DYREKTYWA KOMISJI 2006/3/WE
z dnia 9 stycznia 2006 r.
zmieniająca, w celu dostosowania do postępu technicznego, załączniki I i II do dyrektywy 96/74/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nazewnictwa wyrobów włókienniczych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę 96/74/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. w sprawie nazewnictwa wyrobów włókienniczych (1), w szczególności jej art. 16 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa 96/74/WE określa zasady etykietowania lub oznaczania wyrobów w zakresie zawartości włókien tekstylnych w celu ochrony interesów konsumenta. Wyroby włókiennicze mogą być wprowadzane do obrotu na terenie Wspólnoty wyłącznie pod warunkiem ich zgodności z postanowieniami niniejszej dyrektywy.
(2) Z uwagi na najnowsze wyniki prac technicznej grupy roboczej, w celu dostosowania dyrektywy 96/74/WE do postępu technicznego, konieczne jest dodanie włókna elastomultiestru do listy włókien podanych w załącznikach I i II do dyrektywy.
(3) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 96/74/WE.
(4) Środki określone niniejszą dyrektywą są zgodne z opinią Komitetu ds. Dyrektyw Odnoszących się do Nazw i Etykietowania Wyrobów Włókienniczych,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
Artykuł 1
W dyrektywie 96/74/WE wprowadza się następujące zmiany:
1) do załącznika I dodaje się wiersz 45 w brzmieniu:
| „45 | elastomultiester | Włókno powstałe w wyniku interakcji dwóch lub więcej odmiennych chemicznie makrocząsteczek liniowych w dwóch lub więcej odmiennych fazach (z których żadna nie przekracza 85 % masy), zawierające grupy estrowe jako główne grupy funkcyjne (co najmniej 85 %), które to włókno, po odpowiedniej obróbce, po rozciągnięciu do półtora raza w stosunku do swojej pierwotnej długości i po odjęciu naprężenia, natychmiast powraca do swojej długości początkowej”; |
2) w załączniku II dodaje się następującą pozycję nr 45 w brzmieniu:
| „45 | Elastomultiester | 1,50”. |
Artykuł 2
1. Państwa Członkowskie wprowadzają w życie najpóźniej do dnia 9 stycznia 2007 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Państwa Członkowskie niezwłocznie przekazują Komisji tekst powyższych przepisów oraz tabelę korelacji między wymienionymi przepisami a niniejszą dyrektywą.
Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odesłanie do niniejszej dyrektywy lub odesłanie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Sposób dokonania takiego odesłania określany jest przez Państwa Członkowskie.
2. Państwa Członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł 3
[1] Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Artykuł 4
Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 9 stycznia 2006 r.
W imieniu Komisji |
Günter VERHEUGEN |
Wiceprzewodniczący |
|
(1) Dz.U. L 32 z 3.2.1997, str. 38. Dyrektywa zmieniona ostatnio dyrektywą Komisji 2004/34/WE (Dz.U. L 89 z 26.3.2004, str. 35).
[1] Dyrektywa wchodzi w życie 30 stycznia 2006 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00