Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2001-09-22 do 2014-01-01
Wersja archiwalna od 2001-09-22 do 2014-01-01
archiwalny
Alerty
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1813/2001
z dnia 14 września 2001 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 w zakresie warunków udzielania i cofania uznania organizacjom międzybranżowym
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 104/2000 z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury(1), zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 939/2001(2), w szczególności jego art. 13 ust. 7,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Art. 13 rozporządzenia (WE) nr 104/2000 przewiduje w szczególności, że organizacje międzybranżowe w sektorze rybołówstwa i akwakultury mogą zostać uznane, jeśli członkowie każdej z danych organizacji osiągają znaczny udział w ilościach wyprodukowanych, przetworzonych lub wprowadzonych do obrotu w danym regionie. W celu zagwarantowania zrównoważonej obecności terytorialnej, organizacje międzybranżowe muszą osiągnąć minimalny poziom reprezentatywności na każdym z objętych obszarów, jeśli prowadzą działalność w więcej niż w jednym regionie.
(2) Należy określić informacje, jakie organizacje międzybranżowe muszą przekazać Państwu Członkowskiemu w celu ich uznania.
(3) Państwa Członkowskie powinny być zobowiązane do przeprowadzania kontroli w zakresie działalności organizacji międzybranżowych oraz do powiadamiania Komisji, w regularnych odstępach czasu o tym, czy organizacje te spełniają warunki udzielenia uznania.
(4) Niektóre aspekty procedury, według których Państwo Członkowskie udziela, odmawia udzielenia bądź cofa uznanie organizacji międzybranżowych powinny zostać zdefiniowane.
(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Produktów Rybołówstwa,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
1. Organizację międzybranżową uznaje się za reprezentatywną na poziomie regionalnym, w rozumieniu art. 13 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 104/2000, jeśli członkowie każdej z branży reprezentowanej przez organizację w danym regionie osiągają co najmniej 1/3 udziału w ilościach wyprodukowanych, przetwarzanych lub wprowadzanych do obrotu.
2. W przypadku, gdy organizacja międzybranżowa działa w kilku regionach, musi reprezentować co najmniej 20% udziału w ilościach wyprodukowanych, przetwarzanych lub wprowadzanych do obrotu w każdym z danych regionów.
Artykuł 2
Wnioski o uznanie organizacji międzybranżowej, kierowane do Państwa Członkowskiego, zawierają co najmniej informacje, które dotyczą:
a) przestrzegania warunków reprezentatywności określonych w art. 1;
b) zasad organizacji lub stowarzyszeń tworzących tę organizację;
c) zasad obejmujących statut organizacji międzybranżowej;
d) szczegółów dotyczących rodzaju działalności wykonywanej przez członków tej organizacji zgodnie z art. 13 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (WE) nr 104/2000;
e) geograficznego obszaru działania organizacji międzybranżowej.
Organizacja międzybranżowa przesyła również Państwu Członkowskiemu wszystkie pozostałe dokumenty i uzasadniające informacje wymagane do zdefiniowania jej działalności.
Artykuł 3
1. Zgodnie z art. 13 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 104/2000, Państwa Członkowskie przeprowadzają co najmniej raz do roku, w szczególności w celu przedłożenia rocznego sprawozdania z działalności, kontrole mające na celu stwierdzenie, czy organizacje międzybranżowe działają zgodnie z zasadami i warunkami udzielonego uznania.
2. Państwa Członkowskie przesyłają Komisji sprawozdanie z kontroli określonej w ust. 1 w ciągu nie dłużej niż dwóch miesięcy od jej zakończenia.
Artykuł 4
1. Odmowa udzielenia lub cofnięcie uznania organizacji międzybranżowej należy do Państwa Członkowskiego.
2. Jeśli Państwo Członkowskie rozważa możliwość cofnięcia uznania udzielonego organizacji międzybranżowej, powiadamia organizację o tym zamiarze łącznie z podaniem przyczyn i wzywa ją do przedłożenia swoich uwag w wyznaczonym terminie.
Artykuł 5
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 14 września 2001 r.
W imieniu Komisji | |
Franz FISCHLER | |
Członek Komisji |
(1) Dz.U. L 17 z 21.1.2000, str. 22.