ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 181/2006
z dnia 1 lutego 2006 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 w odniesieniu do nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby innych niż nawóz naturalny oraz zmieniające to rozporządzenie
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 października 2002 r. ustanawiające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi (1), w szczególności jego art. 20 ust. 2, art. 22 ust. 2 i art. 32 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 zabrania stosowania na pastwiskach nawozów organicznych oraz dodatków do wzbogacania gleby innych niż nawóz naturalny. Zakaz ten jest zgodny z obecnie obowiązującym na terenie UE zakazem paszowym i ma na celu zapobiec ewentualnemu ryzyku przedostania się zanieczyszczeń z pastwisk, na których mogą występować materiały kategorii 2 i 3. Takie ryzyko może wystąpić w wyniku wypasania zwierząt hodowlanych bezpośrednio na tych pastwiskach lub na skutek stosowania siana lub kiszonek z trawy jako paszy. Rozporządzenie to stanowi, że środki mające na celu wprowadzenie zakazu w życie, łącznie ze środkami kontroli, zostają przyjęte po zasięgnięciu opinii właściwego komitetu naukowego.
(2) Różne komitety naukowe opublikowały szereg opinii naukowych dotyczących stosowania nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby. Wśród nich na pierwszym miejscu znajduje się opinia wydana w dniach 24 i 25 września 1998 r. przez Naukowy Komitet Sterujący w sprawie bezpieczeństwa nawozów organicznych pochodzących od ssaków, po drugie opinia wydana w dniu 24 kwietnia 2001 r. przez Komitet Naukowy ds. Toksyczności, Ekotoksyczności oraz Środowiska w sprawie oceny procesu oczyszczania osadów w celu zmniejszenia liczby patogenów, po trzecie opinia wydana w dniach 10 i 11 maja 2001 r. przez Naukowy Komitet Sterujący w sprawie bezpieczeństwa nawozów organicznych z materiałów pochodzących od przeżuwaczy, po czwarte opinia wydana w dniu 3 marca 2004 r. przez panel naukowy ds. zagrożeń biologicznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w sprawie bezpieczeństwa i biologicznego zagrożenia, łącznie z TSE, związanych ze stosowaniem na pastwiskach nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby.
(3) Opinie te zalecają, aby tkanki zwierzęce, które mogą zawierać czynniki powodujące TSE, nie były włączane w skład nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby stosowanych na terenach, do których może mieć dostęp bydło. Inne materiały mogą być stosowane do produkcji nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby pod warunkiem spełnienia pewnych wymogów sanitarnych, obejmujących ogrzewanie i korzystanie z bezpiecznych źródeł, dodatkowo ograniczających ewentualne ryzyko.
(4) W świetle tych opinii naukowych należy ustalić przepisy wykonawcze, obejmujące także środki kontroli, a dotyczące stosowania nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby, jak również pozostałości fermentacyjnych i kompostu.
(5) Środki wykonawcze przewidziane w niniejszym rozporządzeniu nie powinny naruszać środków przejściowych stosowanych obecnie na mocy rozporządzenia (WE) nr 1774/2002.
(6) Wprowadzanie do obrotu oraz wywóz nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby powinny być uzależnione od spełnienia wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu.
(7) Środki przyjęte w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Przedmiot i zakres
1. Niniejsze rozporządzenie nie narusza środków przejściowych przyjętych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1774/2002.
2. Państwa Członkowskie mogą zastosować w odniesieniu do sposobu, w jaki nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby są stosowane na ich terytorium, bardziej rygorystyczne przepisy krajowe niż te przewidziane w niniejszym rozporządzeniu, w przypadku gdy jest to uzasadnione z uwagi na zagrożenie zdrowia ludzi lub zwierząt.
Artykuł 2
Zmiana
W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002, punkt 39 otrzymuje następujące brzmienie:
„39) „pastwisko” oznacza grunt pokryty trawą lub ziołami, na którym wypasa się zwierzęta hodowlane bądź uprawia rośliny z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt hodowlanych, z wyłączeniem gruntu, na którym zastosowano nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 181/2006 (*);
|
(*) Dz.U. L 29, 2.2.2006, str. 31”.
Artykuł 3
Wymogi dotyczące nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby
Nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby są produkowane wyłącznie z materiałów kategorii 2 i 3.
Artykuł 4
Kontrola patogenów oraz pakowanie i etykietowanie
Nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby spełniają wymogi dotyczące kontroli patogenów oraz pakowania i etykietowania określone w częściach I i II Załącznika.
Artykuł 5
Transport
Nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby są przewożone zgodnie z wymogami określonymi w części III Załącznika.
Artykuł 6
Stosowanie i szczególne ograniczenia dotyczące wypasu
1. W przypadku stosowania nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby obowiązują szczególne ograniczenia dotyczące wypasu, określone w części IV Załącznika.
2. Produkty przetworzone pochodzące z procesów obróbki produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w zakładach przetwórczych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1774/2002 nie mogą być stosowane jako takie bezpośrednio na gruntach, do których mogą mieć dostęp zwierzęta hodowlane.
Artykuł 7
Dokumentacja
Osoba odpowiedzialna za grunt, na którym zastosowano nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby, a do którego mają dostęp zwierzęta hodowlane, zachowuje przynajmniej przez okres dwóch lat dokumentację dotyczącą:
a) ilości zastosowanych nawozów organicznych i dodatków wzbogacających glebę;
b) dat, kiedy zastosowano nawozy organiczne i dodatki wzbogacające glebę, a także miejsc, w których to nastąpiło;
c) dat, kiedy wypuszczono zwierzęta gospodarskie na pastwisko lub kiedy z gruntów zebrano rośliny służące do produkcji pasz.
Artykuł 8
Wprowadzenie do obrotu, wywóz i tranzyt
Wprowadzenie do obrotu, wywóz i tranzyt nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby odbywają się zgodnie z wymogami określonymi w częściach I i II Załącznika.
Artykuł 9
Środki kontroli
1. Właściwy organ podejmuje konieczne środki w celu zapewnienia przestrzegania niniejszego rozporządzenia.
2. Właściwy organ przeprowadza w regularnych odstępach czasu kontrole gruntów, na których stosowane są nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby i do których mogą mieć dostęp zwierzęta hodowlane.
3. Jeśli kontrole przeprowadzone przez właściwy organ wykazują niezgodności z niniejszym rozporządzeniem, właściwy organ podejmuje stosowne działania.
Artykuł 10
Wejście w życie
[1] Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 kwietnia 2006 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 1 lutego 2006 r.
W imieniu Komisji |
Markos KYPRIANOU |
Członek Komisji |
|
(1) Dz.U. L 273 z 10.10.2002, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 416/2005 (Dz.U. L 66 z 12.3.2005, str. 10).
ZAŁĄCZNIK
WYMOGI DOTYCZĄCE NAWOZÓW ORGANICZNYCH I DODATKÓW DO WZBOGACANIA GLEBY
I. Kontrola patogenów
Producenci nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby muszą zagwarantować, że przed ich zastosowaniem zostaną one oczyszczone z patogenów, zgodnie z ustaleniami zawartymi w:
- rozdziale I sekcja D punkt 10 załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 w przypadku przetworzonych białek zwierzęcych lub produktów przetworzonych powstałych z materiału kategorii 2,
- rozdziale II załącznika VI do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 w przypadku kompostu i pozostałości biogazu.
II. Pakowanie i etykietowanie
1. Po przetworzeniu, zależnie od przypadku, zgodnie z art. 5 ust. 2 lub art. 6 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby są odpowiednio przechowywane i przewożone w opakowaniu.
2. Opakowanie jest jasno i wyraźnie oznakowane, a na etykiecie widnieje nazwa i adres producenta oraz słowa: „nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby/zwierzęta hodowlane nie mogą mieć dostępu do gruntów przez co najmniej 21 dni po zastosowaniu”.
III. Transport
1. Właściwy organ może zdecydować o niestosowaniu punktów 1 i 2 sekcji II w odniesieniu do nawozów organicznych i dodatków wzbogacających glebę, które są przewożone i/lub stosowane na terenie tego samego Państwa Członkowskiego lub przewożone i/lub stosowane w innym Państwie Członkowskim, w przypadku gdy istnieje wzajemne porozumienie między państwami w tej sprawie, pod warunkiem że decyzja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi lub zwierząt.
2. Dokument handlowy towarzyszący nawozom organicznym i dodatkom do wzbogacania gleby zaopatrzony jest w następujące słowa: „nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby/zwierzęta hodowlane nie mogą mieć dostępu do gruntów przez co najmniej 21 dni po zastosowaniu”.
3. Dokument handlowy nie jest wymagany, jeśli nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby są dostarczane przez detalistów odbiorcom końcowym, innym niż przedsiębiorstwa.
IV. Szczególne ograniczenia dotyczące wypasu
1. Właściwy organ podejmuje środki konieczne do zagwarantowania, że zwierzęta hodowlane nie mają dostępu do gruntów, na których zastosowano nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby przed upływem 21 dni od daty ostatniego zastosowania.
2. Po upływie 21 dni od daty ostatniego zastosowania nawozów organicznych i dodatków do wzbogacania gleby można udzielić zezwolenia na wypas lub skoszenie trawy lub ziół z przeznaczeniem na paszę, pod warunkiem że właściwy organ nie stwierdzi, że takie działania stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi lub zwierząt.
3. Właściwy organ może ustanowić okres dłuższy niż ten określony w punkcie 2, podczas którego obowiązuje zakaz wypasania z uwagi na zagrożenie dla zdrowia ludzi lub zwierząt.
4. Właściwy organ gwarantuje opracowanie, z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań, zasad dobrej praktyki rolniczej i udostępnienie ich wszystkim, którzy stosują nawozy organiczne i dodatki do wzbogacania gleby.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 5 lutego 2006 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00