Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2005 nr 8 str. 12
Wersja aktualna od 2004-12-22
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2005 nr 8 str. 12
Wersja aktualna od 2004-12-22
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA RADY

z dnia 22 grudnia 2004 r.

zmieniająca decyzję 2003/631/WE przyjmującą środki dotyczące Liberii na mocy art. 96 Umowy o partnerstwie AKP-WE w szczególnie nagłym przypadku

(2005/16/WE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Umowę o partnerstwie AKP-WE, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2003 r., w szczególności jej art. 96,

uwzględniając Umowę wewnętrzną między przedstawicielami rządów Państw Członkowskich, zebranych w ramach Rady, w sprawie przyjęcia środków i ustanowienia procedur w celu wykonania Umowy o partnerstwie AKP-WE (1), w szczególności jej art. 3,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Rady 2002/274/WE z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie zakończenia konsultacji z Liberią na mocy art. 9 6 i 9 7 Umowy o partnerstwie AKP-WE (2) przewiduje przyjęcie właściwych środków w rozumieniu art. 96 ust. 2 lit. c) oraz art. 97 ust. 3 Umowy o partnerstwie AKP-WE.

(2) Decyzja Rady z dnia 25 sierpnia 2003 r. przyjmująca środki dotyczące Liberii na mocy art. 96 Umowy o partnerstwie AKP-WE w szczególnie nagłym przypadku (3) przewiduje przyjęcie nowych właściwych środków w rozumieniu art. 96 ust. 2 lit. c) oraz art. 97 ust. 3 Umowy o partnerstwie AKP-WE.

(3) Obecna sytuacja w Liberii nie daje jeszcze gwarancji poszanowania zasad demokracji, dobrych rządów i państwa prawnego.

(4) W związku z tym konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania środków przewidzianych w decyzji 2003/631/WE i kontynuowanie intensywnego dialogu politycznego z rządem Liberii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Środki, o których mowa w art. 1 decyzji 2003/631/WE, wygasają dnia 30 czerwca 2006 r. Data ta nie stanowi przeszkody dla stosowania właściwych dat wygaśnięcia wyznaczonych przez instrumenty finansowe, których dotyczy ta decyzja.

List załączony do niniejszej decyzji jest skierowany do Ministra Spraw Zagranicznych Liberii.

Artykuł 2

Wynik konsultacji przedstawiony w projekcie listu załączonym do decyzji 2002/274/WE pozostaje niezmieniony.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Bruskeli, dnia 22 grudnia 2004 r.

ZAŁĄCZNIK

PROJEKT LISTU DO MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH LIBERII

Sz.P. Thomas Nimely Yaya

Minister Spraw Zagranicznych

Monrowia

Liberia

Szanowny Panie Ministrze,

listem z dnia 27 sierpnia 2003 r. nr SGS3/7429 Unia Europejska poinformowała Rząd Liberii o zamiarze wsparcia procesu pokojowego w Liberii, opierającego się na całościowym porozumieniu pokojowym. W liście stwierdzono także, że Unia Europejska będzie śledzić rozwój wydarzeń politycznych i przebieg reform w ramach procesu przejściowego w Pańskim Kraju oraz kontynuować intensywny dialog polityczny na podstawie artykułu 8 Umowy o partnerstwie AKP-WE oraz wyników konsultacji określonych w liście nr SGS 272745 z dnia 27 marca 2002 r.

Od objęcia rządów przez Narodowy Rząd Przejściowy Liberii po podpisaniu całościowego porozumienia pokojowego w Akrze w sierpniu 2003 r. upłynął ponad rok. Nadszedł czas stwierdzenia, jakie zostały osiągnięte postępy w zakresie wprowadzania w życie całościowego porozumienia pokojowego oraz realizacji zobowiązań wynikających z powyższych konsultacji.

Unia Europejska z radością stwierdza, że w kraju został przywrócony spokój i bezpieczeństwo oraz że zostały podjęte pierwsze kroki w kierunku przemian demokratycznych oraz przeprowadzenia reformy funkcjonowania sektora publicznego. Powody do poważnego zaniepokojenia pozostawiają nadal finanse publiczne, działania Narodowego Rządu Przejściowego Liberii w zakresie zarządzania makroekonomicznego, przedsiębiorstwa państwowe oraz wzrastający poziom korupcji. Ponadto komisje utworzone na podstawie całościowego porozumienia pokojowego nie osiągnęły zadowalających postępów w powierzonych im dziedzinach, tj. wspieraniu dobrych rządów oraz odpowiedzialności. Dalsze działania są też konieczne w zakresie ochrony praw człowieka.

W związku z powyższym Unia Europejska uważa, że Narodowy Rząd Przejściowy Liberii nie jest w pełni zdolny do działania i realizowania zadań oraz że nie mogą jeszcze zostać w związku z tym uchylone właściwe środki. Nastąpi to po objęciu urzędu przez demokratycznie wybranego i odpowiedzialnie działającego prezydenta oraz rząd.

Z tego powodu Unia Europejska postanowiła przedłużyć o osiemnaście miesięcy okres obowiązywania decyzji Rady 200 3/6 31/WE z dnia 25 sierpnia 2003 r. W tym okresie powinien być kontynuowany intensywny dialog polityczny na podstawie artykułu 8 Umowy o partnerstwie AKP-WE oraz wyników konsultacji określonych w liście nr SGS 272745 z dnia 27 marca 2002 r., w celu osiągnięcia dalszych postępów w zakresie ochrony praw człowieka, przestrzegania zasad demokracji, państwa prawa oraz zapewnienia dobrych rządów. Dialog ten będzie prowadzony przy udziale prezydencji Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej i będzie obejmował przeprowadzane co sześć miesięcy przeglądy polityki.

W tym okresie kontynuowane będzie wspieranie procesu pokojowego oraz programu „Results Focused Transitional Framework” na podstawie właściwych środków określonych w decyzji Rady 200 3/6 31/WE z dnia 25 sierpnia 2003 r.

Z poważaniem,

W imieniu Komisji

W imieniu Rady

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00