Akt prawny
archiwalny
Wersja aktualna od 2007-03-30 do dnia notyfikacji
Wersja aktualna od 2007-03-30 do dnia notyfikacji
archiwalny
Alerty
DECYZJA KOMISJI
z dnia 25 marca 2002 r.
ustanawiająca ekologiczne kryteria przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego odbiornikom telewizyjnym
(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 1142)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2002/255/WE)
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2007 r., Nr 92, poz. 16) Pokaż wszystkie zmiany
Alerty
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. w sprawie zrewidowanego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(1), w szczególności jego art. 4 i art. 6 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1980/2000 wspólnotowe oznakowania ekologiczne mogą być przyznane produktowi posiadającemu cechy, które umożliwiają mu na istotne przyczynienie się do usprawnień w odniesieniu do kluczowych aspektów ochrony środowiska.
(2) Rozporządzenie (WE) nr 1980/2000 przewiduje ustanowienie szczególnych kryteriów dla oznakowań ekologicznych odpowiednio do grup produktów.
(3) Środki przewidziane w niniejszej decyzji oparte są na projekcie kryteriów opracowanym przez Komitet Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego ustanowiony na podstawie art. 13 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000.
(4) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
W celu uzyskania wspólnotowego oznakowania ekologicznego zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1980/2000, odbiornik telewizyjny musi być objęty grupą produktów określonych w art. 2 niniejszej decyzji i musi spełniać wymogi określone w Załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł 2
Grupa produktów „odbiorniki telewizyjne” obejmuje:
„Sprzęt elektroniczny z zasilaniem sieciowym, który jest zaprojektowany do odbioru, dekodowania i wyświetlania sygnałów przekazu TV, analogowego lub cyfrowego, rozpowszechnianych poprzez satelitę, drogą kablową lub anteną naziemną i posiadający ekran o przekątnej dziesięć cali (25 cm) lub większej.”
Artykuł 3
Do celów administracyjnych odbiornikom telewizyjnym przydziela się numer kodu „022”.
Artykuł 4
[1] Kryteria ekologiczne dla grupy produktów odbiorniki telewizyjne oraz wymogi oceny i weryfikacji dotyczące tych kryteriów są ważne do dnia 31 marca 2008 r.
Artykuł 5
Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 25 marca 2002 r.
(1) Dz.U. L 237 z 21.9.2000, str. 1.
ZAŁĄCZNIK
RAMY
Cele kryteriów
Niniejsze kryteria mają w szczególności na celu wspieranie:
- zmniejszania szkód wyrządzonych w środowisku naturalnym lub zagrożeń związanych z użyciem energii (globalne ocieplenie, zakwaszenie, wyczerpywanie się nieodnawialnych zasobów) przez zmniejszenie zużycia energii,
- zmniejszania szkód wyrządzonych w środowisku naturalnym związanych z użyciem zasobów naturalnych poprzez zachęcanie do ponownego użycia, odzysku surowców i naprawiania odbiorników TV,
- zmniejszania szkód wyrządzonych w środowisku naturalnym lub zagrożeń związanych z użyciem substancji niebezpiecznych przez zmniejszanie użycia takich substancji.
Kryteria zachęcają do stosowania najlepszych praktyk (użycie optymalne dla środowiska) i podnoszą świadomość środowiskową konsumentów. Ponadto oznakowanie elementów z tworzyw sztucznych zachęca do recyclingu.
Kryteria ustanawia się na poziomach, które wspierają oznakowanie ekologiczne odbiorników TV wyprodukowanych z niskim wpływem na środowisko naturalne.
Wymogi oceny i weryfikacji
Szczególne wymogi oceny i weryfikacji wskazano w każdym kryterium.
Gdzie właściwe, można posługiwać się metodami badania innymi niż wskazane dla każdego kryterium, jeżeli równoważność metod badania została zatwierdzona przez właściwy organ do oceny zastosowania.
Gdzie możliwe, badania powinno przeprowadzać należycie akredytowane jedno lub więcej laboratoriów, które spełniają wymogi określone w normie EN ISO 17 025 i które są kompetentne do przeprowadzania stosownych badań.
Gdzie stosowne, właściwe organy mogą żądać dokumentacji uzupełniającej i mogą przeprowadzać niezależne weryfikacje.
Zaleca się właściwym organom, by przy ocenie wniosków i monitorowaniu zgodności uwzględniały uznane plany zarządzania ochroną środowiska, takie jak EMAS lub ISO 14 001 (uwaga: wykonanie takich planów zarządzania nie jest wymagane).
KRYTERIA
1. Oszczędność energii
a) Odbiornik telewizyjny (dalej zwany „produktem”) musi mieć dobrze widoczny wyłącznik zasilania umieszczony z przodu odbiornika.
b) Pobór mocy w stanie biernego(1) czuwania powinien być ≤ 1,0 W.
c) Dla odbiorników telewizyjnych posiadających wbudowany, cyfrowy odbiornik / dekoder (IRD), pobór mocy w stanie aktywnego czuwania(2) wynosi ≤ 9,0 W.
d) Wskaźnik efektywności energetycznej w stanie włączonym (EEIon) odbiornika TV powinien być niższy od 65% bazowego poboru mocy dla odbiornika TV tego formatu. Wskaźnik efektywności energetycznej w stanie włączonym EEIon oblicza się według poniższego wzoru:
EEIon = Pon / Pon,bc
gdzie:
Pon jest zmierzonym poborem mocy odbiornika TV w stanie włączonym;
Pon,bc jest bazowym poborem mocy dla odbiornika TV w stanie włączonym, który oblicza się według poniższego wzoru:
gdzie:
- digit równa się 1 dla odbiornika TV z cyfrowym przetwarzaniem dla skanowania obrazu, 0 dla odbiornika TV bez takiego przetwarzania,
- format równa się 0,80 dla ekranu standardowego (format obrazu 4:3) i 0,87 dla ekranu panoramicznego (format obrazu 16:9),
- scrnsize jest przekątną ekranu w cm,
- scrnarea jest powierzchnią ekranu w dm2, tzn. równa jest scrnsize × scrnsize × 0,48/100 dla ekranu standardowego (format obrazu 4:3) i scrnsize × scrnsize × 0,427/100 dla ekranu panoramicznego (format obrazu 16:9),
- idd równa się 1 dla odbiornika TV ze wbudowanym, cyfrowym dekoderem do odbioru sygnałów telewizji cyfrowej, w przeciwnym razie równa się 0.
Ocena i weryfikacja: wnioskodawca dostarcza sprawozdanie z badań stwierdzające, że dokonano pomiaru poboru mocy dla każdego z tych stanów zgodnie z procedurami przedstawionymi w normie EN 50 301 (metody pomiaru odbiorników do odbioru przekazu telewizyjnego). Sprawozdanie podaje pobór mocy w każdym z tych stanów, obliczony bazowy pobór mocy dla odbiornika telewizyjnego w stanie włączonym i obliczony, wyrażony w procentach bazowego poboru mocy, pobór mocy w stanie włączonym.
2. Gwarancja żywotności
Producent oferuje gwarancję handlową zapewniającą, że odbiornik telewizyjny będzie funkcjonował przez przynajmniej dwa lata. Termin gwarancji rozpoczyna bieg od daty dostawy do klienta.
Należy zagwarantować dostępność zgodnych, elektronicznych części zamiennych przez 7 lat od czasu zaprzestania produkcji.
Ocena i weryfikacja: wnioskodawca deklaruje zgodność produktu z tymi wymogami.
3. Zwrot zużytego urządzenia i odzysk surowców
Producent oferuje bezpłatne przyjęcie zużytego urządzenia w celu odzysku surowców z produktu, a także z każdego wymienianego podzespołu, z wyłączeniem tych skażonych przez użytkowników.
Ponadto produkt powinien spełniać następujące wymogi:
a) producent powinien sprawdzić demontaż jednostki systemu i sporządzić sprawozdanie objaśniające sposób demontażu, sprawozdanie to należy na żądanie udostępnić stronom trzecim. Między innymi sprawozdanie to powinno potwierdzać, że połączenia są:
- łatwe do znalezienia i dostępne,
- znormalizowane w możliwym zakresie,
- dostępne przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi;
b) materiały niezgodne i niebezpieczne dają się oddzielić;
c) technicznie możliwy jest odzysk 90% (objętościowo) tworzyw sztucznych i metali z obudowy i płyty głównej;
d) technicznie możliwy jest odzysk 90% (wagowo) szkła użytego w kineskopie;
e) jeżeli wymagane są nalepki, to dają się łatwo oddzielić lub stanowią jedność z elementem;
f) części z tworzywa sztucznego:
- nie zawierają zamierzonych dodatków ołowiu ani kadmu;
- są z jednego polimeru lub zgodnych polimerów, z wyjątkiem pokrywy, która zawiera nie więcej niż dwa typy polimerów, przy czym możliwe jest ich rozdzielenie;
- nie mają metalowych inkrustacji, których nie można oddzielić;
g) elementy z tworzywa sztucznego o wadze powyżej 25 g:
- nie mogą zawierać następujących środków opóźniających palenie:
Nazwa | Nr CAS |
dekabromodwufenyl | 13654-09-6 |
eter monobromodwufenylowy | 101-55-3 |
eter dibromodwufenylowy | 2050-47-7 |
eter tribromodwufenylowy | 49690-94-0 |
eter tetrabromodwufenylowy | 40088-47-9 |
eter pentabromodwufenylowy | 32534-81-9 |
eter hexabromodwufenylowy | 36483-60-0 |
eter heptabromodwufenylowy | 68928-80-3 |
eter oktabromodwufenylowy | 32536-52-0 |
eter nonabromodwufenylowy | 63936-56-1 |
eter dekabromodwufenylowy | 1163-19-5 |
chloroparafiny z łańcuchem o długości 10-13 atomów C i zawartości chloru > 50% wagowo, | 85535-84-8 |
- nie mogą zawierać środków opóźniających palenie ani preparatów zawierających substancje, które są przypisane lub mogą być przypisane, w czasie zgłoszenia do którejkolwiek z następujących klas zagrożeń R45 (mogą powodować raka), R46 (może powodować dziedziczne zmiany genetyczne), R50 (silnie toksyczne dla organizmów wodnych), R51 (toksyczne dla organizmów wodnych), R52 (szkodliwe dla środowiska wodnego), R53 (może powodować długotrwałe szkodliwe skutki w środowisku wodnym), R60 (mogą zaszkodzić płodności) lub R61 (może być szkodliwe dla nienarodzonych dzieci), jak określono w dyrektywie Rady 67/548/EWG z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżania przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych(3) z późniejszymi zmianami,
- muszą mieć trwałe oznakowanie identyfikujące materiał, zgodnie z normą ISO 11469. Z wymogu tego zwolnione są materiały z tworzywa wytłaczanego i światłowody w monitorach ekranowych o płaskim ekranie.
Ocena i weryfikacja: wnioskodawca i/lub jego dostawca(-y) deklarują zgodność produktu z wymogami. Wnioskodawca dostarcza właściwym organowi oceniającemu wniosek kopię sprawozdania objaśniającego sposób demontażu.
4. Instrukcje dla użytkownika
Produkt powinien być sprzedawany z odpowiednią informacją dla użytkownika; użytkownik powinien tam znaleźć porady w odniesieniu do prawidłowego użycia z punktu widzenia ochrony środowiska, w szczególności:
a) informację, że odbiornik TV powinien być wyłączany przy pomocy wyłącznika zasilania w odbiorniku, jeżeli przez pewien czas nie będzie używany, ponieważ w ten sposób zmniejsza się zużycie energii;
b) informację, że produkt zużywa energię elektryczną w czasie stanu czuwania i jak można to zużycie zminimalizować;
c) informację, że ilość energii zużywaną w czasie pracy można istotnie zmniejszyć zmniejszając jasność obrazu oraz że w ten sposób zmniejszy się całkowite koszty bieżące;
d) informację o gwarancji i dostępności części zamiennych;
e) informację o tym, że produkt jest tak zaprojektowany, w celu umożliwienia prawidłowego recyclingu i że nie należy go wyrzucać;
f) informację o tym jak konsument może skorzystać z oferty producenta dotyczącej zwrotu zużytego produktu;
g) informację, że produktowi przyznano kwiatek (oznakowanie ekologiczne EU) z krótkim wyjaśnieniem co to znaczy wraz ze wskazaniem, że więcej informacji o oznakowaniu ekologicznym można znaleźć na stronie internetowej: http://europa.eu.int/comm/environment/ecolabel.
Ocena i weryfikacja: wnioskodawca deklaruje zgodność produktu z tymi wymogami i dostarcza właściwemu organowi oceniającemu wniosek kopię instrukcji obsługi.
5. Deklaracja o ochronie środowiska
Do produktu dołączona jest, dostępna dla użytkownika, deklaracja o ochronie środowiska. Dokument ten powinien być zgodny z zaleceniami sprawozdania technicznego ECMA 70 „Właściwości w zakresie ochrony środowiska związane z produktem”.
Ocena i weryfikacja: wnioskodawca deklaruje zgodność produktu z tym wymogiem i dostarcza właściwemu organowi oceniającemu wniosek kopię deklaracji o ochronie środowiska.
6. Informacje na oznakowaniach ekologicznych
W polu 2 oznakowania ekologicznego znajduje się następujący tekst:
- Wysoka sprawność energetyczna
- Zaprojektowany na ułatwienie odzysku surowców
Ocena i weryfikacja: wnioskodawca deklaruje zgodność produktu z tym wymogiem i dostarcza właściwemu organowi oceniającemu wniosek kopię oznakowania ekologicznego, jaka znajduje się na opakowaniu i/lub produkcie i/lub dołączonej dokumentacji.
(1) Bierne czuwanie: odbiornik TV jest podłączony do zasilania, wizja i dźwięk wyłączone, a odbiornik oczekuje na przełączenie do stanu „wyłączony”, „aktywne czuwanie” lub „włączony” po odebraniu bezpośredniego lub pośrednego sygnału, np. z pilota zdalnego sterowania.
(2) Aktywne czuwanie: odbiornik TV jest podłączony do zasilania, wizja i dźwięk wyłączone, a odbiornik wymienia / odbiera dane z zewnętrznym źródłem.
(3) Dz.U. L 196 z 16.8.1967, str. 1.
[1] Art. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 2 decyzji Komisji z dnia 29 marca 2007 r. zmieniającej decyzje 2001/405/WE, 2002/255/WE, 2002/371/WE, 2004/669/WE, 2003/31/WE i 2000/45/WE w celu przedłużenia okresu ważności kryteriów ekologicznych dla przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego niektórym produktom (Dz.Urz.UE L 92 z 03.04.2007, str. 16). Zmiana weszła w życie 30 marca 2007 r.