Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2000-12-29 do 2014-01-01
Wersja archiwalna od 2000-12-29 do 2014-01-01
archiwalny
Alerty
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2813/2000
z dnia 21 grudnia 2000 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 w odniesieniu do przyznawania pomocy do prywatnego składowania niektórych produktów rybołówstwa
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady (WE) nr 104/2000 z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury(1), w szczególności jej art. 25 ust. 6,
a także mając na uwadze, co następuje:
1) Rozporządzenie (WE) nr 104/2000, uchylające z mocą od dnia 1 stycznia 2001 r. rozporządzenie Rady (EWG) nr 3759/92(2), przewiduje przyznawanie organizacjom producentów pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania, w przypadku produktów wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 104/2000; niniejsze zasady różnią się od poprzedniego systemu przewidzianego w rozporządzeniu (EWG) nr 3759/92 i rozporządzeniu Rady (WE) nr 1690/94 z dnia 12 lipca 1994 r. ustanawiającym szczegółowe zasady w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 3759/92 w odniesieniu do przyznawania pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania niektórych produktów rybołówstwa(3), z powodu wprowadzenia wspólnotowej ceny sprzedaży; w celu uwzględnienia tych zmian, rozporządzenie (WE) nr 1690/94 powinno zostać zastąpione.
2) Organizacje producentów powinny mieć udział w kosztach związanych z wprowadzaniem mechanizmu pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania i dlatego kwota pomocy powinna być ustalona na podstawie rzeczywistych kosztów technicznych i kosztów finansowych składowania; koszty techniczne powinny być określane na podstawie ponoszonych bezpośrednich kosztów związanych z mechanizmem; w celu uniknięcia stosowania w odniesieniu do przemysłu uciążliwych wymogów w zakresie informacji i skomplikowanych rocznych kalkulacji, koszty finansowe powinny być ryczałtową kwotą dostosowaną na podstawie stopy procentowej określanej zgodnie z art. 5 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1883/78 z dnia 2 sierpnia 1978 r. ustanawiającego ogólne reguły finansowania interwencji przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Sekcja Gwarancji(4), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1259/96(5).
3) W celu zapewnienia jakości produktu oraz w celu ułatwienia zbycia produktów na rynku, powinny zostać ustanowione wymogi, które powinny zostać spełnione w ramach działań kwalifikujących się do przyznania pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania a ponadto wymogi związane ze składowaniem i przywracaniem tych produktów na rynek.
4) W celu zapewnienia zwykłych warunków konkurencji między organizacjami producentów korzystającymi z marginesu tolerancji przewidzianego w rozporządzeniu (WE) nr 104/2000, konieczne jest ustanowienie zasad odnośnie stosowania go, spójnych z innymi mechanizmami interwencyjnymi; powinny mieć zastosowanie właściwe przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 2509/2000 z dnia 15 listopada 2000 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 w zakresie przyznawania rekompensat finansowych za wycofywanie określonych produktów rybołówstwa(6).
5) Beneficjenci pomocy powinni być zobowiązani, w celu zwiększenia efektywności kontroli, do przechowywania ewidencji towarowej oraz do przekazywania tych danych Państwom Członkowskim. W celu dobrego zarządzania mechanizmem wystarczający jest wymóg prowadzenia ewidencji towarowej podczas minimalnych okresów składowania.
6) Powinna zostać określona procedura składania wniosków o wypłatę pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania oraz procedura udzielania zaliczek, a także wielkość odpowiednich zabezpieczeń.
7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. produktów rybołówstwa,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
1. Poziom pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania jest ustalany przed rozpoczęciem każdego roku połowowego, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 38 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 104/2000.
Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania jest określana w stosunku do jednostki wagi i stosowana do wagi netto produktów wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 104/2000.
2. Wielkość pomocy jest obliczana na podstawie rzeczywistych technicznych i finansowych kosztów poniesionych w związku ze składowaniem przedmiotowych produktów, udokumentowanych we Wspólnocie podczas poprzednich lat połowowych.
3. Za koszty techniczne uznawane są:
a) koszty energii;
b) koszty pracy związane ze składowaniem i wydawaniem towaru;
c) koszty materiałów zużytych do bezpośredniego pakowania;
d) koszty transportu z miejsca wyładunku do miejsca składowania.
4. Koszty finansowe stanowią ryczałtową kwotę w wysokości 10 EUR na tonę w 2001 r. Następnie kwota ryczałtowa jest dostosowywana każdego roku przy użyciu stopy procentowej ustalanej corocznie, zgodnie z art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1883/78.
5. Poziom pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania ustalony na określony rok połowowy ma zastosowanie do produktów przyjętych na skład w ciągu danego roku, bez względu na koniec okresu składowania.
Artykuł 2
1. W celu zakwalifikowania do pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania, składowanie i przywracanie na rynek tych produktów musi spełniać wymogi określone w ust. 2 i 3.
2. Produkty należy składować przez minimalny okres składowania wynoszący 15 dni od daty przyjęcia na skład.
Produkty są utrzymywane w warunkach niepowodujących zmiany ich jakości. W tym celu produkty są przechowywane w odpowiednich urządzeniach, gdzie temperatura składowania nie przekracza minus 18°C, bez uszczerbku dla bardziej rygorystycznych norm krajowych lub norm handlowych stosowanych w Państwach Członkowskich.
Produkty są przechowywane w jednorodnych partiach o wadze co najmniej 5 ton lub 1 tony w przypadku krewetek z rodziny Penaeidae.
3. Produkty są ponownie wprowadzane na rynek w jednorodnych partiach w odniesieniu do gatunku i zgodnie z obowiązującymi przepisami w poszczególnych Państwach Członkowskich, dotyczącymi wprowadzania do obrotu produktów przeznaczonych do konsumpcji
Artykuł 3
Art. 2 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 3 rozporządzenia (WE) nr 2509/2000 stosuje się mutatis mutandis w odniesieniu do ustaleń w zakresie pomocy dla prywatnego składowania przewidzianych w art. 25 rozporządzenia (WE) nr 104/2000.
Artykuł 4
1. Państwa Członkowskie ustanawiają system monitorowania, zapewniający, aby produkty, dla których ma zastosowanie pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania, kwalifikowały się do jej przyznania.
2. W celu przestrzegania minimalnego okresu przechowywania, określonego w art. 2 ust. 2 akapit pierwszy, organizacje producentów zapewniają prowadzenie przez beneficjentów pomocy ewidencji towarowej dla każdego rodzaju produktów przyjętych na skład.
3. Organizacje producentów każdego miesiąca powiadamiają zainteresowane Państwo Członkowskie o dacie przyjęcia, gatunku, kategorii i ilości produktów przyjętych na skład
Artykuł 5
1. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania jest wypłacana zainteresowanej organizacji producentów tylko wtedy gdy właściwe organy zainteresowanego Państwa Członkowskiego upewnią się, że ilości, w odniesieniu do których zastosowana jest pomoc nie przekraczają limitów ustanowionych w art. 25 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 104/2000 oraz, że były przechowywane i przywrócone na rynek zgodnie z tym rozporządzeniem.
2. Wnioski o pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania są składane przez zainteresowane organizacje producentów do właściwych organów Państwa Członkowskiego w ciągu czterech miesięcy od końca danego roku połowowego.
3. Władze krajowe wypłacą pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania w ciągu trzech miesięcy od otrzymania kompletnego wniosku od zainteresowanej organizacji producentów.
Artykuł 6
Na wniosek zainteresowanej organizacji producentów Państwo Członkowskie udziela miesięcznej zaliczki na pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania w wielkości odpowiedniej do wnioskowanej na ten miesiąc pomocy, pod warunkiem, że organizacja producentów wniesie zabezpieczenie równe 105% kwoty zaliczki.
Zaliczki są obliczane zgodnie z metodą podaną w Załączniku.
Artykuł 7
Niniejszym rozporządzenie (WE) nr 1690/94 traci moc.
Artykuł 8
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od 1 stycznia 2001 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 2000 r.
W imieniu Komisji |
Franz FISCHLER |
Członek Komisji |
(1) Dz.U. L 17 z 21.1.2000, str. 22.
(2) Dz.U. L 388 z 31.12.1992, str. 1.
(3) Dz.U. L 179 z 13.7.1994, str. 4.
(4) Dz.U. L 216 z 5.8.1978, str. 1.
(5) Dz.U. L 163 z 2.7.1996, str. 10.
(6) Dz.U. L 289 z 16.11.2000, str. 11.
ZAŁĄCZNIK
OBLICZANIE ZALICZKI NA POMOC W ODNIESIENIU DO PRYWATNEGO SKŁADOWANIA1
Gatunek: ........................................................... Miesiąc:.............................................................
A. Obliczanie ilości kwalifikujących się do pomocy w ramach 15% puli:
1. Ilości wystawione do sprzedaży między 1 stycznia a ostatnim dniem danego miesiąca ....................... kg
2. Łączna suma ilości wycofanych i przeznaczonych do pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania podczas tego samego okresu .......................... kg
3. Średni procent: ................. (2/1 × 100)
4. Ilości kwalifikujące się do pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania (do 15% sprzedaży): ........................ kg
B. Obliczanie zaliczki na dany miesiąc:
Miesiąc przyjęcia na skład | Miesięczne ilości kwalifikujące się do pomocy | Jednostka kwoty pomocy (euro) | Kwota pomocy (euro) | Kurs walutowy obowiązujący w 22 dniu poprzedniego miesiąca | Kwota pomocy wyrażona w walucie krajowej |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
Ogółem | |||||
UWAGI WYJAŚNIAJĄCE: B1 = Ilości wycofane i przeznaczone do składowania między pierwszym a ostatnim dniem danego miesiąca. Ta kolumna musi odpowiadać ilościom kwalifikującym się do pomocy wskazanym w punkcie A4. B2 = Jednostka kwoty pomocy ustalana corocznie. B3 = (B1 × B2) B4 = Równoważnik w walucie krajowej kolumny B3 według kursu walutowego z 22 dnia miesiąca poprzedzającego operację. |
Miesięczna zaliczka (w euro lub w walucie krajowej)
1. Całkowita kwota pomocy | 2. Łączna suma zaliczek otrzymanych w poprzednich miesiącach | 3. Zaliczka, która ma być wypłacona za dany miesiąc(1-2) |
1 Obliczenie oparte na tymczasowych danych, gdzie właściwe (ostatecznie dokonane w ciągu dwóch miesięcy następujących po danym miesiącu).