ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 407/2002
z dnia 28 lutego 2002 r.
ustanawiające niektóre zasady wykonania rozporządzenia (WE) nr 2725/2000 dotyczącego ustanowienia systemu „Eurodac” do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania Konwencji dublińskiej
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2725/2000 z dnia 11 grudnia 2000 r. dotyczące ustanowienia systemu „Eurodac” do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania Konwencji dublińskiej (zwane dalej „rozporządzeniem w sprawie systemu Eurodac” ) (1), w szczególności jego art. 22 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Artykuł 22 ust. 1 rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac stanowi, że Rada przyjmuje przepisy wykonawcze niezbędne do ustanowienia procedury określonej w art. 4 ust. 7, procedury blokowania danych, wymienionej w art. 12 ust. 1 oraz opracowania statystyk wymienionych w art. 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac.
(2) Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu w sprawie stanowiska Danii załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej oraz do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia i dlatego nie jest nim związana ani nie jest objęta jego stosowaniem,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Definicje
Do celów niniejszego rozporządzenia:
a) „jednostka centralna” oznacza jednostkę określoną w art. 1 ust. 2 lit. a) rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac;
b) „ baza danych” oznacza skomputeryzowaną centralną bazę danych określoną w art. 1 ust. 2 lit. b) rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac;
c) „porównanie” oznacza procedurę sprawdzenia, czy dane dotyczące odcisków palców w bazie danych zgadzają się z danymi przekazanymi przez Państwo Członkowskie.
Artykuł 2
Przekazanie
1. Odciski palców podlegają cyfrowemu przetworzeniu i przekazaniu w formacie danych określonym w załączniku I. W takim stopniu, w jakim jest to niezbędne do skutecznego działania jednostki centralnej, jednostka ta określa techniczne wymagania przekazu formatu danych przez Państwa Członkowskie do jednostki i w przeciwną stronę. Jednostka centralna zapewnia, że dane dotyczące odcisków palców przekazane przez Państwa Członkowskie mogą być porównywane przez skomputeryzowany system rozpoznawania odcisków palców.
2. Państwa Członkowskie powinny przekazać dane wymienione w art. 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac drogą elektroniczną. W takim stopniu, w jakim jest to niezbędne do skutecznego działania jednostki centralnej, jednostka ta określa techniczne wymagania zapewniające właściwe przekazanie danych drogą elektroniczną z Państw Członkowskich do jednostki i w przeciwną stronę. Przekazanie danych na papierze lub przy użyciu formularza określonego w załączniku II lub jakiegokolwiek innego nośnika danych (dyskietki, CD-ROM lub inne nośniki, które mogą zostać rozwinięte i powszechnie wykorzystywane w przyszłości) powinno zostać ograniczone jedynie do przypadków długotrwałych problemów technicznych.
3. Numer referencyjny wymieniony w art. 5 ust. 1 lit. d) rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac umożliwia jednoznaczne przyporządkowanie danych do jednej określonej osoby oraz do Państwa Członkowskiego, które przekazuje dane. Ponadto umożliwia stwierdzenie, czy dane te odnoszą się do osoby ubiegającej się o azyl, czy też do osoby wymienionej w art. 8 lub 11 rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac. Numer referencyjny zaczyna się od liter(-y), dzięki którym(-ej), zgodnie z przepisami zawartymi w załączniku I, identyfikowane jest Państwo Członkowskie przekazujące dane. Po literach(literze) identyfikujących(-ej) znajduje się cyfra określająca kategorię osoby. Cyfra „1” odnosi się do osób ubiegających się o azyl, „2” do osób określonych w art. 8 rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac, a „3” do osób określonych w art. 11 rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac. Jednostka centralna ustanawia procedury techniczne niezbędne do tego, aby Państwa Członkowskie zapewniły jednostce centralnej otrzymywanie jednoznacznych danych.
4. Jednostka centralna, najszybciej jak to możliwe, potwierdza otrzymanie przekazywanych danych. W tym celu jednostka centralna ustanawia techniczne wymagania niezbędne do zapewnienia, że Państwa Członkowskie na żądanie otrzymają potwierdzenie.
Artykuł 3
Dokonywanie porównań i przekazywanie wyników
1. Państwa Członkowskie zapewniają właściwą jakość przekazywanych danych dotyczących odcisków palców umożliwiającą porównywanie przy pomocy skomputeryzowanego systemu rozpoznawania odcisków palców. W takim stopniu, w jakim jest to niezbędne do zapewnienia bardzo wysokiego poziomu dokładności wyników porównania przez jednostkę centralną, jednostka ta określa właściwą jakość przekazywanych danych dotyczących odcisków palców. Jednostka centralna, najszybciej jak to możliwe, sprawdza jakość przekazanych danych dotyczących odcisków palców. Jeżeli dane dotyczące odcisków palców nie nadają się do porównania przy użyciu skomputeryzowanego systemu rozpoznawania odcisków palców, jednostka centralna, najszybciej jak to możliwe, występuje z wnioskiem do Państwa Członkowskiego o przekazanie danych dotyczących odcisków palców właściwej jakości.
2. Jednostka centralna przeprowadza porównania zgodnie z kolejnością napływania wniosków. Każdy wniosek musi zostać rozpatrzony w ciągu 24 godzin. W przypadku danych przekazywanych drogą elektroniczną Państwo Członkowskie może ze względów związanych z prawem krajowym wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie szczególnie pilnego porównania w ciągu godziny. Jeżeli nie można dotrzymać terminów określonych powyżej z uwagi na warunki niezależne od jednostki centralnej, to jednostka centralna rozpatruje wniosek w pierwszej kolejności, jak tylko ustaną te warunki. W takich przypadkach, w stopniu, w jakim jest to niezbędne do skutecznego działania jednostki centralnej, jednostka ta ustanawia kryteria zapewniające pierwszeństwo rozpatrzenia wniosków.
3. W stopniu, w jakim jest to niezbędne do skutecznego działania jednostki centralnej, ustanawia ona procedury operacyjne dotyczące przetwarzania otrzymanych danych oraz przekazywania wyników porównania.
Artykuł 4
Komunikacja między Państwami Członkowskimi a jednostką centralną
Dane przekazywane od Państw Członkowskich do jednostki centralnej i w przeciwną stronę wykorzystują system wymiany niezastrzeżonych danych między administracjami IDA, określony w decyzji nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 1999 r. w sprawie szeregu wytycznych, w tym identyfikacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dotyczących transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA) (2). W stopniu, w jakim jest to niezbędne do skutecznego działania jednostki centralnej, jednostka centralna ustanawia procedury techniczne niezbędne do korzystania z systemu wymiany niezastrzeżonych danych między administracjami IDA.
Artykuł 5
Inne zadania jednostki centralnej
1. Jednostka centralna rozdziela dane dotyczące osób ubiegających się o azyl oraz dane osób określonych w art. 8 rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac, które są przechowywane w bazie danych, przy pomocy właściwych środków technicznych.
2. Na podstawie komunikatu Państwa Członkowskiego jednostka centralna nadaje właściwe wyróżniające oznaczenie danym odnoszącym się do osób, które zostały rozpoznane i uznane za uchodźców, oraz oddziela te dane przy pomocy właściwych środków technicznych od innych danych umieszczonych w bazie danych. Jeżeli podjęto decyzję zgodnie z art. 12 ust. 2 lit. a) rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac, pierwsze zdanie nie ma już zastosowania. Jednostka centralna usuwa istniejące oznaczenia wyróżniające i unieważnia podział danych.
3. W ciągu czterech lat i sześciu miesięcy po uruchomieniu systemu Eurodac jednostka centralna opracowuje statystyki w celu wskazania:
a) liczby osób, które zostawszy rozpoznane i uznane za uchodźców w jednym z Państw Członkowskich, wniosły kolejny wniosek o udzielenie azylu w innym Państwie Członkowskim;
b) liczby osób, które zostały rozpoznane i uznane za uchodźców w więcej niż jednym Państwie Członkowskim;
c) Państw Członkowskich, w których uchodźcy wnieśli kolejny wniosek o udzielenie azylu, z uwzględnieniem:
– liczby osób, w podziale na Państwa Członkowskie, ubiegających się o azyl, które, posiadając status uchodźcy w tym państwie, złożyły wniosek o udzielenie azylu w innym Państwie Członkowskim, a także liczby takich osób w każdym z tych Państw Członkowskich,
– liczby osób, w podziale na Państwa Członkowskie, ubiegających się o azyl, które posiadają już status uchodźcy w innym Państwie Członkowskim, a także liczby takich osób w każdym z tych Państw Członkowskich.
4. Jednostka centralna zapewnia, że na podstawie art. 4 ust. 4 rozporządzenia w sprawie systemu Eurodac, porównania przeprowadzane na wniosek jednego z Państw Członkowskich mogą obejmować również dane przekazane wcześniej przez to Państwo Członkowskie.
Artykuł 6
Wejście w życie
1. Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
2. Rada dokona przeglądu stosowania niniejszego rozporządzenia w ciągu czterech lat począwszy od uruchomienia systemu Eurodac.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską.
Sporządzono w Brukseli, dnia 28 lutego 2002 r.
| W imieniu Rady |
A. ACEBES PANIAGUA | |
Przewodniczący |
(1) Dz.U. L 316 z 15.12.2000, str. 1.
(2) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 1.
ZAŁĄCZNIK I
Format wymiany danych dotyczących odcisków palców
Następujący format jest przewidziany do wymiany danych dotyczących odcisków palców:
ANSI/NIST – CSL 1 1993
i wszelkie przyszłe zmiany tej normy.
Normy w odniesieniu do liter identyfikujących Państwo Członkowskie
Następująca norma ISO będzie miała zastosowanie:
ISO 3166 – kod dwuliterowy.
ZAŁĄCZNIK II
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00