DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 maja 2001 r.
ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj
(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1174)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2001/393/WE)
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2002 r., Nr 99, poz. 14)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych (1), ostatnio zmienioną dyrektywą 1999/90/WE (2), w szczególności jej art. 23, art. 24 ust. 2, art. 26 i 27a,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Jaja wolne od określonych czynników chorobotwórczych (SPF) są jajami wylęgowymi, które wykorzystywane są w procedurach diagnostycznych w laboratoriach, do produkcji i testowania szczepionek oraz w celach badawczych i farmaceutycznych muszą być oznaczone pieczątką.
(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2782/75 z dnia 29 października 1975 r. w sprawie produkcji i obrotu jajami wylęgowymi i pisklętami drobiu hodowlanego (3) ustanawia wymagania dotyczące znakowania jaj wylęgowych, a jego rozporządzenie wykonawcze Komisji (EWG) nr 1868/77 (4) ustanawia szczegółowe zasady ich stosowania, w szczególności dotyczące znakowania jaj wylęgowych.
(3) Jaja SPF nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi.
(4) Jaja SPF nie są specjalnie zdefiniowane jako takie w prawodawstwie wspólnotowym, więc musi zostać ustanowiona szczególna definicja.
(5) Jaja SPF muszą być produkowane zgodnie z aktualną Europejską Farmakopeą (5), w której określone są wymagania.
(6) Poszczególne charakterystyki zabezpieczają przed wprowadzeniem influenzy drobiu, rzekomego pomoru drobiu i innych chorób drobiu do Wspólnoty, pod warunkiem że wszystkie inne przepisy niniejszej decyzji mają zastosowanie.
(7) Państwa Członkowskie chcą przywozić jaja SPF z państw, które nie są uważane za wolne od rzekomego pomoru drobiu i influenzy drobiu, lecz mogą zaoferować zadowalające gwarancje zdrowia zwierząt na ten określony produkt.
(8) Jaja SPF mogą być używane tylko w jednostkach, gdzie muszą być zniszczone lub traktowane po użyciu w sposób niestanowiący żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.
(9) Świadectwo zdrowia zwierząt dla tej kategorii jaj i odpowiedni wykaz państw trzecich, które mogą korzystać z tego świadectwa przy wywozie takich jaj do Wspólnoty, powinny być sporządzone.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje: „Jaja wolne od określonych czynników chorobotwórczych (SPF)” są jajami wylęgowymi, jak ustanowiono w art. 2 ust. 2 dyrektywy Rady 90/539/EWG, które są otrzymane ze „stada kur wolnego od określonych czynników chorobotwórczych” , jak opisuje Europejska Farmakopea, i które są wyłącznie przeznaczone do celów diagnostycznych, badawczych lub farmaceutycznych.
Artykuł 2
1. Państwa Członkowskie zezwalają na przywóz jaj SPF z państw trzecich lub części państw trzecich wymienionych w załączniku I, pod warunkiem że spełniają warunki odnośnego świadectwa zdrowia zwierząt ustanowionego w załączniku II oraz że świadectwo takie, należycie wypełnione i podpisane, dołączone jest do przywozu.
2. Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz jaj SPF tylko wtedy, kiedy są one oznaczone pieczątką wskazującą kod ISO kraju i numer zatwierdzenia zakładu oraz gdy opakowanie nosi tę samą informację, widoczną i łatwą do odczytania, wskazującą na to, że przesyłka zawiera określony produkt, co więcej, po kontroli przywozowej przesyłka musi być przewieziona bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Oznakowanie musi być zgodne z ogólnymi wymaganiami odnośnie do wprowadzania do obrotu jaj, ustanowionymi w art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2782/75, ostatnio zmienionego własnym rozporządzeniem wykonawczym (EWG) 1868/77.
Artykuł 3
Niewykorzystane jaja, materiał opakowaniowy i jakiekolwiek części odpadów lub produkty odpadowe z jaja muszą zostać spalone lub potraktowane po użyciu w taki sposób, żeby nie spowodować żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.
Artykuł 4
Niniejszą decyzję odnośnie do jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych stosuje się od dnia 30 kwietnia 2001 r.
Artykuł 5
Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 4 maja 2001 r.
(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6.
(2) Dz.U. L 300 z 23.11.1999, str. 19.
(3) Dz.U. L 282 z 1.11.1975, str. 100.
(4) Dz.U. L 209 z 17.8.1977, str. 1.
(5) Trzecie wydanie, Rada Europy, 1997.
ZAŁĄCZNIK I
ZEZWOLENIE NA PRZYWÓZ JAJ SPF Z PAŃSTW TRZECICH LUB CZĘŚCI PAŃSTW TRZECICH
Państwa trzecie dopuszczone do korzystania ze świadectwa ustanowionego w załączniku II do niniejszej decyzji przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych (SPF) do Unii Europejskiej są wymienione w części I Załącznika do decyzji Rady 79/542/EWG.
[1] Załącznik II w brzmieniu ustalonym przez art. 1 decyzji Komisji z dnia 10 kwietnia 2002 r. zmieniającej decyzję 2001/393/WE w odniesieniu do świadectw przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych, pochodzących z państw trzecich (Dz.Urz.UE L 99 z 16.04.2002, str. 14). Zmiana weszła w życie w dniu notyfikacji.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00