Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2002-09-30
Wersja aktualna od 2002-09-30
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1602/2002
z dnia 9 września 2002 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do zezwolenia Państwom Członkowskim na wprowadzanie wobec użytkownika końcowego zakazu obrotu określonym leśnym materiałem rozmnożeniowym
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 1999/105/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym(1), w szczególności jej art. 17 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:
1) Zgodnie z art. 17 ust. 1 dyrektywy 1999/105/WE Państwa Członkowskie mają zapewnić, aby leśny materiał rozmnożeniowy, który jest wprowadzany na rynek zgodnie z przepisami tej dyrektywy nie podlegał żadnym ograniczeniom w obrocie w odniesieniu do jego charakterystyki, wymogów z zakresu badania i kontroli, etykietowania i pieczętowania, innych niż ustanowione w tej dyrektywie.
2) Państwom Członkowskim można w pewnych okolicznościach zezwolić na wprowadzenie wobec użytkownika końcowego zakazu obrotu określonym leśnym materiałem rozmnożeniowym w celu zasiewu lub sadzenia na ich terytorium, który nie nadaje się do zastosowania na ich terytorium.
3) Zezwolenia te należy przyznawać wyłącznie w przypadku, gdy istnieje powód aby uznać, że zastosowanie leśnego materiału rozmnożeniowego miałoby, z uwagi na jego charakterystykę fenotypową lub genetyczną, niekorzystny wpływ na gospodarkę leśną, środowisko naturalne, zasoby genetyczne bądź różnorodność biologiczną terytorium tego Państwa Członkowskiego.
4) W celu umożliwienia Komisji podejmowania decyzji przy pełnej znajomości faktów, do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć stosowne dowody i informacje dotyczące, inter alia, regionu pochodzenia lub pochodzenia pierwotnego leśnego materiału rozmnożeniowego, wyników prób, badań naukowych i praktyki gospodarki leśnej. Wymagane informacje należy uściślić.
5) W celu udzielenia pomocy Państwu Członkowskiemu w przygotowaniu wniosku, pozostałe Państwa Członkowskie powinny dostarczyć, na żądanie, wszystkie istotne informacje na temat regionu pochodzenia lub pochodzenia pierwotnego i krajowe wykazy elitarnego materiału do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego.
6) Kopia wniosku powinna zostać jednocześnie wysłana do tego Państwa Członkowskiego, w którym znajduje się region pochodzenia lub pochodzenia pierwotnego, aby umożliwić temu Państwu Członkowskiemu powiadomienie Komisji o jego stanowisku.
7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
1. Państwo Członkowskie ubiegające się o zezwolenie na wprowadzanie wobec użytkownika końcowego zakazu obrotu określonym leśnym materiałem rozmnożeniowym, na mocy art. 17 ust. 2 dyrektywy 1999/105/WE, przedkłada Komisji wniosek podając dlaczego uznaje kryteria określone w art. 17 ust. 2 za spełnione. Do wniosku dołącza się wszystkie dostępne dodatkowe informacje i dokumenty wymienione w ust. 2-5.
2. Mapy i szczegóły regionu pochodzenia materiału należy dostarczyć łącznie z dokumentami wskazującymi na różnice w ich odpowiednich danych klimatycznych
i ekologicznych, jak wyszczególniono w Załączniku.
3. Należy dostarczyć wyniki prób lub badań naukowych bądź wyniki uzyskane na podstawie praktyki gospodarki leśnej, wskazujące dlaczego materiał nie nadaje się do użytku na całym terytorium lub na jego części, gdzie proponuje się wprowadzenie zakazu. Należy dostarczyć szczegóły badań, takie jak plan, procedura oceny i analiza danych; próby należy przeprowadzić w odpowiednich miejscach i zgodnie z wymaganiami określonymi w pkt. 1 Załącznika V do dyrektywy 1999/105/WE. Należy również przedstawić szczegółowe dane o osobach, które przeprowadzały próby, a także informacje na temat tego, czy wyniki zostały poddane szczegółowej ocenie lub opublikowane.
4. W odniesieniu do wyników badań naukowych, należy przedstawić szczegóły badań takie jak plan, źródła danych, procedura oceny i wyniki uzyskane na podstawie danych.
5. W odniesieniu do wyników uzyskanych na podstawie praktyki leśnej, należy dostarczyć informacje i dokumenty dotyczące przetrwania i rozwoju leśnego materiału rozmnożeniowego, w tym jego wzrostu.
Artykuł 2
Odnośnie do wniosków o zezwolenie na wprowadzenie zakazu obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym w kategoriach „ze zidentyfikowanego źródła” lub „wyselekcjonowany” z zatwierdzonego materiału elitarnego w formie źródła nasion lub drzewostanu, Państwo Członkowskie ubiegające się o zezwolenie na wprowadzenie zakazu obrotu materiałem musi dostarczyć ocenę dotyczącą nieprzydatności dokonaną w odniesieniu do regionu pochodzenia.
Artykuł 3
W odniesieniu do wniosków o zezwolenie na wprowadzenie zakazu obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym w kategoriach „kwalifikowany” lub „przetestowany” z zatwierdzonego materiału elitarnego w formie plantacji nasiennej, drzew matecznych, klonów lub mieszanki klonów, Państwo Członkowskie ubiegające się o wprowadzenie zakazu obrotu materiałem musi dostarczyć ocenę dotyczącą nieprzydatności wykonaną w odniesieniu do indywidualnych jednostek zatwierdzenia.
Oprócz informacji wyszczególnionych w art. 10 dyrektywy 1999/105/WE, na żądanie należy dostarczyć następujące informacje:
a) kryteria selekcji zastosowane w odniesieniu do składników materiału elitarnego;
b) skład materiału elitarnego;
c) region(y) pochodzenia, w którym dokonano wyboru oryginalnych składników.
Artykuł 4
1. W celu udzielenia pomocy Państwu Członkowskiemu w przygotowaniu wniosku, o którym mowa w art. 1, pozostałe Państwa Członkowskie dostarczają, na prośbę Państwa Członkowskiego przygotowującego wniosek, mapy i informacje dotyczące warunków klimatycznych i ekologicznych panujących w regionie pochodzenia leśnego materiału rozmnożeniowego, którego dotyczy wniosek o wydanie zezwolenia na wprowadzanie wobec użytkownika końcowego zakazu obrotu tym materiałem.
2. Wraz z przedłożeniem Komisji wniosku o wydanie zezwolenia, kopia wniosku jest przesyłana Państwu Członkowskiemu, w którym znajduje się region pochodzenia materiału, którym obrót ma być zakazany.
3. Państwo Członkowskie, o którym mowa w ust. 2, ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku i powiadomienie Komisji o swoim stanowisku. W uzasadnionych przypadkach, Komisja, na wniosek tego Państwa Członkowskiego, może przedłużyć ten okres.
Artykuł 5
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2003 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 9 września 2002 r.
ZAŁĄCZNIK
Wykaz informacji, które Państwo Członkowskie dostarczają na poparcie wniosku na mocy art. 17 ust. 2 dyrektywy Rady 1999/105/WE
1. Informacja na temat gatunków rosnących na terytorium lub części terytorium: rodzimych lub sprowadzonych
2. Mapy i odniesienia do regionu pochodzenia lub jednostki zatwierdzenia leśnego materiału rozmnożeniowego, którego dotyczy wniosek
3. Wskazanie terytorium lub części terytorium, którego dotyczy złożony wniosek
o wprowadzenie wobec użytkownika końcowego zakazu obrotu materiałem rozmnożeniowym w celu zasiewu lub sadzenia
4. Dane na temat klimatu regionu pochodzenia lub jednostki zatwierdzenia wyszczególnionych w pkt. 2 i na temat terytorium lub części terytorium wyszczególnionych w pkt. 3
a) suma rocznych opadów atmosferycznych (mm);
b) opady w sezonie wzrostu (mm) z podaniem miesięcy, w których opady te występują;
c) temperatura:
— średnia roczna °C,
— średnia najzimniejszego miesiąca °C,
— średnia najcieplejszego miesiąca °C;
d) długość sezonu wzrostu (dni z temperaturą powyżej 5 °C lub podobny odpowiedni pomiar).
5. Dane na temat ekologii regionu pochodzenia lub jednostki zatwierdzenia wyszczególnionych w pkt. 2 i na temat terytorium lub części terytorium wyszczególnionych w pkt. 3
a) zakres wysokości;
b) główne formacje geologiczne;
c) główne rodzaje gleb.