Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2007 nr 139 str. 24
Wersja aktualna od 2007-05-25 do dnia notyfikacji
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2007 nr 139 str. 24
Wersja aktualna od 2007-05-25 do dnia notyfikacji
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 25 maja 2007 r.

w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Wspólnoty i rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier)

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 2161)

(2007/365/WE)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie trzecie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy dyrektywy 2000/29/WE, w przypadku gdy państwo członkowskie uzna, że istnieje niebezpieczeństwo wprowadzenia lub rozprzestrzenienia się na jego terytorium szkodliwego organizmu niewymienionego w załączniku I bądź w załączniku II do tej dyrektywy, może tymczasowo podjąć wszelkie dodatkowe środki, niezbędne do ochrony przed tym niebezpieczeństwem.

(2) Z powodu obecności Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) („szkodliwy organizm”) na południu Półwyspu Iberyjskiego Hiszpania poinformowała Komisję oraz pozostałe państwa członkowskie w dniu 27 czerwca 2006 r., że w dniu 6 czerwca 2006 r. przyjęła dodatkowe środki urzędowe celem zapobieżenia dalszemu wprowadzeniu lub rozprzestrzenianiu się na jego terytorium szkodliwego organizmu.

(3) Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) nie jest wymieniony w załącznikach I i II do dyrektywy 2000/29/WE. Jednakże sprawozdanie z oceny zagrożenia szkodnikami oparte na ograniczonych dostępnych informacjach naukowych wykazało, że ten szkodliwy organizm powoduje poważne uszkodzenia drzew, włącznie ze znacznym stopniem obumierania niektórych gatunków roślin z rodziny Palmae, jego szkodliwa działalność ogranicza się do roślin o średnicy łodygi wynoszącej 5 cm u podstawy („rośliny narażone”). Rośliny narażone występują w wielu częściach Europy, głównie na południu, gdzie sadzi się ich duże ilości dla celów ozdobnych i gdzie są bardzo ważne ze względu na stan środowiska naturalnego.

(4) Należy zatem podjąć nadzwyczajne środki przeciwko wprowadzaniu do Wspólnoty i rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie szkodliwego organizmu.

(5) Te środki tymczasowe powinny mieć zastosowanie do wprowadzania i rozprzestrzeniania się szkodliwego organizmu, wyznaczania terytoriów obecności szkodliwego organizmu we Wspólnocie, przywozu, produkcji, przemieszczania i kontroli roślin narażonych we Wspólnocie. W odniesieniu do wszystkich roślin z rodziny Palmae w państwach członkowskich należy przeprowadzić badanie mające na celu potwierdzenie obecności lub trwałej nieobecności szkodliwego organizmu po to, aby zgromadzić więcej informacji mających wartość naukową, dotyczących roślin narażonych.

(6) Właściwe jest, aby wyniki stosowania środków poddać przeglądowi do dnia 31 marca 2008 r., uwzględniając doświadczenia zgromadzone podczas pierwszego sezonu wegetacyjnego objętego środkami nadzwyczajnymi.

(7) Jeśli to konieczne, państwa członkowskie powinny dostosować swoje prawodawstwo celem spełnienia wymogów określonych w niniejszej decyzji.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Definicje

Do celów niniejszej decyzji zastosowanie mają następujące definicje:

a) „szkodliwy organizm” oznacza Rhynchophorus ferrugineus (Olivier);

b) „rośliny narażone” oznacza rośliny, inne niż owoce i nasiona, o średnicy łodygi 5 cm u podstawy, takie jak Areca catechu, Arenga pinnata, Borassus flabellifer, Calamus merillii, Caryota maxima, Caryota cumingii, Cocos nucifera, Corypha gebanga, Corypha elata, Elaeis guineensis, Livistona deci-piens, Metroxylon sagu, Oreodoxa regia, Phoenix canariensis, Phoenix dactylifera, Phoenix theophrasti, Phoenix sylvestris, Sabal umbraculifera, Trachycarpus fortunei oraz Washingtonia spp.;

c) „miejsce produkcji” oznacza miejsce produkcji, zgodnie z definicją podaną w międzynarodowych standardach środków fitosanitarnych FAO nr 5 (2).

Artykuł 2

Środki nadzwyczajne przeciwko szkodliwemu organizmowi

Wprowadzenie do Wspólnoty oraz rozprzestrzenianie w niej wspomnianego szkodliwego organizmu jest zabronione.

Artykuł 3

Przywóz roślin narażonych

Rośliny narażone mogą być wprowadzane do Wspólnoty tylko pod następującymi warunkami:

a) są zgodne z wymaganiami przywozu określonymi w pkt 1 załącznika I;

b) zostaną poddane badaniu, przy wprowadzeniu do Wspólnoty, pod kątem obecności szkodliwego organizmu, zgodnie z art. 13a ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE, i zostaną na podstawie tego badania uznane za wolne od tego szkodliwego organizmu.

Artykuł 4

Przemieszczanie roślin narażonych we Wspólnocie

Rośliny narażone pochodzące ze Wspólnoty lub przywożone do Wspólnoty zgodnie z art. 3 można przemieszczać na terytorium Wspólnoty, tylko jeżeli spełniają warunki określone w pkt 2 załącznika I.

Artykuł 5

Badania i powiadamianie

1. Państwa członkowskie prowadzą roczne urzędowe badania dotyczące obecności szkodliwego organizmu lub dowodu zarażenia przez szkodliwy organizm roślin Palmae na swoich terytoriach.

Bez uszczerbku dla art. 16 ust. 2 dyrektywy 2000/29/WE, wyniki badań wraz z wykazami wyznaczonych terytoriów, o których mowa w art. 6, są notyfikowane Komisji i innym państwom członkowskim do dnia 28 lutego każdego roku.

2. Właściwe organy urzędowe należy niezwłocznie powiadomić o podejrzeniu obecności lub o potwierdzonej obecności szkodliwego organizmu.

Artykuł 6

Ustanowienie wyznaczonych stref

Jeśli wyniki badań, o których mowa w art. 5 ust. 1, lub powiadomienia, o którym mowa w art. 5 ust. 2, potwierdzają występowanie szkodliwego organizmu na danym obszarze lub jeżeli jego występowanie zostało potwierdzone w inny sposób, państwa członkowskie określają wyznaczone strefy oraz podejmują środki urzędowe odpowiednio zgodnie z pkt 1 i 2 załącznika II.

Artykuł 7

Zgodność

Państwa członkowskie, jeśli to konieczne, zmieniają środki, które przyjęły w celu ochrony przed wprowadzeniem i rozprzestrzenianiem się szkodliwego organizmu, tak aby te środki były zgodne z niniejszą decyzją. Państwa członkowskie niezwłocznie informują o tych środkach Komisję.

Artykuł 8

Przegląd

Niniejsza decyzja zostaje poddana przeglądowi najpóźniej do dnia 31 marca 2008 r.

Artykuł 9

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 maja 2007 r.

W imieniu Komisji

Markos KYPRIANOU

Członek Komisji

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2006/35/WE (Dz.U. L 88 z 25.3.2006, str. 9).

(2) Glosariusz terminologii fitosanitarnej - norma referencyjna ISPM nr 5 sekretariatu Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin, Rzym.

ZAŁĄCZNIK I

Środki nadzwyczajne, o których mowa w art. 3 i 4 niniejszej decyzji

1. Szczególne wymogi przywozowe

Bez uszczerbku dla przepisów wymienionych w załączniku III, część A pkt 17 i w załączniku IV, część A rozdział I pkt 37 do dyrektywy 2000/29/WE, roślinom narażonym pochodzącym z krajów trzecich powinno towarzyszyć świadectwo, o którym mowa w art. 13 ust. 1 tej dyrektywy w świadectwie tym, w rubryce „Dodatkowe deklaracje” umieszcza się informacje, że rośliny narażone, łącznie z roślinami zebranymi z ich środowisk naturalnych:

a) były stale uprawiane w kraju, gdzie nie występuje szkodliwy organizm; lub

b) były stale uprawiane na obszarach wolnych od szkodników, ustanowionych w kraju pochodzenia przez państwowe służby ochrony roślin tego kraju zgodnie z Międzynarodowymi Normami Środków Fitosanitarnych; w rubryce „Miejsce pochodzenia” określa się nazwę obszaru wolnego od szkodników; lub

c) przez co najmniej rok przed wywozem były uprawiane w miejscu produkcji:

(i) zarejestrowanym i kontrolowanym przez państwowe służby ochrony roślin kraju pochodzenia; oraz

(ii) rośliny znajdowały się w miejscu całkowicie chronionym przed wprowadzeniem szkodliwego organizmu lub zastosowano odpowiednie procedury profilaktyczne; oraz

(iii) podczas oficjalnych inspekcji przeprowadzonych przynajmniej raz na trzy miesiące oraz bezpośrednio przed wywozem nie zaobserwowano żadnych objawów występowania szkodliwego organizmu.

2. Warunki przemieszczania

Rośliny narażone pochodzące albo ze Wspólnoty albo przywożone do Wspólnoty zgodnie z art. 3 można przemieszczać w ramach Wspólnoty, wyłącznie gdy towarzyszy im paszport roślin sporządzony i wydany zgodnie z dyrektywą Komisji 92/105/EWG (1) i które były:

a) stale uprawiane w państwie członkowskim lub w kraju trzecim, gdzie występuje szkodliwy organizm; lub

b) były stale uprawiane w miejscu produkcji na obszarach wolnych od szkodników, ustanowionych w państwie członkowskim przez odpowiedni urząd państwowy lub w kraju trzecim przez państwowe służby ochrony roślin tego kraju zgodnie z Międzynarodowymi Normami Środków Fitosanitarnych; lub

c) były uprawiane w miejscu produkcji w danym państwie członkowskim przez dwa lata przed przemieszczeniem, gdzie:

(i) rośliny narażone znajdowały się w miejscu całkowicie chronionym przed wprowadzeniem szkodliwego organizmu lub zastosowano odpowiednie leczenie profilaktyczne; oraz

(ii) nie zaobserwowano żadnych objawów występowania szkodliwego organizmu podczas oficjalnych inspekcji przeprowadzanych przynajmniej raz na trzy miesiące;

lub

d) w przypadku przywozu zgodnie z pkt 1 lit. c) niniejszego załącznika, były uprawiane od ich wprowadzenia do Wspólnoty w miejscu produkcji w danym państwie członkowskim przez przynajmniej rok przed przeniesieniem, w którym to okresie:

(i) rośliny narażone znajdowały się w miejscu całkowicie chronionym przed wprowadzeniem szkodliwego organizmu lub zastosowano odpowiednie leczenie profilaktyczne; oraz

(ii) nie zaobserwowano żadnych objawów występowania szkodliwego organizmu podczas oficjalnych inspekcji przeprowadzanych przynajmniej raz na trzy miesiące.

(1) Dz.U. L 4 z 8.1.1993, str. 22. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 2005/17/WE (Dz.U. L 57 z 3.3.2005, str. 23).

ZAŁĄCZNIK II

Środki nadzwyczajne, o których mowa w art. 6 niniejszej decyzji

1. Ustanowienie wyznaczonych stref

a) Wyznaczone strefy określone w art. 6 składają się z następujących części:

(i) strefy porażenia, w której potwierdzono występowanie organizmu i w której występują wszystkie rośliny narażone wykazujące objawy spowodowane przez szkodliwy organizm oraz, w stosownych przypadkach, wszystkie rośliny narażone należące do tej samej partii w chwili sadzenia;

(ii) strefy buforowej o promieniu co najmniej 10 metrów wokół strefy porażenia.

W przypadku gdy kilka stref buforowych częściowo się pokrywa lub jest blisko siebie położonych, należy wyznaczyć szerszą strefę obejmującą odpowiednie wyznaczone strefy oraz obszary pomiędzy nimi.

b) Dokładne rozgraniczenie stref określonych w lit. a) oparte jest na podstawach naukowych, biologii danego szkodliwego organizmu, stopniu porażenia, porze roku oraz szczegółowym rozmieszczeniu roślin narażonych w danym państwie członkowskim.

c) Jeśli występowanie szkodliwego organizmu potwierdzono poza strefą porażenia, należy odpowiednio zmienić wyznaczone strefy.

d) Jeżeli na podstawie corocznych badań, o których mowa w art. 5 ust. 1, nie stwierdzi się występowania szkodliwego organizmu w wyznaczonej strefie przez trzy lata, strefa ta przestaje obowiązywać, zaś stosowanie środków, o których mowa w pkt 2 niniejszego załącznika, przestaje być niezbędne.

2. Środki podjęte w wyznaczonych strefach

Środki urzędowe, o których mowa w art. 6 i które należy przyjąć w wyznaczonych strefach, obejmują przynajmniej:

a) odpowiednie środki mające na celu wyeliminowanie szkodliwego organizmu;

b) intensywną kontrolę obecności szkodliwego organizmu prowadzoną podczas odpowiednich inspekcji.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00