DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 września 2003 r.
w sprawie istotnych wymagań odnoszących się do urządzeń morskiej łączności radiowej, które zamierza się zastosować na statkach nieobjętych przepisami Konwencji-SOLAS i które mają być stosowane w Światowym Morskim Systemie Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa (GMDSS)
(notyfikowana jako dokument nr C(2003)2912)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2004/71/WE)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę 1999/5/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności(1), a w szczególności art. 3 ust. 3 lit. e),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Kilka Państw Członkowskich wprowadziło lub zamierza wprowadzić wspólne zasady i regulacje dla urządzeń radiowych nieobjętych przepisami SOLAS (Bezpieczeństwo Życia na Morzu).
(2) Harmonizacja łączności radiowej powinna przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa statków nieobjętych przepisami Konwencji-SOLAS, w szczególności w razie niebezpieczeństwa i przy złych warunkach pogodowych.
(3) Komitet Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) w swoim piśmie okólnym 803 w sprawie uczestnictwa statków, które nie są objęte przepisami Konwencji-SOLAS, w Światowym Morskim Systemie Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa (GMDSS) i Rezolucji MSC.77(69) Międzynarodowej Organizacji Morskiej, wzywa rządy do stosowania wytycznych dotyczących uczestnictwa statków, które nie są objęte przepisami Konwencji-SOLAS, w GMDSS i nakazuje, aby urządzenia radiowe wszystkich statków wykazywały określone cechy w odniesieniu do GMDSS.
(4) W przepisach wykonawczych dla łączności radiowej Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) są przyznane GMDSS określone częstotliwości. Wszystkie urządzenia radiowe funkcjonujące na tych częstotliwościach i przewidziane do zastosowania w razie niebezpieczeństwa powinny umożliwić zgodne z przeznaczeniem wykorzystanie tych częstotliwości i dostarczyć wystarczającą gwarancję bezpieczeństwa dla prawidłowego działania w razie niebezpieczeństwa.
(5) Decyzja 2000/638/WE Komisji z dnia 22 września 2000 r. w sprawie stosowania art. 3 ust. 3 lit. e) dyrektywy 1999/5/WE w stosunku do urządzeń morskiej łączności radiowej przeznaczonych do zainstalowania na statkach pełnomorskich nieobjętych przepisami Międzynarodowej Konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (SOLAS) i który ma być stosowany w Światowym Morskim Systemie Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa (GMDSS), i który nie jest objęty dyrektywą Rady 96/98/WE w sprawie wyposażenia statków(2), obowiązuje tylko w odniesieniu do wyposażenia, które ma być zainstalowane w statkach pełnomorskich. Zakres obowiązywania tej decyzji powinien zostać rozszerzony na wyposażenia GMDSS w celu zastosowania we wszystkich statkach nieobjętych przepisami Konwencji-SOLAS. Wysoki poziom bezpieczeństwa nadany niniejszą decyzją jest odpowiedni dla wszystkich statków i dlatego zakres obowiązywania tej decyzji powinien być tak zmieniony, aby te same wymagania dla urządzeń GMDSS obowiązywały również dla statków, które nie są objęte przepisami Konwencji-SOLAS i dyrektywy w sprawie wyposażenia statków, niezależnie od tego, czy chodzi o statki pełnomorskie czy nie. Decyzja 2000/638/WE powinna dlatego być zastąpiona.
(6) Środki określone w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Oceny Zgodności Telekomunikacyjnej i Nadzoru Rynku,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Niniejsza decyzja stosuje się do urządzeń radiowych przeznaczonych do zastosowania na statkach nieobjętych przepisami Konwencji-SOLAS i przeznaczonych do stosowania w Światowym Morskim Systemie Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa (GMDSS), ustanowionym w rozdziale IV Konwencji-SOLAS, funkcjonujących w:
a) morskiej łączności komórkowej, zdefiniowanej w art. 1.28 przepisów wykonawczych dotyczących łączności radiowej ITU lub
b) morskiej łączności satelitarnej, zdefiniowanej w art. 1.29 przepisów wykonawczych dotyczących łączności radiowej ITU.
Artykuł 2
Urządzenia radiowe objęte zakresem niniejszej decyzji, określone w art. 1, mają być tak rozłożone, by zapewniły prawidłowe funkcjonowanie w warunkach środowiska morskiego, spełniały wszystkie wymagania operacyjne GMDSS w warunkach panujących w czasie nagłego wypadku oraz zapewniały jasną i stabilną łączność o wysokim stopniu analogowego lub cyfrowego przekazu informacji.
Artykuł 3
Decyzja 2000/638/WE zostaje uchylona.
Artykuł 4
Niniejsza decyzja stosuje się od 4 września 2004 r.
Artykuł 5
Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 4 września 2003 r.
| W imieniu Komisji |
Erkki LIIKANEN | |
Członek Komisji |
(1) Dz.U. 91 z 7.4.1999, str. 10.
(2) Dz.U. L 269 z 21.10.2000, str. 52.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00