Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2005-01-26
Wersja aktualna od 2005-01-26
obowiązujący
Alerty
DECYZJA RADY
z dnia 18 stycznia 2005 r.
w sprawie zasad działania komitetu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 załącznika I do Protokołu w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości
(2005/49/WE, Euratom)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,
uwzględniając Protokół w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości zmieniony decyzją Rady 2004/752/WE, Euratom z dnia 2 listopada 2004 r. ustanawiającą Sąd do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej (1), w szczególności jej załącznik I art. 3 ust. 3,
uwzględniając zalecenie prezesa Trybunału Sprawiedliwości z dnia 2 grudnia 2004 r.,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Artykuł 3 ust. 3 załącznika I do Protokołu w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości przewiduje utworzenie komitetu składającego się z siedmiu osobistości wybranych spośród byłych członków Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Pierwszej Instancji oraz prawników o uznanej kompetencji.
(2) Zgodnie z ust. 3, o którym mowa powyżej, o zasadach działania komitetu decyduje Rada stanowiąca większością kwalifikowaną na zalecenie prezesa Trybunału Sprawiedliwości. Należy zastosować ten przepis,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Zasady działania komitetu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 załącznika I do Protokołu w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości, określone są w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł 2
Niniejsza decyzja staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Sporządzono w Brukseli, dnia 18 stycznia 2005 r.
ZAŁĄCZNIK
Zasady działania komitetu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 załącznika I do Protokołu w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości
1. Komitet składa się z siedmiu osobistości wybranych spośród byłych członków Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Pierwszej Instancji oraz prawników o uznanej kompetencji.
2. Osobistości te są mianowane na okres czterech lat. Po upływie tego okresu osobistości te mogą być mianowane ponownie.
3. Komitetowi przewodniczy mianowany w tym celu przez Radę jeden z jego członków.
4. Sekretariat Generalny Rady zapewnia obsługę sekretariatu komitetu. Dostarcza on wsparcia administracyjnego niezbędnego dla przebiegu prac komitetu, w tym również w zakresie tłumaczenia dokumentów.
5. Obrady komitetu są ważne, jeżeli obecnych jest co najmniej pięciu jego członków.
Komitet podejmuje decyzje zwykłą większością głosów. W razie równego podziału głosów decyduje głos przewodniczącego.
6. Członkowie komitetu, od których wykonywanie powierzonych im funkcji wymaga wyjazdów poza miejsce zamieszkania, otrzymują zwrot kosztów i dietę, na warunkach określonych w art. 6 rozporządzenia nr 422/6 7/EWG, nr 5/67/Euratom Rady z dnia 25 lipca 1967 r. określającego uposażenie przewodniczącego i członków Komisji, oraz prezesa, sędziów, rzeczników generalnych i sekretarza Trybunału Sprawiedliwości, a także prezesa, sędziów i sekretarza Sądu Pierwszej Instancji (1).
Wynikłe koszty pokrywa Rada.
|
(1) Dz.U. 187 z 8.8.1967, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 1992/2004 (Dz.U. L 243 z 15.7.2004, str. 23).