DECYZJA RADY
z dnia 18 grudnia 2006 r.
dotycząca zawarcia Umowy między Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Wspólnotą Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych
(2006/1005/WE)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133 w związku z art. 300 ust. 2 akapit pierwszy zdanie pierwsze oraz art. 300 ust. 4,
uwzględniając wniosek Komisji,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 5 maja 2006 r. została przyjęta decyzja Rady upoważniająca Komisję do rozpoczęcia negocjacji dotyczących Umowy między Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Wspólnotą Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych.
(2) W dniu 7 czerwca 2006 r. zakończono negocjacje, a obie strony parafowały Umowę między Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Wspólnotą Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych (zwaną dalej „umową”).
(3) W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania umowy powinny zostać ustanowione właściwe wewnętrzne procedury wspólnotowe.
(4) Rynek urządzeń biurowych rozwija się bardzo szybko. Istotną sprawą jest częste ocenianie potencjału maksymalizacji oszczędności energii i korzyści dla środowiska naturalnego poprzez stymulowanie podaży i popytu na produkty efektywne energetyczne. Dlatego konieczne jest umocowanie Komisji, wspomaganej przez ciało doradcze Wspólnoty złożone z krajowych przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron, do regularnego oceniania i modernizacji wspólnych specyfikacji dla urządzeń biurowych określonych w załączniku C do umowy oraz podejmowania pewnych decyzji dotyczących wdrażania umowy, takich jak układ logo Energy Star i wytyczne w zakresie używania logo zawarte odpowiednio w załącznikach A i B.
(5) Wdrażanie umowy powinno podlegać przeglądowi dokonywanemu przez komisję techniczną powołaną umową.
(6) Każda ze stron umowy powinna wskazać podmiot zarządzający; należy również określić procedury wprowadzania zmian do umowy.
(7) Umowa powinna zostać zatwierdzona,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Artykuł 1
Umowa między Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Wspólnotą Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych, w tym jej załączniki, zostaje niniejszym zatwierdzona w imieniu Wspólnoty.
Tekst umowy wraz z załącznikami jest dołączony do niniejszej decyzji.
Artykuł 2
Niniejszym upoważnia się Przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do podpisania umowy ze skutkiem wiążącym dla Wspólnoty.
Artykuł 3
Przewodniczący Rady w imieniu Wspólnoty dokonuje notyfikacji w formie pisemnej, przewidzianej w art. XIV ust. 1 umowy.
Artykuł 4
1. Komisja reprezentuje Wspólnotę w komisji technicznej, o której mowa w art. VII umowy, po wysłuchaniu opinii członków Urzędu Wspólnoty Europejskiej ds. Energy Star ustanowionego rozporządzeniem (WE) nr 2422/2001 (1). Po konsultacji z Urzędem Wspólnoty Europejskiej ds. Energy Star, Komisja wykonuje zadania, o których mowa w art. VI ust. 5, VII ust. 1 i 2 oraz IX ust. 4 umowy.
2. W celu przygotowania stanowiska Wspólnoty w odniesieniu do wprowadzenia zmian do listy urządzeń biurowych znajdującej się w załączniku C do umowy Komisja uwzględnia wszelkie opinie przedstawione przez Urząd Wspólnoty Europejskiej ds. Energy Star.
3. Stanowisko Wspólnoty w odniesieniu do decyzji, jakie mają zostać podjęte przez podmioty zarządzające, jest ustalane w odniesieniu do wprowadzania zmian do załącznika A (Nazwa i wspólne logo Energy Star), załącznika B (Wytyczne w zakresie prawidłowego używania nazwy i wspólnego logo Energy Star) oraz załącznika C (Wspólne specyfikacje) do umowy przez Komisję po konsultacji z Urzędem Wspólnoty Europejskiej ds. Energy Star.
4. We wszystkich innych przypadkach stanowisko Wspólnoty w odniesieniu do decyzji podejmowanych przez strony umowy ustalane jest przez Radę, stanowiącą na wniosek Komisji zgodnie z art. 300 Traktatu.
Artykuł 5
Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Sporządzono w Brukseli, 18 grudnia 2006 r..
W imieniu Rady |
J.E. ENESTAM |
Przewodniczący |
|
(1) Dz.U. L 332 z 15.12.2001, str. 1.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00