UE do zmian demograficznych (zestawienie, które ma być włączone do rocznego sprawozdania z postępów we wdrażaniu strategii lizbońskiej),

- umożliwienie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie polityki rodzinnej, a także wspieranie wysiłków zmierzających do poprawy jakości życia osób spełniających obowiązki rodzinne,

- pozyskiwanie wkładu partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, wnoszonego w formie ustnej i pisemnej.

Przewodniczący grupy może zalecać Komisji możliwość zasięgania opinii grupy na określony temat.

Artykuł 3

Skład - sposób powoływania

1. W skład grupy wchodzą eksperci rządów państw członkowskich oraz eksperci niezależni.

Każde z państw członkowskich wyznacza na swojego reprezentanta jednego eksperta rządowego.

Spośród specjalistów kompetentnych w poszczególnych dziedzinach wymienionych w art. 2 Komisja mianuje występujących indywidualnie niezależnych ekspertów, którzy mają jej doradzać niezależnie od wszelkich zewnętrznych wpływów.

2. Stosuje się następujące przepisy:

- członkowie grupy pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub wygaśnięcia mandatu,

- członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub naruszą warunki określone w tiret pierwszym lub drugim niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, mogą zostać zastąpieni na czas pozostały do wygaśnięcia ich mandatu,

- nazwiska wyznaczonych członków występujących indywidualnie publikowane są na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans, a także w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii C. Nazwiska te są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 (1) Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych.

Artykuł 4

Tryb funkcjonowania

1. Komisja mianuje przewodniczącego grupy.

2. Przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracy grupy lub podgrup ekspertów lub obserwatorów posiadających odpowiednią wiedzę na temat zagadnienia figurującego w programie posiedzenia, w przypadku gdy jest to stosowne i/lub konieczne.

3. W przypadku gdy Komisja stwierdzi, iż informacje uzyskane w wyniku prac grupy dotyczą spraw poufnych, nie mogą one być ujawniane.

4. Posiedzenia grupy odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji i jej służb, zgodnie z określonymi przez Komisję procedurami i harmonogramem. Mogą również być zwoływane w innym miejscu, w szczególności na wniosek jednego z państw członkowskich, którego życzeniem byłoby gościć obrady grupy w związku z innym wydarzeniem mającym szczególne znaczenie z punktu widzenia zainteresowań grupy. Sekretariat prowadzony jest przez służby Komisji. W posiedzeniach tych mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.

5. Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjęty przez Komisję.

6. Służby Komisji mogą publikować w Internecie w oryginalnym języku danego dokumentu wszelkie podsumowania, wnioski, fragmenty wniosków lub też dokumenty robocze grupy.

Artykuł 5

Koszty posiedzeń

Komisja refunduje koszty podróży i pobytu ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działaniami grupy, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Eksperci rządowi nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji.

Koszty związane z organizacją posiedzeń zwracane są w zakresie dostępnych środków przeznaczonych dla danych służb w ramach procedury rocznego przydziału środków.

Artykuł 6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 czerwca 2007 r.

W imieniu Komisji

Vladimír ŠPIDLA

Członek Komisji

(1) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00