DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 listopada 2002 r.
ustanawiająca plany pobierania próbek oraz metody diagnostyczne stosowane w celu wykrywania i potwierdzania występowania u mięczaków Bonamiosis (Bonami ostreae) i Marteiliosis (Marteilia refringens)
(Notyfikowana jako dokument nr C (2002) 4327)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2002/878/WE)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
Uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,
Uwzględniając dyrektywę Rady 91/67/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt, obowiązujących przy wprowadzaniu na rynek zwierząt i produktów akwakultury(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 98/45/WE(2), w szczególności jej art. 15;
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Celem uwzględnienia rozwoju wiedzy naukowej, doświadczeń praktycznych oraz międzynarodowych wytycznych konieczne jest uaktualnienie planów i metod ustanowionych decyzją Komisji 94/306/WE z dnia 16 maja 1994 r. ustanawiającą plany pobierania próbek i metody diagnostyczne stosowane w celu wykrywania i potwierdzania występowania pewnych chorób mięczaków(3).
(2) Eksperci uzgodnili, że plany pobierania próbek oraz metody diagnostyczne ustanowione w aktualnym wydaniu Podręcznika diagnostyki chorób zwierząt wodnych Międzynarodowego Biura do spraw Epizoocjologii, dotyczące Bonamiozy (Bonami ostreae) i Marteiliozy (Marteilia refrigens) oraz dotyczące anormalnej śmiertelności są właściwe. Dlatego też pobieranie próbek i diagnozowanie tych chorób w stosunku do rozpoznania zatwierdzonych stref i gospodarstw oraz w celu przeprowadzania badań inwentarzu, w którym wystąpiły przypadki nadmiernej śmiertelności powinny być przeprowadzane zgodnie z trzecią edycją tego Podręcznika z roku 2000.
(3) Dlatego też decyzję 94/306/WE należy uchylić i zastąpić niniejszą decyzją.
(4) Należy przewidzieć odpowiednią ilość czasu na wprowadzenie w życie nowych wymogów.
(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu do spraw Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Metody pobierania próbek i diagnozowania mające zastosowanie przy wykrywaniu i potwierdzaniu występowania u mięczaków Bonamiosis (bonami ostreae) oraz Marteiliosis (Marteilia refrigens) w przypadku ich nadmiernej śmiertelności oraz celem rozpoznawania zatwierdzonych (wolnych) stref i gospodarstw zostają ustanowione w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł 2
Decyzję 94/306/WE uchyla się.
Odniesienia do uchylonej decyzji interpretuje się jako odniesienia do niniejszej Decyzji.
Artykuł 3
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 6 stycznia 2003 r.
Artykuł 4
Niniejsza decyzja jest adresowana do Państw Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 6 listopada 2002 r.
W imieniu Komisji | |
David BYRNE | |
Członek Komisji |
(1) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, str. 1.
(2) Dz.U. L 189 z 3.7.1998, str. 12.
(3) Dz.U. L 133 z 28.5.1994, str. 51.
ZAŁĄCZNIK
Metody pobierania próbek i diagnozowania w celu wykrywania i potwierdzania występowania Bonamiozy (Bonami ostreae) i Marteiliozy (Marteilia refrigens)
Metody pobierania próbek i diagnozowania, włącznie z technikami, procedurami badania i środkami, mające zastosowanie przy wykrywaniu i potwierdzaniu występowania u mięczaków Bonamiosis (bonami ostreae) oraz Marteiliosis (Marteilia refrigens) w przypadku ich nadmiernej śmiertelności oraz celem rozpoznawania zatwierdzonych (wolnych) stref i gospodarstw muszą być zgodne z wymaganiami opisanymi w Podręczniku diagnostyki chorób zwierząt wodnych Międzynarodowego Biura do spraw Epizoocjologii, edycja trzecia, 2000, część 3 Choroby mięczaków, rozdział I.2 (Informacje ogólne), rozdział 3.1.1 (Bonamiosis) i rozdział 3.1.3 (Marteiliosis).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00