Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2005-09-01
Wersja aktualna od 2005-09-01
obowiązujący
Alerty
DECYZJA KOMISJI
z dnia 1 września 2005 r.
w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty na rzecz badania podstawowego dotyczącego występowania bakterii Salmonella spp. w stadach brojlerów gatunku Gallus gallus prowadzonego w Państwach Członkowskich
(notyfikowana jako dokument nr C(2005) 3276)
(2005/636/WE)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając decyzję Rady 90/424/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii (1), w szczególności jej art. 20,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z decyzją 90/424/EWG Wspólnota podejmuje albo pomaga Państwom Członkowskim w podejmowaniu technicznych i naukowych środków potrzebnych do opracowania prawodawstwa w dziedzinie weterynarii, a także do rozwoju edukacji i szkolenia w dziedzinie weterynarii.
(2) Na mocy art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2160/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie zwalczania salmonelli i innych określonych odzwierzęcych czynników chorobotwórczych przenoszonych przez żywność (2) należy ustanowić cel wspólnotowy polegający na ograniczeniu występowania salmonelli w populacjach brojlerów gatunku Gallus gallus („brojlerów”) do końca 2006 r.
(3) Do wyznaczenia celu wspólnotowego potrzebne jest udostępnienie porównywalnych danych dotyczących występowania salmonelli w populacjach brojlerów w Państwach Członkowskich. Takie dane nie są dostępne i dlatego należy przeprowadzić specjalne badanie w celu monitorowania występowania salmonelli u brojlerów przez odpowiedni okres czasu, uwzględniający ewentualną zmienność sezonową.
(4) Badanie to ma dostarczyć informacji technicznych potrzebnych do opracowywania prawodawstwa Wspólnoty w dziedzinie weterynarii. Ze względu na duże znaczenie zbierania porównywalnych danych dotyczących występowania salmonelli u broilerów w Państwach Członkowskich, należy przyznać wkład finansowy Wspólnoty na wdrażanie specjalnych wymagań badania. Należy refundować 100 % kosztów poniesionych na testy laboratoryjne do określonej kwoty maksymalnej. Wszystkie inne koszty, takie jak koszty związane z pobieraniem próbek, koszty podróży, administracyjne itp. nie kwalifikują się do współfinansowania wspólnotowego.
(5) Przyznanie finansowego wkładu Wspólnoty należy uzależnić od zgodności przeprowadzonego badania z właściwymi przepisami prawa wspólnotowego i spełnienia niektórych innych warunków.
(6) Wkład Wspólnoty powinien zostać przyznany w zakresie rzeczywistej realizacji przewidzianych działań oraz pod warunkiem dostarczenia przez władze w wymaganym terminie wszelkich niezbędnych informacji.
(7) Istnieje potrzeba określenia kursu wymiany, według którego przeliczone zostaną kwoty podane we wnioskach w walutach krajowych, zgodnie z art. 1 lit. d) rozporządzenia Rady (WE) nr 2799/98 z dnia 15 grudnia 1998 r. ustanawiającego agromonetarne porozumienia dotyczące euro (3).
(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Cel badania i przepisy ogólne
1. Badanie prowadzi się w celu oceny występowania na terenie Wspólnoty bakterii gatunków salmonelli w stadach brojlerów Gallus gallus („brojlerów”) w fermach wybranych do pobierania próbek w okresie trzech tygodni przed ubojem („badanie”).
2. Wyniki badania zostaną wykorzystane do wyznaczenia celów Wspólnoty przewidzianych w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2160/2003.
3. Badanie obejmuje okres jednego roku, począwszy od dnia 1 października 2005 r.
4. Dla celów niniejszej decyzji „właściwe organy” to organ lub organy Państwa Członkowskiego określone zgodnie z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 2160/2003.
Artykuł 2
Zakres pobierania próbek
1. Pobieranie próbek organizowane jest przez Państwa Członkowskie i prowadzone od dnia 1 października 2005 r. w fermach hodujących co najmniej 5000 ptaków. W każdej wybranej fermie pobiera się próbki z jednego stada broilerów w odpowiednim wieku.
Jednak w krajach, w których obliczona liczba stad, z których mają być pobrane próbki, jest wyższa od liczby dostępnych ferm hodujących co najmniej 5000 ptaków, w celu osiągnięcia obliczonej liczby stad można pobrać próbki maksymalnie z czterech stad na tej samej fermie. Tam gdzie to możliwe, dodatkowe stada z jednej fermy powinny pochodzić z innych brojlerni, a próbki być pobierane w różnych sezonach.
Jeśli liczba stad, z których mają być pobrane próbki, wciąż nie jest wystarczająca, stopniowo można wybierać mniejsze fermy, aż do osiągnięcia, tam gdzie to możliwe, co najmniej 154 stad.
Jeśli liczba stad, z których mają być pobrane próbki, wciąż nie jest wystarczająca, można pobierać próbki z więcej niż czterech stad z tej samej fermy, starając się dobierać większe fermy.
Dla krajów, w których mniej niż 80 % ptaków hoduje się w fermach większych niż 5000 brojlerów, można początkowo wybierać stopniowo mniejsze fermy.
2. Pobieranie próbek prowadzone jest przez właściwy organ lub pod jego nadzorem.
Artykuł 3
Wykrywanie salmonelli i określanie serotypu odpowiednich izolatów
1. Badanie na obecność bakterii salmonelli i określanie serotypu odpowiednich izolatów odbywa się w krajowych laboratoriach referencyjnych w zakresie salmonelli.
W przypadku gdy krajowe laboratorium referencyjne nie ma możliwości wykonania wszystkich analiz lub jeśli nie jest to laboratorium, które rutynowo zajmuje się wykrywaniem, właściwe organy mogą wyznaczyć do przeprowadzenia analiz ograniczoną liczbę innych laboratoriów zajmujących się urzędowym zwalczaniem salmonelli.
Laboratoria te muszą wykazać się doświadczeniem w stosowaniu wymaganej metody wykrywania, wdrażają system zapewnienia jakości zgodny z normą ISO 17025 i podlegają nadzorowi krajowego laboratorium referencyjnego.
2. Badanie na obecność salmonelli przeprowadza się zgodnie z metodą zaleconą przez wspólnotowe laboratorium referencyjne w zakresie salmonelli.
3. Określanie serotypu odpowiednich izolatów wykonuje się zgodnie ze schematem Kaufmanna-White'a.
Artykuł 4
Zbieranie danych, ocena i sprawozdawczość
1. Organ krajowy odpowiedzialny za przygotowanie rocznego sprawozdania krajowego zgodnie z art. 9 ust. 1 dyrektywy 2003/99/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (4) zbiera i ocenia wyniki uzyskane zgodnie z art. 3 niniejszej decyzji na podstawie próbek pobranych według zasad określonych w jej art. 2 i przekazuje wszystkie potrzebne dane i swoją ocenę Komisji.
2. Wszystkie istotne dane, zebrane dla celów badania, dostarcza się są na wniosek Komisji Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności.
3. Zgromadzone dane oraz wyniki krajowe podaje się do publicznej wiadomości w formie zapewniającej poufność.
Artykuł 5
Specyfikacje techniczne
Zadania i działania określone w art. 2, 3 i 4 niniejszej decyzji są wykonywane zgodnie ze specyfikacjami technicznymi, przedstawionymi na zebraniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dniu 19 lipca 2005 r., opublikowanymi na stronie internetowej Komisji [http://europa.eu.int/comm/food/food/biosafety/salmonella/index_en.htm].
Artykuł 6
Zakres wspólnotowego wkładu finansowego
1. Wspólnota zapewnia wkład finansowy w zakresie niektórych kosztów poniesionych przez Państwa Członkowskie na badania laboratoryjne, tj. wykrywanie bakteriologiczne salmonelli oraz określanie serotypu odpowiednich izolatów.
2. Maksymalny wkład finansowy Wspólnoty wynosi 20 EUR za badanie bakteriologiczne wykrywania salmonelli i 30 EUR za określenie serotypu odpowiednich izolatów.
3. Wspólnotowy wkład finansowy nie przekracza kwot ustalonych w załączniku I na czas trwania badania.
Artykuł 7
Warunki przyznawania finansowego wkładu Wspólnoty
1. Wkład finansowy, o którym mowa w art. 6, przyznawany jest każdemu Państwu Członkowskiemu, o ile realizacja badania jest zgodna z właściwymi przepisami prawa wspólnotowego, w tym z przepisami dotyczącymi konkurencji i zamówień publicznych oraz z zastrzeżeniem spełnienia następujących warunków:
a) wprowadzenia w życie do dnia 1 października 2005 r. przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych wymaganych do realizacji badania;
b) przekazania sprawozdania okresowego za trzy pierwsze miesiące badania do dnia 31 stycznia 2006 r.;
c) przekazania, najpóźniej do dnia 31 października 2006 r., sprawozdania końcowego dotyczącego technicznych aspektów wykonania badania wraz z dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty oraz wynikami osiągniętymi w okresie od dnia 1 października 2005 r. do dnia 30 września 2006 r. Dokumenty dotyczące poniesionych kosztów powinny zawierać co najmniej informacje określone w załączniku II;
d) faktycznej realizacji badania.
2. Na wniosek zainteresowanego Państwa Członkowskiego możliwe jest wypłacenie zaliczki w wysokości 50 % całkowitej kwoty, o której mowa w załączniku I.
3. Niedotrzymanie terminów określonych w ust. 1 lit. c) pociąga za sobą progresywne obniżenie wypłacanego wkładu finansowego o 25 % całkowitej kwoty za opóźnienie do dnia 15 listopada 2006 r., o 50 % do dnia 1 grudnia 2006 r. i o 100 % do 15 grudnia 2006 r.
Artykuł 8
Kurs wymiany dla kwot wyrażonych we wnioskach w walutach krajowych
Jako kurs wymiany dotyczący kwot w walutach krajowych podanych we wnioskach złożonych w miesiącu „n” przyjmuje się kurs wymiany z dziesiątego dnia miesiąca „n + 1” lub z pierwszego dnia, w którym notowany jest kurs wymiany, poprzedzającego ten dzień.
Artykuł 9
Stosowanie
Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 października 2005 r.
Artykuł 10
Adresaci
Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 1 września 2005 r.
W imieniu Komisji |
Markos KYPRIANOU |
Członek Komisji |
|
(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 19. Decyzja ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).
(2) Dz.U. L 325 z 12.12.2003, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1003/2005 (Dz.U. L 170 z 1.7.2005, str. 12).
ZAŁĄCZNIK I
Maksymalny wkład finansowy Wspólnoty na rzecz poszczególnych Państw Członkowskich
(EUR) | |
Państwo Członkowskie | Kwota |
Belgia - BE | 53940 |
Republika Czeska - CZ | 50605 |
Dania - DK | 46545 |
Niemcy - DE | 54085 |
Estonia - EE | 22330 |
Grecja - EL | 54375 |
Hiszpania - ES | 55390 |
Francja - FR | 55535 |
Irlandia - IE | 49300 |
Włochy - IT | 54665 |
Cypr - CY | 45675 |
Łotwa - LV | 22330 |
Litwa - LT | 22330 |
Luksemburg - LU | 5800 |
Węgry - HU | 50605 |
Malta - MT | 22330 |
Niderlandy - NL | 54085 |
Austria - AT | 51620 |
Polska - PL | 55245 |
Portugalia - PT | 54085 |
Słowenia - SI | 51040 |
Słowacja - SK | 44660 |
Finlandia - FI | 45530 |
Szwecja - SE | 44080 |
Zjednoczone Królestwo - UK | 54375 |
Ogółem | 1120560 |
ZAŁĄCZNIK II