Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2003 nr 206 str. 17
Wersja archiwalna od 2003-09-04 do 2008-09-25
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2003 nr 206 str. 17
Wersja archiwalna od 2003-09-04 do 2008-09-25
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1452/2003

z dnia 14 sierpnia 2003 r.

utrzymujące odstępstwo przewidziane w art. 6 ust. 3 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2092/91 w odniesieniu do niektórych gatunków nasion i roślinnego materiału rozmnożeniowego oraz ustanawiające zasady proceduralne i kryteria dotyczące tego odstępstwa

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 599/2003(2), w szczególności jego art. 6 ust. 3 lit. b) tiret drugie i trzecie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 6 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 przewiduje odstępstwo, na podstawie którego Państwa Członkowskie mogą zezwolić, podczas okresu przejściowego upływającego 31 grudnia 2003 r., na stosowanie w produkcji ekologicznej nasion i roślinnego materiału rozmnożeniowego, które nie są produkowane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej w przypadku gdy wytwórcy nie są w stanie uzyskać materiału rozmnożeniowego takimi metodami.

(2) Prawodawstwo wspólnotowe dotyczące przydatności nasion i roślinnego materiału rozmnożeniowego ma również zastosowanie zgodnie z art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91.

(3) Utrzymywanie różnorodności biologicznej jest istotną zasadą rolnictwa ekologicznego i dlatego należy zapewnić, aby rolnicy mogli wybierać spośród szerokiego zakresu odmian, w tym także lokalnych.

(4) Jest sprawa oczywistą, że dla niektórych gatunków uprawianych we Wspólnocie zabraknie po 31 grudnia 2003 r. odpowiedniej ilości nasion i roślinnego materiału rozmnożeniowego produkowanego metodami ekologicznymi.

(5) Konieczne jest zatem utrzymanie możliwości stosowania nasion i roślinnego materiału rozmnożeniowego, które nie są uzyskiwane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej, jeżeli nie można zastosować nasion lub roślinnego materiału rozmnożeniowego uzyskanych zgodnie z tymi metodami.

(6) Nie należy umożliwiać stosowania nasion lub roślinnego materiału rozmnożeniowego, które nie są uzyskiwane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej w odniesieniu do gatunków, dla których nie brakuje nasion i roślinnego materiału rozmnożeniowego produkowanych metodami ekologicznymi w znacznej liczbie odmian. Powinien zatem zostać ustanowiony wykaz gatunków wyłączonych spod zakresu odstępstwa.

(7) Stosowanie odstępstwa w odniesieniu do roślinnego materiału rozmnożeniowego, innego niż sadzeniaki ziemniaka, powinno leżeć w gestii Państw Członkowskich do chwili, kiedy będą mogły zostać przyjęte odpowiednie kryteria na poziomie wspólnotowym.

(8) Istotne jest zwiększenie przejrzystości podaży i popytu na nasiona oraz roślinny materiał rozmnożeniowy, które są produkowane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej w celu pobudzenia wzrostu produkcji z użyciem tych metod, a także stosowania nasion i roślinnego materiału rozmnożeniowego produkowanych zgodnie z tymi metodami.

(9) Każde Państwo Członkowskie powinno wobec tego zapewnić, aby została utworzona i udostępniona odbiorcom baza danych, w której będą mogły zostać zarejestrowane nasiona i sadzeniaki ziemniaka wyprodukowane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej oraz odpowiednie ogólne kryteria produkcji nasion i roślinnego materiału rozmnożeniowego. W tym kontekście i w celu ułatwienia dostępu do informacji, właściwe jest rozwijanie zharmonizowanego modelu formularza rejestracyjnego używanego przez dostawcę nasion do rejestracji nasion i sadzeniaków ziemniaka w bazach danych.

(10) Każde Państwo Członkowskie powinno zapewnić opublikowanie sprawozdania dotyczącego przyznanych przez nie zezwoleń w celu poinformowania wszystkich uczestników, Państw Członkowskich i Komisji.

(11) Po pierwszych dwóch latach zbierania doświadczeń system należy ponownie poddać wszechstronnemu badaniu, aby ocenić w jakim stopniu nasiona i roślinny materiał rozmnożeniowy produkowane metodami ekologicznymi są stosowane przez rolników. W tym kontekście Komisja powinna rozważyć możliwość opracowania bazy danych na poziomie wspólnotowym.

(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu powołanego zgodnie z art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91,



PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I

ZASADY OGÓLNE

Artykuł 1

Utrzymanie odstępstwa

1. Odstępstwo przewidziane w art. 6 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, zgodnie z którym Państwa Członkowskie mogą udzielić zezwolenia na stosowanie nasion lub roślinnego materiału rozmnożeniowego, które nie są uzyskiwane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej, z zastrzeżeniem warunków przedstawionych we wspomnianym artykule, zostaje utrzymane po 31 grudnia 2003 r. w odniesieniu do gatunków niewymienionych w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Zasady proceduralne i kryteria stosowania odstępstwa dotyczącego nasion i sadzeniaków ziemniaka określonych w akapicie pierwszym przedstawiają art. 3-14.

2. W Załączniku do niniejszego rozporządzenia wymieniono gatunki, w stosunku do których stwierdzono, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, że istnieje wystarczająca ilość nasion lub sadzeniaków ziemniaka produkowanych metodami ekologicznymi w znacznej liczbie odmian w każdej części Wspólnoty.

Na gatunki wymienione w Załączniku nie są udzielane zezwolenia na podstawie odstępstwa określonego w ust. 1, o ile nie znajduje to uzasadnienia w jednym z celów określonych w art. 5 ust. 1 lit. d).

Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia:

a) stosuje się definicje zawarte w rozporządzeniu (EWG) nr 2092/91;

b) określenie „dostawca” oznacza podmiot, który sprzedaje nasiona lub sadzeniaki ziemniaka innym podmiotom.

ROZDZIAŁ II

STOSOWANIE DEROGACJI

Artykuł 3

Stosowanie nasion lub sadzeniaków ziemniaka, które nie są uzyskiwane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej

Państwa Członkowskie mogą, na podstawie procedury określonej w art. 5, zezwolić na stosowanie nasion lub sadzeniaków ziemniaka, które nie są uzyskiwane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej zakładając, że nasiona lub sadzeniaki ziemniaka nie zostały:

a) zaprawione środkami ochrony roślin, innymi niż zatwierdzone do zaprawy nasion i wymienione w części B załącznika II do rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, chyba że chemiczna obróbka jest zalecana zgodnie z dyrektywą Rady 2000/29/WE(3) do celów fitosanitarnych przez właściwy organ Państwa Członkowskiego w odniesieniu do wszystkich odmian danego gatunku na obszarze, na którym nasiona lub sadzeniaki ziemniaka mają być stosowane, oraz

b) wyprodukowane przy użyciu organizmów genetycznie zmodyfikowanych i/lub produktów pochodzących od takich organizmów.

Artykuł 4

Organy lub jednostki odpowiedzialne za udzielanie zezwoleń

Organy lub jednostki kontrolujące określone w art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 są odpowiedzialne za udzielanie zezwolenia określonego w art. 5 niniejszego rozporządzenia, chyba że Państwo Członkowskie wyznaczy inne organy lub jednostki znajdujące się pod jego nadzorem.

Artykuł 5

Warunki udzielania zezwoleń

1. Zezwolenie na stosowanie nasion lub sadzeniaków ziemniaka, które nie są uzyskiwane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej może być udzielone wyłącznie w następujących przypadkach:

a) żadna odmiana danego gatunku, które odbiorca chce nabyć nie została zarejestrowana w bazie przewidzianej w art. 6;

b) żaden dostawca nie jest w stanie dostarczyć nasion lub sadzeniaków ziemniaka przed zasiewami lub sadzeniem roślin, pomimo złożenia zamówienia przez odbiorcę w stosownym czasie;

c) odmiana, którą odbiorca chce nabyć nie została zarejestrowana w bazie, a może on udowodnić, że żadna zarejestrowana odmiana alternatywna tego samego gatunku nie jest odpowiednia, a zatem udzielenie zezwolenia ma duże znaczenie dla jego produkcji;

d) uzasadnione jest stosowanie ich do badań, prób polowych wykonywanych na niewielką skalę lub w celu zachowania odmian, po udzieleniu zgody przez właściwy organ Państwa Członkowskiego.

2. Zezwolenia udziela się przed zasiewami.

3. Zezwolenia udziela się indywidualnym odbiorcom jednorazowo na jeden sezon; organ lub jednostka odpowiedzialna za ich udzielanie rejestruje ilości nasion lub sadzeniaków ziemniaka, na których stosowanie zezwoliła.

4. Na zasadzie odstępstwa od ust. 3, właściwy organ Państwa Członkowskiego może udzielić ogólnej zgody wszystkim odbiorcom na wykorzystywanie:

— gatunku, gdy i o ile spełniony jest warunek ustanowiony w ust. 1 lit. a), lub

— odmiany, gdy i o ile spełniony jest warunek ustanowiony w ust. 1 lit. c).

Takie zezwolenia są wyraźnie zaznaczone w bazie danych.

5. Zezwolenie może być udzielone w okresach, w których baza danych jest uaktualniona zgodnie z art. 7 ust. 3.

ROZDZIAŁ III

ZASADY DOTYCZĄCE REJESTRACJI NASION LUB SADZENIAKÓW ZIEMNIAKA, KTÓRE SĄ UZYSKIWANE ZGODNIE Z METODAMI PRODUKCJI EKOLOGICZNEJ

Artykuł 6

Baza danych

1. Każde Państwo Członkowskie gwarantuje, że zostanie utworzona komputerowa baza danych w celu sporządzenia wykazu odmian, których nasiona lub sadzeniaki ziemniaków są uzyskiwane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej, opisanymi w art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, dostępnych na terytorium tego Państwa.

2. Baza danych jest administrowana przez właściwy organ Państwa Członkowskiego lub organ bądź jednostkę wyznaczona do tego celu przez Państwo Członkowskie, zwaną dalej „administratorem bazy danych”. Państwa Członkowskie mogą również wyznaczyć organ lub prywatną jednostkę w innym kraju.

3. Każde Państwo Członkowskie powiadamia Komisje i pozostałe Państwa Członkowskie o organie lub prywatnej jednostce wyznaczonej do administrowania bazą danych.

Artykuł 7

Rejestracja

1. Dostępne odmiany ziemniaka, których nasiona lub sadzeniaki są wyprodukowane zgodnie z metodami produkcji ekologicznej rejestruje się w bazie danych na wniosek dostawcy.

2. Każdą odmianę niezarejestrowaną w bazie danych uznaje się za niedostępną w odniesieniu do zastosowania art. 5 niniejszego rozporządzenia.

3. Każde Państwo Członkowskie wybiera okres na przestrzeni roku, w którym baza danych jest regularnie uaktualniana w odniesieniu do każdego gatunku lub grupy gatunków uprawianych na jego terytorium.

Artykuł 8

Warunki rejestracji

1. Aby dokonać rejestracji, dostawca musi:

a) udowodnić, że on lub ostatni podmiot, w przypadkach gdy dostawca jedynie sprzedaje paczkowane nasiona lub sadzeniaki ziemniaków, podlegał systemowi kontroli określonemu w art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91;

b) udowodnić, że nasiona lub sadzeniaki ziemniaków, które zostaną wprowadzone do obrotu, spełniają ogólne wymagania stosowane do nasion i roślinnego materiału rozmnożeniowego;

c) udostępnić wszystkie informacje wymagane na mocy art. 9 niniejszego rozporządzenia oraz uaktualniać te informacje na żądanie administratora bazy danych lub w każdym przypadku gdy taka aktualizacja jest niezbędna do zagwarantowania rzetelności informacji.

2. Administrator bazy danych może, po uzyskaniu zgody właściwego organu Państwa Członkowskiego, odrzucić wniosek dostawcy o rejestrację lub usunąć zarejestrowane informacje, uprzednio zatwierdzone, jeżeli dostawca nie spełnia wymagań określonych w ust. 1.

Artykuł 9

Zarejestrowane informacje

1. W odniesieniu do każdej zarejestrowanej odmiany i każdego dostawcy baza danych zawiera co najmniej następujące informacje:

a) naukowa nazwa gatunku i określenie odmiany;

b) nazwa i dane teleadresowe dostawcy lub jego przedstawiciela;

c) obszar, na który nasiona lub sadzeniaki ziemniaka mogą zostać dostarczone w zwykłym terminie dostawy;

d) kraj lub region, w którym odmiana jest badana i zatwierdzana do celów sporządzenia wspólnego katalogu odmian gatunków roślin uprawnych i warzyw;

e) data, od kiedy będą dostępne nasiona i sadzeniaki ziemniaka;

f) nazwa i/lub numer kodowy organu lub jednostki kontrolnej sprawującej nadzór nad podmiotem określonym w art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91.

2. Jeżeli zarejestrowana odmiana nie jest już dłużej dostępna, dostawca niezwłocznie informuje administratora bazy danych. Zmiany są zapisywane w bazie danych.

3. Poza informacjami określonymi w ust. 1, baza danych zawiera wykaz gatunków wymienionych w Załączniku.

Artykuł 10

Dostęp do informacji

1. Informacje zawarte w bazie danych udostępniane są odbiorcom nasion i sadzeniaków ziemniaka oraz opinii publicznej bezpłatnie za pośrednictwem internetu. Państwa Członkowskie mogą postanowić, że odbiorcy, którzy są zarejestrowani zgodnie z art. 8 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, na żądanie otrzymują od administratora wyciąg z danymi dotyczącymi jednej lub kilku grup gatunków.

2. Państwa Członkowskie zapewniają, że wszyscy odbiorcy zarejestrowani zgodnie z art. 8 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 przynajmniej raz do roku otrzymują informacje o systemie i sposobie uzyskiwania danych z bazy.

Artykuł 11

Opłata rejestracyjna

Za każdą rejestrację może być pobierana opłata, stanowiąca koszt wprowadzenia i utrzymywania informacji w bazie danych. Właściwy organ Państwa Członkowskiego zatwierdza poziom opłat stosowanych przez administratora bazy danych.

ROZDZIAŁ IV

SPRAWOZDANIA I PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 12

Sprawozdanie roczne

1. Organy i jednostki wyznaczone do udzielania zezwoleń zgodnie z art. 4 rejestrują wszystkie zezwolenia i udostępniają te informacje w postaci sprawozdania właściwemu organowi Państwa Członkowskiego oraz administratorowi bazy danych.

Sprawozdanie zawiera, w odniesieniu do każdego gatunku, którego dotyczy zezwolenie zgodnie z art. 5 ust. 1, następujące informacje:

a) nazwa naukowa gatunku i określenie odmiany;

b) uzasadnienie zezwolenia wskazanego przez odniesienie do art. 5 ust. 1 lit. a), b), c) lub d);

c) całkowita liczba zezwoleń;

d) całkowita ilość nasion i sadzeniaków;

e) obróbka chemiczna przeprowadzona w celach fitosanitarnych określona w art. 3 lit. a).

2. W odniesieniu do zezwoleń udzielanych zgodnie z art. 5 ust. 4 sprawozdanie zawiera informacje określone w ust. 1 lit. a) oraz okres przez jaki zezwolenia obowiązują.

Artykuł 13

Sprawozdanie zbiorcze

Corocznie, przed 31 marca, właściwy organ Państwa Członkowskiego zbiera sprawozdania i przesyła Komisji oraz pozostałym Państwom Członkowskim zbiorcze sprawozdanie obejmujące wszystkie zezwolenia jakich udzielono w danym Państwie Członkowskim w poprzednim roku kalendarzowym. Sprawozdanie obejmuje informacje określone w art. 12, które zostają opublikowane w bazie danych. Właściwy organ może powierzyć zadanie zbierania sprawozdań administratorowi bazy danych.

Artykuł 14

Informacje na żądanie

Na żądanie Państwa Członkowskiego lub Komisji, szczegółowe informacje dotyczące zezwoleń przyznanych w indywidualnych przypadkach są udostępniane pozostałym Państwom Członkowskim lub Komisji.

Artykuł 15

Przegląd

Przed 31 lipca 2006 r. Komisja bada dostępność i stosowanie nasion lub roślinnego materiału rozmnożeniowego, które są uzyskiwane metodami produkcji ekologicznej oraz skuteczność wykonania niniejszego rozporządzenia, a także w miarę potrzeb wprowadza odpowiednie zmiany.

Artykuł 16

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od 1 stycznia 2004 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.


Sporządzono w Brukseli, dnia 14 sierpnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji



(1) Dz.U. L 198 z 22.7.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 85 z 2.4.2003, str. 15.

(3) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

Obecnie Komisja wraz z Państwami Członkowskimi bada to zagadnienie w celu ustanowienia wykazu gatunków, który zostanie ujęty w Załączniku, zgodnie z opinią Komitetu powołanego zgodnie z art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91.




* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00