ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1504/2004
z dnia 19 lipca 2004 r.
zmieniające i aktualizujące rozporządzenie (WE) nr 1334/2000 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu produktów i technologii podwójnego zastosowania
RADA UNII EUROPEJSKIEJ
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,
uwzględniając wniosek Komisji,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1334/2000 (1) wymaga, aby produkty podwójnego zastosowania (w tym oprogramowanie i technologia) podlegały skutecznej kontroli podczas wywozu ze Wspólnoty.
(2) W celu umożliwienia Państwom Członkowskim i Wspólnocie wypełnienia zobowiązań międzynarodowych załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 1334/2000 ustanawia wspólny wykaz produktów i technologii podwójnego zastosowania, określonych w art. 3 tego rozporządzenia, które wprowadza uzgodnione na poziomie międzynarodowym kontrole podwójnego zastosowania, w tym Porozumienie z Wassenaar, System Kontrolny Technologii Rakietowych (MTCR), Grupę Dostawców Sprzętu Jądrowego (NSG), Grupę Australijską i Konwencję o zakazie broni chemicznej (CWC).
(3) Artykuł 11 rozporządzenia (WE) nr 1334/2000 określa, że załącznik I i IV zostaną uaktualnione zgodnie z odpowiednimi obowiązkami i zobowiązaniami oraz ewentualnymi zmianami do nich, które każde Państwo Członkowskie przyjęło jako członek międzynarodowych systemów nierozprzestrzeniania oraz uzgodnień dotyczących kontroli wywozu, lub w wyniku ratyfikacji odpowiednich traktatów międzynarodowych.
(4) Należy zmienić załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 1334/2000 w celu uwzględnienia zmian przyjętych w ramach Porozumienia z Wassenaar, Grupy Australijskiej i Systemu Kontrolnego Technologii Rakietowych późniejszych w stosunku do zmian wprowadzonych rozporządzeniem nr 149/2003 (2) z dnia 27 stycznia 2003 r.
(5) Rozporządzeniem Rady (WE) nr 885/2004 zmienione częścią 3 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1334/2000 w celu usunięcia Republiki Czeskiej, Węgier i Polski z bieżącego wykazu państw, względem których stosuje się Wspólnotowe Pozwolenie na Wywóz.
(6) W celu ułatwienia konsultacji organom kontroli wywozu i podmiotom gospodarczym konieczne jest opublikowanie uaktualnionej i ujednoliconej wersji załączników do rozporządzenia (WE) nr 1334/2000, uwzględniającej wszystkie zmiany przyjęte przez Państwa Członkowskie na forach międzynarodowych w okresie od grudnia 2002 r. do grudnia 2003 r.
(7) Rozporządzenie (WE) nr 1334/2000 powinno zostać odpowiednio zmienione,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Załączniki do rozporządzenia (WE) nr 1334/2000 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzydziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lipca 2004 r.
| W imieniu Rady |
P. H. DONNER | |
Przewodniczący |
(1) Dz.U. L 159 z 30.6.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 885/2004 (Dz.U. L 168 z 1.5.2004, str. 1).
(2) Dz.U. L 30 z 5.2.2003, str. 1.
ZAŁĄCZNIK I
LISTA TOWARÓW I TECHNOLOGII PODWÓJNEGO ZASTOSOWANIA
Treść załącznika w formacie HTM do pobrania tutaj
ZAŁĄCZNIK II
GENERALNE WSPÓLNOTOWE POZWOLENIE NA WYWÓZ NR EU001
(określone w art. 6 rozporządzenia (WE) nr 1334/2000)
Organ wydający: Wspólnota Europejska
Część 1
Niniejsze pozwolenie na wywóz obejmuje następujące produkty:
Wszystkie produkty podwójnego zastosowania określone dowolnymi pozycjami w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem wymienionych w części 2 poniżej.
Część 2
- | Wszystkie produkty określone w załączniku IV. |
- 0C001 | "Uran naturalny" lub "uran zubożony" lub tor w formie metalu, stopu, związku chemicznego lub koncentratu i dowolnego innego materiału zawierającego jeden lub więcej z powyższych materiałów. |
- 0C002 | "Specjalne materiały rozszczepialne", inne niż określone w załączniku IV. |
- 0D001 | "Oprogramowanie" specjalnie opracowane lub zmodyfikowane z przeznaczeniem do "rozwoju', "produkcji" lub 'użytkowania" towarów określonych w kategorii 0 w zakresie w jakim odnosi się do produktów z pozycji 0C001 lub do produktów określonych w pozycji 0C002, które są wyłączone z załącznika IV. |
- 0E001 | "Technologia", według Uwagi do technologii jądrowej, do "rozwoju", "produkcji" lub "użytkowania" towarów wyszczególnionych w kategorii 0 w zakresie w jakim odnosi się do produktów z pozycji 0C001 lub do produktów określonych w pozycji 0C002, które są wyłączone z załącznika IV. |
- 1A102 | Przesycane pirolizowane materiały typu węgiel – węgiel przeznaczone do kosmicznych pojazdów nośnych określonych w pozycji 9A004 lub do rakiet meteorologicznych określonych w pozycji 9A104. |
- 1C351 | Czynniki chorobotwórcze dla ludzi, choroby odzwierzęce i "toksyny". |
- 1C352 | Zwierzęce czynniki chorobotwórcze. |
- 1C353 | Elementy genetyczne i organizmy zmodyfikowane genetycznie. |
- 1C354 | Roślinne czynniki chorobotwórcze. |
- 7E104 | "Technologia" scalania danych z systemów sterowania lotem, naprowadzania i napędu w system zarządzania lotem w celu optymalizacji toru lotu rakiet. |
- 9A009.a. | Hybrydowe systemy napędowe rakiet o impulsie całkowitym powyżej 1,1 MNs. |
- 9A117 | Mechanizmy do łączenia stopni, mechanizmy do rozłączania stopni oraz mechanizmy międzystopniowe, nadające się do wykorzystania w ΄΄pociskach rakietowych ". |
Część 3
Niniejsze pozwolenie na wywóz obowiązuje w całej Wspólnocie w przypadku wywozu do następujących miejsc przeznaczenia:
Australia
Kanada
Japonia
Nowa Zelandia
Norwegia
Szwajcaria
Stany Zjednoczone Ameryki
Uwaga: Części 2 i 3 mogą zostać zmienione tylko zgodnie z odpowiednimi obowiązkami i zobowiązaniami, które każde z Państw Członkowskich przyjęło jako członek międzynarodowych systemów nierozprzestrzeniana i mechanizmów kontroli wywozu oraz zgodnie z interesem bezpieczeństwa publicznego każdego z Państw Członkowskich, znajdującym odzwierciedlenie w odpowiedzialności za podejmowanie decyzji w sprawie wniosków o pozwolenia na wywóz produktów podwójnego zastosowania na podstawie art. 6 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Warunki i wymagania w odniesieniu do stosowania niniejszego pozwolenia
1) Niniejsze pozwolenie generalne nie może być stosowane, jeżeli eksporter został powiadomiony przez właściwe władze Państwa Członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę, że dane produkty są wykorzystywane, lub ich wykorzystanie może być przeznaczone, w całości lub w części, do celów związanych z rozwojem, produkcją, obsługą, eksploatacją, konserwacją, przechowywaniem, wykrywaniem, identyfikacją lub upowszechnianiem broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej, albo innych wybuchowych urządzeń jądrowych, albo rozwojem, produkcją konserwacją, przechowywaniem „pocisków rakietowych” zdolnych do przenoszenia takich broni lub, jeśli eksporter jest świadomy, że dane produkty są przeznaczone do takiego wykorzystania.
2) Niniejsze generalne pozwolenie nie może być stosowane, jeżeli eksporter został powiadomiony przez właściwe władze Państwa Członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę, że dane produkty są wykorzystywane, lub ich wykorzystanie może być przeznaczone do końcowego użycia wojskowego, określonego w art. 4 ust. 2 rozporządzenia, w państwie objętym embargiem UE, OBWE lub ONZ na broń lub, jeśli eksporter jest świadomy, że produkty te przeznaczone są do takiego użycia.
3) Niniejsze pozwolenie generalne nie może być stosowane, jeśli odpowiednie produkty wywożone są do stref wolnocłowych lub składów wolnocłowych, które znajdują się w miejscu przeznaczenia objętym niniejszym pozwoleniem.
4) Wymagania dotyczące rejestracji i sprawozdawczości związane ze stosowaniem niniejszego pozwolenia generalnego oraz dodatkowe informacje, jakich może wymagać Państwo Członkowskie, z którego odbywa się wywóz, w odniesieniu do produktów wywożonych na podstawie niniejszego pozwolenia, są określane przez Państwa Członkowskie. Wymagania te muszą być oparte na wymaganiach określonych dla stosowania generalnych pozwoleń na wywóz, przyznawanych przez te Państwa Członkowskie, które przewidują stosowanie takich pozwoleń.
ZAŁĄCZNIK IIIa
ZAŁĄCZNIK IIIb
WSPÓLNE ELEMENTY DOTYCZĄCE WYDAWANIA GENERALNYCH POZWOLEŃ NA WYWÓZ
(określone w art. 10 ust. 3)
1) Tytuł generalnego pozwolenia na wywóz
2) Władze wydające pozwolenie
3) Moc obowiązująca w WE. Wykorzystuje się następujący tekst:
„Jest to generalne pozwolenie na wywóz na podstawie warunków art. 6 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1334/2000. Niniejsze pozwolenie, zgodnie z art. 6 ust. 2 tego rozporządzenia, obowiązuje we wszystkich Państwach Członkowskich Wspólnoty Europejskiej”.
4) Produkty, których dotyczy: wykorzystuje się następujący tekst wprowadzający:
„Niniejsze pozwolenie na wywóz obejmuje następujące produkty”
5) Miejsca przeznaczenia, których dotyczy: wykorzystuje się następujący tekst wprowadzający:
„Niniejsze pozwolenie jest ważne w odniesieniu do wywozu do następujących miejsc przeznaczenia”
6) Warunki i wymagania
ZAŁĄCZNIK IV
(Wykaz określony w art. 21 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1334/2000)
Pozycje nie zawsze zawierają pełny opis produktu i związane z nim uwagi z załącznika I (1). Tylko załącznik I zapewnia pełny opis produktów.
Wymienienie produktu w niniejszym załączniku nie wpływa na stosowanie przepisów dotyczących produktów rynków masowych określonych w załączniku I.
Część I
(możliwość stosowania Krajowego Zezwolenia Generalnego na handel wewnątrzwspólnotowy)
Produkty technologii zmniejszonej wykrywalności za pomocą odbitych fal radarowych ("stealth")
1C001 | Materiały specjalnie opracowane do wykorzystania jako pochłaniacze fal elektromagnetycznych, albo polimery przewodzące samoistnie. |
| UWAGA: PATRZ TAKŻE POZYCJA 1C101. |
1C101 | Materiały i urządzenia do obiektów o zmniejszonej wykrywalności za pomocą odbitych fal radarowych, śladów promieniowania ultrafioletowego, podczerwonego i śladów akustycznych, inne niż określone w pozycji 1C001, stosowane do "pocisków rakietowych" i ich podsystemów. |
1D103 | "Oprogramowanie" specjalnie opracowane do analizy obiektów o zmniejszonej wykrywalności za pomocą odbitych fal radarowych, śladów w zakresie promieniowania nadfioletowego/podczerwonego i śladów akustycznych. |
1E101 | "Technologia" według Uwagi Ogólnej do Technologii do "użytkowania" towarów określonych w pozycjach 1C101 lub 1D103. |
1E102 | "Technologia", według Uwagi Ogólnej do Technologii do "rozwoju" "oprogramowania" określonego w pozycji 1D103. |
6B008 | Systemy do impulsowych pomiarów radarowego przekroju czynnego o szerokościach impulsu przesyłowego 100 ns lub mniejszych oraz specjalnie dla nich opracowane elementy. |
| UWAGA: PATRZ TAKŻE POZYCJA 6B108. |
6B108 | Systemy specjalnie opracowane do pomiarów radarowego przekroju czynnego, znajdujące zastosowanie w "pociskach rakietowych" i innych podzespołach. |
| Produkty objęte wspólnotowym sterowaniem strategicznym |
1C239 | Materiały wybuchowe kruszące, inne niż określone w wykazach kontrolnych towarów wojskowych, albo substancje lub mieszanki zawierające materiały tego typu w masie powyżej 2% wagowo, o gęstości krystalicznej powyżej 1,8 gm na cm3 i posiadające prędkość detonacji wyższe niż 8 000 m/s. |
1E201 | "Technologia" według Uwagi Ogólnej do Technologii do "użytkowania" towarów określonych w pozycji 1C239. |
3A229 | Następujące instalacje zapłonowe i równoważne generatory impulsów wysokoprądowych ... |
| UWAGA: PATRZ TAKŻE WYKAZY KONTROLNE TOWARÓW WOJSKOWYCH. |
3A232 | Następujące detonatory i wielopunktowe instalacje inicjujące... |
| UWAGA: PATRZ TAKŻE WYKAZY KONTROLNE TOWARÓW WOJSKOWYCH. |
3E201 | "Technologia" według Uwagi Ogólnej do Technologii do "użytkowania" urządzeń określonych w pozycjach 3A229 lub 3A232. |
6A001 | Urządzenia akustyczne ograniczone do następujących: |
6A001.a.1.b. | Systemy do wykrywania lub lokalizacji obiektów posiadające jakąkolwiek z następujących właściwości: 1. Częstotliwość nośna poniżej 5 kHz; 6. Skonstruowane tak, aby wytrzymać .... |
6A001.a.2.a.1. | Hydrofony ... zawierające ... |
6A001.a.2.a.2. | Hydrofony ... posiadające jakiekolwiek ... |
6A001.a.2.a.5. | Hydrofony ... opracowane do ... |
6A001.a.2.b. | Holowane zestawy matrycowe hydrofonów akustycznych ... |
6A001.a.2.c. | Urządzenia przetwarzające, specjalnie opracowane do zastosowania w czasie rzeczywistym z holowanymi zestawami matrycowymi hydrofonów akustycznych posiadające "możliwość dostępu użytkownika do oprogramowania" oraz możliwość przetwarzania i korelacji w funkcji czasu lub częstotliwości, włącznie z analizą spektralną, filtrowaniem cyfrowym i kształtowaniem wiązki za pomocą szybkiej transformaty Fouriera lub innych transformat lub procesów. |
6A001.a.2.e. | Denne lub przybrzeżne układy kablowe posiadające jakąkolwiek z poniższych właściwości: 1. Zawierające hydrofony ... lub 2. Zawierające moduły multiplesowanych sygnałów grup hydrofonów .... |
6A001.a.2.f. | Urządzenia przetwarzające, specjalnie opracowane do stosowania w czasie rzeczywistym z dennymi lub przybrzeżnymi systemami kablowymi, posiadające "programowalność dostępną dla użytkownika" oraz przetwarzanie i korelację w dziedzinie czasu lub częstotliwości, w tym analizę widmową oraz cyfrowe kształtowanie wiązki za pomocą szybkiej transformaty Fouriera lub innych przekształceń lub procesów. |
6D003.a. | "Oprogramowanie" do "przetwarzania w czasie rzeczywistym" danych akustycznych. |
8A002.o.3. | Następujące układy tłumienia szumów, opracowane do użytkowania na jednostkach pływających o wyporności 1 000 ton lub wyższej: b. aktywne układy tłumienia lub eliminacji szumów albo łożyska magnetyczne, specjalnie opracowane do układów przenoszenia napędu, wyposażone w elektroniczne układy sterowania umożliwiające aktywne zmniejszanie wibracji urządzeń przez bezpośrednie generowanie do źródła dźwięków sygnałów tłumiących dźwięki i wibracje. |
8E002.a. | "Technologie" do "rozwoju", "produkcji", napraw, remontów lub modyfikacji (ponownej obróbki skrawaniem) śrub, specjalnie skonstruowanych w celu tłumienia generowanych przez nie pod wodą szumów. |
Produkty wspólnotowego sterowania strategicznego – Kryptografia – Kategoria 5 część 2 | |
5A002.a.2. | Urządzenia opracowane albo zmodyfikowane do realizacji funkcji analizy kryptograficznej. |
5D002.c.1 | Wyłącznie oprogramowanie posiadające właściwości, albo realizujące lub symulujące funkcje urządzeń określonych w pozycji 5A002.a.2. |
5E002 | Wyłącznie "technologie" do "rozwoju", "produkcji" lub "użytkowania" towarów określonych w pozycji 5A002.a.2. lub 5D002.c.1 powyżej. |
Produkty technologii MTCR | |
7A117 | "Instalacje do naprowadzania", znajdujące zastosowanie w "pociskach rakietowych", umożliwiające uzyskanie dokładności instalacji 3,33 % zasięgu lub lepszej (np. "CEP" – krąg równego prawdopodobieństwa 10 km lub mniej w zasięgu 300 km) z wyjątkiem "instalacji do naprowadzania" opracowanych do pocisków rakietowych o zasięgu poniżej 300 km lub powietrznych pojazdów załogowych. |
7B001 | Urządzenia do testowania, wzorcowania lub strojenia, specjalnie opracowane do urządzeń określonych w pozycji 7A117 powyżej. Uwaga: Pozycja 7B001 nie obejmuje kontrolą urządzeń do testowania, wzorcowania lub strojenia specjalnie przeznaczonych do I i II poziomu obsługi. |
7B003 | Urządzenia specjalnie opracowane do "produkcji" urządzeń określonych w pozycji 7A117 powyżej. |
7B103 | Specjalnie opracowane "instalacje produkcyjne" do urządzeń określonych w pozycji 7A117 powyżej. |
7D101 | "Oprogramowanie" specjalnie opracowane do "użytkowania" urządzeń określonych w pozycjach 7B003 lub 7B103 powyżej. |
7E001 | "Technologie" według Uwagi Ogólnej do Technologii do "rozwoju" urządzeń lub "oprogramowania" określonych w pozycjach 7A117, 7B003, 7B103 lub 7D101 powyżej. |
7E002 | "Technologie" według Uwagi Ogólnej do Technologii do "produkcji" urządzeń określonych w pozycjach 7A117, 7B003 i 7B103 powyżej. |
7E101 | "Technologie" według Uwagi Ogólnej do Technologii do "użytkowania" urządzeń określonych w pozycjach 7A117, 7B003, 7B103 i 7D101 oprogramowania powyżej. |
9A004 | Kosmiczne pojazdy nośne zdolne do przeniesienia, co najmniej 500 kg ładunku użytecznego na odległość, co najmniej 300 km. UWAGA: PATRZ TAKŻE POZYCJA 9A104. Uwaga 1: Pozycja 9A004 nie obejmuje kontrolą ładunku użytecznego. |
9A005 | Rakietowe systemy napędowe na paliwo ciekłe zawierające jeden z systemów lub elementów określonych w pozycji 9A006, możliwe do wykorzystania w kosmicznych pojazdach nośnych określonych w pozycji 9A004 powyżej, lub rakietach meteorologicznych określonych w pozycji 9A104 poniżej. UWAGA: PATRZ TAKŻE POZYCJE 9A105 I 9A119. |
9A007.a. | Systemy napędowe rakiet na paliwo stałe, możliwe do wykorzystania w kosmicznych pojazdach nośnych określonych w pozycji 9A004 powyżej, lub rakietach meteorologicznych określonych w pozycji 9A104 powyżej, posiadające jakąkolwiek z następujących właściwości: UWAGA: PATRZ TAKŻE POZYCJA 9A119. a. Impuls całkowity przekraczający 1,1 MNs; |
9A008.d. | Następujące elementy opracowane do rakietowych układów napędowych na paliwo stałe: UWAGA: PATRZ TAKŻE POZYCJA 9A108.c. d. Dysze ruchome lub systemy sterowania wektorem ciągu za pomocą pomocniczego wtrysku płynów, 1. Ruch we wszystkich osiach z odchyleniem kątowym przekraczającym ą 5o; 2. Kątowy obrót wektora ciągu rzędu 20°/s lub więcej; lub 3. Przyspieszenia kątowe wektora ciągu rzędu 40°/s2 lub większe. |
9A104 | Rakiety meteorologiczne, zdolne do przeniesienia, co najmniej 500 kg ładunku użytecznego na odległość, co najmniej 300 km. UWAGA: PATRZ TAKŻE POZYCJA 9A004. |
9A105.a. | Następujące silniki rakietowe na paliwo ciekłe: UWAGA: PATRZ TAKŻE POZYCJA 9A119. a. Silniki rakietowe na paliwo ciekłe nadające się do "pocisków rakietowych", inne niż określone w pozycji 9A005, posiadające impuls całkowity 1,1 MNs lub większy; z wyjątkiem silników na paliwo płynne ostatnich stopni, przeznaczonych lub zmodyfikowanych do zastosowań satelitarnych i posiadające wszystkie następujące właściwości: 1. średnica gardzieli dyszy 20 mm lub mniejsza; oraz 2. ciśnienie w komorze spalania 15 barów lub mniejsze. |
9A106.c. | Następujące systemy lub podzespoły, inne niż określone w pozycji 9A006, nadające się do stosowania w "pociskach rakietowych", specjalnie opracowane do układów napędowych rakiet na paliwo ciekłe: c. Podzespoły do sterowania wektorem ciągu, z wyjątkiem przeznaczonych do systemów rakietowych niezdolnych do przeniesienia, co najmniej 500 kg ładunku użytecznego na odległość, co najmniej 300 km. Uwaga techniczna: Przykładami metod osiągania sterowania wektorem ciągu określonymi w pozycji 9A106.c. są: 1. Dysza regulowana; 2. Dodatkowy wtrysk cieczy lub gazu; 3. Ruchoma komora silnika lub dysza wylotowa; 4. Odchylanie strumienia gazów wylotowych za pomocą łopatek kierowanych (nastawnych) lub systemów wtryskiwaczy; lub 5. Używanie klapek oporowych. |
9A108.c. | Następujące podzespoły, inne niż określone w pozycji 9A008, nadające się do wykorzystania w "pociskach rakietowych", specjalnie opracowane do układów napędowych do rakiet na paliwo stałe: c. Podzespoły do sterowania wektorem ciągu, z wyjątkiem przeznaczonych do systemów rakietowych niezdolnych do przeniesienia, co najmniej 500 kg ładunku użytecznego na odległość, co najmniej 300 km. Uwaga techniczna: Przykładami metod osiągania sterowania wektorem ciągu określonymi w pozycji 9A108.c. są: 1. Dysza regulowana; 2. Dodatkowy wtrysk cieczy lub gazu; 3. Ruchoma komora silnika lub dysza wylotowa; 4. Odchylanie strumienia gazów wylotowych za pomocą łopatek kierowanych (nastawnych) lub systemów wtryskiwaczy; lub 5. Używanie klapek oporowych. |
9A116 | Następujące statki kosmiczne zdolne do powrotu na ziemię nadające się do "pocisków rakietowych" oraz opracowane lub zmodyfikowane z przeznaczeniem do nich podzespoły z wyjątkiem statków kosmicznych zdolnych do powrotu na ziemię przeznaczonych dla ładunków użytecznych niebędących bronią: a. Pojazdy zdolne do lądowania na ziemi; b. Osłony ciepłochronne i elementy do nich wykonane z materiałów ceramicznych lub ablacyjnych; c. Urządzenia pochłaniające ciepło i elementy do nich, wykonane z lekkich materiałów o wysokiej pojemności cieplnej; d. Urządzenia elektroniczne specjalnie opracowane do pojazdów zdolnych do lądowania na ziemi. |
9A119 | Pojedyncze stopnie do rakiet, nadające się do kompletnych systemów rakietowych i bezzałogowych pojazdów latających, zdolnych do przeniesienia, co najmniej 500 kg ładunku użytecznego i o zasięgu, co najmniej 300 km, inne niż określone w pozycji 9A005 lub 9A007.a. powyżej. |
9B115 | Specjalne "urządzenia produkcyjne" do systemów, podsystemów i podzespołów, określonych w pozycjach 9A005, 9A007.a., 9A008.d., 9A105.a., 9A106.c., 9A108.c., 9A116 lub 9A119 powyżej. |
9B116 | "Instalacje produkcyjne" specjalnie opracowane do kosmicznych pojazdów nośnych, określonych w pozycji 9A004 lub systemów, podsystemów i elementów, określonych w pozycjach 9A005, 9A007.a., 9A008.d., 9A104, 9A105.a., 9A106.c., 9A108.c., 9A116 lub 9A119 powyżej. |
9D101 | "Oprogramowanie" specjalnie opracowane do "użytkowania" towarów określonych w pozycji 9B116 powyżej. |
9E001 | "Technologie", według Uwagi Ogólnej do Technologii do "rozwoju" urządzeń lub "oprogramowania" określone w pozycjach 9A004, 9A005, 9A007.a., 9A008.d., 9B115, 9B116 lub 9D101 powyżej. |
9E002 | "Technologie", według Uwagi Ogólnej do Technologii do "produkcji" urządzeń określonych w pozycjach 9A004, 9A005, 9A007.a., 9A008.d., 9B115 lub 9B116 powyżej. Uwaga: Do celów kontroli technologii napraw konstrukcji, laminatów lub materiałów patrz pozycja 1E002.f. |
9E101 | "Technologie", według Uwagi Ogólnej do Technologii do "rozwoju" lub "produkcji" towarów określonych w pozycjach 9A104, 9A105.a., 9A106.c., 9A108.c., 9A116 lub 9A119 powyżej. |
9E102 | "Technologie", według Uwagi Ogólnej do Technologii do "użytkowania" kosmicznych pojazdów nośnych określonych w pozycjach 9A004, 9A005, 9A007.a., 9A008.d., 9A104, 9A105.a., 9A106.c., 9A108.c., 9A116, 9A119, 9B115, 9B116 lub 9D101 powyżej. |
Wyłączenia:
Załącznik IV nie obejmuje kontrolą następujących produktów technologii MTCR:
1) które są przekazywane na podstawie zamówień na mocy stosunku umownego ustanawianego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), lub które są przekazywane przez ESA w celu realizacji jej zadań urzędowych;
2) które są przekazywane na podstawie zamówień na mocy stosunku umownego ustanawianego przez krajowe organizacje kosmiczne Państw Członkowskich lub, które są przekazywane przez te organizacje w celu realizacji ich zadań urzędowych;
3) które są przekazywane na podstawie zamówień na mocy stosunku umownego ustanawianego w związku ze wspólnotowym programem rozwoju i produkcji wyrzutni kosmicznych, podpisanym przez dwa lub więcej rządów państw europejskich;
4) które są przekazywane do kontrolowanego przez państwo miejsca startów kosmicznych położonych na terytorium Państwa Członkowskiego, jeżeli to Państwo Członkowskie nie kontroluje takich transferów na podstawie warunków niniejszego rozporządzenia.
Część II
(Krajowe Zezwolenie Generalne nie jest wymagane dla handlu wewnątrzwspólnotowego)
Produkty w ramach Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej (CWC)
1C351.d.4. | Rycyna |
1C351.d.5. | Saksytoksyna |
Produkty technologii NSG
Cała kategoria 0 załącznika I została włączona do załącznika IV, z zastrzeżeniem następujących pozycji:
- 0C001: pozycja nie jest objęta załącznikiem IV.
- 0C002: pozycja nie jest objęta załącznikiem IV, z wyjątkiem następujących specjalnych materiałów rozszczepialnych:
a. wydzielony pluton;
b. "uran wzbogacony w izotopy 233 lub 235", do ponad 20%.
- 0D001 (oprogramowanie) jest objęte załącznikiem IV z wyjątkiem przypadków, kiedy odnosi się do pozycji 0C001, lub do tych elementów pozycji 0C002, które nie są objęte załącznikiem IV.
- 0E001 (technologia) jest objęta załącznikiem IV, z wyjątkiem przypadków, kiedy odnosi się do pozycji 0C001, lub do tych elementów pozycji 0C002, które nie są objęte załącznikiem IV.
Uwaga: Pozycje 0C003 i 0C004, tylko w przypadku zastosowania w "reaktorach jądrowych" (w ramach pozycji 0A001.a.).
1B226 | Elektromagnetyczne separatory izotopów, skonstruowane z przeznaczeniem do współpracy z jednym lub wieloma źródłami jonów zdolnymi do uzyskania wiązki jonów o całkowitym natężeniu rzędu 50 mA lub więcej. Uwaga: Pozycja 1B226 obejmuje separatory: a. Zdolne do wzbogacania izotopów trwałych; b. Ze źródłami i kolektorami jonów zarówno w polu magnetycznym, jak i w takich instalacjach, w których zespoły te znajdują się na zewnątrz pola. |
1C012 | Następujące materiały: Uwaga techniczna: Materiały te są typowo wykorzystywane do jądrowych źródeł ciepła. b. "Uprzednio wydzielony" neptun-237 w dowolnej formie. Uwaga: Pozycja 1C012.b. nie obejmuje kontrolą dostaw zawierających neptun-237 w ilości 1 g lub mniejszej. |
1B231 | Następujące urządzenia i instalacje do obróbki trytu lub ich podzespoły: a. Urządzenia lub instalacje do produkcji, odzyskiwania, ekstrakcji, stężania lub manipulowania trytem; b. Następujące podzespoły urządzeń lub instalacji do obróbki trytu: 1. Urządzenia do chłodzenia wodoru lub helu zdolne do chłodzenia do temperatury 23 K (– 250 °C) lub poniżej, o wydajności odprowadzania ciepła wyższej niż 150 W; 2. Instalacje do składowania i oczyszczania izotopów wodoru za pomocą wodorków metali jako środków do magazynowania lub oczyszczania. |
1B233 | Następujące urządzenia i instalacje do separacji izotopów litu lub ich podzespoły: a. Urządzenia i instalacje do separacji izotopów litu; b. Następujące podzespoły do separacji izotopów litu: 1. Kolumny z wypełnieniem do wymiany cieczowo - cieczowej, specjalnie opracowane do amalgamatów litu; 2. Pompy do pompowania rtęci i/lub amalgamatu litu; 3. Cele do elektrolizy amalgamatu litu; 4. Aparaty wyparne do zagęszczonych roztworów wodorotlenku litu. |
1C233 | Lit wzbogacony w izotop 6 (6Li) do stężenia powyżej naturalnego, produkty albo urządzenia zawierające lit wzbogacony jak następuje: lit pierwiastkowy, stopy , związki, mieszanki zawierające lit, wyroby z wcześniej wymienionych, odpady lub złom z dowolnego z wcześniej wymienionych. Uwaga: Pozycja 1C233 nie obejmuje kontrolą dozymetrów termoluminescencyjnych. Uwaga techniczna: Udział wagowy izotopu 6 w licie występującym naturalnie wynosi 6,5 procent (atomowy 7,5 procent). |
1C235 | Tryt, związki trytu i mieszanki zawierające tryt, w których stosunek atomów trytu do wodoru wynosi 1 część na 1 000 oraz wyroby lub urządzenia zawierające te materiały. Uwaga: Pozycja 1C235 nie obejmuje kontrolą wyrobów lub urządzeń zawierających nie więcej niż 1,48 × 103 GBq (40 Ci) trytu w dowolnej postaci. |
1E001 | "Technologia" według Uwagi Ogólnej do Technologii do "rozwoju" lub "produkcji" urządzeń lub materiałów określonych w pozycji 1C012.b. |
1E201 | "Technologia" według Uwagi Ogólnej do Technologii do "użytkowania" towarów określonych w pozycjach 1B226, 1B231, 1B233, 1C233 lub 1C235. |
3A228 | Następujące urządzenia przełączające: a. Lampy elektronowe o zimnej katodzie, bez względu na to, czy są napełnione gazem czy też nie, pracujące podobnie do iskiernika, posiadające wszystkie następujące właściwości: 1. Posiadające trzy lub więcej elektrod; 2. Szczytową wartość napięcia anody 2,5 kV lub więcej; 3. Szczytową wartość natężenia prądu anodowego 100 A lub więcej; oraz 4. Czas zwłoki dla anody 10 μs lub mniej; Uwaga: Pozycja 3A228 obejmuje gazowe lampy kriotronowe i próżniowe lampy sprytronowe. b. Iskierniki wyzwalane posiadające obie następujące właściwości: 1. Czas zwłoki dla anody 15 μs lub krótszy; oraz 2. Dostosowane do prądów o natężeniach szczytowych 500 A lub większych. |
3A231 | Generatory neutronów, w tym lampy, posiadające obie następujące właściwości: a. Przeznaczone do pracy bez zewnętrznych instalacji próżniowych; oraz b. W których zastosowano przyspieszanie elektrostatyczne do wzbudzania reakcji jądrowej trytu z deuterem. |
3E201 | "Technologia" według Uwagi Ogólnej do Technologii do "użytkowania" towarów określonych w pozycjach 3A228.a., 3A228.b. lub 3A231. |
6A203 | Następujące kamery filmowe i ich podzespoły, inne niż określone w pozycji 6A003: a. Następujące kamery z wirującym zwierciadłem napędzanym mechanicznie i specjalnie do nich opracowane podzespoły: 1. Kamery filmowe z kadrowaniem z szybkością powyżej 225 000 klatek zdjęciowych na sekundę; 2. Kamery smugowe z prędkościami zapisu powyżej 0,5 mm na mikrosekundę; Uwaga: W pozycji 6A203.a. podzespoły do takich kamer obejmują specjalnie skonstruowane elektroniczne elementy synchronizujące oraz specjalne zespoły wirników składające się z turbinek, zwierciadeł i łożysk. |
6A225 | Interferometry do pomiaru prędkości w zakresie powyżej 1 km/s w odstępach czasowych poniżej 10 mikrosekund. Uwaga: Pozycja 6A225 obejmuje interferomery laserowe Dopplear, takie jak VISARy, DLI). |
6A226 | Następujące czujniki ciśnienia: a. Czujniki wykonane z manganinu z przeznaczeniem do pomiaru ciśnień wyższych niż 10 GPa; b. Kwarcowe przetworniki ciśnieniowe do pomiarów ciśnień wyższych niż 10 GPa. |
(1) Różnice w brzmieniu/zakresie między załącznikiem I a załącznikiem IV są zaznaczone pogrubioną kursywą.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00