Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna
Wersja aktualna
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 184/2000
z dnia 26 stycznia 2000 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury Scalonej
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2626/1999(2), w szczególności jego art. 9,
a także mając na uwadze, co następuje:
1. W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej, załączonej do wyżej wymienionego rozporządzenia, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów, o których mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
2. Rozporządzenie (EWG) nr 2658/87 określiło ogólne zasady wykładni Nomenklatury Scalonej. Zasady te stosuje się również do każdej nomenklatury, która jest w całości albo w części oparta na Nomenklaturze Scalonej lub dodaje do niej dalsze działy i która została ustalona w drodze przepisów szczególnych prawa wspólnotowego, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków związanych z wymianą towarową.
3. Zgodnie ze wspomnianymi zasadami ogólnymi, towary opisane w kolumnie 1 tabeli załączonej do niniejszego rozporządzenia należy klasyfikować przy pomocy kodów CN, wskazanych w kolumnie 2, na mocy uzasadnienia przedstawionego w kolumnie 3.
4. Wskazane jest, by osoba, której organy celne Państw Członkowskich udzieliły niezgodnej z przepisami niniejszego rozporządzenia wiążącej informacji taryfowej dotyczącej klasyfikacji towarów według Nomenklatury Scalonej mogła nadal powoływać się na tę informację, zgodnie z przepisami zawartymi w art.12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 955/1999(4), przez okres trzech miesięcy.
5. Środki przewidziane niniejszym rozporządzeniem są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego.
przyjmuje niniejsze rozporządzenie:
Artykuł 1
Towary wymienione w kolumnie 1 załączonej tabeli należy klasyfikować według Nomenklatury Scalonej przy pomocy kodów CN wskazanych w kolumnie 2 tej tabeli.
Artykuł 2
Na wiążącą informację taryfową, wydaną przez organy celne Państw Członkowskich, niezgodną z przepisami niniejszego rozporządzenia, można nadal się powoływać, zgodnie z przepisami art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92, przez okres trzech miesięcy
Artykuł 3
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego pierwszego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 26 stycznia 2000 r.
W imieniu Komisji | |
Frederik BOLKESTEIN | |
Członek Komisji |
(1) Dz.U. L 256 z 7.09.1987, str. 1.
(2) Dz.U. L 321 z 14.12.1999, str. 3.
(3) Dz.U. L 302 z 7.09.1992, str. 1.
(4) Dz.U. L 119 z 7.09.1999, str. 1.
ZAŁĄCZNIK
Wyszczególnienie | Klasyfikacja (Kod CN) | Uzasadnienie |
(1) | (2) | (3) |
Urządzenie w plastikowej obudowie typu laptop, składające się z: — elektronicznej jednostki przetwarzającej, — wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD) — klawiatury, — przycisków wybierania funkcji sterujących, poziomu głośności i kontrastu wyświetlania, — głośnika, — podłączeń myszki i drukarki. Urządzenie jest przedstawiane łącznie z myszką. Urządzenie nie posiada własnego systemu operacyjnego. Urządzenie jest zintegrowane z następującymi programami: — ponad 40 stałymi programami do nauki języków, pisania, czytania i arytmetyki, a także wykonywania zadań logicznych, — programów biurowych, np. do przetwarzania tekstów i organizowania dnia, — tworzenie i wykonywanie programów napisanych w języku BASIC Możliwości urządzenia można rozszerzyć używając kaset zewnętrznych. Urządzenie jest przeznaczone dla dzieci w wieku od ośmiu lat. | 9503 90 32 | Klasyfikację określają przepisy zasad ogólnych 1 i 6 wykładni Nomenklatury Scalonej, uwagi 1p) do sekcji XVI i brzmienia kodów CN 9503, 9503 90 i 9503 90 32. Mimo, że większość programów działa w trybie dwóch graczy i punktowane są poprawne odpowiedzi, urządzenie nie może być uważane za grę towarzyską, ale za zabawkę dydaktyczną, z uwagi na liczne wbudowane programy do nauki. |