Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2002 nr 264 str. 9
Wersja aktualna od 2002-10-03
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2002 nr 264 str. 9
Wersja aktualna od 2002-10-03
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE, EURATOM) NR 1748/2002

z dnia 30 września 2002 r.

wprowadzające, w związku z modernizacją instytucji, specjalne środki mające na celu zakończenie służby urzędników mianowanych na stanowisko w Parlamencie Europejskim oraz personelu tymczasowego grup politycznych Parlamentu Europejskiego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 283,

uwzględniając wniosek Komisji, przedstawiony po konsultacji z Komitetem ds. Regulaminu Pracowniczego,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Trybunału Sprawiedliwości (2),

uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Parlament Europejski został zaangażowany w gruntowną restrukturyzację swojego systemu działania od roku 1997, kiedy Biuro przyjęło nową politykę kadrową, opierającą się na założeniach nowych zadań, jakie zostały przyznane Parlamentowi Europejskiemu na mocy Traktatów.

(2) W świetle czterech lat doświadczeń we wprowadzaniu wyżej wymienionej nowej polityki, a także w celu ustanowienia długoterminowej polityki zatrudnienia, spełniającej dające się przewidzieć zapotrzebowanie na szczególne kwalifikacje, Parlament Europejski przeprowadził badania dotyczące zapotrzebowania na zasoby ludzkie w przyszłych latach jako część praktyki, mającej na celu sporządzenie operacyjnego wykazu obowiązków i zadań.

(3) Parlament Europejski podejmuje niezbędne działania, w szczególności poprzez kształcenie kadr, w celu udzielenia pomocy swoim pracownikom objętym przesunięciem zatrudnienia, w sposób możliwie zadowalający i efektywny.

(4) Jednakże kwalifikacje części urzędników oraz pracowników personelu tymczasowego, grup politycznych, którzy osiągnęli wiek 55 lat oraz którzy zakończyli co najmniej piętnastoletni okres służby, są zbyt słabo dostosowane do obowiązków, które powinni wykonywać.

(5) Parlament Europejski potrzebuje nowych profili kwalifikacji zawodowych i zrównoważenia zmian w planie obsady kadrowej, ale liczba urzędników odchodzących na emeryturę w normalnym trybie nie jest wystarczająca do pozyskiwania niezbędnych kwalifikacji poprzez zatrudnianie nowych urzędników i pracowników personelu tymczasowego grup politycznych w satysfakcjonującym okresie czasu.

(6) Należy zatem przyjąć specjalne środki dotyczące zakończenia służby, wraz z wewnętrznymi uzgodnieniami administracyjnymi służącymi efektywnemu monitorowaniu wdrażania niniejszego rozporządzenia.

(7) Środki te muszą zostać zastosowane w jak najszybszym czasie, przy jak najdalszym poszanowaniu równowagi geograficznej oraz zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.

(8) Przyjęte środki nie mogą obciążać budżetu. W tym celu władza budżetowa powinna ustanowić mechanizm monitorowania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Parlament Europejski zostaje upoważniony, w interesie służby i w celu wzięcia pod uwagę potrzeby podniesienia kwalifikacji, wynikającej z konieczności skoncentrowania środków na zadaniach priorytetowych, do podjęcia do dnia 31 grudnia 2004 r. środków mających na celu zakończenie służby, w rozumieniu art. 47 regulaminu pracowniczego, urzędników oraz pracowników personelu tymczasowego grup politycznych, którzy osiągnęli wiek 55 lat i pozostawali w służbie przez okres co najmniej 15 lat, z wyjątkiem urzędników grupy A1 i A2, zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym rozporządzeniu.

Artykuł 2

Całkowita liczba urzędników, którzy mają zostać objęci środkami określonymi w art. 1, wynosi 100. Całkowita liczba pracowników personelu tymczasowego grup politycznych, zatrudnionych w grupach politycznych, którzy mają zostać objęci środkami określonymi w art. 1, wynosi 24.

Przestrzeganie zasady nienaruszalności budżetu podlega monitoringowi w trakcie rocznej procedury budżetowej. W tym celu organ mianujący, uwzględniając związek między liczbą urzędników, których okres służby został zakończony, oraz liczbą nowozatrudnionych urzędników, we właściwym czasie składa sprawozdanie władzy budżetowej, poświadczając spełnienie warunku nienaruszalności budżetu.

Artykuł 3

W ramach pułapów ustanowionych w art. 2 i w poszanowaniu interesów służby, Parlament Europejski po konsultacji ze swoim Wspólnym Komitetem wybiera spośród urzędników i pracowników personelu tymczasowego grup politycznych składających wniosek o zakończenie swej służby na mocy art. 1 tych, wobec których chce zastosować ten środek.

W pierwszej kolejności rozważa wnioski urzędników oraz pracowników personelu tymczasowego grup politycznych, objętych działaniami reorganizacyjnymi oraz koncentracją środków na nowych zadaniach priorytetowych, w szczególności przesunięć zatrudnienia, których kwalifikacje uważane są za zbyt słabo dostosowane do obowiązków, które mają wykonywać. Należy wziąć pod uwagę ilość niezbędnych szkoleń, które umożliwiłyby im wykonywanie nowych zadań, ich wiek, zdolności, wydajność, przebieg służby, sytuacja rodzinna oraz staż pracy.

Artykuł 4

1. Byli urzędnicy i pracownicy personelu tymczasowego grup politycznych, których okres służby został zakończony na mocy art. 1, są uprawnieni do comiesięcznego świadczenia ustalonego jako wartość procentowa ostatniego wynagrodzenia podstawowego otrzymywanego stosownie do wieku i stażu pracy w chwili odejścia zgodnie z tabelą w Załączniku do niniejszego rozporządzenia. Ostatnie wynagrodzenie podstawowe jest równe wynagrodzeniu należnemu dla danej grupy i stopnia zajmowanego przez zainteresowanego urzędnika lub pracownika personelu tymczasowego grup politycznych w chwili odejścia, ustalonego na podstawie tabeli z art. 66 regulaminu pracowniczego, obowiązującego pierwszego dnia miesiąca, za który należne jest świadczenie.

2. Byli urzędnicy oraz pracownicy personelu tymczasowego grup politycznych mogą w dowolnym czasie, na własną prośbę, otrzymać emeryturę na zasadach i warunkach ustanowionych w regulaminie pracowniczym. Uprawnienie do świadczenia ulega wtedy wygaśnięciu. Wygasa ono w każdym przypadku nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym zainteresowany były urzędnik lub pracownik personelu tymczasowego grup politycznych osiąga wiek 65 lat lub, gdy przed osiągnięciem tego wieku staje się uprawniony do otrzymywania maksymalnej emerytury za wysługę lat w wysokości 70 % (art. 77 regulaminu pracowniczego).

W takich przypadkach, były urzędnik lub pracownik personelu tymczasowego grup politycznych automatycznie otrzymuje prawo do emerytury, która zostaje przyznana od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca następującego po miesiącu, w którym po raz ostatni wypłacono świadczenie.

3. Świadczenie przewidziane w ust. 1 jest ważone według stopy ustalonej zgodnie z art. 82 ust. 1 akapit drugi regulaminu pracowniczego, dla kraju położonego wewnątrz Wspólnoty w przypadku gdy odbiorca udowodni, że ma tam miejsce zamieszkania. Każdego roku odbiorcy dostarczają dowody poświadczające ich miejsce zamieszkania.

Jeśli odbiorca ma miejsce zamieszkania w kraju spoza Wspólnoty, dodatek do świadczenia wynosi 100.

Świadczenie jest wyrażone w euro. Jest płatne w walucie państwa zamieszkania odbiorcy. Jednakże jeżeli podlega ono przelicznikowi 100 zgodnie z akapitem drugim, jest ono płatne w EUR.

Świadczenie płatne w walucie innej niż euro, określa się na podstawie kursów wymiany określonych w art. 63 akapit drugi regulaminu pracowniczego.

4. W przypadku gdy dochód brutto osiągany przez byłego urzędnika lub byłego pracownika personelu tymczasowego grup politycznych z tytułu jakiegokolwiek nowego zatrudnienia dodany do świadczenia przewidzianego w ust. 1 przekracza całkowite wynagrodzenie brutto ostatnio przez niego otrzymane, ustalone przez odniesienie do siatki płac obowiązującej w pierwszym dniu miesiąca, za który należne jest świadczenie, kwota nadwyżki zostaje odjęta od tego świadczenia. Wynagrodzenie to jest ważone tak jak zostało to przewidziane w ust. 3.

Dochód brutto i ostatnio otrzymane całkowite wynagrodzenie brutto, określone w akapicie pierwszym, oznaczają sumy wypłacone po odjęciu składek na zabezpieczenie społeczne, ale przed odliczeniem podatku.

Były urzędnik lub pracownik personelu tymczasowego grup politycznych podejmuje formalne kroki w celu dostarczenia wymaganych pisemnych dowodów w tym deklaracji rocznych dochodów w postaci zaświadczenia o zarobkach lub, w stosownym przypadku, sprawozdania finansowego sprawdzonego przez biegłego rewidenta, oraz poświadczonej lub uwierzytelnionej deklaracji, iż on lub ona nie czerpią żadnych innych dochodów z żadnego innego miejsca zatrudnienia i powiadamia instytucję o wszelkich innych czynnikach, które mogłyby mieć wpływ na jego/jej prawo do świadczenia. Niespełnienie tego warunku powoduje, iż osoba zainteresowana może zostać poddana postępowaniu dyscyplinarnemu, przewidzianemu w art. 86 regulaminu pracowniczego.

5. Jak określono w art. 67 regulaminu pracowniczego i w art. 1, 2 i 3 załącznika VII do regulaminu pracowniczego, dodatek mieszkaniowy, zasiłek na małoletnie dzieci oraz dodatek na edukację wypłacane są albo odbiorcy świadczenia przewidzianego w ust. 1 albo osobie lub osobom, którym przyznano opiekę nad dzieckiem lub dziećmi z mocy prawa lub decyzją sądu lub decyzją władzy administracyjnej; dodatek mieszkaniowy obliczany jest w odniesieniu do świadczenia przewidzianego w ust. 1.

6. Jeśli odbiorcy świadczenia nie uzyskują dochodów z żadnej formy pracy zarobkowej, są uprawnieni osobiście, a także osoby objęte ich ubezpieczeniem, do świadczeń wynikających z systemu ubezpieczeń na wypadek choroby, przewidzianych w art. 72 regulaminu pracowniczego, pod warunkiem że płacą odpowiednie składki, obliczane na podstawie świadczenia przewidzianego w ust. 1.

7. W okresie, w którym jest uprawniony do pobierania świadczenia, były urzędnik lub pracownik personelu tymczasowego grup politycznych (ale za okres nie dłuższy niż 65 miesięcy) nadal nabywa dalsze prawa do emerytury opartej na wynagrodzeniu przypisanym do jego grupy i stopnia, pod warunkiem że w tym okresie jest płacona składka przewidziana w regulaminie pracowniczym od tego wynagrodzenia i pod warunkiem że całkowita emerytura nie przekracza maksymalnej wysokości określonej w art. 77 akapit drugi regulaminu pracowniczego. Do celów art. 5 załącznika VIII do regulaminu pracowniczego, okres taki jest uważany za okres przepracowany.

8. Z zastrzeżeniem art. 1 ust. 1 i art. 22 załącznika VIII do regulaminu pracowniczego, małżonek, który przeżył byłego urzędnika lub pracownika personelu tymczasowego grup politycznych, zmarłego w trakcie otrzymywania miesięcznego świadczenia przewidzianego w ust. 1 jest uprawniony, pod warunkiem że on lub ona był/była jego lub jej małżonkiem, przez co najmniej rok przed odejściem byłego urzędnika lub pracownika personelu tymczasowego grup politycznych z pracy w instytucji, do renty rodzinnej równej 60 % emerytury, jaka niezależnie od stażu pracy lub wieku, byłaby płacona byłemu urzędnikowi lub pracownikowi personelu tymczasowego grup politycznych, gdyby przysługiwała jemu lub jej w momencie śmierci.

Renta rodzinna określona w akapicie pierwszym nie powinna być mniejsza niż kwoty wymienione w art. 79 akapit drugi regulaminu pracowniczego. Jednakże w żadnym przypadku nie może ona przekroczyć sumy pierwszej wypłaty emerytury, do jakiej były urzędnik lub pracownik personelu tymczasowego grup politycznych byłby uprawniony gdyby żył i zostałaby mu przyznana emerytura po wygaśnięciu praw do wyżej wymienionego świadczenia

Minimalny czas trwania małżeństwa określonego w akapicie pierwszym nie będzie brany pod uwagę, jeżeli jedno lub więcej dzieci pochodzi z tego małżeństwa zawartego przez byłego urzędnika lub pracownika personelu tymczasowego grup politycznych zanim on lub ona odeszli z pracy pod warunkiem że żyjący małżonek utrzymuje lub utrzymywał te dzieci.

Tą samą zasadę stosuje się, jeżeli śmierć byłego pracownika zatrudnionego na czas określony nastąpiła w wyniku jednej z okoliczności przewidzianych na końcu art. 17 akapitu drugi załącznika VIII do regulaminu pracowniczego.

9. W przypadku śmierci byłego urzędnika lub pracownika personelu tymczasowego grup politycznych otrzymującego świadczenie przewidziane w ust. 1, dzieci będące na jego utrzymaniu w rozumieniu art. 2 załącznika VII do regulaminu pracowniczego są uprawnione do renty sierocej na warunkach określonych w art. 80 akapit pierwszy, drugi i trzeci regulaminu pracowniczego i w art. 21 załącznika VIII do regulaminu pracowniczego.

Artykuł 5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 września 2002 r.

W imieniu Rady

P. S. MØLLER

Przewodniczący


(1) Opinia wydana dnia 24 września 2002 r.

(2) Opinia wydana dnia 15 maja 2002 r.

(3) Dz.U. C 236 z 1.10.2002, str. 7.

ZAŁĄCZNIK

WARTOŚĆ PROCENTOWA ŚWIADCZENIA

Wartość procentowa świadczenia określona w art. 4 ust. 1 niniejszego rozporządzenia ustalana jest na podstawie wieku i stażu pracy urzędników w chwili odejścia zgodnie z poniższą tabela:

Wiek

55–56 lat

57–58 lat

59–60 lat

61–62 lat

63 lata i więcej

Staż pracy

15–19 lat

60,0 %

60,0 %

60,0 %

62,0 %

64,0 %

20– 24 lat

60,0 %

60,0 %

62,0 %

64,0 %

66,0 %

25– 29 lat

62,0 %

64,0 %

66,0 %

68,0 %

70,0 %

30 lat i więcej

64,0 %

66,0 %

68,0 %

70,0 %

70,0 %

Wysokość świadczenia w zależności od wieku i stażu pracy

Wiek i staż pracy rozważane są w odniesieniu do konkretnej daty zakończenia pracy zainteresowanego urzędnika.

Zastosowanie powyższych warunków do grupy docelowej urzędników i personelu tymczasowego zgodnie z zasadą ważenia, daje średnie świadczenie w wysokości maksimum 62,5 %.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00