DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 22 kwietnia 2004 r.
określająca warunki przekazywania przez krajowe banki centralne udziałów kapitałowych w Europejskim Banku Centralnym oraz sposób dostosowania opłaconego kapitału (EBC/2004/7)
(2004/504/WE)
RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,
uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych oraz Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej „Statutem”), w szczególności jego art. 28.5,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dostosowanie wagi nadanej krajowym bankom centralnym w kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego (EBC) (dalej zwane, odpowiednio, jako „wagi klucza kapitałowego” oraz „klucz kapitałowy”), przewidzianych w decyzji EBC/2004/5 z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie procentowych udziałów krajowych banków centralnych w kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego(1), wymaga by Rada Prezesów określiła warunki transferów udziałów kapitałowych między krajowymi bankami centralnymi, które w dniu 30 kwietnia 2004 r. są częścią Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) w celu zapewnienia, że dystrybucja tych udziałów odpowiada dokonanym dostosowaniom.
(2) Česká národní banka, Eesti Pank, the Central Bank of Cyprus, Latvijas Banka, Lietuvos bankas, Magyar Nemzeti Bank, the Central Bank of Malta, Narodowy Bank Polski, Banka Slovenije i Národná banka Slovenska (dalej zwane krajowymi bankami centralnymi państw przystępujących) dopiero w dniu 1 maja 2004 r. staną się częścią ESBC, co oznacza, że transfery udziałów kapitałowych na mocy art. 28.5 Statutu nie mają zastosowania do krajowych banków centralnych państw przystępujących.
(3) Decyzja EBC/2004/6 z dnia 22 kwietnia 2004 r. ustanawiająca środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez uczestniczące krajowe banki centralne(2) określa sposób i zakres, w jakim krajowe banki centralne Państw Członkowskich, które przyjęły euro (dalej zwane uczestniczącymi krajowymi bankami centralnymi) powinny opłacać kapitał Europejskiego Banku Centralnego w świetle rozszerzonego klucza kapitałowego. Decyzja EBC/2004/10 z dnia 23 kwietnia 2004 r. ustanawiająca środki opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez nie uczestniczące krajowe banki centralne(3) określa procent jaki krajowe banki centralne Państw Członkowskich, które nie przyjęły euro do dnia 1 maja 2004 r. (dalej zwane nie uczestniczącymi krajowymi bankami centralnymi) powinny opłacić 1 maja 2004 r. w świetle rozszerzonego klucza kapitałowego.
(4) Na mocy decyzji EBC/2003/18 z dnia 18 grudnia 2003 r określająca środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez uczestniczące krajowe banki centralne(4), uczestniczące krajowe banki centralne opłaciły swoje udziały w subskrybowanym kapitale EBC. Uwzględniając ten fakt, art. 2 decyzji EBC/2004/6 stanowi, że uczestniczące krajowe banki centralne powinny albo przekazać dodatkową kwotę do EBC albo EBC powinien odpowiednio przekazać kwotę z powrotem do uczestniczącego krajowego banku centralnego w celu osiągnięcia kwot wykazanych w tabeli w art. 1 decyzji EBC/2004/6. Podobnie, Danmarks Nationalbank, Sveriges Riksbank i Bank of England opłaciły swoje udziały subskrybowanym kapitale EBC jak wymagano na mocy decyzji EBC/2003/19 z dnia 18 grudnia 2003 r określającej środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez nie uczestniczące krajowe banki centralne(5). Uwzględniając ten fakt, art. 2 ust. 1 decyzji EBC/2004/10 stanowi, że każdy z tych trzech krajowych banków centralnych powinien albo przekazać dodatkową kwotę do EBC albo EBC powinien przekazać kwotę z powrotem do uczestniczącego krajowego banku centralnego, jak właściwe, w celu osiągnięcia kwoty wykazanych w tabeli w art. 1 decyzji EBC/2004/10. Art. 2 ust. 2 decyzji EBC/2004/10 stanowi, że każdy z krajowych banków centralnych przystępujących państw powinien przekazać do EBC kwotę wykazaną obok jego nazwy w tabeli w art. 1 tej decyzji:
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Transfer udziałów kapitałowych
Uwzględniając udział w kapitale EBC, który każdy z uczestniczących krajowych banków centralnych, także Danmarks Nationalbank, Sveriges Riksbank i Bank of England, subskrybuje w dniu 30 kwietnia 2004 r. oraz udziały w kapitale EBC, które każdy z tych uczestniczących krajowych banków centralnych subskrybuje od dnia 1 maja 2004 r. jako konsekwencję dostosowania wag klucza kapitałowego określonego w art. 2 decyzji EBC/2004/5, te uczestniczące krajowe banki centralne przekazują między sobą udziały kapitałowe drogą transferu z i do EBC w celu zapewnienia, że dystrybucje udziałów kapitałowych w dniu 1 maja 2004 r. odpowiadają dostosowanym wagom. W tym celu, każdy z tych uczestniczących krajowych banków centralnych, na mocy niniejszego artykułu i bez wymagania dalszych czynności lub formalności, w dniu 1 maja przekazuje lub otrzymuje udział w kapitale subskrybowanym EBC wykazany obok jego nazwy w czwartej kolumnie tabeli w załączniku I do niniejszej decyzji, gdzie „+” odnosi się do udziału kapitałowego, który EBC przekazuje do krajowego banku centralnego, a „-„ do udziału kapitałowego, który krajowy bank centralny przekazuje do EBC.
Artykuł 2
Dostosowanie kapitału opłaconego
1. Uwzględniając wysokość kapitału EBC, którą każdy krajowy bank centralny opłacił (jeżeli w ogóle) i wysokość kapitału EBC, który każdy krajowy bank centralny opłaca w dniu 1 maja 2004 r., jak określono w art. 1 decyzji EBC/2004/6 dla uczestniczących krajowych banków centralnych i w art. 1 decyzji EBC/2004/10 dla nie uczestniczących krajowych banków centralnych każdy z krajowych banków centralnych w dniu 3 maja 2004 przekazuje lub otrzymuje kwotę netto ( w euro) wykazaną obok jego nazwy w czwartej kolumnie tabeli w załączniku II do niniejszej decyzji, gdzie „+” odnosi się do udziału kapitałowego, który EBC przekazuje do krajowego banku centralnego, a „-„ do udziału kapitałowego, który krajowy bank centralny przekazuje do EBC.
2. W dniu 3 maja 2004 r. EBC i krajowe banki centralne, które są zobowiązane do transferu kwoty na mocy ust. 1, oddzielnie przekazują odsetki powstałe od dnia 1 maja 2004 r. do 3 maja 2004 r. od właściwych kwot należnych od EBC i takich krajowych banków centralnych na mocy ust. 1. Przekazującymi i otrzymującymi odsetki są przekazującymi lub otrzymującymi kwoty, od których narosły odsetki.
Artykuł 3
Przepisy ogólne
1. Transfery określone w art. 2 odbywają się przez transeuropejski zautomatyzowany błyskawiczny system rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (TARGET).
2. Jeżeli w dniu 3 maja 2004 r. krajowy bank centralny nie ma dostępu do TARGET, w dniu 3 maja 2004 r. przekazuje kwoty określone w art. 2 w drodze przelewu na rachunek bankowy wskazany przez EBC w terminie.
3. Odsetki narosłe na mocy art. 2 ust. 2 naliczane są codziennie w oparciu o rzeczywistą 360 – dniową metodę naliczania, stopa równa krańcowej stopie procentowej używanej przez ESBC w ostatniej głównej operacji refinansowej.
4. EBC i krajowe banki centralne, które mają obowiązek dokonania transferu na mocy art. 2, we właściwym trybie udzielają informacji niezbędnych do należytego wykonania takiego transferu w terminie.
Artykuł 4
Przepis końcowy
Niniejsza decyzja wchodzi w życie 23 kwietnia 2004 r.
Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 22 kwietnia 2004 r.
| Prezes Europejskiego Banku Centralnego |
Jean-Claude TRICHET | |
|
(1) Zobacz strona 5 niniejszego Dziennika Urzędowego.
(2) Zobacz strona 7 niniejszego Dziennika Urzędowego.
(3) Zobacz strona 19 niniejszego Dziennika Urzędowego.
(4) Dz.U. L 9 z 15.1.2004, str. 29.
(5) Dz.U. L 9 z 15.1.2004, str. 31.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00